Kojec dla dziecka i niemowlaka – czym jest i jaki wybrać

Czas czytania: 5 minut

Kojec dla dziecka i niemowlaka – czym jest i jaki wybrać

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że dzieci to żywe sreberka. Wszędzie ich pełno, wszędzie chcą zajrzeć, wszystko je ciekawi. To wrodzone zainteresowanie światem bywa dla opiekunów niekiedy kłopotliwe, na przykład wtedy, gdy marzy im się, żeby mieć choć sekundę na wypicie kawy. Kojec dla dziecka może Wam dać nawet chwilę dla siebie, a Waszemu malcowi miejsce do super zabawy.

Czym jest kojec dla dziecka?

Kojec to rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, które wyznaczają maluchowi bezpieczną przestrzeń do zabawy. Oprócz płotka w jego skład wchodzi niekiedy podstawa wyposażona w materacyk. Kojce różnią się między sobą – na przykład wysokością, wielkością, zastosowanym materiałem. Są dostosowane do różnych grup wiekowych – im wyższe, tym bardziej nadają się dla starszych dzieci, które nie będą w stanie wydostać się z kojca.

Kojec czy łóżeczko turystyczne?

Kojec i standardowe łóżeczko turystyczne to zasadniczo dwa różne meble. Kojce z reguły są większe i przybierają kształt kwadratu, koła lub wielokąta. Wszystko po to, by dać maluszkowi jak najwięcej przestrzeni na nieskrępowaną zabawę. Na dodatek niektóre kojce mają tylko ścianki, dzięki czemu dziecko może bawić się na macie czy dywanie.

Łóżeczka turystyczne są ponadto z zasady składane i mają materiałowe ścianki. W przypadku kojców wybór tworzywa, wielkości i funkcjonalności jest znacznie większy. Istnieją jednak rozwiązania – jak nasze łóżeczko KOYA 4 w 1 – które w bardzo praktyczny sposób łączą funkcję kojca z funkcją łóżeczka do spania. Nocą stają się ostoją spokoju i relaksu, natomiast w dzień są mobilnym centrum wszechświata Waszego dziecka. Każdy rodzic doceni także fakt, że sprzęt ten ma niezwykle funkcjonalne kółeczka, pozwalające na przesuwanie kojca między pokojami, by dziecko bawiło się zawsze blisko Was.

Istnieją również jeszcze inne rozwiązania – nasze łóżeczko turystyczne SOFI 4 w 1 nie tylko służy jako miejsce do snu podczas wyjazdów i zabawy, ale również jako łóżeczko domowe oraz kołyska! To rozwiązanie dla osób, które cenią wielofunkcyjność sprzętów, łatwość i szybkość składania oraz transformacji łóżeczka w kojec. SOFI może pochwalić się nietuzinkowym designem, a także funkcjonalnością docenioną na branżowych targach Kids’ Time 2019.

Kojec dla dziecka

Czy kojec jest dobrym rozwiązaniem?

Nawet najlepiej przygotowany na obecność maluszka dom nie jest stuprocentowo bezpieczny. Trudno usunąć z drogi rozbieganego malucha wszystkie przeszkody. Kojec natomiast skutecznie eliminuje niebezpieczeństwa. Oprócz zwiększonego poczucia pewności kojec daje rodzicom również szansę na ugotowanie obiadu, posprzątanie domu czy umycie się. Szczególnie docenią to opiekunowie dzieci, które uwielbiają ruch. Mają one specjalną moc znikania z oczu – zazwyczaj wtedy, gdy rodzic musi coś pilnie zrobić.

Kojec w podróży – zalety

Kojce jeszcze lepiej sprawdzają się w podróży – szczególnie w miejsca nieznane i nieprzystosowane do małych dzieci, gdzie mamy znacznie mniejszy wpływ na przestrzeń wokół i nie możemy wszystkiego kontrolować. Poza tym, gdzie nie pojedziecie, Wasze dziecko zawsze będzie czuło się jak w domu, bo będzie w swoim ulubionym miejscu zabaw.

Zalety kojca – dlaczego warto?

Kojec jest doskonałym wyborem również wtedy, gdy Wasze dziecko nie ma własnego pokoju. W takiej sytuacji może się stać małą namiastką dziecięcego królestwa – osobną, wydzieloną przestrzenią pełną ulubionych zabawek. Sprawdzi się również w dużym domu, szczególnie, gdy pokój dziecka znajduje się w znacznej odległości od miejsca przebywania reszty domowników. Dzięki kojcowi możesz stworzyć miejsce zabawy dla dziecka w całkowicie dowolnej przestrzeni.

