Bujaczek i leżaczek dla dziecka – co musisz o nich wiedzieć?

Bujaczek i leżaczek dla dziecka – co musisz o nich wiedzieć?

Bujaczki i leżaczki dla dzieci to produkty ułatwiające rodzicom codzienne funkcjonowanie w domu, a maluchom zapewniające frajdę. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki produkt wybrać, na co zwrócić uwagę przed zakupem i w jaki sposób z niego korzystać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Czym jest leżaczek, bujaczek i bujaczek-leżaczek dla dziecka?

Tego typu produktów jest bardzo dużo i łatwo można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Wyróżniamy:

  • leżaczki (dziecko przebywa w nich w pozycji półleżącej),
  • bujaczki (mechaniczne – dziecko jest bujane przez rodzica lub elektroniczne – bujaczek kołysze sam)
  • bujaczki-leżaczki (służą zarówno do leżenia, jak i bujania).

Rodzaje bujaków dla niemowlaka

Leżaczki, takie jak SMARTFUN i MILYFUN, posiadają trójpunktowe pasy bezpieczeństwa z miękkim ochraniaczem krokowym, dzięki czemu maluch nie przechyli się i nie wypadnie. Miękkie boki zapewnią wygodę, a zabawki na pałąku uatrakcyjnią dziecku leżenie. Leżaczki z opcją odtwarzania melodyjek i wibrowania to gwarancja tego, że maluszek nie znudzi się szybko samym leżeniem i obserwowaniem świata. Bez problemu wykonasz wtedy obowiązki domowe. Będziesz mieć wolne ręce i jednocześnie malucha na oku, a on w tym czasie będzie się doskonale bawił.

Istnieją też leżaczki z funkcją bujania, np. FINIO. To prosty leżaczek, który ma płozy – bujanie polega na mechanicznym poruszaniu nim przez rodzica. Zatem maluch może w nim leżeć lub być bujanym. Minimalistyczny design nadaje FINIO stylowy charakter oraz sprawia, że będzie dobrze wyglądał w każdym wnętrzu.

Mało jest na rynku typowych bujaczków – tylko z funkcją bujania, obecnie stawia się raczej na wielofunkcyjne rozwiązania. W naszej ofercie znajdziesz bujaczek MINKY – typową huśtawkę dla najmłodszych. Jest to urządzenie, które buja automatycznie (można ustawić 3 poziomy prędkości i czas bujania) oraz odtwarza 8 melodyjek (w tym przyjemne dźwięki natury).

Najwięcej produktów znajdziesz w kategorii bujaczków-leżaczków. Są to nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia, takie jak LUMI, FLO czy UNIMO UP. Nie musisz wybierać, Twoje dziecko może leżeć lub kołysać się, kiedy tylko chce. To produkty uniwersalne i na nich skupimy się w dalszej części artykułu.Kinderkraft

Jak wygląda bujak dla niemowlaka i jakie ma funkcje?

Bujaki wyglądają jak wyprofilowane leżaczki. Niektóre mają stelaż, jak np. FLO, inne przypominają nowoczesne siedziska, jak np. LUMI i LULI.

FLO jest elektryczną huśtawką i leżaczkiem w jednym. Wystarczy opuścić oparcie, by zmienić jego funkcję. Bujanie jest automatyczne, wystarczy wcisnąć guzik i wybrać poziom bujania. Można ustawić także jego czas. Pięciopunktowe pasy gwarantują bezpieczeństwo dziecka. Maluch na pewno nie będzie się nudził – FLO odtwarza aż 8 melodyjek i ma pałąk z grzechotką i szeleszczącymi zabawkami. W zestawie znajduje się również moskitiera.

