Kolka u niemowlaka - od kiedy, czym jest, objawy

Czas czytania: 6 minut

Kolka u niemowlaka - od kiedy, czym jest, objawy

Kolka to częsta przypadłość wieku niemowlęcego. Choć lekarze określają ją jako łagodną dolegliwość, młodzi rodzice mogą być na początku wystraszeni intensywnością płaczu dziecka. Dlatego mama i tata powinni przede wszystkim umieć rozpoznać kolkę oraz znać sposoby, w jakie mogą pomóc maluszkowi.

Czym jest kolka u niemowlaka?

Kolka niemowlęca należy do dolegliwości układu pokarmowego. To bolesne skurcze jelit występujące między 2. a 6. miesiącem życia, ustępujące później samoistnie. Trudno jest wskazać konkretne powody występowania tej przypadłości, która potrafi dokuczyć zarówno dziecku, jak i rodzicom. Szacuje się, że ok. 40% dzieci cierpi na kolki.

Najczęstsze przyczyny kolki u niemowlaka

Za główną przyczynę kolki uważa się niedojrzałość układu pokarmowego. Bardziej podatne na jej wystąpienie są dzieci, które miały niską wagę urodzeniową. Także maluchy z nietolerancją laktozy, z alergiami pokarmowymi lub z zaburzeniami mikroflory jelitowej są bardziej narażone na ataki kolki.

Prawdopodobnie dolegliwość ta jest efektem wzdęć, nadmiaru gazów oraz refluksu żołądkowo‑przełykowego. Może być to związane pośrednio z połykaniem zbyt dużej ilości powietrza przez niemowlę w trakcie karmienia.

Przypuszcza się także, że czynnikiem sprzyjającym kolkom jest palenie papierosów przez matkę oraz bierne palenie.

Objawy kolki u noworodka

Skąd rodzic ma wiedzieć, że to, co się dzieje z jego dzieckiem, jest kolką jelitową? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Kolka daje się zauważyć jako gwałtowny, nagły płacz dziecka (odbierany jako krzyk). Niemowlę podkurcza nóżki, obwód brzucha się poszerza, zwiększa się także ilość gazów jelitowych. Objawy te nasilają się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Obserwuj swoje dziecko. Masz do czynienia z kolką, jeśli:

  • nie potrafisz wskazać przyczyny płaczu,
  • płacz trwa co najmniej 3 godziny,
  • płacz pojawia się minimum 3 razy w tygodniu,
  • dolegliwości trwają ponad 3 tygodnie,
  • płacz jest głośniejszy od „zwykłego” i nie mija podczas przytulania etc.

UWAGA! Jeśli atakom płaczu towarzyszy gorączka, pojawiają się wymioty, niemowlę ma drgawki, biegunkę, w stolcu widoczna jest krew lub obserwujesz inne niepokojące objawy – niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

Do kiedy występuje kolka u niemowlaka?

Kolki zazwyczaj ustępują samoistnie, gdy niemowlę osiąga wiek 3-4 miesięcy. Zdarza się jednak, że dolegliwości trwają nawet do 6 miesięcy. Gdy dziecko prawidłowo się rozwija, przybiera na wadze i dobrze się czuje poza epizodami płaczu, nie powinniśmy mieć żadnych powodów do niepokoju.

Leczenie kolki u dziecka

Kolka niemowlęca nie wymaga żadnych medycznych interwencji. Leczenie jej polega głównie na ułatwianiu dziecku oddawania gazów.

Pamiętaj! W aptekach roi się od specyfików na kolkę, których skuteczności nigdy nie udowodniono. Zachowaj szczególną ostrożność, nie eksperymentuj z lekami, suplementami diety czy probiotykami. Przed zastosowaniem takiego produktu skonsultuj się z pediatrą.

Sposoby na kolkę u noworodka

Drogi Rodzicu, na początku zacznij od prostych, naturalnych rozwiązań. Z pomocą przyjdzie Ci ziołolecznictwo.

Sprawdź też, czy podczas ataku kolki dziecko nie jest przegrzane. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa ubrane niemowlę, to 20-21ᵒC. Czasami objawy mogą ustąpić, gdy odkryjesz dziecko bądź przewietrzysz pokój.

Wypróbuj również delikatny masaż brzuszka, możesz także przyłożyć do niego ciepłą pieluszkę lub owinięty w nią termofor. Niektórym dzieciom pomaga ciepła kąpiel.

