Pierwszy spacer z noworodkiem - jak się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem - jak się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem zawsze wzbudza wiele emocji - nie tylko wśród świeżo upieczonych rodziców. Noworodek wydaje się maleńki, kruchy i bezbronny, jak więc można narażać go na upały czy mróz? Jak ubrać noworodka na spacer, by go nie przegrzać? A może w ogóle zrezygnować z pierwszych spacerów, gdy na zewnątrz panuje mróz? W tym artykule wyjaśnimy kiedy najlepiej wychodzić z noworodkiem na spacery i po jakim czasie od porodu można zacząć o tym myśleć. Ta porządna dawka wiedzy uspokoi każdego rodzica - a Waszemu maluchowi dostarczy niezbędną dawkę tlenu. Zapraszamy!

Kiedy wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że dużo zależy od pogody, ale także… kondycji mamy i dziecka po porodzie. Jeżeli dziecko jest wcześniakiem, warto zapytać położnej o pierwszy spacer. Możliwe, że przy sprzyjających warunkach będziecie mogli wyjść od razu, w 1 tygodniu życia dziecka - a możliwe, że będziecie musieli poczekać około 2 tygodni. Jeżeli mama nie ma siły na wychodzenie, nie powinna się forsować w tym okresie. Zamiast niej może wyjść na spacer tata lub ktoś z rodziny.

Zawsze pamiętaj, by ubrać dziecko adekwatnie do pogody. Najlepiej o jedną warstwę więcej, chyba że upały mocno dają się we znaki lub przeciwnie - jest tak zimno, że musisz dodatkowo okryć niemowlę.

Pierwsze spacery powinny trwać nie więcej niż 10-15 minut.

Mężczyzna prowadzi spacerówkę, obok idzie mała córeczka. Trzyma się wózka, oboje są zadowoleni, jest lato

Spacery latem

Gdy latem szaleją upały, wychodź na spacer rano, do godziny 10. Możesz także wychodzić wieczorem, po godzinie 16. Na pewno nie decyduj się na spacery między 12 a 14, ponieważ to wtedy panują największe upały, a słońce może powodować oparzenia lub udar - zarówno u dziecka, jak i mamy.

Zawsze chroń malucha przed słońcem - podnoś budkę wózka, a przed spacerem stosuj delikatny krem z filtrem. Nigdy nie zasłaniaj budki wózka pieluszką tetrową ani kocykiem: wtedy temperatura w gondoli błyskawicznie się podnosi! Zamiast tego pomyśl o przyczepianej parasolce do ramy wózka, która da dodatkowy cień, a jednocześnie zapewni odpowiedni przepływ powietrza w gondoli.

Jeżeli pierwsze miesiące życia będziecie spacerować podczas upałów, to warto kupić wózek, w którym znajdą się panele wentylacyjne. Dodatkowe panele w konstrukcji gondoli oraz budki pozwolą Ci zachować optymalną temperaturę w wózku, bez konieczności dokupowania parasolek - wystarczy że użyjesz daszka i odsuniesz materiał, zasłaniający siateczki po bokach budki lub gondoli.

Pamiętaj także o lekkiej czapeczce. Jeżeli maluszek zgłodnieje, będziesz musiała go wyjąć z wózka i nakarmić. Wtedy przyda się cienka czapka, która ochroni delikatną głowę dziecka.

Jest zima, mama kuca przy spacerówce i nachyla się do dziecka. Jest dużo śniegu, wszyscy są ubrani w kurtki.

Spacery zimą

Zimą musisz zwracać szczególną uwagę na temperatury. Nie wychodź, jeżeli termometr pokazuje -5°C i wieje wiatr. Poniżej tej temperatury w ogóle zrezygnuj ze spacerów, nawet jeżeli świeci słońce. Zimą ładna pogoda bywa złudna, możesz przeziębić się nie tylko Ty, ale i dziecko.

Gdy jest cieplej, śmiało ruszajcie na spacer. Pamiętaj, że dziecko w gondoli się nie rusza, tak jak Ty - dlatego ubierz je o jedną warstwę więcej, niż nakładasz na siebie. Maluszkowi załóż body z długim rękawem, spodnie, skarpetki (najlepiej dwie pary), sweterek, kombinezon oraz kurtkę (jeżeli kombinezon nie jest jednoczęściowy). Przykryj go także kocykiem i nie zapominaj o ciepłej czapce, która zakryje maluchowi uszy.

Co w przypadku, gdy szykują się długie mrozy? Odpuścić spacery? Tak, ale zamiast tego postaw na werandowanie. Czyli ubierz maluszka, włóż do wózka i postaw go przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych na 10-15 minut. Dzięki temu dziecko będzie chronione przed mrozem, ale będzie nabierało odporności i od małego będzie miało styczność ze świeżym, mroźnym powietrzem.

Spacery wiosną i jesienią

Tutaj ogromnym problemem są nie temperatury, a warunki atmosferyczne. Częste obfite deszcze oraz wiatr mogą odstraszać, dlatego jeżeli mocno wieje lub bardzo pada, odpuść spacery. Za to staraj się wychodzić podczas mżawki - jeżeli wózek nie jest wodoodporny, korzystaj z folii przeciwdeszczowej. Można ją kupić osobno lub w zestawie z wózkiem.

Dobrym pomysłem będzie zakup wózka, który ma wodoodporną budkę. Dzięki temu nie będziesz musiała rozkładać folii przy każdej mżawce. Tutaj ubieraj dziecko adekwatnie do pogody. Musisz sama ocenić, czy warto zakładać mu dodatkową warstwę, czy nie. Pogoda w te pory roku bywa bardzo zmienna - wiosną może być zimno, a jesienią: powyżej 15 stopni. Dlatego przed każdym spacerem otwórz okno lub wyjdź na balkon i sprawdź, jaka pogoda jest naprawdę. Czy wieje wiatr? A może jest dużo cieplej, bo świeci słońce?

Mama i tata śmieją się. Jest wiosna, tata trzyma na kolanach syna, obok stoi spacerówka ALLROAD Kinderkraft.

Spacerowanie z noworodkiem

Spacery z noworodkiem powodują wiele obaw nie tylko o pogodę, ale i zachowanie dziecka. A co, jeżeli malec będzie płakał? Albo nie będziesz potrafiła go uspokoić? Te pytania często pojawiają się u świeżo upieczonych rodziców. Uspokajamy - małe dzieci na samym początku dużo śpią, dlatego ryzyko, że obudzą się i zrobią dramat w trakcie spaceru, jest raczej znikome.

Dla Waszego komfortu psychicznego zalecamy jednak spacerowanie wokół bloku lub domu. W razie czego zawsze będziesz mogła wrócić do domu, jeżeli poczujesz się niepewnie. Wychodź na początku na 10-15 minut, a gdy poczujesz się na tyle pewniej, możesz wychodzić na dłużej i coraz dalej. Pamiętaj, że spokojny rodzic podczas spaceru, to spokojne dziecko :)

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.