Maty i puzzle edukacyjne dla dziecka – jak wybrać i od kiedy

Maty i puzzle edukacyjne dla dziecka – jak wybrać i od kiedy

Maty edukacyjne to jednocześnie bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka, przestrzeń wspierająca jego rozwój i cały zestaw najróżniejszych funkcji pobudzających jego zmysły. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy zakup maty edukacyjnej to dobry pomysł, ten artykuł powinien Was przekonać.

Mata edukacyjna – co to jest?

 

Chcielibyście zapewnić swojemu dziecku bezpieczne miejsce do zabawy, które jednocześnie będzie kreatywną przestrzenią wspierającą jego rozwój? Właśnie taką funkcję pełnią maty edukacyjne. Znajdziecie bardzo wiele odmian mat – piankowe, materiałowe, dla maluchów i dla starszych dzieci. Świetnie sprawdzą się zarówno jako alternatywa dla dywanu, jak i jako wsparcie rozwoju dziecka. W zależności od rodzaju maty stymulują na różne sposoby: żywą kolorystyką, fakturami, doczepianymi akcesoriami. Dzięki temu maluch otrzymuje cały zestaw bodźców, które sprawiają, że się nie nudzi.

 

Rodzaje mat edukacyjnych

 

Najprostszy podział mat wyróżnia na materiałowe – przypominające małe dywaniki – i piankowe – grubsze, niekiedy przyjmujące formę puzzli. Ale to dopiero początek, bo maty edukacyjne charakteryzują się różnorodnością, bogactwem kolorów, kształtów, akcesoriów i funkcji. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wiek, od jakiego można korzystać z mat. Wiele z nich, na przykład nasz 4SMART, sprawdzi się już w przypadku noworodków.

W domu mama trzyma małe dziecko, leżące na brzuchu na macie edukacyjnej sealand.

 

Maty edukacyjne z pałąkiem

 

Maty edukacyjne z pałąkiem to maty materiałowe, którym towarzyszy rozciągnięty nad podstawą pałąk. To jeden z najpopularniejszych rodzajów mat. Wśród nich znajdziecie bogactwo kształtów, kolorów i dołączanych akcesoriów. Pałąk jest właśnie po to, by wieszać na nim bardzo różne rozwijające zmysły dziecka zabawki: lusterka, pozytywki, gryzaki, grzechotki i wiele, wiele innych. Maty z pałąkiem zachęcają maluchy do wyciągania rączek, łapania zabawek, ciągnięcia ich w swoją stronę, gryzienia. Przykładem maty z pałąkiem jest nasza mata SEALAND, która ma również funkcję suchego basenu i dołączone do zestawu kolorowe piłeczki – idealne dla siedzących już dzieci. Jak widać, ta mata posłuży maluchowi znacznie dłużej niż tylko w pierwszych miesiącach życia.

 

Maty edukacyjne materiałowe

 

Maty edukacyjne materiałowe różnią się od tych z pałąkiem tym, że nie mają – no tak, domyśliliście się – pałąka. Ale to nie znaczy, że są pozbawione akcesoriów, bo te mogą być przyczepione w inny sposób, na przykład bezpośrednio do maty. Ich funkcja jest jednak nieco inna: taka mata ma przede wszystkim wyznaczać dziecku miękką, przyjazną i bezpieczną przestrzeń do zabawy. Dlatego maty tego typu są zazwyczaj większe niż te z pałąkiem. Dzięki temu, gdy maluch z nich wyrośnie, z powodzeniem mogą służyć jako koc czy narzuta. Niektóre maty edukacyjne materiałowe są wyposażone w warstwę antypoślizgową, dzięki której dzieci mogą bezpiecznie po nich biegać.

 

Maty edukacyjne z metkami

 

Maty edukacyjne z metkami to feeria barw oraz wiele rozmiarów i kształtów. Można wybierać spośród ogromnej liczby dołączanych atrakcji dla maluchów. Najważniejszą są jednak wspomniane metki, które oferują dzieciom różne doświadczenia z fakturami, kolorami i materiałami. Metki znajdują się zazwyczaj na brzegach maty i ich funkcją jest pobudzanie malucha do rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej – by się nimi bawić, musi wykazać się niemałą determinacją i przejść na czworakach lub przypełznąć do krawędzi maty.

