Zabezpieczenia do domu i mieszkania przed dzieckiem – jakie wybrać

Zabezpieczenia do domu i mieszkania przed dzieckiem – jakie wybrać

Na co dzień rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że w domu jest mnóstwo miejsc i sprzętów mogących stwarzać zagrożenie dla dziecka. Najczęściej uświadamiają sobie ten fakt rodzice, których pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zabezpieczenia zastosować w domu, by dziecko było w pełni bezpieczne.

Zabezpieczenia przed dziećmi – dlaczego warto wprowadzić je w domu?

Dzieci szybko rosną i nim się obejrzysz, Twój maluch przestanie być niemowlakiem, który większość czasu przesypia w łóżeczku. Niebawem zacznie stawiać pierwsze kroki, będzie się coraz szybciej przemieszczać, otwierać szafki, sięgać po wszystko, co wpadnie mu w oko. Nie od dziś wiadomo, że rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, nie wie, co może być dla niego niebezpieczne. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o rozwiązaniach, które zapobiegną groźnym sytuacjom.

Drogi Rodzicu, nie przegap tego momentu i zabezpiecz wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca w domu, zanim dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać.

Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?

Najważniejsze zabezpieczenia to takie, które chronią dziecko przed realnym zagrożeniem utraty życia lub zdrowia. Bez wątpienia będą to osłony na gniazdka elektryczne i kable, osłonki ostrych kantów mebli, blokady okien, a także szuflad i szafek, w których przechowywane są leki, środki czystości etc.

Jeśli masz w domu kuchenkę gazową – konieczne będą specjalne nakładki na pokrętła od gazu, jeśli elektryczną bądź indukcyjnąosłony zapobiegające oparzeniom.

Rodzaje zabezpieczeń

Na rynku istnieje wiele pomocnych akcesoriów, które ochronią dziecko przed uderzeniem, przytrzaśnięciem palców, upadkiem, oparzeniem, skaleczeniem lub dostaniem się do miejsc przechowywania szkodliwych substancji.

Zabezpieczyć możesz szafki, szuflady i meble, zablokować okna, drzwi i schody, osłonić kable i zamaskować gniazdka, a także ochronić dziecko przed niebezpieczeństwami w kuchni.

Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad

Dzieci zadziwiająco szybko się uczą poprzez obserwację zachowania rodziców. Widzą, że dorośli otwierają różne szafki czy szuflady i wyciągają z nich mnóstwo interesujących rzeczy. Z pewnością niebawem będą próbować tego samego!

Niebezpieczeństwo związane jest nie tylko z przytrzaśnięciem paluszków lub z przedmiotami, które mogą wypaść z szafek – miej także świadomość, że mogą być tam schowane bardzo szkodliwe substancje! Maluch absolutnie nie może mieć dostępu do środków czystości ani lekarstw! Te produkty często przechowywane są w szafkach w łazience. Na szczęście istnieją specjalne blokady, które uchronią Twoje dziecko przed zagrożeniem.

Możemy wybierać spośród blokad:

  • mocowanych za pomocą dwustronnej taśmy (nie trzeba odklejać całej blokady, żeby otworzyć szafkę – wystarczy zdjąć zabezpieczenie po jednej stronie);
  • zamykanych na szyfr (podobnych do blokad rowerowych);
  • magnetycznych (montowanych w środku szafek, niewidocznych).

Krawędzie mebli możesz zabezpieczyć specjalną ochronną taśmą piankową, a ich rogi – specjalnymi piankowymi lub silikonowymi narożnikami.

Zabezpieczenia kabli i kontaktów

Chyba nikomu nie trzeba uświadamiać, jak dużym zagrożeniem jest prąd. Niestety, dzieci są wyjątkowo zainteresowane kablami i gniazdkami. Dlatego wszelkie przewody i przedłużacze powinny zniknąć z podłogi. Przezorny rodzic powinien ukryć kable w specjalnych listwach lub pod wykładziną. Do kontaktów przeznaczone są specjalne zaślepki. Można je kupić w wielu miejscach – m.in. w marketach budowlanych czy w sklepach z artykułami dziecięcymi.

Blokady okien i drzwi

W sprzedaży jest bardzo duży wybór zabezpieczeń okien:

  • blokady – uniemożliwiają dziecku otwarcie okna (plastikowe, zamykane na klucz, montowane na ramie okiennej lub w mechanizmie okna);
  • klamki na klucz – po przekręceniu klucza nikt nie jest w stanie otworzyć okna;
  • folia ochronna – nakłada się ją na szyby, żeby dziecko nie mogło ich zbić.

W przypadku drzwi dostępne są zabezpieczenia w postaci:

  • nakładek lub stoperów – zabezpieczają przed przytrzaśnięciem paluszków;
  • podkładek – wsuwa się je pod drzwi, uniemożliwiają zamknięcie;
  • blokady drzwi balkonowych – uniemożliwia otwarcie drzwi, jak również zatrzaśnięcie rodzica na balkonie.

Ochrona przed upadkiem

Jeśli masz w domu schody, koniecznie musisz je zabezpieczyć. Upadek z takiej wysokości może być dla dziecka tragiczny w skutkach. Dlatego pamiętaj o montażu specjalnych bramek. Warto zwrócić uwagę, by były one wystarczająco wysokie oraz by miały zamknięcie, którego maluch nie da rady otworzyć. Pamiętajmy, że dzieci szybko się uczą.

Takie bramki są również pomocne, gdy nie masz w domu schodów, ale chcesz uniemożliwić brzdącowi przejście do innego pomieszczenia.

Ochrona w kuchni

Kuchnia – miejsce pełne zapachów, tajemniczych substancji, atrakcyjnych produktów, ciekawych pokręteł… i niebezpieczeństw!

Przede wszystkim zabezpiecz wszystkie szuflady, w których znajdują się ostre narzędzia. Zablokuj przed maluchem również szafki, w których znajdują drobne produkty (ryzyko udławienia się) oraz szklane naczynia i pojemniki (szafki, a także lodówkę). Możesz kupić specjalne blokady na piekarnik, na płytę elektryczną i indukcyjną, nakładki na pokrętła od gazu.

Pamiętaj! Walające się po kuchni torebki i woreczki foliowe stanowią poważne zagrożenie! Zawsze odkładaj je w jedno, niedostępne dla dziecka miejsce.

Najlepiej gdybyś zorganizował kuchnię tak, by jej wyposażenie nie stanowiło zagrożenia dla wszędobylskiego malucha. Niech czajnik i drobne urządzenia elektryczne stoją w miejscach niedostępnych dla dziecka.

Również przy projektowaniu kuchni warto wziąć pod uwagę, że kiedyś będzie w niej przebywać mały człowiek. Obecnie można tak rozmieścić niektóre urządzenia (np. piekarnik, zmywarkę), żeby pozostawały poza jego zasięgiem.

Ciekawy pomysł to przeznaczenie w kuchni jednej szafki tylko dla malucha. Włóż do niej zabawki i plastikowe pojemniki – dziecko będzie tam mogło do woli buszować, a Ty będziesz wiedzieć, że jest bezpieczne.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.