Rowerek biegowy - jaki wybrać i kiedy kupić go dla dziecka

Rowerek biegowy - jaki wybrać i kiedy kupić go dla dziecka

Rowerki bardzo popularne wśród maluchów. I nie ma się co dziwić – to świetna zabawa, a także okazja do rozwoju ważnych dla dziecka umiejętności, jak utrzymywanie równowagi czy koordynacja ruchowa. Szukając modelu idealnego, z pewnością przekonaliście się, że wybór na rynku jest ogromny. Tylko na co zwrócić uwagę? Który rowerek biegowy będzie najlepszy? O tym wszystkim w naszym poradniku!

Rower biegowy czy tradycyjny? Który model wybrać?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy jest sens kupować rowerek biegowy, jeśli od razu można zainwestować w „prawdziwy” rower – taki z pedałami. Przecież, jak się odkręci z takiego roweru pedały i zdejmie łańcuch, to otrzymuje się nic innego jak rowerek biegowy. Dodatkowo nie musisz wydawać pieniędzy na dwa różne rowery. Niby wszystko się zgadza, z wyjątkiem jednego. Najmniejsze rowery z pedałami są znacznie większe od rowerków biegowych – przede wszystkim mają za wysokie siodełka, przez co maluchy nie dosięgają do ziemi, ale również za duże kierownice i ramy. Ponadto są zwyczajnie za ciężkie, więc nie są dostosowane do ciał dzieci, które z powodzeniem mogą korzystać z popularnych biegówek.

Rowery biegowe mają nad rowerami tradycyjnymi jeszcze jedną, ważną przewagę. Otóż znacznie lepiej przygotowują do jazdy na dwóch kołach niż rowery z pedałami z dołączonymi kółkami bocznymi. Te drugie nie rozwijają u dziecka zmysłu równowagi, kluczowego w nauce jazdy. Natomiast rowery biegowe zmuszają maluchy do kontrolowania balansu ciała. Dzięki temu dzieci znacznie łatwiej adaptują się do korzystania z pełnoprawnego rowerka tradycyjnego z dwoma kółkami.

Wyluzowane dziecko siedzi na pufie w abstrakcyjnej przestrzeni i trzyma dwukołowy rowerek biegowy w kolorze czarnym

Rodzaje rowerów biegowych

Gdy będziecie szukać idealnego rowerka biegowego dla swojego malucha, znajdziecie bardzo wiele różnych modeli. Różnice między nimi są niekiedy naprawdę spore, a podjęte na tym etapie decyzje mogą decydować o tym, czy dziecko chętnie będzie jeździło na nowym rowerze czy będzie się kurzył. Popularne biegówki różnią się szeregiem cech, które zasadniczo można podzielić na cztery grupy: materiał, z jakiego rower jest wykonany, wyposażenie roweru, rodzaj kół oraz wielkość kół.

Na rynku znajdziecie rowerki biegowe wykonane z drewna, metalowe, plastikowe, aluminiowe i ze stopu magnezu. W przypadku wyposażenia roweru mowa o hamulcu ręcznym, regulacji siodełka i kierownicy, blokadzie skrętu i wielu pomniejszych akcesoriach, jak choćby dzwonek czy torebka na drobiazgi. Koła dzielą się natomiast na dwa rodzaje: pompowane i piankowe. Różnicuje się je również pod względem wielkości, którą dobiera się do wzrostu dziecka. Na rynku znajdziecie 10-, 12- i 14-calowe koła.

Istnieją również mniej standardowe rowerki biegowe. Znajdziecie takie, które mają trzy koła – w tym dwa z przodu lub z tyłu – jak również takie, którym dodatkowe kółka można doczepiać.

Od kiedy dziecko może używać rowerka biegowego?

Przyjęło się, że rowerki biegowe są przeznaczone głównie dla dwulatków i trzylatków, ale tak naprawdę wszystko jest uzależnione od predyspozycji i chęci Waszego dziecka. Niektóre maluchy szybciej osiągają odpowiedni etap rozwoju psychosomatycznego, więc chętnie wskakują na rowerek jeszcze przed drugimi urodzinami. Inne natomiast mogą mieć większy problem z koordynacją ruchową, więc dla nich idealny moment na rozpoczęcie przygody z biegówką nastąpi po prostu później. Pamiętajcie, że nie powinno się zmuszać malucha do jazdy – w ten sposób można go tylko zrazić, a także narazić na niebezpieczeństwo. Obserwujcie swoje dziecko: gdy potrafi już biegać w sposób pewny i skoordynowany, to znak, że prawdopodobnie jest gotowe na rower biegowy.