LUMI czy LULI, mają siedziska wykonane z tworzywa sztucznego na jednej nodze, wyłożone miękkim, miłym materiałem. LULI ma mocny stelaż ze stali, a LUMI z aluminium – jest wyjątkowo lekki. To produkty automatyczne – same bujają! Nie musisz cały czas siedzieć przy dziecku. Możesz regulować prędkość bujania za pomocą panelu lub na odległość za pomocą pilota. Możesz także ustawić w ten sposób wibracje lub włączyć przyjemne melodyjki (LUMI ma także bluetooth do odtwarzania muzyki z telefonu). Ustawisz także czas trwania bujania, wibrowania i grania melodii. Najważniejsza jednak jest funkcja bujania na boki (tak właśnie bujają rodzice) – to wyróżnia je spośród innych bujaczków z funkcją bujania góra-dół.

Kołysanie jest bezpieczne, bo maluch przypięty jest pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa z miękkim ochraniaczem krokowym.

W zestawie jest pałąk z zabawkami, który można doczepić do bujaka. Maskotki na pewno przyciągną uwagę malucha i zachęcą do wyciągania rączek. Pokrowce mają piękny design, pasujący do każdego wnętrza.

W ofercie znajduje się jeszcze produkt absolutnie wielofunkcyjny – NOLA. To leżaczek, bujaczek, kołyska, łóżeczko i krzesełko w jednym! To produkt o mocnej, stalowej konstrukcji. Wyróżnia go rozkładany daszek, który zapewni ochronę przed słońcem i wiatrem. W zestawie jest moskitiera, pałąk z zabawkami i lusterkiem. Trójpunktowe pasy zapewnią bezpieczeństwo. Produkt można łatwo złożyć i przechowywać.

Od kiedy można stosować bujaczek?

Zdania na ten temat są podzielone. Jeśli chcesz stosować bujaczek od narodzin, zadbaj wówczas, by dziecko spędzało w nim niewiele czasu. Noworodki nie kontrolują jeszcze pozycji główki i tułowia. Dobrym rozwiązaniem jest bujaczek, który ma możliwość rozłożenia oparcia do pozycji leżącej, jak np. NOLA.

Fizjoterapeuci zalecają, by wkładać do bujaczków tylko maluchy, które rozwinęły już stabilność tułowia, czyli około 3-4 miesiąca życia. Jednak pamiętajmy, żeby na samym początku stosować te produkty doraźnie, np. gdy musimy coś szybko ugotować albo gdy jesteśmy po prostu zmęczeni ciągłym noszeniem dziecka. Bujaczek absolutnie nie może służyć dziecku do spania! 

Do kiedy można stosować bujaczek?

Gdy maluch zacznie siadać (około 5-6 miesiąca), należy odstawić bujaczek. W przeciwnym razie bujak może się przechylić przy próbie siadania, a to grozi upadkiem. Producenci wymieniają także ograniczenia wagowe, których należy bezwzględnie przestrzegać. Chyba że jest to produkt wielofunkcyjny, np. NOLA, który można przekształcić w krzesełko.

Jaki bujak dla niemowlaka wybrać?

Wybór zależy od potrzeb rodzica. Niektórzy rodzice wolą proste, nieskomplikowane rozwiązania. Inni – urządzenia elektroniczne, które wyręczą ich w bujaniu i będą same zabawiać dziecko melodiami, wibracjami, maskotkami etc.Kinderkraft

Kiedy kupić bujak dla niemowlaka? W jakich sytuacjach się przydaje?

Bujak najbardziej przydaje się w sytuacjach, gdy rodzicowi potrzebne są wolne ręce. Potrafi być prawdziwym wybawieniem! Wyobraź sobie sytuację, kiedy pilnie musisz zrobić obiad dla rodziny, a jesteś sam/sama w domu. Zazwyczaj jest to możliwe tylko, gdy dziecko śpi. Co zrobić w sytuacji, kiedy maluch jest aktywny? Noszenie go w nosidle cały czas to kiepski pomysł – z dzieckiem na klatce piersiowej nic nie przygotujesz w kuchni. Również odłożenie dziecka do łóżeczka czy kojca nie jest rozwiązaniem, bo maluch szybko da znać, że taki stan rzeczy mu nie pasuje, szybko się znudzi.

Bujak często jest jedyną opcją! Możesz ustawić go wtedy w kuchni, maluch będzie zadowolony, bo będzie uczestniczył w wydarzeniach i obserwował to, co robisz. A Ty zyskasz swobodę działania! Tu na uwagę zasługuje LASTREE – krzesełko do karmienia, które może zamienić się w wysoki leżaczek. Dla malucha to doskonały punkt obserwacyjny.

