Wyprawka dla niemowlaka – co i kiedy kupić

Wyprawka dla niemowlaka – co i kiedy kupić

Wielki dzień zbliża się wielkimi krokami? To dobry moment, by myśleć o sporządzeniu wyprawki dla niemowlaka, czyli skompletowaniu najważniejszych sprzętów i akcesoriów, których będziecie potrzebować zaraz po narodzinach dziecka. Co powinniście się kupić przed porodem, by nic Was nie zaskoczyło, gdy maluch pojawi się na świecie? Oto przewodnik!

Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki?

Ciąża trwa 40 tygodni – ale maluszki niekiedy postanawiają przyjść na świat nieco wcześniej, więc szykując się na ich pojawienie się, powinniśmy wziąć to pod uwagę i wyprzedzić ich ruch. Dobrą praktyką jest, by mieć przygotowane najważniejsze rzeczy do 36. tygodnia ciąży. Nie odkładaj więc zakupów na ostatnią chwilę. Idealnym momentem na kompletowanie wyprawki jest III trymestr – wiesz już, jaka jest płeć dziecka, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć gromadzić akcesoria i ubranka. Ale równie dobrą praktyką jest ruszenie na shopping wtedy, gdy matka – przynajmniej teoretycznie – czuje się najlepiej, czyli w II trymestrze ciąży. To okres, kiedy skończyły się mdłości, a brzuch nie jest jeszcze taki duży. Poza tym – za szybszym przygotowaniem wyprawki przemawia również czas oczekiwania na niektóre produkty. Na wymarzony model mebli często trzeba czekać tygodniami, zatem dobrze zamówić je z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ubranka dla dziecka – ile maluch musi ich mieć?

Ubranka to podstawa wyprawki dla noworodka, bo przydadzą się zaraz po urodzeniu, niekiedy jeszcze w szpitalu (chyba że placówka ma własne ubranka). Czym się kierować podczas robienia zakupów? Po pierwsze – dopasujcie ubranka do pory roku, w której będziecie rodzić. Latem przyda się więcej cienkich body, a z pewnością nieprzydatne okażą się zimowe kaftaniki. Zimą natomiast zaopatrzcie się w cieplejsze rzeczy. Po drugie – nie przesadzajcie z ilością. Maluszki bardzo szybko rosną i bardzo możliwe, że nie włożycie im wszystkiego, co zakupiliście.

Co zatem i w jakiej liczbie kupić? Oto przykładowa lista:

  • śpioszki – 3 pary,
  • pajacyki – 3 lżejsze i 3 grubsze,
  • body – 3 z krótkim rękawem i 3 z długim,
  • koszulki bez rękawów – 3 sztuki,
  • kaftaniki z długim rękawem – 3 sztuki,
  • skarpetki – 4 pary,
  • cienkie czapki bawełniane – 2 sztuki,
  • spodenki lub legginsy – 2 pary,
  • bluzy i swetry – 2 sztuki,
  • gruba czapka, szalik, rękawiczki – dla dzieci urodzonych zimą,
  • kombinezon lub śpiwór – dla dzieci urodzonych jesienią i zimą,
  • lekka kurtka – dla dzieci urodzonych wiosną i latem,

Pamiętajcie, że to lista przykładowa, orientacyjna. Liczba konkretnych ubranek będzie się różniła w zależności od pory roku i temperatur za oknem – ale tego nie jesteście w stanie przewidzieć kilka tygodni wcześniej. Ostatecznie więc prawdopodobnie po urodzeniu dziecka czeka Was mała weryfikacja zawartości szafy. Jednak tak przygotowana ubraniowa wyprawka powinna Wam wystarczyć na początek bez względu na warunki pogodowe.

