Poduszka do karmienia niemowlaka - jaka i jak układać dziecko

Czas czytania: 6 minut

Poduszka do karmienia niemowlaka - jaka i jak układać dziecko

Karmienie to czas bliskości i zacieśniania wyjątkowej więzi między matką a dzieckiem. Ale nie zapominajmy, że to także wyzwanie – szczególnie dla ciał kobiet, które muszą wiele godzin trzymać dzieci i zapewniać im odpowiednią pozycję do przyjmowania pokarmu. Produktem, który może kobiety wspomóc, jest poduszka do karmienia dziecka, która z powodzeniem odciąży mamy i jednocześnie zapewni komfort maluchom.

Czy poduszka do karmienia jest potrzebna?

Dla dziecka karmienie to nie tylko zaspokojenie głodu, ale również potrzeby bliskości, dlatego może ono domagać się piersi nawet co godzinę, nierzadko karmienie może trwać po kilkadziesiąt minut. To całkowicie normalne i bardzo częste, ale dla mamy wymagające. Za każdym razem kobieta musi trzymać malucha w odpowiedniej pozycji, dbając o jego wygodę i odpowiednie przystawienie do piersi. Każdy taki seans to wyzwanie dla pleców, barków, ramion, szyi i karku. Dzięki poduszce do karmienia dzieci ten problem praktycznie znika, bo maluch wygodnie leży na podpórce, nie nadwyrężając mięśni mamy. Bezdyskusyjną zaletą poduszek jest również fakt, że mama ma dzięki nim wolne ręce. Poduszka do karmienia sprawia, że macierzyństwo jest znacznie bardziej easy.

Niektórzy twierdzą, że specjalna poduszka do karmienia to niepotrzebny gadżet, bo można ją zastąpić zwykłą poduszką. Robiono tak przecież na długo przed wprowadzeniem na rynek tego udogodnienia. Problem w tym, że zwykła poduszka nie jest odpowiednio wyprofilowana, przez co maluch źle się układa przy piersi, co może mieć negatywny wpływ na samo karmienie – utrudnić dziecku odpowiednie chwycenie brodawki i ssanie. Sprawia to także, że i kobieta musi się mocno natrudzić, by zapewnić maluchowi i sobie odpowiednią pozycję. Zwykła poduszka nie rozwiązuje więc podstawowego problemu karmienia – nie zapewnia wygody i właściwego odciążenia.

Zalety poduszki do karmienia

Poduszki do karmienia dzieci śmiało można nazwać jednymi z największych pomocy dla matki podczas karmienia. Dzięki nim mama w końcu może poczuć ulgę, bo nie nadwyręża rąk, kręgosłupa, szyi, barków czy karku. Trzymanie dziecka niekiedy nawet przez kilkadziesiąt minut to niemały wysiłek, zwłaszcza gdy maluch rośnie jak na drożdżach. Ale na tym nie kończą się zalety takiej poduszki. Pozwala ona bowiem lepiej przystawić dziecko do piersi, bo zapewnia dobre wsparcie, również dzięki temu, że niektóre modele umożliwiają lekkie uniesienie głowy dziecka. Poduszka może być bardzo pomocna nie tylko dla matki, ale również dla karmiącego

Co więcej, o zakupie poduszki można pomyśleć już nawet w ciąży, bo świetnie sprawdza się również jako pomoc w podtrzymywaniu ciążowego brzucha i w znajdowaniu wygodniejszej pozycji na łóżku.

Jak duża powinna być poduszka do karmienia?

Poduszkę do karmienia dzieci należy dobrać do własnych potrzeb. Powinna być na tyle duża i wysoka, by dziecko się z niej nie zsuwało i idealnie wpasowywało się w pierś matki. W przeciwnym razie mama będzie zmuszona się pochylać, a więc cały zysk z posiadania poduszki zniknie. Jeśli macie taką możliwość, to najlepiej po prostu przymierzyć poduszkę przed zakupem, a jeśli nie, to pamiętajcie, że powinna mieć co najmniej kilkanaście centymetrów wysokości. Większe poduszki są stabilniejsze, a to jest kluczowe, ponieważ podczas karmienia poduszka nie może się przesuwać, nawet gdy maluszek jest niespokojny.