 

Maty edukacyjne podłogowe

 

Maty edukacyjne podłogowe stanowią atrakcyjną i łatwą do przetransportowania alternatywę dla dywanu. Można je umieścić na stałe w pokoju dziecka, ale dzięki temu, że zazwyczaj są lekkie, można je zwinąć i rozłożyć tam, gdzie akurat są potrzebne. Świetnie sprawdzą się jako miejsce do zabawy, ale również jako podłoże do nauki raczkowania czy chodzenia. Ich zaletą jest to, że nadają się już dla noworodków. Niektóre z nich są wykonane z pianki – są antypoślizgowe, miękkie i dobrze izolują od podłogi. Przykładami mat piankowych są choćby nasze MATTY i LUNO. Ta druga ma formę dużych piankowych puzzli, które bardzo łatwo się składa i transportuje dzięki dołączonej torbie.

 Mama i tata siedzą w ogrodzie i bawią się razem z małym dzieckiem na macie edukacyjnej matty.

Jakie są zalety maty edukacyjnej?

Zalety mat edukacyjnych to przede wszystkim ich bardzo korzystny wpływ na rozwój malucha, zwłaszcza na rozwój psychoruchowy. Warto wspomagać zmysły i ciało malca za pomocą mat już od 3. miesiąca życia. Najlepsze w tym celu są maty pełne kolorów, różnorodnych kształtów, zabawek. W tym wieku dziecko nieustannie łaknie nowych doświadczeń, dlatego bogactwo form i barw sprawdzi się u niego najlepiej (pamiętajmy jednak, że najmniejsze maluchy doceniają głównie kolory kontrastowe). Kolory aktywują jego wzrok, a faktury – zmysł dotyku. Nie zapominajmy, że maty mogą mieć również elementy grzechoczące, pozytywki czy piszczałki, które rozwijają zmysł słuchu.

Jednocześnie atrakcyjna mata może być także niezwykle przydatna dla samych rodziców, którzy dzięki niej mają gdzie odłożyć malucha, by bezpiecznie zajął się ciekawymi akcesoriami. Maty – zarówno materiałowe, jak i piankowe – to także przestrzeń, dzięki której uporządkujecie pokój malucha – jest bowiem wydzielonym miejscem, gdzie dziecko gospodaruje swoimi zabawkami.

 

Leżaczek czy mata – co lepsze?

 

Zastanawiasz się, czy postawić na leżaczek czy na matę edukacyjną? Nie wiesz, która opcja będzie lepsza? Cóż, wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Leżaczki sprawdzą się lepiej jako pomoc dla rodziców, maty natomiast są znacznie wygodniejsze i atrakcyjniejsze z punktu widzenia dziecka. Są bowiem mobilne – zawsze je można zabrać ze sobą, przenieść z pokoju do kuchni, łazienki albo gdziekolwiek, gdzie akurat potrzebujesz. Sporej maty do małej łazienki natomiast raczej nie zabierzesz. Leżaczki mają pasy, są wygodne i bezpieczne, więc gdy umieścisz w nich malucha, masz pewność, że będzie bezpiecznie siedział w jednym miejscu. Wiele leżaczków oferuje różnorodne atrakcje, jak zabawki na pałąku, melodyjki czy wibracje. Mata natomiast ma jedną, zasadniczą przewagę nad leżaczkiem – nie ogranicza malucha. Dziecko czuje się na niej swobodnie, nie jest skrępowane fotelikiem i może wygodnie leżeć, a właśnie taką pozycję zalecają lekarze. Więc jeśli zależy Wam na wygodzie malucha, to postawcie na matę.

 

Czym się kierować, wybierając matę edukacyjną dla dziecka?