Artykuły do przewijania i pieluszki

Niezbędne dla noworodka są również pieluszki. W drugiej kolejności musicie więc zaopatrzyć się w coś do przewinięcia malucha, ale także w akcesoria, które Wam w tym pomogą. Jeśli chodzi o pieluszki, macie do wyboru dwie możliwości: pieluszki wielorazowe lub jednorazowe, czyli popularne pampersy. Pieluszki wielorazowe są zrobione z naturalnych materiałów i nie wyrzuca się ich po ubrudzeniu, lecz pierze, suszy i wykorzystuje ponownie – można więc dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Natomiast pieluszki jednorazowe oszczędzają czas – bo nie trzeba ich prać i suszyć. Na sam początek polecamy pampersy, bo i tak będziecie mieli co robić przy maluchu. Ale z czasem, gdy początkowe zamieszanie trochę ustanie, możecie ponownie przemyśleć sprawę. Pamiętajcie, że na sam początek należy kupić pieluszki o rozmiarze 0, czyli newborn.

Ale pieluszki to nie wszystko, czego potrzebujecie, by przewinąć malucha. Bardzo przydatnym akcesorium jest przewijak, czyli miejsce, gdzie łatwo i wygodnie przewiniecie malca. Na rynku znajdziecie różne modele przewijaków – wolnostojące bądź instalowane na wanience, łóżeczku lub komodzie. Dostosujcie ten zakup do przestrzeni w mieszkaniu, by przewijak zawsze był pod ręką i jak najmniej zawadzał. Dobrze uzupełnić go dodatkowo o podkłady. Dzięki nim zachowacie większą higienę i nie będziecie musieli tak często czyścić przewijaka.

Dobrze mieć obok przewijaka organizer z przegródkami na różne potrzebne rzeczy – takie jak chusteczki do wytarcia pupy malucha (mogą być to chusteczki nawilżane lub waciki, które będziecie moczyć w przegotowanej wodzie), krem na odparzenia czy balsam.

W domu mama siedzi przy łóżeczku NESTEAIR, w którym leży maluch.

Komfortowy sen – wyprawka do spania

Noworodek większość doby przesypia, nie ma więc wątpliwości, że niezwykle ważną częścią wyprawki są akcesoria poprawiające komfort snu. Zacząć trzeba – rzecz jasna – od łóżeczka. Jednak sprawa wcale nie jest taka oczywista, bo na rynku znajdziecie tradycyjne łóżeczka wolnostojące, ale również dostawki, które przymocujecie do Waszego łóżka – dzięki temu malucha zawsze będziecie mieli przy sobie, co ułatwia jego nocne karmienie. Przykładami dobrych dostawek są nasze NESTE UP oraz UNO UP, które są lekkie i łatwo się składają. Na ciepłe dni natomiast polecamy NESTE AIR, z przewiewnymi ściankami. Tym, którzy zdecydują się jednak na łóżeczko tradycyjne, polecamy rozważyć łóżko wielofunkcyjne, które z łatwością zamienicie w tapczanik, gdy dziecko podrośnie. Przykładem takiego sprzętu jest nasze NICO. Interesującą opcją może być także zarówno kosz Mojżesza, dzięki któremu będziecie mogli przenosić malca z pokoju do pokoju, jak i kołyska – której kołyszący ruch wspomaga zasypianie.

Do łóżeczka musicie dokupić materacyk – to niezwykle ważna część posłania, bo musi zapewniać wygodę i zdrowy sen. Materacyk nie może być ani za miękki, ani za twardy. Na rynku znajdziecie bardzo wiele modeli, różniących się poziomem twardości i użytymi materiałami. Niektóre łóżka są również sprzedawane od razu w komplecie z materacami.

Do tego niezbędne będą prześcieradło i coś, czym malucha przykryjecie. Niemowlakom nie daje się ani kołdry, ani poduszki. Zaleca się, by najmniejsze dzieci spały w rożkach, otulaczach lub śpiworkach – daje im to większy komfort, bo niemowlaki lubią czuć się otulone, to przyzwyczajenie jeszcze z okresu prenatalnego. Poza tym to znacznie bezpieczniejsze. W rożku lub śpiworku dziecko nie nałoży sobie materiału na główkę. Kołdra powinna pojawić się w łóżeczku około 9. miesiąca życia. Wtedy będziecie musieli dokupić do niej co najmniej dwie powłoczki. Pamiętajcie, że wielkość kołdry powinna być dopasowana do wymiarów łóżeczka.

