Śpiworek lub otulacz dla dziecka do fotelika samochodowego – wady, zalety, kiedy stosować

Śpiworek lub otulacz dla dziecka do fotelika samochodowego – wady, zalety, kiedy stosować

Prawidłowo przypięty fotelik to podstawa

Myśląc o zakupie fotelika samochodowego, bierze się pod uwagę różne kwestie: ocenę w testach ADAC, markę, a nawet kolor. A powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na sposób przytwierdzania do kanapy auta – prawidłowo przypięty fotelik to podstawa! Żeby zapewniał dziecku maksymalne bezpieczeństwo, musi być w odpowiedni sposób zamocowany – czy to za pomocą pasów bezpieczeństwa, czy systemu ISOFIX. A prawidłowo przypięty fotelik samochodowy to taki, który jest odpowiednio dopasowany do tylnej kanapy i zamocowany tak, by był możliwie nieruchomy. Zasada jest taka: jeśli po przytwierdzeniu fotelika do tylnej kanapy samochodu w miarę swobodnie jesteś w stanie przesuwać go o więcej niż 2-3 centymetry, to znaczy, że jest źle zamocowany albo wadliwy. Dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź, czy jesteś w stanie go w prawidłowy sposób zamontować w swoim samochodzie.

Czym jest śpiworek do fotelika samochodowego?

Śpiworek do fotelika samochodowego to rodzaj ocieplenia dla dziecka z dodatkowym zapięciem – najczęściej na zamek błyskawiczny. Dzięki temu śpiworek jest odpowiednio zabezpieczony przed ześlizgnięciem się pasów z dziecka w razie kolizji. A to sprawia, że maluch przez cały czas może czuć się bezpiecznie i komfortowo. Takie śpiworki są przystosowane do przewozu dzieci w foteliku, więc mają specjalne otwory na pasy bezpieczeństwa.

Dziecko leży w foteliku, jest owinięte śpiworkiem.

Czym jest otulacz do fotelika samochodowego?

Otulacz to alternatywa dla śpiworka. Nie ma nogawek ani rękawów, które trzeba włożyć dziecku. Jak sama nazwa wskazuje – otula malucha. Jego zaletą jest łatwość zakładania – po prostu się nim opatula dziecko, które dzięki temu ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Otulacze są zapinane na rzepy, dzięki czemu właściwie trzymają się na maluchu. Są przystosowane do przewozu dzieci w foteliku, więc mają specjalne otwory na pasy bezpieczeństwa.

Otulacz czy śpiworek?

Oba służą do chronienia dzieci przed zimnem podczas przewożenia w foteliku samochodowym. Łączy je również to, że mają umożliwić poprawne zapięcie pasów. Oba są do tego przystosowane dzięki specjalnym otworom na pasy bezpieczeństwa. Czym się między sobą różnią? W przypadku śpiworków dziecko wkłada się do środka, a następnie zapina śpiworek zamkiem błyskawicznym. Jest przy tym sztywniejszy od otulaczy. Otulacze bardziej przypominają ciepły koc, który zapina się na dziecku rzepami. Są bardziej miękkie i elastyczne.

Dlaczego akurat śpiworek lub otulacz do fotelika, a nie po prostu kombinezon czy kurteczka?

Dlaczego nie powinno się przewozić dzieci w kombinezonie czy kurtce? Z tego powodu, że pasy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym powinny jak najściślej przylegać do ciała malca. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko jest ubrane w gruby kombinezon czy kurtkę, powstaje luz, który może być bardzo niebezpieczny w razie kolizji. Ogromne siły powstałe podczas hamowania czy zderzenia sprawiają, że 2-3-centymetrowy luz może sprawić, iż fotelik nie będzie w odpowiedni sposób chronił malca. Druga sprawa to ułożenie główki dziecka. Powinna ona przylegać do fotelika – tak się dzieje, jeśli malec jest w specjalnym śpiworze czy otulaczu przeznaczonym do fotelików samochodowych. Natomiast jeśli dziecko siedzi w kurtce czy kombinezonie, to głowa zazwyczaj nie przylega do zagłówka fotelika, co również zwiększa ryzyko urazów podczas kolizji. Warto również zauważyć, że odzież wierzchnia często jest zrobiona ze śliskich, wodoodpornych materiałów, ułatwiających zsuwanie się pasów fotelika.

