Emocje po porodzie - euforia, babyblues i depresja poporodowa

Emocje po porodzie - euforia, babyblues i depresja poporodowa

Emocje po porodzie - euforia, babyblues i depresja poporodowa

Poród to nie tylko ogromny wysiłek dla kobiety - to także ogrom emocji, z którymi świeżo upieczona mama musi sobie poradzić. Szczęście, duma i ulga przeplatają się z ogromnym zmęczeniem, wyczerpaniem i strachem. Czy sobie poradzisz? Kiedy wypiszą Cię ze szpitala? Jak podzielić obowiązki domowe, gdy nowy członek rodziny w końcu jest na świecie?

Emocje po porodzie

Ale to nie jedyne emocje, które towarzyszą mamie po porodzie. Często zdarza się, że to te negatywne emocje przytłaczają kobietę. Pamiętaj, że trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem ogromnej większości kobiet.

Dziecięce buty na ławce, kobieta w ciąży w tle, siedzi i trzyma się za ciążowy brzuszek

Długa terapia, psychoterapia czy kontakt z psychologiem nie są konieczne na samym początku - mówi dr. n. med. Aleksandra Głowińska, psycholog kliniczny -  Już samo uświadomienie sobie mechanizmów działania naszej psychiki po porodzie może nas zwolnić z poczucia winy i dać ulgę. Nie zawsze jednak to jest wystarczające - wtedy warto pomyśleć o szukaniu pomocy u specjalistów.

Za te zmiany odpowiadają w dużej mierze hormony oraz zmęczenie. Najpopularniejszym zjawiskiem jest tak zwany Baby Blues. Pojawia się około 4 doby po porodzie. Może trwać nawet kilkanaście dni, a według badań dotyczy nawet 85% kobiet.

Kij ze światem - to, jak wpływają na nas same hormony, to dopiero jest tragedia - mówi Ola Szwed. - Mamy potworne wyrzuty sumienia, bo jakoś nam wmówiono, że musimy znosić wszystko z uśmiechem na ustach, różem na policzkach i w nienagannej fryzurze. A potem mamy problem, żeby przejść nad sobą do porządku dziennego, bo rzeczywistość jest inna. I burza hormonalna dotyka każdą z nas!

Podczas Baby Blues kobieta doświadcza bardzo silnych uczuć, które niezwykle szybko się zmieniają. Od radości po rozbicie, lęk a nawet smutek. Sprzeczne emocje, które odczuwa mama w przeciągu krótkich chwil, wyczerpują psychicznie i sprawiają, że ciężko jest nabrać dystansu do nowej roli i otaczającego świata. Mogą przerastać kobietę - może być bardziej płaczliwa, skora do wzruszeń czy zmartwień.

Aktorka Ola Szwed siedzi na ławce w parku - scena z serialu Kinderkraft

Jak poradzić sobie z Baby Blues?

Poproś najbliższych o wsparcie. Powiedz im, że podejrzewasz u siebie Baby Blues i żeby byli nie tylko bardziej wyrozumiali, ale także by Ci pomagali w tych trudnych chwilach. Możesz poprosić ich także o pomoc w codziennych czynnościach, żeby skupić się na swoich emocjach i dziecku.

Zadbaj o odpoczynek - wiemy, że to jest trudne przy noworodku, jednak sen jest kluczowy do odzyskania równowagi psychicznej. Jeśli karmisz piersią to staraj się spać wtedy, gdy śpi Twój maluch. Odpuść sprzątanie, gotowanie i dbanie o dom. Jeżeli masz możliwość - drzemaj z malcem. Jeśli nie - pomyśl o odciąganiu pokarmu i karmieniu dziecko przez ojca, z butelki.

Kobieta w ciąży, zbliżenie na ciążowy brzuch, czarno-białe zdjęcie

Co, jeśli Baby Blues nie przechodzi? To może być depresja!

Depresja poporodowa to temat bardziej poważny, niż Baby Blues. Głównie dlatego, że nie przechodzi samoistnie. Może pojawić się do roku od porodu, dlatego tak wiele osób nie wykrywa jej na czas. Dotyczy 10-20% kobiet, chociaż te wyniki są nieco zaniżone przez fakt, że wiele mam nie zgłasza się do specjalisty w poszukiwaniu pomocy.

Depresja poporodowa nie tylko wiąże się z ogromnym bólem emocjonalnym, ale także jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Może także nasilać inne choroby psychiczne, o których nie miało się pojęcia, jak borderline. Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć u specjalisty. Nieleczona może prowadzić np. do zagłuszania emocji nałogami (alkohol, papierosy), samookaleczania czy nawet próby samobójczej.

Nie zwlekaj - jeżeli przez dłużej niż kilkanaście dni czujesz trzy z poniższych sygnałów, koniecznie udaj się do specjalisty!

  • Główną emocją, którą czujesz, jest smutek
  • Masz wrażenie, że nie wiesz, co to radość
  • Odczuwasz niepokój, czujesz się oceniana przez wszystkich
  • Masz wrażenie, że jesteś złą matką i nie radzisz sobie z opieką nad dzieckiem, domem i ogólnie życiem
  • Masz wrażenie, że już nigdy nie będziesz szczęśliwa
  • Masz problem z podjęciem najprostszych decyzji
  • Masz problemu ze wstawaniem z łóżka, wzięciem prysznica czy nawet spożywaniem jedzenia
  • Straciłaś apetet lub zajadasz smutek
  • Pojawiły się problemy ze snem
  • Jesteś cały czas zmęczona
Psyholożka Aleksandara Głowińska siedzi na kanapie - fragment serialu o rodzicielstwie Kinderkraft

Jak radzić sobie z emocjami po ciąży?

Sposobów jest bardzo wiele. Pamiętaj, żeby nie poświęcać się dziecku swoim kosztem - maluch potrzebuje nie tylko Ciebie, ale i Twojego partnera. Jeżeli masz możliwość, staraj się wychodzić sama na spacery, żeby chociaż przewietrzyć głowę i odpocząć. Nie rezygnuj ze swoich pasji, spotkań z koleżankami.

To normalne, że w pierwszych miesiącach będziesz zatracać siebie na rzecz dziecka, jednak taki stan nie może trwać zbyt długo. Wciąż jesteś indywidualną jednostką, która potrzebuje odpoczynku, rozrywki, relaksu czy po prostu chwili ciszy. Nie bój się prosić bliskich o pomoc - chociażby o pójście na spacer z maluchem, kiedy śpi, żebyś mogła w spokoju wypić kawę, zjeść obiad czy wziąć kąpiel.

Więcej o emocjach po porodzie mówią gwiazdy i lekarze w 7 odcinku serialu Niebła(h)e rozmowy o rodzicielstwie. Sprawdź, co mówią o tym specjaliści!

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.