Ważne jest, by odpowiednio dopasować rozmiar roweru do malucha. Dla najmłodszych i najmniejszych dzieci optymalne będą rowerki o kołach 10-calowych, a nawet trójkołowe – pamiętajcie, że zasada jest taka, iż maluch, siedząc na siodełku, musi swobodnie stawiać całe stopy na ziemi. Wraz z rośnięciem dziecka dobrze zmieniać wielkość kół, by zwiększać komfort jazdy. Natomiast u rocznych pociech sprawdzą się z powodzeniem trójkołowe CUTIE czy 4TRIKE, które równie dobrze mogą służyć jako pchacze.

Czy warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Na tak zadane pytanie może być tylko jedna odpowiedź: oczywiście, że tak! Rowerek biegowy to pierwsza w życiu dziecka zachęta do aktywnego trybu życia. Dzięki niemu wyrabiasz w maluchu nawyk ruszania się, co ma zasadnicze znaczenie w momencie, gdy pediatrzy mówią o epidemii nadwagi u dzieci Ale to nie wszystko. Rowerki biegowe to także rozwój zmysłu równowagi i koordynacji. Dziecko musi balansować, by nie upaść, a także wykonywać wiele naprzemiennych ruchów nóżkami. Maluchy, które rozpoczynały swoją przygodę z rowerami od biegówki, znacznie szybciej i łatwiej przesiadają się od razu na tradycyjne rowery dwukołowe – bez etapu pośredniego w postaci doczepianych kółek bocznych czy prowadzenia za kij włożony za siedzenie. A to ułatwia życie zarówno dziecku, jak i rodzicowi!

Jazda na rowerku biegowym wspiera również rozwój psychofizyczny. Uczy orientacji w terenie oraz oceniania odległości i prędkości. Na rozwój dziecka również dobrze wpływa pochylanie się przy skrętach, ćwiczy bowiem reakcje równoważne. Jazda na rowerku jest jednocześnie ważną szkołą samodzielności i radzenia sobie z nagłymi sytuacjami na drodze.

Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt z rowerem to także dobry moment na przeprowadzenie lekcji na temat prawidłowych zachowań na jezdni i w ruchu pieszym. Dziecko może więc ćwiczyć uważność i odpowiedzialność – zarówno za siebie, jak i za innych. Ale co nie mniej ważne – rowerek biegowy to zwyczajnie świetna zabawa na świeżym powietrzu, dzięki której maluch nie zazna nudy.

Ojciec na dworze jesienną porą kuca przy dziewczynce siedzącej w kasku na dwukołowym rowerku biegowym w kolorze czarno-różowym

Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

Decydując się na zakup rowerka, staniecie przez wieloma decyzjami, bo oferta dostępna na rynku jest duża i zróżnicowana. Jeśli chcecie wybrać optymalny dla siebie i swojego dziecka model, to koniecznie zwróćcie uwagę na poniższe kwestie. Od tego zależy, czy będziecie zadowoleni z zakupu.

Wielkość rowerka powinna być indywidualnie dobrana do dziecka

Podstawową kwestią jest wybór wielkości rowerka zgodny ze wzrostem dziecka. To kwestia indywidualna, więc w żadnym razie nie kierujcie się tu wiekiem. Zasada jest taka, że dziecko, siedząc na siodełku, musi całymi stopami dotykać ziemi i jednocześnie mieć lekko ugięte kolana. Dzięki temu będzie swobodnie przebierać nogami. Najlepiej więc, jeśli po prostu przymierzycie rowerek przed zakupem. Dobrym rozwiązaniem jest kupno pojazdu z regulowanym siodełkiem, dzięki czemu idealnie dopasujecie go do wzrostu dziecka. Nie bez znaczenia jest również fakt, że z takiego rowerka będziecie mogli korzystać po prostu dłużej, bo gdy maluch podrośnie, wystarczy, że podniesiecie siodełko.

Jaki rodzaj ramy rowerka wybrać?

