Aranżacja pokoju dla dziecka – jak zaprojektować pokój dziecięcy

Czas czytania: 6 minut

Aranżacja pokoju dla dziecka – jak zaprojektować pokój dziecięcy

Zanim zabierzecie się za urządzanie pokoju dziecięcego, warto poznać kilka zasad, które pozwolą stworzyć miejsce przyjazne, sprzyjające rozwojowi i bezpieczne. Tak, by dobrze czuł się w nim Wasz maluch, ale również Wy – w końcu również spędzicie w nim dużo czasu. Pokój nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji również wtedy, gdy zbagatelizujemy stronę estetyczną – dlatego warto poznać najnowsze trendy kolorystyczne i stylistyczne. A te mogą Was zaskoczyć.

Dlaczego warto zaaranżować pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy to mały wszechświat Waszego dziecka. Dlatego koniecznie zadbajcie, by dobrze się w nim czuło, a Wy razem z nim. Estetyczna i przyjazna przestrzeń sprzyja rozwojowi, pozwala swobodniej funkcjonować, a nawet lepiej poznawać świat. Pokój dziecięcy powinien być zaprojektowany tak, by dzielił się na trzy odrębne strefy: snu, zabawy i nauki. Dzięki temu rzeczywistość małego człowieka jest uporządkowana, a rytm dnia ustabilizowany.

Łóżeczko, stolik do rysowania i mata z zabawkami powinny być odseparowane niewidzialnymi liniami. To sprawi, że będąc w łóżku, dziecko powoli zacznie się uczyć, że to nie miejsce i czas na figle oraz zabawy. Nie mniej ważna jest estetyka wystroju, bowiem od pierwszych lat życia dziecka kształtujemy jego gust.

Aranżacja pokoju dziecięcego – jaki styl wybrać?

Styl to rzecz upodobań. Wszystko zależy od osobistego smaku, pomysłowości rodziców, a także – nie oszukujmy się – od budżetu. Obecnie w modzie jest kilka różnych stylów. Jedne z nich cenią prostotę – do tego wręcz stopnia, że aranżację kończą na wyborze mebli; a inne dają znacznie większe pole do puszczenia wodzy fantazji i eksperymentów z kolorami i dodatkami.

Styl skandynawski – prostota i funkcjonalność

Popularnym i stonowanym stylem jest styl skandynawski, utrzymujący się w trendach od bardzo dawna. Charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. We wnętrzach dominują biele i odcienie szarości, które można przełamać jednym kolorem, najlepiej stonowanym, pastelowym. To nie oznacza, że ma być chłodno i nudno. Takie pokoje są przede wszystkim przestronne, jasne i funkcjonalne.

Materiały powinny być naturalne. W takich wnętrzach dominują drewno, bawełna i wiklina, wprowadzające ciepło i przytulność. Minimalizm nie oznacza, że musimy rezygnować z dekoracji, ale dobrze, by pełniły one jednocześnie jakąś funkcję. Możemy zdecydować się na pastelowe lampki, drewniane półeczki czy namiot tipi – jak nasze TIPPY, które ma również praktyczną matę.

Styl boho – szaleństwo kolorów i wzorów

Większe pole dla wyobraźni daje coraz popularniejszy styl boho. W pokoju urządzonym według jego zasad nie wszystko musi do siebie pasować. Słowem kluczem jest eklektyzm. Sprawdzą się odnowione meble w stylu retro, pomalowane samodzielnie na niebanalny kolor. Można je zestawić z rattanowymi koszami, komódkami w stylu vintage, wyciągniętymi ze strychu Waszych babć i – dla przykładu – sękatymi półkami zastawionymi kolorowymi szpargałami. Wiele do zaoferowania w tej opcji aranżacji mają nieszablonowe dodatki – makatki, grafiki, figurki, które mogą zaskakiwać kolorami, wzorami i kształtami. W takim wnętrzu najlepiej będą się czuć osoby ceniące swobodę i różnorodność.

Pokój dziecięcy z Kinderkraft

A może bajkowe inspiracje?

