Serial o rodzicielstwie
Youtube Video Thumbnail

Odcinek 5, Sezon 1

Poród, po porodzie i… Co dalej?

Stało się - to już czas. Dziecko zdecydowało się przyjść na świat, więc pędzisz do szpitala. Nie martw się: będziesz w dobrych rękach. Z tego odcinka dowiesz się, kto będzie Ci towarzyszyć na sali porodowej, ile dni zostaniesz w szpitalu, a także co zrobić, jak już wyjdziesz ze szpitala z noworodkiem.

Jedziemy do szpitala!

W odcinku 5 serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie dowiesz się, jak przebiega poród bez komplikacji. Kto może być razem z ciężarną na sali porodowej? …czytaj dalej

Uwaga, rodzę!

Jesteś już w szpitalu, wiozą Cię na salę porodową. Towarzyszą Ci stres, ale i ekscytacja. Pragniemy, żeby ten dzień był dla Ciebie jak najszczęśliwszy - dlatego 5 odcinek poświęciliśmy okołoporodowym sprawom.

Jak w szpitalach dba się o komfort ciężarnej? Przede wszystkim w sali porodowej oprócz ciężarnej i położnej są także doule lub studentki położnictwa, które nie tylko uczą się odbierać porody, ale przede wszystkim stanowią ogromne wsparcie dla kobiety. Lekarz jest potrzebny na sali tylko wtedy, gdy pojawiają się komplikacje - z kolei gdy poród siłami natury przebiega normalnie, odbiera go położna.

Kim są doule, o których wspominamy? To wykształcone i doświadczone również w swoim macierzyństwie kobiety, zapewniające ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie matce i rodzinie na czas ciąży, porodu i po porodzie. Ciężarna zostaje z innymi kobietami, które pomagają jej nie tylko medycznie, ale przede wszystkim - psychicznie.

Uff, po wszystkim… I co teraz?

Czas na powrót do domu. Zanim jednak włożysz dziecko do fotelika, poproś partnera lub inną bliską Ci osobę, żeby przećwiczyć montaż fotelika jeszcze przed wyjściem ze szpitala. Nawet jeżeli masz fotelik na ISOFIX, to dziecko ze szpitala wyniesiesz w łupinie (nosidle), które zwykle zapina się pasem samochodowym.

Gdy wkładasz noworodka do fotelika, koniecznie zwróć uwagę na chronienie głowy i karku dziecka. Noworodki nie mają wykształconych mięśni szyi, przez co nie potrafią podnosić ani utrzymywać głowy w pozycji pionowej.

Więcej o tym, jak wkładać noworodka do fotelika, jak poprawnie zapiąć pasy i zamocować fotelik, dowiesz się z 5 odcinka serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie. Z tego odcinka dowiesz się także, jak wygląda opieka okołoporodowa.

To musisz przeczytać

Patronat

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM

Projekt został objęty patronatem przez Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Lekarze z tej placówki podzielili się swoją ekspercką wiedzą i …czytaj dalej