Serial Kinderkraft o rodzicielstwie
Youtube Video Thumbnail

Odcinek 7, Sezon 1

Pierwszy dzień w domu

Stało się - jesteście już w domu. I… co teraz? Dziecko płacze, Wy nie wiecie co robić. Czy da się jakoś na to przygotować? Czy da się rozpoznać rodzaj płaczu niemowlaka? A co, jeśli nie uda się malucha uspokoić? Spokojna głowa - śpieszymy na pomoc!

Pierwszy dzień w domu

Niemowlę płacze - i będzie płakać często, ponieważ jest to jego naturalny sposób komunikacji w pierwszych miesiącach życia. Profesor dr.hab Jan Mazela, pediatra i neonatolog oraz kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka, zwraca uwagę w 7 odcinku serialu m.in. na 3 rodzaje płaczu, które potrafi wydawać z siebie noworodek, a które z biegiem czasu matka potrafi nauczyć się rozpoznawać.

W 7 odcinku serialu poznasz także od podszewki problemy gwiazd, związane z karmieniem piersią oraz… wyborem odpowiedniej metody rozszerzania diety oraz krzesełka do karmienia.

Czy wiesz, co to jest BLW? A może znasz różnicę między krzesełkami do karmienia? Składane, wielofunkcyjne, 2 w 1, jedne z funkcją leżaczka… i nie wszystkie nadają się dla każdego dziecka - szczególnie dla noworodków bądź dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć.

W tej kwestii wszystko wyjaśnią specjaliści Kinderkraft, którzy w 7 odcinku szczegółowo omówią różnice pomiędzy krzesełkami i leżaczkami do karmienia.

Babyblues

Ale to nie wszystko - odcinek 7 skupia się przede wszystkim na uczuciach matki, która jest świeżo po porodzie. Mowa tutaj nie tylko o babyblues, ale także o depresji poporodowej, które wciąż są tematem tabu. Oprócz tego często nie tłumaczy się matkom, że zmęczenie - a wręcz przemęczenie - jest sprawą całkowicie normalną w rodzicielstwie i takie osoby potrzebują odpoczynku. Razem z lekarzami w 7 odcinku pragniemy normalizować partnerski podział obowiązków w opiece nad dziećmi, żeby każdy z rodziców miał szansę na odpoczynek.

W Kinderkraft wierzymy, że możemy odczarować rodzicielstwo na wiele sposobów - w tym pod kątem spojrzenia na matkę, jak na człowieka, który ma prawo być zmęczony nieustanną opieką nad dzieckiem. Dlatego zachęcamy do obejrzenia 7 odcinka Niebła(c)hych rozmów o rodzicielstwie.

Potrzebujesz wsparcia? Nie bój się dzwonić po pomoc! Skontaktuj się z psychologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu, jeżeli podejrzewasz u siebie depresję poporodową!

To musisz przeczytać!

Patronat

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM

Projekt został objęty patronatem przez Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Lekarze z tej placówki podzielili się swoją ekspercką wiedzą i …czytaj dalej