Konik na biegunach dla dziecka - od kiedy i dlaczego warto

Czas czytania: 6 minut

Konik na biegunach dla dziecka - od kiedy i dlaczego warto

Co jest takiego w tym koniku na biegunach, że cieszył nasze babki i matki, a teraz zabawia najmłodsze pokolenie? To wszystko przez bujanie, które ma niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, a do tego wywołuje na twarzy małego szkraba uśmiech.

Rola bujania w rozwoju dziecka

Chcesz, by Twój maluszek chętniej podejmował wyzwania, był odważniejszy i pewniejszy siebie? To jak najczęściej go kołysz! To właśnie bujanie odpowiada za stymulację błędnika, co przekłada się na usprawnianie zmysłu równowagi, odpowiedzialnego za poczucie pewności, a także koordynację ruchową, czucie własnego ciała, czyli tak zwane czucie głębokie (dla zainteresowanych polecamy książki: L. Eliot, „Co tam się dzieje? Jak rozwija się umysł w pierwszych pięciu latach życia”; A. J. Ayres, „Dziecko a integracja sensoryczna”). Ale to nie wszystko, huśtanie bowiem wzmacnia wszystkie mięśnie niemowlaka i dodatkowo reguluje napięcie mięśniowe. Dzięki temu maluch rozwija się równomiernie i nie ma problemu z nabywaniem tak ważnych umiejętności jak balansowanie ciałem czy utrzymywanie równowagi.

Bujanie także uspokaja, wycisza emocje i zwyczajnie sprawia, że maluszek czuje się bezpieczniej – kołyszący ruch przypomina mu rzeczywistość, jaka panuje w brzuchu mamy. Kołysanie przychodzi rodzicom wręcz instynktownie, gdy chcą uspokoić lub uśpić dziecko – po prostu mamy to zapisane w genach!

Co więcej – częste bujanie wpływa również na zwiększenie potencjału intelektualnego dziecka. Dzieje się tak, bo ruch kołyszący pomaga w wytwarzaniu połączeń między neuronami (zainteresowanych zgłębieniem tematu odsyłamy do psycholożki dziecięcej, dr Anny Karcz). Poza tym wspiera wyobraźnię przestrzenną, wspomaga procesy koncentracji, uczenia się i… jest po prostu doskonałą zabawą!

Liczne produkty marki Kinderkraft sprawią, że Wasz maluszek będzie się czuł jak w Waszych kołyszących ramionach – bezpiecznie i beztrosko. Na naszej stronie znajdziecie bujaczki UNIMO UP oraz NOLA, które kołysząc, zapewnią jednocześnie dziecku dobrą zabawę z karuzelą. Bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązanie oferują elektryczne bujaczki-leżaczki LUMI oraz LULI, które kołyszą tak jak rodzice, czyli na boki. Ale także inne produkty marki Kinderkraft mają funkcję kołysania, jak na przykład łóżeczko turystyczne SOFI, które w jedną chwilę można przekształcić w bujak.

Leżaczki czy bujaczki to coraz popularniejsze sprzęty, ale przecież nie od dziś buja się dzieci nie tylko na rękach. Od pokoleń są przecież w naszych domach bujane koniki, które wspierają bujaniem rozwój dziecka, ale również dostarczają sporo frajdy!

Konik na biegunach Kinderkraft

Czym jest konik na biegunach i od jakiego wieku jest bezpieczny?

Koń na biegunach, czy też koń bujany, to nic innego jak dziecięca zabawka tradycyjnie przypominająca konia, bujająca się za pomocą dwóch wygiętych w łuk profili, nazywanych biegunami. To znakomita alternatywa dla huśtawek na placu zabaw, szczególnie gdy zawodzi pogoda. Koń na biegunach może być też namiastką prawdziwego zwierzęcego przyjaciela.

Kiedy można posadzić dziecko na konika na biegunach? Wszystko zależy od wielkości zabawki – jej wysokość powinna być dostosowana do wzrostu i wieku dziecka. Najmniejsze dzieci można bujać w specjalnych bujakach na biegunach – ważne tylko, by dziecko potrafiło już samodzielnie siedzieć. Dzieci ponadroczne mogą już próbować swoich sił na klasycznych koniach na biegunach dla dzieci – zacznijcie oczywiście od tych mniejszych modeli. Najlepiej jednak, by dziecko potrafiło samemu trzymać konika za uchwyty i samodzielnie się bujać – a tak się dzieje w okolicach 18. miesiąca życia. Duże konie na biegunach są przeznaczone dla dzieci, które same wchodzą na zabawki i schodzą z nich, a dodatkowo sprawnie się bujają. Takie umiejętności posiadają zazwyczaj dzieci, które ukończyły drugi rok życia.

Pamiętajmy jednak, że to nie o wiek dziecka w pierwszej kolejności chodzi – on jest orientacyjny – lecz o jego wzrost, a przede wszystkim umiejętności malucha. Za duży koń na biegunach może zwyczajnie dziecko przestraszyć i skutecznie zniechęcić do dalszych prób zostania małym kowbojem. Niedobrze jest również proponować za małego konia na biegunach – dziecko bowiem może się w nim po prostu nie zmieścić.

Konik na biegunach – drewniany lub z pluszu

Jak wygląda koń? Ma grzywę, brązowe umaszczenie, do tego strzemiona i lejce. I na rynku znajdziecie właśnie takie, realistycznie wyglądające pluszowe konie na biegunach, które pozwolą Waszemu dziecku poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Takie modele nie tylko wyglądają jak prawdziwe konie, ale są również miękkie i przyjemne w dotyku. Sprawdzą się one również jako sympatyczne przytulanki.

