Wyprawka dla noworodka – w co zaopatrzyć się przed nadejściem dziecka?

Wyprawka dla noworodka – w co zaopatrzyć się przed nadejściem dziecka?

To ten dzień - wiesz już, że pod sercem nosisz dziecko. W Twojej głowie na pewno rodzi się masa pytań, a jednym z nich jest wyprawka dla noworodka i co trzeba kupić, by być przygotowanym na nadejście malucha. Zwykle rodzice już w pierwszych tygodniach potwierdzonej ciąży zaczynają kompletować przeróżne akcesoria, niezbędne dla nowo narodzonego dziecka. Wchodząc jednak do sklepu z artykułami dziecięcymi często rodziców witają uginające się pod pięknymi, ale zbędnymi produktami półki. Jak wybrać elementy wyprawki dla noworodka tak, by nie kupować zbędnych dla noworodka akcesoriów? Co musi znajdować się w domu, kiedy maluch przekroczy próg swojego nowego miejsca zamieszkania? Podpowiemy Ci jak skompletować wyprawkę i co powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu.

wyprawka dla noworodka

Pierwsza podróż dziecka - czas na fotelik samochodowy!

Tuż po wyjściu ze szpitala maluszka czeka pierwsza podróż, jaką jest powrót do domu. Kwestia przewozu dzieci w samochodach została uregulowana prawnie już dawno i dziś każdy maluch w aucie musi siedzieć w foteliku samochodowym. Dlatego jeszcze przed narodzinami dziecka warto rozeznać się w fotelikach samochodowych i kupić taki, który będzie bezpieczny dla dziecka, a także będzie pasował do kanapy Twojego samochodu. Sprawdź jak dopasować fotelik do dziecka w naszym artykule Jak dobrać fotelik do wieku dziecka.

Pierwszym krokiem przy wyborze najlepszego produktu jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas model posiada solidne zabezpieczenia, utrzymujące dziecko w jednej pozycji. Przyjrzyj się więc wszystkim elementom bardzo dokładnie. Pasy powinny być owinięte specjalnym, miękkim materiałem (ochraniacze), który nie będzie drażnił malucha - dobrze by było, gdyby od spodu miały antypoślizgowe paski, które ograniczą przesuwanie pasów. Przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu i zobacz, czy wybrany przez Ciebie model został przebadany przez wykwalifikowane jednostki. Instytucje sprawdzają bowiem wszystkie kryteria, takie jak zawartość szkodliwych substancji w tkaninie, wytrzymałość, stabilność w trakcie zderzeń itp. Przykładem takiego kompleksowo przetestowanego fotelika samochodowego będzie fotelik samochodowy ONETO3, który uzyskał ocenę 2.8 w testach prestiżowych instytucji ADAC, ÖAMTC oraz Stiftung Warentest.

fotelik samochodowy dla noworodka

Dowiedz się jak najwięcej o foteliku - możesz korzystać z fotelika z kategorii ECE 0+, jakim jest dołączany do wózków wielofunkcyjnych fotelik MINK, ale możesz też kupić dedykowany fotelik, obejmujący różne grupy wagowe. Więcej o fotelikach dowiesz się z naszego kompleksowego poradnika: Foteliki samochodowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć.

Nie odkładaj zakupu fotelika na później - przede wszystkim dlatego, że fotelik trzeba dopasować do swojego samochodu i może się okazać, że wybrany przez Ciebie model nie będzie kompatybilny z kanapą w Twoim aucie. Najlepiej będzie, jeśli podjedziesz samochodem do sklepu, w którym znajduje się kilka interesujących Cię modeli, i poprosisz sprzedawcę/doradcę o pomoc w montażu, by wybrać ten, który będzie najlepszy.

Foteliki-nosidła, takie jak wspomniany już fotelik MINK, często dołączane są do wielofunkcyjnych wózków 3 w 1. Zwykle tego typu foteliki pasują do większości kanap samochodowych i montowane są na pasy samochodowe (dzięki czemu są bardziej uniwersalne). Jeżeli jednak masz nietypowy samochód, warto sprawdzić taki fotelik przed zakupem.

Pierwsze spacery - jak wybrać wózek dla noworodka?