O ile większe poduszki do karmienia są stabilniejsze i lepiej sprawdzą się podczas przystawiania dziecka do piersi, o tyle znacznie trudniej z nimi podróżować. Jeśli jesteś mobilną mamą i zdarza Ci się karmić w różnych miejscach i okolicznościach, to lepiej postaw na mniejszą poduszkę, dzięki czemu łatwiej ją ze sobą zabierzesz.

Karmienie niemowlaka piersią

Twarda czy miękka? Jaka powinna być poduszka do karmienia?

Jedną z podstawowych funkcji poduszki do karmienia jest zapewnianie dziecku stabilnego podparcia. Dlatego powinna być raczej większa niż mniejsza. Podobnie jest z twardością – również lepiej sprawdzą się te twardsze, bo dzięki temu dziecko nie będzie się zapadało. Musicie jednak pamiętać, że podparcie nie może być nazbyt twarde – powinno dostosowywać się do ciała i główki dziecka, inaczej będzie niewygodne i nadwyrężające małe ciałko niemowlaka. Zatem najlepiej wybrać taką poduszkę do karmienia, która zapewni odpowiednią stabilność, a jednocześnie da maluchowi wygodę. Wraz z rośnięciem dziecka poduszka może być coraz miększa, bo nie będzie potrzebowało aż tak dużego wsparcia kręgosłupa.

Odpowiednio wyprofilowana poduszka to podstawa

Na wygodę Waszą i Waszego malucha duży wpływ ma sposób wyprofilowania poduszki. Powinna być tak skonstruowana, by główka dziecka była nieco wyżej niż tułów. Dzięki temu dziecko lepiej układa się przy piersi, nie ześlizguje się i może w wygodniejszej pozycji przyjmować pokarm. Pozycja podczas karmienia może mieć również wpływ na problemy trawienne malucha. Dzięki prawidłowemu ułożeniu znacząco zmniejszamy ryzyko refluksu czy kolek, a nawet infekcji ucha.

Sposób wyprofilowania wiąże się również z kształtem samej poduszki. Na rynku znajdziecie kilka rodzajów, większość jednak przypomina literę C lub U – chodzi bowiem o to, by owijały się wokół talii i dzięki temu dobrze przylegały do bioder. Poduszki o takim kształcie nie tylko dobrze podpierają plecy mamy, ale również główkę dziecka, dodatkowo zabezpieczając malca przed zsuwaniem się i zapewniając mu wygodę.

Poduszka do karmienia – odpowiedź na potrzebę bliskości

Poduszka nie musi być używana tylko do karmienia. Może również wspomagać rodzica za każdym razem, gdy maluch chce poczuć odrobinę bliskości i bezpieczeństwa, czyli podczas przytulania. Ta potrzeba u małego dziecka jest bardzo duża, również w nocy, więc dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w łóżeczko dostawne, jak choćby nasze NESTE AIR, dzięki któremu maluch przez cały czas będzie czuł bliskość rodzica. To dobre rozwiązanie również ze względu na wygodę rodziców – mama nie będzie musiała wstawać na nocne karmienia.

W tym wspomoże ją również poduszka, która pozwoli znaleźć optymalną pozycję – komfortową zarówno dla maluszka, jak i dla kobiety. To sprawi, że mama nie będzie zmuszona do częstych zmian pozycji, wstawania czy przemieszczania się. Nietrudno zrozumieć, dlaczego to ważne – w końcu dla zmęczonego rodzica każda chwila wypoczynku się liczy, ale to rozwiązanie docenią szczególnie kobiety, którym ciężko z powodu odczuwanego bólu – będącego efektem na przykład nocnych nawałów lub cesarskiego cięcia.

Dziecko w łóżeczku dziecięcym

Rodzaje wypełnienia poduszek do karmienia

Była już mowa o tym, że poziom twardości poduszki do karmienia dziecka jest niezwykle ważną kwestią, zapewniającą wygodę, stabilność i bezpieczeństwo malucha. Na odpowiednią twardość wpływa wypełnienie poduszki. Na rynku znajdziecie różne rodzaje wypełnień – poliestrowe (z granulatem), styropianowe, silikonowe, piankowe i gryczane. Które jest najlepsze?