Jaki śpiworek do fotelika samochodowego wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na otwory przystosowane do pasów bezpieczeństwa. Czy w śpiworku są przewidziane przestrzenie tylko na 3- czy także 5-punktowe pasy. Druga kwestia to ich uniwersalność – lepiej kupić jeden śpiworek, który sprawdzi się zarówno w fotelikach, jak i w wózku. Dlatego znacznie lepiej postawić na śpiworki przeznaczone do fotelików – są mniejsze i z pewnością zmieszczą się również w wózku. Natomiast śpiworki przeznaczone do wózków są znacznie większe – potrafią wypełnić całą spacerówkę – więc z pewnością nie zmieszczą się w małym foteliku.

Pamiętajcie również, że śpiworki nie powinny być ani za grube, ani za cienkie. Niektóre modele mają nawet specjalne wkładki antypotowe wszyte na plecach. Weźcie również pod uwagę, czy łatwo się dziecko zakrywa śpiworkiem i odkrywa go – przy dłuższej podróży, gdy w samochodzie zrobi się cieplej, warto odkryć malucha. Natomiast gdy przyśnie, dobrze będzie go przykryć – najlepiej bez ryzyka obudzenia malucha.

Kiedy sprawdzi się śpiworek do fotelika?

Śpiworek do fotelika samochodowego sprawdzi się niemal w każdych okolicznościach, a już na pewno w sezonie jesienno-zimowym. Zapewnia bowiem odpowiednią regulację temperatury, pozwala w dowolnym momencie na łatwe i bezproblemowe rozpięcie, odkrycie lub zakrycie malucha. Śpiworek powala również na lżejsze ubranie dziecka, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko przegrzania. Śpiworek sprawdzi się więc zawsze wtedy, gdy chcemy zapewnić maluchowi ciepło i bezpieczeństwo.

Jak wybrać zimowy śpiworek do fotelika?

Na rynku znajdziecie wiele różnych modeli śpiworków do fotelików. Są oferowane zarówno śpiworki zimowe, jak i przeznaczone na pozostaje pory roku. Te zimowe są zazwyczaj grubsze, zaopatrzone w dodatkowe membrany przeciwwietrzne i wodoodporne. Pamiętajcie jednak, że śpiworki te w samochodzie mogą okazać się zbyt ciepłe, dlatego dobrze, by łatwo było regulować ich grubość. Na rynku są również śpiworki wielosezonowe, które charakteryzują się tym, że składają się z dwóch warstw – tę drugą, zewnętrzną, bardzo łatwo w razie potrzeby ściągnąć lub założyć.

Dziecko leży w foteliku, przykryte otulaczem lub śpiworkiem.

Jak przymocować śpiworek do fotelika samochodowego?

Zanim włożymy dziecko do śpiworka, należy go przymocować do fotelika samochodowego. Może to przebiegać różnie, w zależności od wybranego modelu śpiworka, ale zasada jest podobna. Większość modeli ma po prostu odpowiednie otwory, przez które przeciąga się pasy bezpieczeństwa. W ten sposób przymocowujemy śpiworek do fotelika, a następnie wkładamy do niego dziecko.

Jak ubrać dziecko, kiedy stosujemy śpiworki do fotelika samochodowego?

Śpiworki do fotelików samochodowych mają przede wszystkim zastąpić grube ubrania wierzchnie, czyli kurtki czy płaszcze. W przeciwieństwie do nich śpiworki nie zostawiają zbyt dużej przestrzeni między pasami a ciałem dziecka, dzięki czemu pasy przylegają odpowiednio. Z tego powodu dziecko wkładane do śpiworka powinno być ubrane we właściwy sposób. Należy zdjąć mu kurtkę i ewentualnie inne grube ubrania, które utrudniłyby przyleganie pasów. Pamiętajmy również, że przed włożeniem do śpiworka dziecko nie powinno być ubrane za ciepło, aby go nie przegrzać. Najlepiej sprawdzą się ubrania cienkie, dostosowane do temperatury w samochodzie.

Do jakiego wieku stosować śpiworki do fotelików samochodowych?

Przyjęło się, że otulacze i śpiworki do fotelików samochodowych stosuje się do około 8-12 miesiąca życia dziecka, czyli do rozmiaru ubranek 80/86.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.