Ramy rowerków biegowych dzieli się ze względu na dwie cechy: kształt i materiał, z jakiego są wykonane. Wśród biegówek najpopularniejsze są tak zwane damki, czyli ramy o obniżonym stanie, tak by dziecko mogło bez problemu przełożyć nogę i wygodnie usiąść. Takim wygodnym rowerem jest nasz 2WAY NEXT, na którym dzięki obniżonej ramie mogą jeździć nawet dzieci mające 80 cm wzrostu. Ale na rynku obecne są również ramy wysokie, które lepiej sprawdzą się u starszych dzieci. Materiał ramy jest tożsamy z materiałem, z jakiego wykonany jest cały rower. Wyróżnia się rowerki metalowe (stalowe, aluminiowe, kompozytowe, ze stopu magnezu) i drewniane.

Drewniany czy metalowy?

No właśnie – jaki materiał wybrać? Czy postawić na przyjazne środowisku rowerki drewniane, czy jednak na solidniejsze metalowe – stalowe bądź aluminiowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każda z opcji ma swoje wady i zalety. Od materiału, na jaki się zdecydujecie, zależeć będzie waga rowerka, jego wytrzymałość, a także zakres regulacji.

Rowerki drewniane są niekiedy cięższe i mają mniejsze możliwości regulacji wysokości siodełka czy kierownicy – zazwyczaj nie jest ona płynna, lecz umożliwia ustawienie jedynie w 2-3 pozycjach. Do produkcji używa się sklejki, która faktycznie bywa dość ciężka, ale znajdziecie na rynku również znacznie lżejsze rowerki z drewna brzozowego. Właśnie takim modelem jest nas superlekki drewniany UNIQ. Modele z drewna docenia się za estetykę i stylowość (zwróćcie uwagę na nasz RUNNER) oraz za to, że przy odpowiedniej impregnacji są odporne na różne warunki atmosferyczne.

Rowerki stalowe są jeszcze cięższe niż drewniane, za to oferują najtrwalszą konstrukcję. Umożliwiają one co prawda zastosowanie szeregu różnych przydatnych akcesoriów, jak hamulce czy blokada skrętu, ale z tego względu, że bywają najtańsze na rynku, często udogodnień tych nie mają. Rowerki stalowe mają również tendencję do korodowania.

Znacznie lżejsze, a przy tym solidne i odporne na rdzewienie, są natomiast rowerki aluminiowe. Dostępne są również nowoczesne rowerki wykonane ze stopu magnezu. Są one jeszcze lżejsze niż aluminiowe, a do tego idealnie tłumią drgania i wibracje. W swojej ofercie mamy ultralekki GOSWIFT, którego magnezowa rama tłumi drgania i wstrząsy, a ponadto jest odporna na uderzenia i korozję i można ją poddać recyklingowi

Regulacja wysokości kierownicy i siodełka

Decydując się na zakup rowerka, koniecznie zwróćcie uwagę, czy ma on regulację wysokości zarówno kierownicy, jak i siodełka. Dzięki temu znacznie łatwiej dopasujecie kluczowe parametry roweru do wysokości dziecka. Odpowiednio szeroki zakres regulacji sprawia, że niektóre modele będą dobre zarówno dla dwulatków rozpoczynających swoją przygodę z dwoma kółkami, jak i dla czterolatków. Rower z regulacją to zakup na dłużej i większa wygoda użytkowania dla malucha. Zwróćcie też uwagę, czy regulacja jest płynna czy skokowa. Z płynną spotkacie się w niektórych modelach z metalową ramą. Regulacja kilkustopniowa jest natomiast stosowana w przypadku rowerów drewnianych. Forma regulacji ma spory wpływ na wygodę użytkowania. W niektórych modelach do zmiany wysokości kierownicy lub siodełka niezbędny jest klucz imbusowy, który przecież nie zawsze mamy pod ręką. Lepiej sprawdza się rozwiązanie z zaciskiem, do obsługi którego nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi.

Koła piankowe czy pompowane?

Decyzja o tym, czy wybrać koła piankowe czy pompowane, jest uzależniona od terenów, po jakich będzie jeździł Wasz malec. Koła piankowe nadają się idealnie do jazdy po płaskich, utwardzonych drogach, jak parkowe alejki, proste chodniki czy asfaltowe ścieżki. Koła pompowane natomiast znacznie lepiej sprawdzają się na nierównych i bardziej miękkich podłożach – drogach szutrowych czy ubitych. Mają po prostu znacznie lepszą amortyzację. Ich kolejną zaletą jest dobra przyczepność do podłoża. Są więc idealne do jazdy po lesie czy po drogach na obrzeżach miasta. Ale koła piankowe również mają swoje zalety. Są nieprzebijalne i charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Nie bez znaczenia jest również, że nie trzeba szukać pompki, by je dopompowywać, a także to że są lżejsze i dzięki temu zmniejszają całościową masę roweru.