Jeśli już wybrałaś fotelik, pora zastanowić się nad wózkiem. W ofercie Kinderkraft znajdziesz różne modele, różniące się od siebie wielkością czy designem. Decydując się na konkretny produkt przemyśl, czy oprócz podstawowej gondoli z czasem nie przydałaby Ci się na późniejsze lata spacerówka. Rodzicom, którzy poszukują kompleksowych rozwiązań polecamy zakup wózka dziecięcego 3 w 1 - na taki zestaw składają się:

  • stelaż,
  • gondola,
  • spacerówka,
  • fotelik samochodowy 0+, który można wpiąć w stelaż wózka,
  • uniwersalne adaptery.

wózek dziecięcy 3 w 1 PRIME Kinderkraft

Oprócz tego przy wózkach często znajdują się dodatkowe akcesoria, które ułatwiają rodzicom spacery. Wózki dziecięce wielofunkcyjne z reguły mają dołączone torby na dziecięce akcesoria, folie przeciwdeszczowe, śpiworki na nóżki oraz uchwyty na kubek rodzica. Więcej o wózkach dziecięcych dowiesz się z naszego artykułu Jak wybrać wózek dziecięcy? Kompleksowy poradnik!

A może nosidło ergonomiczne?

Wielu rodziców dużą uwagę przywiązuje do utrzymywania bliskości ze swoim niemowlakiem. W takim wypadku warto zastanowić się nad zakupem nosidełka ergonomicznego. Dzięki bezpiecznej konstrukcji takie nosidło pozwoli Ci trzymać dziecko blisko siebie, pozostawiając komfort wolnych rąk podczas spaceru. Jest to również świetny sposób na uspokojenie maluszka – dzięki bliskości czuje ciepło i zapach rodzica, dzięki czemu dziecko czuje się dużo bezpieczniej i pewniej. Zwróć uwagę na to, by wybrane przez Ciebie nosidełko było ergonomiczne. Ergonomiczne czyli takie, które pozwala maluszkowi na przybranie naturalnej dla niego postawy, czyli tak zwanej pozycji żabki. Część nosideł, jak nosidło ergonomiczne MILO czy nosidełko ergonomiczne HUGGY, mają specjalny certyfikat, potwierdzający jego bezpieczne użycie. Nosidełek zwykle można używać od około 3-6 miesiąca życia dziecka, w zależności od konstrukcji produktu i spełnionych przez nie norm. Zobacz jakie nosidło ergonomiczne wybrać i wybierz najlepszą dla siebie i swojego dziecka opcję.

Nosidło ergonomiczne HUGGY Kinderkraft

Gdy zapada noc - łóżeczko dla niemowlaka, czy dostawka do łóżka rodzica?

Nie każde dziecko chce spać w łóżeczku dziecięcym, jednak z reguły maluszki z czasem powoli się do niego przyzwyczajają. Doskonale jednak wiemy, że noworodki mogą mieć problem z nagłym odstawieniem od mamy. Właśnie dlatego powstały specjalne łóżeczka dostawne, które mogą pełnić także funkcję samodzielnych łóżeczek niemowlęcych. Są one przydatne szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka.

Dostawki potrafią znacznie ułatwić nocne karmienie.

Na Twoją uwagę zasługują dostawki NESTE UP oraz UNO UP, które są lekkie i łatwo się je składa. Można je wziąć ze sobą na wakacje czy wyjazd do babci maluszka - dzięki temu spędzanie nocy z noworodkiem będzie dużo prostsze! A gdy jedziesz w ciepłe kraje, zerknij na NESTE AIR, które zostało stworzone dla rodziców, mieszkających w cieplejszych krajach.

Z kolei dla rodziców, którzy chcą zdecydować się na łóżeczko dziecięce, polecamy łóżeczka wielofunkcyjne, takie jak łóżeczko dziecięce 2 w 1 NICO z materacem. Tego typu modele mają demontowany jeden bok - zamiast niego należy przymocować dołączoną do zestawu barierkę. W ten sposób tworzy się tapczanik dla starszego dziecka, które już samodzielnie wychodzi z łóżeczka. Kupujesz jeden produkt - zyskujesz dwa.

Łóżeczko dziecięce 2 w 1 MIA Kinderkraft

Codzienna pielęgnacja - ile pieluszek kupić, ile paczek chusteczek?

