Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem i upałem? 7 wskazówek

Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem i upałem? 7 wskazówek

Sezon wakacyjny jest w pełni - temperatury biją rekordy, a słońce daje się we znaki nie tylko na wakacjach, ale przez cały sezon. Upalne lata to nowa rzeczywistość, na którą musimy przygotować nie tylko siebie, ale i swoje dzieci. Co zrobić, by wypoczynek czy zwykły spacer z dzieckiem podczas słonecznej pogody był bezpieczny dla maluchów? Jak ochronić dziecko przed słońcem i szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Poniżej przedstawiamy 7 punktów, o których trzeba pamiętać podczas zabawy z dzieckiem na słońcu.

Dlaczego ochrona dziecka przed słońcem jest ważna?

Skóra małych dzieci jest cienka - dlatego to w szczególności o maluchy należy dbać, jeżeli mowa o ochronie przeciwsłonecznej. Noworodki mają także mniej melaniny, a także łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym, niż starsze dzieci czy dorośli. Nawet krótkotrwałe przebywanie na ostrym słońcu może skończyć się nieprzyjemnym zaczerwienieniem skóry.

Nie mniej ważne jest dbanie o dzieci, które są nieco starsze, ale więcej czasu spędzają na dworze - chociażby na spacerach czy placach zabaw. Pamiętaj, że w okresie letnim słońce potrafi świecić naprawdę mocno, przez co łatwiej o podrażnienia skóry oraz udar słoneczny, jeżeli nie zadbasz odpowiednio o swoje dziecko.

Mężczyzna siedzi na plaży i patrzy się na matkę i dziecko - mama smaruje kremem z filtrem ich dziecko przy spacerówce

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Spaceruj rano lub wieczorem

Nie chodzi o to, żebyście wychodzi po 20 na spacer lub zrywali się o 4 rano, gdy tylko zacznie świtać. Unikaj po prostu spacerów i planowania aktywności w południe, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Zwykle są to godziny między 11 a 15. Wiemy jednak, że realia się różne, dlatego jeżeli musisz wyjść z domu, zadbaj o przestrzeganie kolejnych punktów. Gdy jest słonecznie, staraj się wybierać na spacer przed 11 albo po 15, gdy słońce nie świeci już tak mocno.

Czapka z daszkiem dla dziecka

Nie musi to być oczywiście klasyczna czapka z daszkiem - możesz postawić także na kapelusik dla dziecka z szerokim rondem. Ale fakt jest taki, że czapkę maluch musi mieć. I to taką, która rzuci cień na jego buzię oraz najlepiej na kark. Na rynku spotkasz różne modele czapek na lato: z daszkiem, z ochroną na kark, kapelusze z rondem, czapki z podwijanymi osłonkami na uszy… Wybierz taką, która będzie nie tylko rzucać cień, ale także będzie wygodna (słomiane kapelusiki są piękne, ale mogą drapać delikatną głowę malucha). Dobrze by było, gdyby dziecko samo wybrało sobie czapkę - wtedy zyskasz pewność, że będzie ją chętniej nosić.

Dziewczyna stoi przodem uśmiechnięte - mama nakłada jej krem przeciwsłoneczny na nos

Krem z filtrem dla dzieci

Nie bez powodu piszemy o specjalnych kremach dla dzieci. Te dla dorosłych są często za słabe - maluchy, szczególnie noworodki, mają bardzo cienką i wrażliwą na poparzenia skórę. Dlatego najlepiej zrobisz, jeżeli kupisz delikatny krem, który szybko się wchłania i ma lekką konsystencję, ale ma jednocześnie filtr minimum 50. Najlepsze są filtry z SPF 50+. Sprawdzajcie oznaczenia producenta, czy dany preparat chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Ważne jest także, byście sprawdzili czy produkt był przetestowany dermatologicznie i czy mogą z niego korzystać dzieci. Pamiętaj - jeżeli masz dziecko, które ma bardzo wrażliwą i delikatną skórę, smaruj je filtrem nie tylko w sezonie letnim!

Jeżeli jedziesz na wakacje z dzieckiem nad morze czy jezioro/basen, to koniecznie kup krem wodoodporny. Pamiętaj, żeby nasmarować malucha już na 30 minut przed wyjściem z domu, a następnie regularnie smarować dziecko co 2 godziny (krem ściera się lub zmywa podczas zabawy).

Budki z filtrem UPF 50+

Może się wydawać, że to chwyt marketingowy - ale budki w wózkach z filtrem UPF 50+ zatrzymują większość promieniu UV. Dzięki temu zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Zwróć uwagę, żeby taka budka była przedłużana, jak w spacerówce NUBI oraz ALL ROAD. Ciekawym rozwiązaniem są także budki z dodatkowymi daszkami przeciwsłonecznymi, jak w wózku 3 w 1 PRIME 2020. Wystarczy że rozłożysz budkę, a potem wysuniesz daszek - zapewnia dodatkowy cień. Dobrze by było, gdyby miała także siateczkę do wentylacji, jak to jest we wspomnianej spacerówce NUBI.

Zwróć także uwagę na akcesoria do wózków - EVERYDAY ma specjalną osłonę przeciwsłoneczną, którą nakłada się na wózek. Odbija ona promienie słoneczne i sprawia, że maluszkowi jest chłodniej. Możesz także dokupić specjalną parasolkę do wózka - przyczepiasz ją do gondoli lub siedziska spacerowego (np. do barierki) i wyginasz tak, by dawała maluchowi cień.