Czy blokada skrętu jest potrzebna?

Blokada skrętu kierownicy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dzieci, które dopiero opanowują jazdę na rowerze biegowym. Blokada zmniejsza zakres skrętu rowerka, co w znacznym stopniu redukuje możliwość zbyt nagłego ruchu kierownicą, prowadzącego do upadku. Dzięki temu nie musimy się martwić, że dziecko dopiero uczące się odpowiedniej koordynacji zbyt gwałtownie skręci i w rezultacie się przewróci. Pamiętajcie jednak, że bez względu na wszystko zawsze należy zakladać dziecku kask przed jazdą. To absolutna podstawa bezpieczeństwa – zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. W naszej ofercie znajdziecie wygodny i wytrzymały kask SAFETY.

Łożyskowane koła

Koła na łożyskach są cenione za płynność jazdy. Dzięki ich zastosowaniu mały rowerzysta może używać mniejszej siły, by gładko kręcić kołami – a to, jak sami z pewnością wiecie, jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koła łożyskowane łatwo w razie potrzeby naprawić, bo składają się z wymienialnych części. Najczęściej w rowerkach biegowych stosuje się koła z łożyskami kulkowymi.

Gumowane rączki kierownicy

Standardem wyposażenia rowerka biegowego są gumowane rączki kierownicy. Dzięki nim maluch pewnie i bezpiecznie trzyma kierownicę i ma pełne panowanie nad pojazdem. W niektórych modelach spotkacie się z plastikowymi uchwytami, które nie zapewniają odpowiedniej przyczepności.

Mama spaceruje po parku z dzieckiem na dwukołowym rowerku biegowym w kolorze turkusowym i z drugim starszym dzieckiem

Jak ważna jest waga rowerka?

Waga rowerka jest bardzo ważna – i to zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie gdy kupujecie rowerek dla najmłodszych maluchów. Im lżejszy model, tym łatwiej dziecku nim manewrować. Waga ma również wpływ na szybkość jazdy. Jeśli rowerek jest ciężki, trudniej będzie nabrać prędkości. Ale waga rowerka jest również istotna dla rodziców. Maluch może się przecież zmęczyć akurat w połowie spaceru, z którego będzie chciał wrócić piechotą. Rodzicowi nie pozostaje w takiej sytuacji nic innego, jak nieść rowerek w ręku. A w takiej sytuacji każdy kilogram ma znaczenie.

Czy w biegówce potrzebny jest ręczny hamulec?

Hamulce ręczne to akcesoria, które kojarzą się raczej z rowerami tradycyjnymi, ale można je znaleźć również w niektórych rowerach biegowych. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Niekoniecznie w przypadku rowerów dla mniejszych dzieci, ale dla trzylatków – jak najbardziej. O ile młodsze dzieci mogą mieć problem z korzystaniem z takiego hamulca, bo niekoniecznie mają w odpowiednim stopniu rozwiniętą zdolność koordynacji ruchowej, tak dla starszych dzieci najprawdopodobniej nie będzie to już problemem. Poza tym obecność takiego hamulca pozwala na szybsze i łatwiejsze oswojenie się dziecka z tą formą hamowania, najpopularniejszą przecież w przypadku rowerów tradycyjnych. W hamulec ręczny – i inne przydatne dodatki, jak blokada skrętu czy gumowane rączki – wyposażony jest choćby nasz SPACE.

Czy trójkołowe rowerki biegowe mają sens?

Szukając idealnego rowerka biegowego, z pewnością natknęliście się również na rowery trójkołowe i być może zastanawiacie się, czy kupno takiego rowerka ma sens. Wszystko, oczywiście, zależy od dziecka. Trójkołowce z pewnością znacznie lepiej sprawdzą się u najmniejszych dzieci, poniżej drugiego roku życia, a nawet u roczniaków czy 9‑miesięcznych maluchów – na przykład nasz EASYTWIST. Młodsi rowerzyści nie są jeszcze gotowi na odpychanie się na dwukołowym rowerku, ale do jazdy na trójkołowym – jak najbardziej! Każdą decyzję trzeba podejmować, biorąc pod uwagę możliwości dziecka. Gdy zbyt szybko zaoferujecie maluchowi dwukołowiec, może się zniechęcić. Dlatego warto zacząć ostrożnie, od wygodnego modelu z trzema kołami.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.