Ta chwila, gdy rodzic kontroluje maluszka z pewnego oddalenia, jest tak samo ważna dla Was, jak i dla Waszego dziecka. Może się ono wtedy uczyć samodzielności i nabierać przekonania, że nie potrzebuje bez przerwy mieć rodzica obok siebie, by czuć się bezpiecznie i świetnie się bawić. Posiadanie wydzielonej przestrzeni do zabawy sprzyja również kształtowaniu dobrych nawyków i regulacji rytmu dnia. Gdy jednoznacznie wyodrębni się strefę spania i zabawy, znacznie łatwiej przekona się maluszka, że łóżeczko nie jest miejscem na szalone eksperymenty, lecz służy tylko do spania.

Od kiedy dziecko może bawić się w kojcu?

Pamiętajmy przy tym, że kojec ma być przede wszystkim oazą bezpieczeństwa. Bawiące się w nim dziecko powinno być więc na tyle duże, by mogło się samodzielnie przemieszczać – pełzać, raczkować lub chodzić. Do przebywania w nim trzeba dziecko przygotować – oswoić je z nowym miejscem. Dlatego zacznijmy wpierw od kilku minut w towarzystwie opiekuna, po czym wydłużajmy ten czas, jednocześnie oddalając się i sprawdzając reakcję. Zasada jest taka, że maluch powinien kojarzyć kojec jako przyjazne, miłe miejsce do zabawy, dlatego powinno być tam wkładane tylko wtedy, gdy jest w dobrym humorze.

Czy kojec wpływa na rozwój dziecka?

Dzieci z natury są ruchliwe i lubią poznawać nowe miejsca i przedmioty. Potrzebują także stałego kontaktu z domownikami. Czy zatem kojec trochę ich nie ogranicza? Na pewno nie powinien być stałym miejscem przebywania dziecka. To jednak znacznie mniejsza przestrzeń niż cały dom czy choćby pokój, więc dość szybko może wprowadzić dziecko w stan znużenia. Świat oglądany zza szczebelków czy siatki wydaje się dla maluszka odległy i niedostępny, podobnie jak mama, tata czy rodzeństwo.

Używajmy więc kojca z głową – wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, a ponadto zadbajmy, by czas spędzony przez malucha w kojcu nie był dla niego stracony. Możemy samodzielnie wyposażyć jego wnętrze w ciekawe, interaktywne zabawki. Dobrym pomysłem jest powieszenie na jednej ze ścianek kieszeni, do których dziecko będzie mogło chować różne przedmioty.

Kojec

Na co zwrócić uwagę, kupując kojec dla dziecka?

Wybierając idealny kojec dla swojego maluszka, koniecznie zwróćcie uwagę na kilka szczegółów.

Wielkość kojca

Im bardziej przestronny, tym większą swobodę ruchu będzie miało dziecko. Ale nie każdy może pozwolić sobie, choćby ze względu na warunki mieszkaniowe, na największe modele – więc trzeba wziąć pod uwagę zarówno wygodę dziecka, jak i wielkość mieszkania. Zbyt duży mebel może sprawić, że z każdym dniem mniej chętnie będziecie go rozkładać.

Wysokość kojca

Im wyższy, tym dłużej Wam posłuży, sprawdzi się bowiem nawet przy kilkuletnim dziecku. Dodatkowo sprawdzi się tylko wtedy, gdy maluch będzie chciał w nim przebywać, czyli gdy będzie wygodny. O to zadba komfortowy materac lub mata, np. nasza dwuwarstwowa MATTY – dzięki nim wszelkie podskoki, siady i inne akrobacje szkraba zawsze zakończą się miękkim lądowaniem.

Rodzaj kojca

Zasadniczo wyróżnia się dwie kategorie kojców:

  • jedne są wykonane z drewna,
  • drugie z lżejszego materiału i zabudowane siatką.

Kojce ze szczebelkami są rzecz jasna trwalsze i stabilniejsze, ale jednocześnie cięższe. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że dziecku podczas zabawy mogą wypadać zabawki. Kojce z materiałowymi ściankami są natomiast bardziej mobilne, łatwiejsze w składaniu, a na dodatek żaden samochodzik, lalka czy klocek nie prześlizgnie się na zewnątrz. Wybierając ten model, pamiętajmy, by siateczka była jak najbardziej przejrzysta i jednolita – by nie ograniczała dziecku widoczności.

Kojec to większe bezpieczeństwo dziecka, wydzielone, małe królestwo jego zabaw, a także nieoceniona pomoc dla rodziców. Doceni go każdy, kto pragnie chwili oddechu i pewności, że jego skarbowi nic nie grozi.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.