Materac do łóżeczka dla niemowlaka - jak i jaki wybrać

Czas czytania: 6 minut

Materac do łóżeczka dla niemowlaka - jak i jaki wybrać

Niemowlaki przesypiają nawet 20 godzin w ciągu doby. To dla nich niezwykle ważny czas, kiedy rosną i ich organizm się rozwija. Właśnie dlatego należy zadbać o komfort malucha. A zapewni go właściwie dobrany materac do łóżeczka dla dzieci. Na rynku znajdziecie wiele modeli i rodzajów – niektóre różnią się w sposób zasadniczy, nic więc dziwnego, że wiele osób nie wie, który materac będzie najlepszy. Na co zwracać uwagę i jak wybrać materacyk idealny? Podpowiadamy!

Czy materac jest potrzebny?

Kupując dla swojego malucha łóżeczko, musimy pamiętać, że na ogół należy do niego dodatkowo dokupić materacyk. Niektórzy producenci bowiem sprzedają tylko gołe stelaże. Natomiast my wiemy, jak ważne jest, by dobrać odpowiedni materac, dlatego w swojej ofercie mamy również łóżeczka z materacami. Tak jest choćby w przypadku łóżeczka KOYA o niestandardowych wymiarach – dzięki czemu oszczędzacie czas, który byłby potrzebny na poszukiwanie trudno dostępnego materaca. A to właśnie od materaca zależy, czy dziecku będzie wygodnie i czy jego sen będzie zdrowy. Zakup dobrego produktu niestety niekoniecznie jest tani, ale warto zainwestować w odpowiedniej klasy materac – to inwestycja w zdrowie, komfort i wygodę Waszego maluszka.

Niemowlak w łóżeczku Kinderkraft

Jakie wypełnienie materaca wybrać dla niemowlaka?

Na rynku znajdziecie wiele różnych materacy do łóżeczek dziecięcych, różniących się przede wszystkim wypełnieniami. Każdy z nich ma inną charakterystykę, inne wady i zalety. Nie wszystkie też w takim samym stopniu będą korzystne dla rozwoju niemowlaka. Zatem, który materac wybrać? Przeczytajcie nasz krótki przewodnik!

Materac piankowy

Materace piankowe są bardzo popularne wśród rodziców szukających najlepszego wyposażenia łóżeczka dla niemowlaków. I zasadniczo trudno się temu dziwić, bo to faktycznie bardzo dobre produkty. Problem w tym, że nie każdy materac piankowy jest taki sam. Różnią się między sobą rodzajem zastosowanej pianki – najpopularniejsze to pianki poliuretanowe, wysokoplastyczne i termoelastyczne.

  • Pianka poliuretanowa ma tę zaletę, że jest tania (cena materaca to około 40-80 zł) i całkiem przewiewna. Ale zasadniczo na tym kończą się jej zalety. Ten rodzaj pianki jest delikatny, z tego względu łatwo ulega odkształceniom. Wraz z pojawianiem się wgłębień i utratą sprężystości dziecku będzie coraz mniej wygodnie, a co gorsza, jego kręgosłup będzie narażony na nierównomierne podparcie. Dodatkowo pianki poliuretanowe gorszej jakości mogą wywoływać alergię.
  • Pianka poliuretanowa wysokoplastyczna zachowuje wszystkie zalety pianki poliuretanowej (choć jest trochę droższa, cena takiego materaca to około 200 zł), a przy tym pozbawiona jest jej wad. Jest znacznie trwalsza, bardziej sprężysta i elastyczna, a do tego nie uczula. Jest więc bezpieczna dla małego kręgosłupa i dla alergików. Z grupy materacy piankowych to zdecydowanie najlepszy wybór dla niemowlaka.
  • Pianka termoelastyczna natomiast to bardzo dobry wybór, ale niekoniecznie dla najmniejszych dzieci. Ten typ materacy do łóżeczka dla dzieci reaguje na ciepło ciała, dostosowując się pod jego wpływem do sylwetki leżącego. Niemowlaki natomiast do ukończenia pierwszego roku życia powinny spać na nieco twardszych materacach. Jednocześnie ten rodzaj pianki kumuluje ciepło, więc może wpływać na przegrzewanie się małego organizmu.