Wady bujaka dla niemowlaka

Jeśli korzystasz z bujaczka z głową, tzn. nie pozwalasz, by dziecko spędzało w nim za dużo czasu, to nie ma powodów do niepokoju. Bujak to dobre rozwiązanie, by odłożyć malucha na chwilę, gdy musisz się czymś zająć. Pamiętaj – dziecko zawsze musi pozostawać pod czujną kontrolą i w zasięgu wzroku.

Maluszek, który potrafi już siedzieć, może przebywać w bujaku 30 min dziennie. Natomiast nie można trzymać w nim dziecka przez ponad 2 godziny codziennie, to zbyt długo. Przede wszystkim należy często zapewniać dziecku możliwość leżenia na płaskiej, twardej powierzchni. Maluch będzie wtedy naturalnie się gimnastykował.

Fizjoterapeuci wskazują jako główną wadę to, że dziecko leżące w bujaku nie ćwiczy mięśni głębokich tułowia. Co prawda bobasy ruszają wtedy nóżkami i rączkami, ale podparte są w taki sposób, że nie mają, jak stabilizować tułowia.

Pozycja ułożenia dziecka w bujaku może przyczyniać się do asymetrii ciała i spłaszczenia główki, gdyż tułów najczęściej wygięty jest w jedną stronę.

Pamiętaj, że naturalnie dziecko kończy etap leżenia na plecach około 7. miesiąca życia. Świadczy o tym z pozoru niepozorna, ale ważna czynność, jaką jest… włożenie palców stóp do buzi???? Jeśli Twój maluszek opanował tę czynność, oznacza to, że jest gotowy rozpocząć następny etap w rozwoju.

Jednak, aby dziecko opanowało ten ruch, muszą zaistnieć odpowiednie warunki – maluch musi często leżeć na płaskiej powierzchni. Dzięki temu regularnie sam ćwiczy unoszenie pupy nad podłogę i przenosi ciężar ciała na barki. W bujakach dzieci nie mają możliwości takich ćwiczeń, gdyż ciężar ciała umiejscawia się w dole – w okolicach bioder.

Dlatego ważne jest, by z bujaczków korzystać rozważnie i często kłaść dzieci np. na matach edukacyjnych, sensorycznych, piankowych. Z mat edukacyjnych, np. SMARTPLAY, TIPPY, SEA LAND czy sensorycznej 4SMART, maluch może korzystać bez ograniczeń. Będą wspierać jego rozwój, motorykę, zachęcać do wyciągania rączek i nóżek. Na matach piankowych, jak LUNO czy MATTY, dziecko może uczyć się stawiać pierwsze kroki.

Czy można karmić dzieci na bujaku?

Dziecka nie powinno karmić się w bujaczku. Nie można karmić dzieci w pozycji półleżącej czy leżącej. Maluch może się zachłysnąć lub zakrztusić. Rodzicu, pamiętaj – niemowlę należy karmić na rękach, starsze dzieci w krzesełkach do karmienia.

Bezpieczeństwo – na co zwracać uwagę przy kupowaniu bujaczka-leżaczka?

Przed zakupem zwróć uwagę na jakość wykonania oraz na to, czy bujak ma niezbędne atesty. Stelaż powinien być solidny i stabilny, a krawędzie zaokrąglone. Materiały tekstylne muszą być przyjazne dziecku i oddychające. Warunkiem koniecznym są pasy bezpieczeństwa (trzy- lub pięciopunktowe) z ochraniaczem krokowym. Dzięki nim maluch nie przechyli się i nie wypadnie z bujaczka.

Rodzicu, na rynku dostępnych jest wiele bujaczków, wybieraj produkty atestowane i bezpieczne. Bujak będzie Twoim przyjacielem, jeśli będziesz go używać w prawidłowy sposób. Dzięki bujakowi zyskasz więcej swobody, a maluch spędzi w nim miłe chwile.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.