Artykuły pielęgnacyjne dla dziecka w pierwszych miesiącach życia

Przed położeniem maluszka spać należy go przewinąć, wykąpać, zadbać o jego skórę. Trzeba zatem zaopatrzyć się również w akcesoria i produkty do higieny i pielęgnacji. Wskazówka na początek: kupując kosmetyki dla najmłodszych, sprawdzajcie ich skład oraz to, czy mają odpowiednie atesty i czy są rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny.

Podstawą jest wanienka, w której wykąpiecie maluszka. Na rynku znajdziecie wiele modeli – większych, mniejszych, pochyłych, a także w formie wiaderka. Dobrym rozwiązaniem jest wanienka ze stojakiem, dzięki któremu będziecie mogli rozłożyć ją, gdzie tylko będziecie chcieli, i – co jeszcze ważniejsze – nie będziecie musieli się schylać, za co podziękują Wam Wasze plecy. Podczas kąpieli noworodka dobrze korzystać z emolientów, czyli preparatów, które dolewa się do wody, by zapewniły odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Po wyciągnięciu malca z wody szybko owińcie go ręczniczkiem – który również powinien stanowić część wyprawki. Najlepiej sprawdzają się modele z kapturem.

Po kąpieli czas na pielęgnację – tu przydadzą się zaokrąglone nożyczki do paznokci lub cążki, a także szczotka z miękkim włosiem. Z kosmetyków warto zaopatrzyć się w krem przeciw odparzeniom i antyseptyczny płyn do przemywania pępka. W zależności od pory roku warto mieć pod ręką ochronny krem na zimę lub krem przeciwsłoneczny z filtrem.

Artykuły do karmienia

Czy artykuły do karmienia są niezbędne w wyprawce? Wszystko zależy od sposobu, w jaki zamierzasz karmić malucha. Wielu rzeczy nie da się przewidzieć, więc tę część wyprawki możecie spokojnie uzupełnić po porodzie, ale jeśli już teraz wiecie, w jaki sposób będziecie karmić, to możecie poczynić odpowiednie zakupy wcześniej.

Jeśli zamierzacie karmić piersią, to tak naprawdę nie potrzebujecie niczego, ale kilka akcesoriów z pewnością okaże się pomocne. Po pierwsze – biustonosz do karmienia. To specjalny rodzaj stanika, który jest przystosowany do potrzeb karmiących matek. Ma specjalne odpinane miseczki, dzięki czemu możesz karmić dziecko bez konieczności zdejmowania bielizny. Po drugie – laktator. To z pewnością nie jest niezbędny sprzęt, ale w wielu przypadkach się przydaje – zarówno do pobudzenia laktacji, jak i do odciągnięcia pokarmu, by można było nakarmić dziecko pod nieobecność mamy. Po trzecie – poduszka do karmienia. Użyteczny przedmiot, który odciąża ramiona i zapobiega bólom kręgosłupa, ułatwiając karmienie. Po czwarte – lanolina na sutki, które mogą być obolałe w pierwszych tygodniach karmienia.

Natomiast jeśli już przed porodem wiecie, że na pewno nie będziecie karmić piersią, to przydadzą się Wam butelki, z których maluch będzie pił mleko modyfikowane. Niezbędny będzie również podgrzewacz do butelek, który zapewnia odpowiednią temperaturę i umożliwia przygotowanie mleka w każdych warunkach. Dobrze mieć również opakowanie termoizolacyjnie, dzięki któremu podgrzany pokarm nie będzie stygł. Alternatywą jest mikrofalówka, w której będziecie podgrzewać mleko, i termometr do mierzenia temperatury wody.