Materace piankowe często występują w łóżeczkach, które towarzyszą maluszkom przez lata. Przykładem takiego łóżeczka jest dostosowująca się do wieku dziecka nasza MIA. Sprawdzi się od narodzin aż do osiągnięcia przez dziecko 120 cm wzrostu, bo bardzo łatwo zmienia się z łóżeczka w tapczanik dla starszaka.

Materac sprężynowy

Model sprężynowy to kolejny dobry materac do łóżeczka dla dzieci – wygodny, nieodkształcający się, wytrzymały – ale niestety nie jest polecany jako idealny dla najmłodszych pociech. Mała waga niemowlaka może niekorzystnie wpływać na właściwą pracę sprężyn, a przez to taki materac niepoprawnie podpierać delikatny kręgosłup maluszka.

Materac lateksowy

Materace lateksowe są uznawane za jedne z najlepszych na rynku – również dla niemowlaków. Są elastyczne, trwałe, nie nagrzewają się pod wpływem ciepła ciała, mają bardzo dobre podparcie punktowe. Jedyną ich niedoskonałością jest – co prawda mała, ale istniejąca – szansa na to, że będą alergizować. Ale to problem tylko materacy z lateksem naturalnym, który powstaje z mleczka kauczukowego, zawierającego białko.

W przypadku lateksu syntetycznego ten kłopot znika – stworzone na jego bazie materace są antybakteryjne i antyalergiczne, natomiast nieco mniej przewiewne od naturalnych.

Materac kokosowo-gryczany

Materac kokosowo-gryczany to produkt wykonany z w pełni naturalnych tworzyw, składający się z dwóch warstw: kokosowej i gryczanej. Warstwa kokosowa za sprawą włókiem ze skorupy kokosa ma wysoki poziom twardości, dlatego lepiej nadaje się dla niemowlaków. Natomiast warstwa gryczana lepiej dopasowuje się do sylwetki – więc na tej stronie dziecko powinno spać, jak nieco podrośnie. Gryka dodatkowo nie nagrzewa się od ciała śpiącego i zapewnia dobrą wentylację.

Gdy decydujemy się na takiego rodzaju materiał, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na atesty potwierdzające, że gryka wykorzystana w produkcji materaca pochodzi z bezpiecznych upraw, w których nie używano środków chemicznych.

Ten rodzaj materaca do łóżeczka dziecięcego ma też swoich przeciwników, którzy zarzucają mu zbyt wysoki poziom twardości jak na plecy niemowlaków oraz możliwość rozwoju pleśni.

Materac lateksowo-kokosowy

Ten materac do łóżeczka dziecięcego uważany jest za ulepszoną wersję kokosowo-gryczanego, bowiem ma dodatkową warstwę lateksową. Dzięki temu lepiej dopasowuje się do małego ciałka niemowlaka, bo lateks nadaje materacowi większą miękkość i elastyczność. Jednocześnie materac ten się nie odkształca oraz jest odporny na zawilgocenie. Pamiętajcie jednak, ze niemowlaka należy kłaść na części lateksowej.

Pozostałe materace łączone

Na rynku występuje znacznie więcej rodzajów materacy łączonych. Znajdziecie materacyki piankowo-kokosowe i piankowo-gryczane, łączące z pianką sam kokos lub samą grykę. Znajdziecie nawet bardziej nietypowe materiały, jak morskie trawy czy końskie włosie. Każdy z nich ma tylu zwolenników, co przeciwników. Materiały naturalne bowiem mogą sobie gorzej radzić z wilgocią, a także uczulać. Trudniej również utrzymać je w czystości, ponieważ zazwyczaj nie można ich prać.

Dziecko na łóżku

Twardy czy miękki? Jaki materac dla dziecka?

Jedna z cech, która odróżnia materace od siebie, to poziom twardości. Podczas kupowania idealnego materacyka do łóżeczka Waszych pociech prędzej czy później przychodzi moment na zadanie pytania: lepiej postawić na twardy czy miękki materac? Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, a więc żaden nie jest idealny. Najlepiej zatem zdecydować się na coś pośredniego.

