Powrót noworodka do domu

Powrót noworodka do domu

Stało się - jesteście w domu. Oto wielki dzień - pierwsze wspólne chwile już u siebie. To moment, w którym pojawia się wiele emocji oraz obaw. W głowie wiele myśli i pytań, przecież noworodki są takie delikatne. Jak poprawnie odłożyć maleństwo, żeby nie zrobić mu krzywdy? I co najważniejsze - czego się spodziewać w pierwszych dniach z noworodkiem? Jak sprawić, żeby te pierwsze chwile były wyjątkowe dla każdego?

Pierwsze chwile razem

Pierwsze chwile z maluchem po powrocie do domu mogą być przerażające. Nic dziwnego - w końcu wszystkie są tymi pierwszymi. Młodzi rodzice często się stresują tymi chwilami. Podpowiemy Wam więc, jak się na nie przygotować: tak, żebyście mogli w całości skupić się na Waszym szczęściu.

Dwie kobiety Kamila Kamińska i Aleksandra Szwed w ciąży, siedzą na ławce w ogrodzie, patrzą na leżące na macie tippy Kinderkraft dziecko, śmieją się. Z dzieckiem bawi się Wojciech Błach.

Pierwsze przewijanie

Nie każdy rodzic miał okazję zmieniać pieluszkę dziecka jeszcze w szpitalu - wystarczy że mama miała cesarskie cięcie lub źle zniosła poród, by to położne i pielęgniarki zajmowały się pielęgnacją dziecka w tych pierwszych dniach w szpitalu. Dlatego tym bardziej stresujące może być przewijanie dziecka.

Przede wszystkim należy najpierw zobaczyć, jak prawidłowo odkładać dziecko - tak, by chronić wrażliwą główkę malca. Pełny instruktaż zobaczycie w 6 odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie.

Doula i mama – Kamil Kamińska siedzą w domu, doula trzyma manekina dziecko i pokazuje mamie jak powinno się je trzymać.

To, o czym musisz pamiętać, to:

  • - poprawne odkładanie malucha,
  • - delikatne ściąganie pieluchy,
  • - zapas mokrych chusteczek, najlepiej z naturalnym składem,
  • - krem na odparzenia,
  • - zapas świeżych pieluch.

Nie musisz mieć przewijaka w domu, jednak jest on przydatny - łatwiej go wyczyścić, gdy podczas przewijania zdarzy się mały wypadek z pieluszki. Pamiętaj też o zakupieniu jednorazowych podkładów, są równie przydatne (nie trzeba tak często czyścić przewijaka).

Noworodki wypróżniają się dość często, chociaż jest to sprawa indywidualna. Maluszki na początku wydalają smółkę, o czym powinniście zostać pouczeniu jeszcze w szpitalu, aby zaoszczędzić Wam nerwów. Zwykle malec za dnia potrzebuje przebrania od 6 do 8 pieluszek, chociaż zdarza się mniej. Jest to sprawa bardzo indywidualna - jeżeli coś Cię niepokoi, koniecznie skontaktuj się z położną lub pediatrą.

Pamiętaj, aby bardzo ostrożnie przewijać dziecko ze względu na pępek, który musi zaschnąć. Nie zapominaj o dezynfekowaniu ranki - koniecznie używaj do przewijania malca czystych rąk!

Pierwszy spacer

Pierwszy spacer z noworodkiem często jest stresujący, ponieważ rodzice nie wiedzą, kiedy na niego wyjść, jak ich maluszek będzie się zachowywał i jak się do niego w ogóle przygotować?

Spacery z noworodkiem są niezwykle ważne niezależnie od pogody. Wyjątkiem są skrajne upały, burze czy śnieżyca. W pozostałych przypadkach nie ma, jak mówi dr. n. med. Jan Mazela – pediatra, neonatolog z Ginekologiczno- Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, żadnych przeciwskazań, aby się odbył już w pierwszych dniach po porodzie. Odpowiednio dobrany wózek zapewnia maksymalną ochronę dziecka.

To, o czym warto pamiętać, to również odpowiednie ubranie maluszka. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule. Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer.

Duże wątpliwości budzi też zachowanie malca. Na szczęście większość dzieci podczas spacerów śpi. Pamiętajcie, że noworodki śpią około 16 godzin na dobę, dlatego nie musisz się martwić. A dla pewności, jeżeli wciąż odczuwasz stres, to spaceruj blisko domu - w razie potrzeby zawsze możecie wrócić.

Prof. dr hab. Jan Mazela – pediatra, neonatolog siedzi na kanapie, na pierwszym planie widać wózek Everyday Kinderkraft.

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja małych dzieci to temat-rzeka. W internecie jest masa porad, które mogą przyprawić rodziców o ból głowy. Pamiętaj: najważniejszy jest minimalizm i dostosowywanie się do indywidualnych potrzeb malucha.

Na przykład jeżeli maluszek ma ciemieniuchę, należy ją zwalczać odpowiednimi preparatami. Z kolei jeżeli ma wysuszoną skórę, trzeba kupić specjalny balsam dla dzieci lub nawet emulsję do kąpieli. Jeśli z kolei maluch jest wyjątkowo odporny, wystarczą Ci: krem przeciwsłoneczny, balsam do ciała, mydło dla dzieci, krem na odparzenia.

Dzieci należy kremować po każdej kąpieli. Z kolei krem do pupy należy nakładać po każdym przewijaniu - szczególnie w pierwszych dniach skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa na zmiany i otarcia. Nie potrzebujesz na początku szczotki, chociaż jeżeli malec ma włosy, to możesz kupić szczoteczkę, dostosowaną do noworodków (z miękkim włosiem). Przydadzą Ci się także nożyczki do obcinania paznokci.

Pierwsze razy z dzieckiem

Pierwsze odkładanie i podnoszenie maluszka, spacery czy przewijanie wcale nie muszą być takie straszne, jak mogłoby się wydawać. W 6 odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie - znajdziecie mnóstwo porad i wskazówek, które pozwolą Wam się odstresować i nauczyć pewnych rzeczy - dzięki temu wszystkie pierwsze chwile z malcem będą wspaniałe, bez stresu i obawy.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.