Tata stoi na peronie z maluchem w nosidełku ergonomicznym MILO.

Wyprawka dla niemowlaka na spacer i podróż

W końcu przyjdzie ten moment, że postanowicie maluszkowi pokazać trochę świata – wybrać się z nim na spacer lub nawet w nieco dalszą podróż. I do tego dobrze się przygotować przed porodem, bo warto przejść się po sklepach, by swobodnie przejrzeć asortyment, a z dzieckiem na rękach będzie to bardzo trudne.

Podstawa to wózek – z początku będzie Wam potrzebny wózek głęboki z tak zwaną gondolą. Ale na rynku znajdziecie modele, które łączą funkcję wózka głębokiego ze spacerówką. Ważne, by wózek miał dużą, zabudowaną gondolę, moskitierę na cieplejsze dni, na deszczowe – folię przeciwdeszczową, a na słoneczne – parasolkę. Dobrze zaopatrzyć się również w śpiworek, jeśli maluch przyjdzie na świat zimą. Bardzo pożytecznym akcesorium do wózka jest torba, w której będziecie przewozić wiele niezbędnych rzeczy. Alternatywą jest na przykład plecak, taki jak nasz MOLLY.

Rozważcie również zakup chusty lub nosidła, których możecie używać zamiennie z wózkiem. Dzięki nim macie wolne ręce i jesteście bardziej mobilni. Łatwiej będzie Wam wyjść z maluchem do sklepu czy funkcjonować w domu. A maluszek w tym czasie będzie korzystał w Waszej bliskości. W przypadku nosideł dobrze mieć pewność co do ich ergonomiczności, dlatego polecamy nasze MILO i HUGGY, które mogą pochwalić się odpowiednimi certyfikatami.

Rzecz, bez której nie wyjdziecie ze szpitala, to fotelik samochodowy z funkcją nosidła. Tylko w ten sposób można opuścić szpital. Zatem nawet jeśli nie macie samochodu i mieszkacie na tej samej ulicy co szpital, to i tak fotelik musicie mieć - jeśli na co dzień nie będziecie z niego korzystać, rozważcie pożyczenie go na ten jeden dzień. Warto postawić na porządny model – z odpowiednimi atestami i z dobrymi ocenami. Przykładem takiego modelu jest nasz MYWAY. Dobrą opcją jest również zakupienie fotelika wraz z wózkiem. Takim modelem jest choćby nasz MINK, który dostaniecie wraz z wózkiem wielofunkcyjnym.

Tata stoi na plaży z dzieckiem w nosidełku ergonomicznym FREEDOM HUGGY.

O co warto uzupełnić wyprawkę dla dziecka?

Wszystkie niezbędne elementy wyprawki dla niemowlaka zostały już w tym artykule wymienione. Ale czy są jeszcze jakieś, które mogą się przydać? Oczywiście! Ta lista jest bardzo długa i tylko od Was zależy, czy uznacie, że znajdujące się na niej produkty będą dla Was przydatne.

By kontrolować poprawny przyrost masy ciała dziecka, warto mieć wagę dla niemowlaków. Prędzej czy później z pewnością zechcecie sprawdzić, czy Was maluszek nie ma gorączki, wtedy przyda się termometr. W niektórych przypadkach bardzo pożyteczna może okazać się niania elektroniczna, która poinformuje Was, że maluch się obudził. Jeszcze większą ochronę daje monitor oddechu, dzięki któremu przez cały czas będziecie mieć pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Przedmiotami, dzięki którym łatwiej utrzymacie porządek i higienę, są kosze na brudne ubranka malucha oraz takie, do których będziecie wyrzucać zużyte pieluchy, chusteczki i waciki. Na rynku znajdziecie nawet specjalne pojemniki na pieluchy, które neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Warto także zainwestować w specjalny proszek lub płyn do prania ubranek noworodków, które mają dobry skład i nie zawierają drażniących substancji.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.