Huśtawka dla dziecka – jaką wybrać i dlaczego warto bujać dzieci

Czas czytania: 6 minut

Huśtawka dla dziecka – jaką wybrać i dlaczego warto bujać dzieci

Tylko mnie bujaj! Z pewnością byłyby to słowa Twojego maluszka, gdyby umiał mówić. Z poniższego artykułu dowiesz się, że ta prosta czynność wspomaga rozwój wielu procesów i funkcji zachodzących na każdym etapie życia człowieka!

Rola bujania w rozwoju dziecka

Czy kiedykolwiek się zastanawialiście, dlaczego dzieci lubią się huśtać? Dotyczy to maluchów w każdym wieku. Niemowlęta najlepiej usypiają i uspokajają się w ramionach mamy lub taty podczas kołysania. Starsze maluszki uwielbiają wszelkie bujaczki, huśtawki, koniki na biegunach… A i nam, dorosłym, czasem zdarza się wskoczyć na huśtawkę, gdy nikt nie patrzy.

Dlaczego huśtawki są na każdym placu zabaw? Dlaczego od zarania dziejów kobiety bujały swoje pociechy na rękach i w kołyskach? Musiała być to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Dlaczego warto huśtać dzieci?

Nauka podpowiada, że związane jest to z życiem prenatalnym człowieka. Płód rozwijający się w łonie matki nieustannie kołysze się w wodach płodowych. Noworodek koduje w swojej pamięci miłe odczucia kołysania, które kojarzą mu się z bezpieczeństwem. Spędził w brzuchu mamy wiele miesięcy, bujanie będzie zatem elementem jego pamięci prenatalnej. Nic dziwnego, że maluch po przyjściu na świat będzie się uspokajał podczas lulania w ramionach rodzica.

Huśtawka a rozwój dziecka

Wiemy, że kołysanie jest dla noworodka przedłużeniem naturalnego stanu rzeczy. Ale jak bujanie wpływa na dalszy rozwój dziecka?

Po pierwsze – stymuluje rozwój zmysłów. Wpływa na rozwój zmysłu równowagi, dziecko zyskuje świadomość położenia ciała w przestrzeni. Rozwija także czucie głębokie, czyli zmysł kinestetyczny. To świadomość ułożenia własnego ciała. Dzięki niej wiemy, jak ułożone są nasze kończyny, bez patrzenia na nie.

Bujanie pobudza układ przedsionkowy w mózgu. To on odpowiada za koordynację ruchową i zmysł równowagi. Jeśli układ ten będzie stymulowany odpowiednio często, dziecko łatwiej i szybciej opanuje siadanie, raczkowanie, chodzenie. Polecamy badania neurobiolożki Lise Eliot – warto zajrzeć do książki „Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia” (Media Rodzina 2005). Koordynacja ruchowa najintensywniej rozwija się do drugiego roku życia, dlatego rodzice powinni wspomagać ją w tym czasie codziennie – bujaniem i kołysaniem maluszka.

Po drugie – bujanie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka: działa uspokajająco, relaksująco, daje poczucie bezpieczeństwa. Kojąco wpływa na przebodźcowany układ nerwowy.

Ale to jeszcze nie wszystko! Prawidłowa praca układu przedsionkowego wpływa również na rozwój mowy, słuchu i koordynacji wzrokowej. Ma duży wpływ na rozwój zdolności uczenia się, czyli umiejętności skupienia uwagi, czytania, liczenia, w przyszłości (więcej informacji znajdziesz w następujących pozycjach: Doman G., Doman J. „How to Multiply Your Baby’s Intelligence”, Belter Baby Press 1994, Sekułowicz M. i inni. „Psychomotoryka, ruch pełen znaczenia” Wydawnictwo Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, 2008).

Dziecko w bujaczku Kinderkraft

Huśtawka – najlepszy prezent i świetna zabawa dla Twojego dziecka

Poznaliśmy już mnóstwo zdrowotnych korzyści wynikających z bujania. Pora spojrzeć na huśtanie oczami dziecka. Fakt, że dzieci na całym świecie uwielbiają huśtawki, jest znany każdemu. To wspaniała forma zabawy znana od wieków. Bujanie jest dla dzieci wielką przyjemnością – obojętnie, czy na huśtawce, w specjalnym bujaczku, na rękach rodzica lub rodzeństwa, w hamaku czy na koniku bujanym.