 

Kupując matę edukacyjną, musicie zwrócić uwagę na cały szereg jej cech, by wybrany model odpowiadał Waszym oczekiwaniom. Maty różnią się od siebie zarówno wyglądem, kolorystyką, rozmiarami czy materiałem, z jakiego zostały wykonane, jak i funkcjami i dołączonymi akcesoriami.

 

Kolorystyka

 

 Przeglądając maty, możecie zauważyć, że zasadniczo dzielą się one pod względem kolorystyki na dwie grupy: z jednej strony dominują niezwykle barwne maty, pełne intensywnych kolorów i fantazyjnych wzorów. Z drugiej natomiast znajdziecie maty złożone z dwóch-trzech kolorów, ale zestawionych kontrastowo, na przykład czarno-białe lub czarno-biało-czerwone. Ta pierwsza grupa świetnie będzie stymulowała wzrok nieco starszych niemowlaków, natomiast maty kontrastowe najlepiej sprawdzą się u noworodków, u których ten zmysł jest jeszcze słabo rozwinięty.

 

Sposób wykonania i wykorzystane materiały

 

Maty edukacyjne mogą być albo materiałowe, albo piankowe. Bez względu na to, który rodzaj wybierzecie, koniecznie zwróćcie uwagę na jakość wykonania. Mata nie powinna mieć żadnych wystających elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla malucha. W przypadku mat materiałowych upewnijcie się, czy są odpowiednio zszyte i wystarczająco wytrzymałe. Ważne również, by użyty materiał był przyjazny dziecku i miał odpowiednie certyfikaty. Do tego nie powinien być zbyt śliski ani zbyt miękki – w przeciwnym wypadku maluch będzie się w nim zapadał, co skutecznie uniemożliwi mu poruszanie się. Ze względu na własny komfort upewnijcie się, czy materiał da się łatwo utrzymać w czystości – na przykład za pomocą ściereczki (w przypadku mat piankowych) lub prania w pralce (w przypadku mat materiałowych).

 

Zabezpieczenia

 

 Kupując matę, kierujcie się także, rzecz jasna, bezpieczeństwem. Niektóre modele oferują specjalne zabezpieczenia, jak choćby zabezpieczenie antypoślizgowe, dzięki któremu maluch będzie mógł pewnie po nich chodzić bez obawy, że się przewróci. Ponadto taka mata lepiej trzyma się podłoża i daje większą stabilność, gdy dziecko zaczyna się przewracać czy próbować raczkować Warto sprawdzić, czy maty piankowe, jak w LUNO, mają odpowiednio gładkie wykończenie zabezpieczające przed potknięciem o wystające elementy maty w formie puzzli.

 

Rozmiar

 

Można byłoby sądzić, że im większa mata, tym lepsza. Faktycznie, dobierając matę, warto sprawdzić, czy jest ona na tyle duża, by nie ograniczała ruchów malucha – tak by miał miejsce na swobodne poruszanie się, obracanie i raczkowanie. Ale przecież wszystko jest uzależnione od potrzeb i warunków mieszkaniowych. Dla najmniejszych dzieci wcale nie trzeba wielkich mat, wystarczy kawałek przestrzeni, którą będą mogły powoli eksplorować. Mniejsze maty sprawdzą się również wtedy, gdy nie dysponujecie dużą przestrzenią w domu – gdy nie weźmiecie tego pod uwagę, może się okazać, że nie będziecie mieli miejsca na rozwinięcie maty. Dobrym rozwiązaniem są w takiej sytuacji maty w postaci puzzli, bo można je układać w dowolny kształt.