Ale coraz modniejsze stają się z powrotem modele drewniane – minimalistyczne, naturalne, designerskie. Wśród nich dominują modele utrzymane w kolorystyce naturalnego drewna, ale znajdą się również i pomalowane nietoksycznymi farbami na niemal dowolny kolor. Taki drewniany koń na biegunach dla dziecka z pewnością świetnie sprawdzi się jako element wystroju dziecięcego pokoju utrzymanego w minimalistycznym stylu skandynawskim. Modele drewniane uważane są za solidniejsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą zostać w rodzinie na wiele lat.

Konik bez oparcia – który rozmiar wybrać: mniejszy czy większy?

Koniki na biegunach bez oparcia są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, które opanowały do perfekcji trzymanie rękojeści i bujanie się. Nie oznacza to jednak, że są one w jakikolwiek sposób mniej bezpieczne – po prostu młodszym szkrabom jest znacznie wygodniej, gdy mają za plecami miękkie oparcie.

Natomiast starszakom jest to zwyczajnie niepotrzebne – dzieci w tym wieku pewnie siedzą i chodzą, dzięki czemu czują się pewnie bez oparcia. Koniki na biegunach dla starszych dzieci różnicuje się ze względu na ich wielkość. Dobierając odpowiednią zabawkę, zawsze zwróćcie uwagę na jej wysokość – za duża lub za mała może sprawić, że dziecko nie będzie mogło skorzystać z podarunku.

Konik na biegunach z funkcją jeździka

Świetnym wyborem jest konik na biegunach połączony z jeździkiem. To atrakcyjne połączenie dwóch sprzętów posiada zarówno tradycyjne bieguny, jak i kółka, które po zdjęciu z płóz zamieniają zabawkę bujaną w taką, która jeździ. Połączenie tych dwóch funkcji daje dzieciom dwa razy więcej frajdy oraz znacznie więcej wrażeń i możliwości zabawy.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest łatwość przekształcenia się bujaka w jeździk, co sprawi, że Wasze dziecko, będąc jeźdźcem, szybko zamieni się w rajdowca. Co więcej, taka zabawka będzie cieszyć dziecko dłużej, bo nie tylko buja, ale także bawi pluszową maskotką. I – uwaga! – jeździk nie porysuje podłogi w Waszym mieszkaniu dzięki zamontowanym kółkom.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – pasy

Czy konik na biegunach dla dziecka to bezpieczna zabawka? Jak najbardziej – ale tylko wtedy, gdy producenci stosują się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. W procesie produkcji muszą być użyte tylko w pełni bezpieczne, atestowane materiały. Ważne jest również, by dzieci nie dosiadały koników, które od dłuższego czasu są w naszych rodzinach. Takie nienowe już sprzęty mogą tracić na stabilności. Zdecydowanie postawmy na atestowane, certyfikowane produkty od profesjonalnych producentów.

Konik na biegunach Kinderkraft

Koń na biegunach z melodią? Interaktywne konie na biegunach

Realistycznie wyglądającemu koniowi na biegunach brakuje tylko rżenia i tętentu kopyt, by w pełni imitował władców prerii. Producenci poradzili sobie i z tym! Na rynku znajdują się bowiem interaktywne konie na biegunach, zapewniające dodatkowe wrażenia dźwiękowe. Wasze dziecko, jadąc ku zachodzącemu słońcu, może słuchać kowbojskich piosenek lub odgłosów prawdziwego konia – rżenia, parskania lub galopu. Odpowiednie opcje włącza się za pomocą specjalnych przycisków umieszczonych zazwyczaj w uszach konika.

Ale to nie wszystko! Konie na biegunach dla dzieci mogą bowiem świecić, a nawet się dodatkowo ruszać! Niektóre interaktywne koniki mają efekty świetlne takie jak świecące elementy – na przykład serduszko na czole. Inne natomiast mogą zachęcać do zabawy ruszającym się pyszczkiem oraz ogonkiem. Wszystko po to, by uatrakcyjnić zabawę i uczynić ją jeszcze bardziej realistyczną.

Tradycyjny koń bujany czy inne zwierzęta na biegunach? Co wybrać?

Czy na biegunach może bujać osioł, sarenka, hipopotam, a nawet… statek, motor lub samochód? Oczywiście – w sklepach znajdziecie niemal każde zwierzę czy środek lokomocji, którego Wasze dziecko będzie mogło dosiąść i ujeżdżać do woli. Wszystko zależy od upodobań malucha. Do wyboru są ponadto dinozaury, jednorożce czy misie – producenci starają się nadążyć za niepohamowaną fantazją dzieci. Wszystkie działają dokładnie na tej samej zasadzie co tradycyjne konie, które jednak wciąż cieszą się największą popularnością – zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych.

Czy warto kupić konia na biegunach?

Po przeczytaniu tego artykułu nie macie już chyba wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście, że tak. Choćby z powodu cudownych właściwości bujania. Ale nie tylko. Koń na biegunach dla dziecka to również znakomita rozrywka, czas spędzony na aktywnej zabawie, podczas której dziecko ćwiczy mięśnie całego ciała.

Nie zapominajmy, że ujeżdżając bujanego rumaka, maluch ćwiczy takie umiejętności jak wchodzenie i schodzenie, a także poznaje własne ciało – jego ciężar, zależności między akcją i reakcją. Poza tym koń na biegunach daje pole do działania wyobraźni – konie nie tylko trzeba ujeżdżać, można je także zapędzić do najróżniejszej zabawy. Nie ma więc wątpliwości, że „każdy powinien go mieć”!

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.