UWAGA! Nigdy nie zakrywaj budki pieluszką tetrową lub kocykiem! Temperatury wewnątrz wózka, gdy pokryjesz go materiałem, potrafią sięgać nawet 40 stopni! Pieluszka tetrowa narzucona na budkę sprawia, że maluch gotuje się, nie mając odpowiedniej cyrkulacji powietrza - mowa wtedy o udarze pieluszkowym. Objawia się on płytkim oddechem, przyspieszonym pulsem, a nawet doprowadza do letargu, wymiotów czy utraty przytomności!

Trzymaj malucha w cieniu

Mówiąc o tym, że by nie wystawiać dzieci na słońce, nikt nie ma oczywiście na myśli trzymania maluchów w domu, podczas gdy na dworze jest ładna pogoda. Po prostu podczas zabawy w ogrodzie, na placu zabaw czy na trawie zapewnij dziecku cień. Sprawa z placem jest prosta - czapeczka. A w ogródku?

Postaw na rozkładane parasole lub tańsze rozwiązanie - materiałowe namioty, jak TIPPY czy LITTLE GARDENER. Łatwo rozłożysz je na tarasie, a podstawa maty zapewni maluchowi przestrzeń do zabawy, przy okazji chroniąc go od nagrzanych kafelków. Jeżeli masz ogródek, to możesz także kupić zwykły parasol plażowy i wbić go w ziemię. O cieniu pamiętajcie w szczególności, gdy idziecie na plażę - nie siedźcie w pełnym słońcu!

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Dzieci powyżej 1 roku życia powinny już nosić okulary przeciwsłoneczne. Co więcej - takie okulary nie powinny być kupowane w markecie, a u optyka. Oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie UVA oraz UVB, dlatego warto zawczasu kupić porządne okulary, które ochronią delikatny wzrok malucha. Wybierając konkretny model kieruj się nie tylko jego wyglądem, ale i materiałem wykonania oraz jak najwyższym filtrem.

Dziewczynka się śmieje - ma na nosie różowe okulary przeciwsłoneczne

Dbaj o odpowiednie nawodnienie

Nie zapominaj oczywiście o odpowiednim nawodnieniu. Podawaj dziecku do picia wodę zamiast soków. Znamy jednak realia rodzicielskie ;) I preferencje maluchów oraz ich opór przed piciem czystej wody. Wykaż się sprytem i przygotuj wcześniej domową lemoniadę - dodaj cytrynę, ogórka świeżego i miętę, a otrzymasz pyszny, orzeźwiający napój. Możesz także wrzucić do wody rozgniecione maliny, truskawki czy cokolwiek Twoje dziecko uwielbia.

Postaw na jasne, luźne ubrania

Gdy na zewnątrz panuje upał, to najlepsze okażą się ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów. Miękki len i naturalna bawełna będą idealne dla malucha, a przy okazji nie obciążą Twojego budżetu. Pamiętaj także, żeby stawiać na luźne sukienki i spodenki, a także duże majtki (jeśli maluch je nosi). Lepiej założyć za duże ubranka, które nie obetrą skóry malucha.

Kupuj także przewiewne skarpetki do sandałów. Niektóre dzieci chodzą w nich bez skarpet, jednak u niektórych mogą pojawić się podrażnienia i otarcia. Postaw na cieniutkie skarpetki z bawełny. Stawiaj raczej na jasne kolory - biel, piaskowy, pudrowy róż, błękitny i inne. Odbijają one światło i nie nagrzewają się tak, jak czerń, granat czy butelkowa zieleń.

Dziecko kąpie się w morzu - pływa w dmuchanym kółku i się śmieje rozchlapując wodę dookoła

Oparzenie słoneczne u dziecka

Stało się - wszyscy uważaliście, jednak maluch skarży się na piekącą, zaczerwienioną skórę i ból. Jeżeli doszło już do oparzenia słonecznego u dziecka, to najpierw zadbaj o schłodzenie bolących miejsc. Rób zimnego okłady (zmoczone w chłodnej wodzie prześcieradła lub bawełniane pieluszki), możesz także zastosować wodę w aerozolu. Okłady zmieniaj gdy tylko zrobią się ciepłe, przez około pół godziny.

Następnie osusz skórę i wykorzystaj piankę, żel lub emulsję z pantenolem. Możesz także postawić na alantoinę lub aloes (uwaga - u dzieci nie należy stosować czystego aloesu, prosto z doniczki!). Pójdź do apteki i opisz swój problem, podając wiek dziecka i miejsce poparzenia - farmaceuta na pewno pomoże Ci dobrać odpowiedni preparat.

Jak chronić dziecko przed słońcem i upałem?

Przede wszystkim pamiętaj o nakryciu głowy, kremie z wysokim filtrem i regularnym smarowaniu malucha (w szczególności wystających części ciała, takich jak ramiona, nos, broda i czoło). Dodatkowo musisz pamiętać o podawaniu dziecku wody - maluch nie może się odwodnić! Bawcie się po południu, po 15, lub zapewnij swojemu szkrabowi odpowiednią ilość cienia. No i pamiętaj - nigdy nie zakrywaj budki w wózku pieluszką tetrową! Postaw raczej na parasolki lub, jeśli jesteś na etapie wyboru wózka, spacerówkę czy wózek dziecięcy 3 w 1 z przedłużaną budką z UPF 50+.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.