Łagodne kołysanie i tulenie to intuicyjne czynności, które każdy rodzic zastosuje odruchowo. Bujanie zazwyczaj ma kojący wpływ na maluchy – czują się wtedy bezpiecznie, jak w brzuchu mamy. Oczywiście bujanie dziecka całą noc jest praktycznie niemożliwe. Można jednak wspomóc się specjalnymi bujaczkami, jak LUMI czy LULI, które kołyszą dziecko na boki. Będą imitować kołysanie mamy i taty, jednocześnie odciążając zmęczonych rodziców.

Pomocny będzie też tzw. biały szum. Jest to rodzaj jednostajnego, delikatnego dźwięku. Prawdopodobnie szum ten przypomina niemowlęciu odgłosy z brzucha mamy (przytłumione dźwięki, odgłos przemieszczającej się krwi pępowinowej). Dzieci często dobrze reagują na szum domowych urządzeń, np. lodówki, suszarki. Także odgłos jadącego w oddali pociągu czy padającego deszczu potrafi uspokoić malucha. Niektórzy rodzice podczas kolki zabierają malucha na przejażdżkę samochodem. Obecnie mamy na rynku wiele urządzeń wytwarzających biały szum, np. specjalne misie szumisie. Można też znaleźć nagrania białego szumu w Internecie, np. w serwisie YouTube.

Jak zapobiegać kolce?

Niemowlę, które cierpi na kolki, po karmieniu powinno się nosić w pozycji pionowej aż do odbicia się maluchowi. Pomagać może również wyregulowanie łóżeczka tak, by główka dziecka znajdowała się wyżej niż nóżki.

Na rynku dostępne są już łóżeczka, które mają funkcję regulacji kąta nachylenia materaca. Takie rozwiązanie znajdziesz w naszych łóżeczkach dostawnych, jak m.in. NESTE UP, NESTE AIR i NESTE GROW.

Rodzice powinni zadbać o ograniczenie ilości bodźców docierających z otoczenia. Nadmierny hałas czy mocne światło mogą być dodatkowym czynnikiem stresogennym dla malucha.

Możecie także spróbować kłaść dziecko na brzuszku – zawsze pod czujnym okiem! Nie zostawiajcie niemowlaka w tej pozycji samego.

Karmienie piersią a kolka

Wiecie już, że pokarm spożywany przez mamę może być istotny w przypadku występowania kolek u malucha. Jednak ma też znaczenie technika karmienia.

  • Po pierwsze zaleca się, by dziecko było przystawiane do jednej piersi aż do całkowitego jej opróżnienia. Podejrzewa się, że kolka może być spowodowana nadmiarem mleka wstępnego (wypływa z piersi na początku). Zawiera ono mniej tłuszczu, a to utrudnia trawienie laktozy.
  • Po drugie do karmienia należy ułożyć dziecko w pozycji półpionowej. Głowa powinna znajdować się powyżej pośladków. Pamiętaj także o odbijaniu. Nie musisz za każdym razem kłaść dziecka na ramieniu – często wystarczy je ułożyć w pozycji pionowej przodem do siebie.
  • Nie należy przystawiać do piersi malucha, który płacze. Najpierw trzeba go uspokoić, a potem nakarmić. Gdy dziecko płacze, połyka powietrze, zatyka mu się również nos. Wtedy zaczyna zaciągać powietrze podczas ssania, a to może przyczyniać się do gromadzenia gazów.
  • Dziecko trzeba również odpowiednio przystawiać do piersi – brodawka musi być szczelnie objęta ustami malucha, żeby nie wytwarzać podciśnienia. Także zbyt szybki wypływ mleka może powodować ataki kolki. Pediatrzy radzą, by karmić niemowlę krócej, ale częściej.

Jeśli masz problem z karmieniem, zawsze możesz zwrócić się do doradczyni laktacyjnej.

Czy kolka ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka?

Uspokajamy – kolka niemowlęca nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, nie pozostawia powikłań. Jest to stan przejściowy. Oczywiście dzieci męczą się płaczem i bólem brzucha, ale nic im fizycznie nie dolega.

Rodzic powinien mieć świadomość, że kolki miną – już sama wiedza o tym podnosi na duchu. Dolegliwości znikają samoistnie, najczęściej w 3-4 miesiącu życia.

Mamo, Tato! Pomyślcie, że kolka to przypadłość 40% niemowląt na świecie. Możecie złagodzić jej objawy, stosując porady z naszego artykułu. Ważne jest umiejętne przystawianie dziecka do piersi albo stosowanie butelek antykolkowych. Warto pomyśleć o łóżeczku dostawnym z regulacją kąta nachylenia materaca.

Ten wymagający czas minie szybciej, niż myślicie. Przetrwacie go, a potem będziecie jeszcze bardziej doceniać spokój i dobry nastrój Waszego maleństwa.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.