Jeśli myślicie o prezencie dla malucha, wybierzcie huśtawkę – sprawi mu ogromną radość i będzie mieć wspaniały wpływ na jego rozwój. Dla maluszków najlepsze będą specjalne bujaczki-leżaczki. Można wybierać spośród wielu opcji. Są leżaczki z funkcją bujania (rodzic buja dziecko), ale warto też zwrócić uwagę na te bardziej zaawansowane technologicznie, np. LUMI – elektryczny bujaczek i leżaczek 2 w 1. Jest to wyjątkowy produkt – ma opcję bujania na boki. Ma on 5 stopni regulacji prędkości bujania, wbudowany timer (8, 15, 30 min), odtwarza 12 melodii, umożliwia także podłączenie telefonu przy pomocy Bluetooth lub USB (do odtworzenia ulubionej piosenki!). LUMI ma też dołączonego pilota do sterowania wibracjami i melodiami.

Huśtawka w domu – idealny sposób na nudę!

Maluszkom, które nie mogą wychodzić jeszcze na plac zabaw, sprawmy huśtawkę do domu. Oprócz mnóstwa korzyści wynikających z bujania to świetny pomysł na nudę i urozmaicenie dnia. Rozkład dnia malucha to na ogół tylko pory spania i jedzenia. Zabawa zazwyczaj trwa krótko, bo małe dzieci szybko się nudzą, nie potrafią skupić uwagi na dłużej. Rodzicie musieliby trzymać bobasa na rękach, zabawiać go i bujać cały czas.

Tutaj z pomocą przychodzą specjalne bujaczki! Rodzice mogą ułożyć malucha w bujaczku i zapiąć mu pasy. Będą mieć pewność, że będzie bezpieczny, nawet jeśli sami będą obok robić obiad lub sprzątać. Dziecko będzie cały czas na oku rodzica i jednocześnie będzie mogło uczestniczyć w codziennym życiu.

Poza tym wiele bujaczków ma w zestawie przeróżne akcesoria, np. doczepiany pałąk z zabawkami. Szeleszczące maskotki, kolorowe grzechotki – dzieci uwielbiają je chwytać i potrząsać nimi. Niektóre modele mają także regulację poziomu i czasu kołysania oraz opcję odtwarzania miłych dla dziecka melodyjek. Wasz maluszek na pewno nie będzie się nudził!

Istnieją huśtawki, które można podwiesić pod sufitem. W wersji klasycznej, z siedziskiem przeznaczone są dla starszych dzieci. Są także opcje dla mniejszych dzieci – wtedy malucha wkłada się w coś rodzaju podwieszanego kosza. Nie każdy jednak ma możliwość zamontowania takiej huśtawki w swoim domu.

Huśtawka drewniana czy plastikowa?

Rodzice często zastanawiają się, które huśtawki są lepsze – drewniane czy plastikowe? Podpowiadamy – to zależy, w jakim wieku jest dziecko i jakie ma być przeznaczenie huśtawki.

  • Huśtawki drewniane zazwyczaj przeznaczone są dla starszych dzieci, są bardzo stabilne i ciężkie. Na ogół przeznaczone są do użytkowania na zewnątrz.
  • Natomiast plastikowe huśtawki to konstrukcje dla młodszych pociech. Siedzisko wykonane jest z tworzywa, a stelaż może być drewniany, metalowy lub plastikowy. Atutem tych huśtawek jest możliwość użytkowania ich zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Huśtawka w domu i ogrodzie

Jeśli poszukujemy klasycznej huśtawki do ogrodu, to możemy dopasować jej rodzaj do wieku dziecka. Są różne rodzaje siedzisk: kubełkowe, deseczki, okrągłe (bocianie gniazdo). Dla maluszków – tylko te z oparciem. Jeśli myślimy o takiej huśtawce do domu, możemy wybierać wśród stojących (mają własny stelaż) oraz podwieszanych pod sufitem lub we framudze drzwi.

Osobną kategorią są bujaczki dla maluszków, z których można korzystać w domu, na balkonie czy na tarasie. Nowoczesne bujaczki-leżaczki, jak np. FELIO 2, mają wiele funkcji, łatwo się składają i przenoszą, są wyposażone w moskitiery, które uchronią maluszka przed natrętnymi owadami. Ważne jest to, by nie stawiać ich na miękkim podłożu, np. na trawie.

Dodatkowo model NOLA 5 w 1, oprócz wyżej wymienionych funkcji, ma też rozkładany, głęboki daszek, który ochroni dziecko przez słońcem. A gdy maluszek zechce się chwilę zdrzemnąć, bujaczek łatwo przekształcić w łóżeczko.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Przy wyborze bujaczka czy huśtawki kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Konstrukcje i stelaże muszą być solidne, mieć niezbędne atesty. Zwróćmy uwagę na to, czy produkt wykonany jest z bezpiecznych dla dziecka materiałów.

Bujaczek dla maluszka musi mieć pasy bezpieczeństwa. Bujaczki Kinderkraft są wyposażone w trójpunktowe lub pięciopunktowe pasy z szerokim, miękkim pasem krokowym dla jeszcze lepszego komfortu dziecka.

Małe dziecko siedzące w huśtawce zawsze powinno bujać się w asyście dorosłego.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.