 

Dodatkowe elementy

 

Producenci prześcigają się między sobą, by zaoferować takie akcesoria, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej. Dzięki temu można przebierać w różnych dodatkach do mat edukacyjnych. Znajdziecie wśród nich i proste metki o różnych kolorach oraz fakturach, i znacznie bardziej skomplikowane zabawki, jak piszczałki, pozytywki, grające i świecące elektroniczne gadżety. Ale to nie wszystko – w matach z pałąkami znajdziecie bogactwo elementów doczepianych do pałąka: lusterka, grzechotki, gryzaki, pluszaki itd. Wszystko po to, by dziecko nie otrzymywało zbyt małą ilość bodźców stymulujących jego rozwój. Pamiętajcie jednak, że w tym wypadku więcej to niekoniecznie lepiej. Zbyt głośne czy nadmiernie świecące elementy mogą prowadzić do przebodźcowania, czyli rozdrażnienia i rozproszenia. We wszystkim należy zachować umiar. Tę równowagę zachowuje nasza mata kontrastowa 4Smart, która oferuje bogactwo akcesoriów: pluszowe zabawki, karty kontrastowe, metki, elementy szeleszczące i stymulujące zmysł dotyku, a nawet dużą piłkę sensoryczną. Nie musicie się jednak bać nadmiaru bodźców, bo są one stonowane i odpowiednio dobrane do możliwości poznawczych maluchów.

 

Funkcjonalność

 

Wybierając matę, nie zapominajcie również o sobie. To ma być sprzęt funkcjonalny, który łatwo się składa, jest lekki, poręczny i daje się bezproblemowo przenosić i przechowywać. Właśnie taka jest choćby nasza mata TIPPY, która jest wytrzymała, elastyczna i ma miękkie pałąki, dzięki czemu łatwo daje się zwinąć. To sprawia, że bez problemu ją przetransportujecie i przechowacie w niewielkiej przestrzeni. Zwróćcie uwagę na opisy producentów i takie cechy mat, jak grubość, wpływająca na stopień izolacji od zimnej podłogi, czy bezproblemowe czyszczenie. Taka jest nasza wielofunkcyjna mata piankowa LUNO, która dzięki dużej grubości (1,2 cm) świetnie izoluje od podłogi i która łatwo daje się czyścić – jest wodoodporna i wystarczy przetrzeć ją szmatką. Do tego ma antypoślizgową powierzchnię i przyjęła formę atrakcyjnych puzzli, które można układać nawet w trójwymiarze! Ciekawym dodatkiem jest na przykład specjalna poduszka, która zwiększa komfort dziecka podczas leżenia na brzuchu. Znajdziecie taką choćby w naszym zestawie SMARTPLAY.

 Mama z małą dziewczynką razem w salonie, bawią się na macie edukacyjnej luno.

Kontrastowa mata – najlepszy produkt dla najmłodszych dzieci

 

Jeśli szukacie czegoś, co sprawdzi się od pierwszych dni życia, to rozważcie zakup maty kontrastowej, którą z pewnością doceni Wasz maluszek. Dlaczego? Bo jest ona utrzymana w barwach, które rozpoznaje niewprawny jeszcze wzrok noworodka. Według pediatrów noworodki najlepiej rozróżniają trzy kolory: czerń, biel i czerwień. Dlatego chętnie wodzą wzrokiem za przedmiotami utrzymanymi właśnie w tych barwach. Ale to nie wystarczy. Dobrze, by kształty były odpowiednio duże i miały ostro narysowane krawędzie. Właśnie takie wzory powinny znaleźć się na dostosowanych do wymagań najmłodszych matach kontrastowych i właśnie takie ma nasza mata kontrastowa 4SMART.

 

Dla kogo mata edukacyjna będzie najlepsza?

 

Maty edukacyjne docenią zarówno dzieci – bo to miejsce pełne atrakcyjnych zabawek i nowych doświadczeń – jak i dorośli – bo zapewniają przestrzeń, gdzie dziecko jest bezpieczne i ma odpowiednią dawkę stymulacji. Na rynku znajdziecie maty, które poleca się już noworodkom – w tym celu najlepiej sięgnąć po maty kontrastowe. Klasyczna mata edukacyjna najlepiej sprawdzi się u dzieci powyżej 3-4. miesiąca życia. To właśnie wtedy dziecko zaczyna się obracać z plecków na brzuch i staje się bardziej mobilne. Dobrze dobrana mata, bardziej rozbudowana, może posłużyć długo – zarówno jako miejsce pełne atrakcyjnych gadżetów, jak i wydzielona przestrzeń zabaw malucha, jego małe królestwo.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.