  • Wypełnienie poliestrowe jest jednym z najpopularniejszym na rynku. Pozwala bowiem na odpowiednie dopasowanie do ciała dziecka, a także zapewnia odpowiednią sprężystość i elastyczność. Czyli daje właściwe podparcie, ale jednocześnie nie jest zbyt twarde.
  • Ze względu na cenę chętnie kupowane są poduszki z wypełnieniem styropianowym. Niestety to nie jest najlepszy wybór. Granulki styropianu mają tendencje do zbijania się, przez co z czasem poduszka traci kształt, staje się zbyt twarda i traci na objętości.
  • Równie dobrym wyborem co poduszki poliestrowe są te wypełnione silikonem. Istnieją ich dwa rodzaje – wypełnione granulatem lub włóknami. Do ich zalet na pewno należy zaliczyć właściwą wentylację, sprężystość i trwałość.
  • Bardzo dobrą opcją, lecz niestety nieco droższą od pozostałych, jest poduszka z wypełnieniem piankowym. Istnieją na rynku dwie wersje – z pianką poliuretanową i termoelastyczną. Pierwsza daje odpowiednią przepuszczalność powietrza i właściwe podparcie ciała dziecka, druga natomiast dopasowuje się do kształtów maluszka. Obie pianki są hipoalergiczne.
  • Dobrą wentylację i odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała zapewniają również coraz popularniejsze poduszki z wypełnieniem z gryki. One również mają tę przewagę nad niektórymi modelami, że nie uczulają.

Poduszka z możliwością regulacji wypełnienia

Idealne poduszki do karmienia dzieci nie powinny być ani zbyt twarde, ani nazbyt miękkie. W odpowiednim przystosowaniu do własnych potrzeb bardzo pomogą poduszki umożliwiające regulację wypełnienia. Opcję tę mają tylko te poduszki, których wkład jest sypki, czyli styropianowe lub silikonowe z włóknami poprzecznie karbikowanymi. Dzięki temu można dosypać granulatu w dowolnej chwili, na przykład wtedy, gdy wypełnienie za bardzo się ugniecie.

Możliwość regulacji wypełnienia daje również szansę na całkowite wymienienie granulatu na nowy. Takiego typu poduszki ułatwiają również regulację twardości – gdy dziecko nieco podrośnie, można dzięki tej opcji obniżyć poziom twardości, zapewniając mu tym samym większy komfort leżenia.

Czym powinna charakteryzować się idealna poduszka do karmienia niemowląt?

Idealna poduszka do karmienia niemowlaka to taka, która jest jednocześnie idealnie dopasowana do mamy. Musi być odpowiedniej wielkości i wysokości. Pamiętaj: im większa, tym wygodniejsza, ale tylko, gdy używasz jej w domu. Dobrze jest przymierzyć poduszkę przed zakupem, by sprawdzić jej wysokość – powinna umożliwiać właściwe przystawienie dziecka do piersi. Twardość poduszki jest natomiast uzależniona od wieku dziecka. Im maluch starszy, tym lepiej sprawdzi się miększa poduszka. Jednak u niemowlaków optymalnym rozwiązaniem jest poduszka o większej twardości, która lepiej zabezpiecza delikatny kręgosłup malca.

Zwróćcie również uwagę na higienę. Dzieci podczas karmienia mogą ulać lub mleko może wyciec – najpewniej właśnie na poduszkę. Dobrze więc, by łatwo było zachować jej czystość za pomocą prania. Dobrym wyjściem jest pokrowiec, który łatwo się ściąga i czyści – zwróćcie uwagę, czy można go prać w pralce, to duże udogodnienie. Ważny jest również materiał, z którego jest wykonany. Najlepiej sprawdza się naturalna bawełna, która nie uczula ani nie podrażnia delikatnej skóry maluszka. Niektóre poduszki mają dodatkowe funkcje, jak na przykład użyteczne kieszonki – w sam raz na niezbędne drobiazgi. Na koniec – nie zapominajcie również o estetyce. Poduszka stanie się ważnym elementem wystroju. Zadbajcie, by jej kolor czy wzór komponował się z wnętrzem pokoju dziecka.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.