Oprócz wyposażenia samochodu i pokoju należy również zaopatrzyć się w produkty codziennego użytku. Nie kupuj jednak wszystkiego, co tylko wpadnie Ci w oko - szczególnie produktów do kąpieli czy pieluszek. Może się okazać, że maluch będzie miał uczulenie na wybrane przez Ciebie produkty, a popularne pieluszki będą powodować u niego odparzenia! Warto kupić kilka różnych marek wybranych produktów (lub skorzystać z próbek) i po prostu obserwować maluszka.

Ile ubranek kupić dla noworodka?

  • śpioszki: 3-5 sztuk,
  • body: 6-8 sztuk (z krótkim i długim rękawem),
  • koszulki bez rękawów: 3 sztuk,
  • skarpetki: 5 par,
  • cienka czapeczka bawełniana (dla dzieci urodzonych zimą - grubsza, zimowa),
  • spodenki: 5-6 par,
  • sweterek lub bluza: 1-2 sztuki (dla dzieci urodzonych jesienią/zimą)


Dla dzieci urodzonych jesienią/zimą proponujemy także:

  • grubszą czapkę, szalik, rękawiczki,
  • ocieplany kombinezon.

Noworodki szybko brudzą swoje ubranka, a na dodatek - jak pewnie wiesz - błyskawicznie rosną, dlatego najlepiej kupić od razu różne ubranka w 2-3 rozmiarach. Nie warto kupować bucików dla noworodka i w ogóle dla niechodzących dzieci - chyba że jest bardzo zimno, to można kupić grubsze skarpetki. Dobrze by było, żeby mała stopa mogła rosnąć bez przeszkód i ograniczeń w postaci twardych butów.

Co kupić dla noworodka - produkty do pielęgnacji

  • Maść na odparzenia,
  • krem nawilżający,
  • antyseptyczny płyn do przemywania pępka,
  • krem ochronny na zimę i przeciwsłoneczny na lato,
  • 2-3 paczki różnych pieluch dla noworodków,
  • 5-6 paczek delikatnych chusteczek mokrych dla noworodków (różnych firm),
  • termometr (do ucha i do mierzenia temperatury wody),
  • specjalny proszek i płyn do prania dla niemowląt,
  • podkłady do przewijania (2-3 paczki).

Co kupić dla noworodka - pozostałe akcesoria

  • 5-6 pieluszek tetrowych (są doskonałe do wycierania buzi przy ulewaniu),
  • kocyk,
  • 2 miękkie ręczniki kąpielowe,
  • rożek.

Co jeszcze przyda Ci się na samym początku? Rozważ zakup wanienki ze stojakiem - nawet jeżeli w domu masz wannę. Pamiętaj, że od teraz będziesz non stop nosić swoje dziecko na rękach. Zakup stojaka i wanienki odciąży Twoje plecy. Kąpanie malca jest także dużo łatwiejsze, gdy nie musisz się aż tak pochylać.

turystyczne łóżeczko z przewijakiem JOY Kinderkraft

Przewijak nie jest niezbędny, jednak ułatwi Ci życie podczas częstego przebierania maluszka. Możesz oczywiście robić to na swoim łóżku, na podkładzie, jednak pamiętaj, że maluchy nie kontrolują swojego pęcherza - możesz zabrudzić pościel.

Ciekawą opcją dla Ciebie będzie także zakup kosza na brudne pieluszki - niweluje on nieprzyjemny zapach. Dołączone specjalne worki pozwalają na proste opróżnianie kosza, co będziesz robić często. Warto także zakupić śliniaczki, butelkę (na wszelki wypadek), smoczek (jeżeli chcesz używać) oraz miękką maskotkę, z którą malec będzie później spał (uwaga: nie zaleca się wkładania do łóżeczek noworodka czegokolwiek! Dopiero później, gdy malec zyskuje władzę nad ciałem, można pomyśleć o ochraniaczach na szczebelki, maskotce czy lekkiej kołderce. Na początku powinno się kłaść dziecko w rożku).

Wyprawka dla noworodka - czy wiesz już, co kupić?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik trochę Ci pomógł. Przede wszystkim zadbaj o otoczenie malucha - o to, by miał jak przyjechać do domu, by miał gdzie spać (w swoim łóżeczku lub przy Twoim łóżku) oraz w czym spacerować, a także by miał odpowiedni zapas ubranek. Pamiętaj, by testować różne marki pieluszek i kremów oraz płynów do mycia - dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zrobisz zapasy, a któryś składnik dziecko uczuli.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.