Zbyt miękki materac do łóżeczka może przyczyniać się do zapadania się dziecka i utrudniać mu ruchy. Zbyt twardy natomiast może być zwyczajnie niewygodny. Średnio twardy natomiast powinien zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupa i być na tyle elastyczny, by odpowiednio dopasowywać się do ułożenia ciała.

Jeśli szukać zasady doboru odpowiedniej twardości materaca do łóżeczka dziecięcego, to powinno się ją różnicować ze względu na wiek malucha. Do ukończenia roczku dziecko powinno spać na nieco twardszym materacu. Natomiast po tym czasie można zdecydować się na odrobinę miększy wariant. Na rynku znajdziecie nawet materace o dwóch poziomach twardości, które po roku wystarczy odwrócić.

Ze względu na konieczność wspierania małych kręgosłupów niemowlaków nasze dostawki – NESTE GROW czy NESTE AIR – są wyposażone właśnie w twardsze materace, dokładnie takie, jakie dla maluchów do osiągnięcia 9 kg polecają fizjoterapeuci.

Bezpieczeństwo - certyfikaty i atesty

Bezpieczeństwo w materacach zapewnia przede wszystkim jakość użytych materiałów. Powinny być nietoksyczne, nieuczulające, nieszkodliwe, zapobiegające rozwijaniu się grzybów, roztoczy i innych alergenów. Skąd możecie mieć pewność, że interesujący Was materacyk jest odpowiedniej jakości? Poinformują Was o tym odpowiednie atesty i certyfikaty.

Podstawowym certyfikatem dla wszystkich produktów przeznaczonych dla dzieci i matek, w tym materacy, jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka. Instytut ten sprawdza, czy wszystkie materiały użyte do stworzenia produktu są bezpieczne. Podobne zadanie ma Państwowy Zakład Higieny, który kontroluje skład produktu pod względem obecności szkodliwych substancji. Ważnym standardem w Unii Europejskiej jest OEKO-TEX Standard 100, sprawdzający jakość produktów włókienniczych pod kątem obecności w zastosowanym materiale 100 najbardziej niebezpiecznych substancji.

Istnieje znacznie więcej różnego rodzaju atestów i certyfikatów. Wiele z nich dotyczy kontroli jakości konkretnych materiałów. Na przykład EuroLATEX Eco Standard gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo materacy lateksowych. Podobnie jest z certyfikatem WF4 Dry System, który jest specjalistycznym atestem sprawdzającym, czy lateks był poddany procesowi suszenia strumieniem powietrza o zróżnicowanej temperaturze. Inne certyfikaty określają konkretne właściwości materacy. Takim jest na przykład TLS AIR SYSTEM, który poświadcza odpowiednią cyrkulację powietrza.

Najlepszy materac dla alergika? Lateksowy!

Jaki materac do łóżeczka dla dzieci wybrać, jeśli Wasz maluch ma problem z alergią? Jest kilka wskazówek, które dobrze wziąć pod uwagę. Materac jest miejscem, gdzie łatwo może dojść do namnażania się mikroorganizmów i grzybów. Gromadzi się w nim również spora liczba roztoczy, a także w niektórych rodzajach materacy może zalegać kurz. Jaki materac będzie zatem najodpowiedniejszy dla alergika?

Przede wszystkim należy unikać materacy z naturalnym wkładem. Kokos, gryka, trawa morska, wełna czy końskie włosie są znakomitą pożywką dla roztoczy i pleśni, w ich przypadku może również pojawić się problem z gromadzeniem się wilgoci, co prowadzi do namnażania się grzybów. Niedobrym rozwiązaniem dla alergika będzie również materac sprężynowy, przy którym natomiast może pojawić się problem z zalegającym w przestrzeniach między sprężynami kurzem.

Co więc wybrać? Materace hipoalergiczne, czyli piankowe i przede wszystkim lateksowe. To właśnie one w naturalny sposób przeciwdziałają rozwojowi patogenów i drobnoustrojów. A jednocześnie łatwo utrzymać je w czystości, dzięki czemu unikniemy problemu z zalegającym kurzem. Niektórzy jednak mogą być uczuleni na sam lateks – rozwiązaniem powinny być pokrowiec antyroztoczowy oraz bawełniane prześcieradło.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.