Wasze dziecko uwielbia zwierzęta? A może samochody? Ma bzika na punkcie ulubionej bajki? To może być klucz do urządzenia jego pokoju! Na rynku znajdziemy wiele mebli z najróżniejszymi motywami. Świetnie będą się komponować z tematycznymi tapetami, malowanymi na ścianach wzorami czy specjalnymi naklejkami. Ta opcja gwarantuje ponadto, że łatwo dobierzemy dodatki – poduszki z leśnymi zwierzętami, zasłony ze statkiem kosmicznym lub pościel z ulubionym superbohaterem. W sklepach takich rzeczy nie brakuje. Mamy również pewność, że nasze dziecko będzie zachwycone!

Prostym sposobem na dodanie wnętrzu bajkowego charakteru jest postawienie na naklejki na meble. Producenci oferują je w najróżniejszych kształtach i z wieloma motywami. Łatwo się je przykleja i odkleja, dzięki czemu można odmienić pokój malucha niemal od ręki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na wybrany styl najważniejsze jest jedno – bezpieczeństwo. Decydując się na meble, zwracajmy uwagę na ich stabilność. Nie powinny być chwiejne ani zbyt lekkie, bo mogą grozić wywróceniem, kiedy szkrab zdecyduje się na nie wspiąć.

Zwróćmy również uwagę na materiały, z których są wykonane zarówno meble, jak i dodatki – czy mają odpowiednie atesty, czy użyto do ich produkcji nietoksycznych farb i lakierów, a zabawki i sprzęty nie zawierają niebezpiecznych ani zbyt małych elementów. Nieodpowiednie są jakiekolwiek szklane elementy. Dobrze, by meble były zakończone zaokrąglonymi krawędziami i skonstruowane w taki sposób, by dziecko nie było w stanie się po nich wspinać.

Pokój dziecięcy z Kinderkraft

Nie mniej ważna – funkcjonalność

Pokój można zaaranżować w taki sposób, by sprzyjał rozwojowi dziecka. Wiele o tym mówi popularna pedagogika Montessori. Według niej wszystkie niezbędne dla dziecka przedmioty powinny znajdować się pod jego małą rączką. Każdy szczegół powinien być mierzony miarą malucha – by to właśnie on czuł się w swoim pokoju pewnie i swobodnie. Półki powinny być na wysokości dziecka, wszystkie szuflady i szafki dostępne – jak w regale RACOON – by dziecko mogło rozwijać samodzielność.

W takim podejściu ważny jest również sposób rozmieszczenia przedmiotów. Na przykład książki – powinny być ustawiane tak, by dziecko widziało ich okładki. Byłoby najlepiej, by dekoracje były wykonane ręcznie, idealnie sprawdzą się na przykład rysunki dziecka. A jeśli wolimy postawić na gotowe rozwiązania, to dobrze postawić na motywy związane z naturą (na przykład ze zwierzętami) albo takie, które będą wspierały rozwój dziecka – jak kolorowy plakat z alfabetem. Nie mniej ważne jest miejsce zabawy. Może nim być wygodny dywan, ale jeszcze lepiej może sprawdzić się mata piankowa, jak nasza dwustronna MATTY 2, która szybko może się zmienić w kreatywny plac zabaw.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Nie zapominajmy również o oświetleniu – jest ono niezwykle ważne szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy już w godzinach popołudniowych za oknami zapada zmrok. Dziecięce pokoje powinny być odpowiednio jasne, by maluszki czuły się komfortowo, oglądając książeczki czy rysując. Ważne są również lampki nocne, które pozwalają wprowadzić do pokoiku półmrok i stworzyć atmosferę sprzyjającą spaniu. Docenicie je również, gdy w nocy będziecie przewijać maleństwo. Dobrym rozwiązaniem są lampy z regulacją mocy, by dostosowywały się do potrzeb i okoliczności.

Czym ozdobić pokój dziecięcy? Kolor i wzór na ścianę

Atrakcyjna, funkcjonalna i pomysłowa aranżacja, która zachwyci Wasze dziecko i spodoba się Wam, wcale nie musi droga – wszystko bowiem zależy od kolorów i dodatków. Być może nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo odmienić wnętrze mogą pokój kolorowe ściany czy wyklejone na nich wzory.

Możecie zaszaleć z kolorem ścian szczególnie wtedy, gdy nie do końca odpowiada Wam stylowy minimalizm, a stawiacie na bezpieczne, naturalne meble i drewniany parkiet. Opcji jest nieskończona liczba: począwszy od szalonych barw ścian, poprzez naklejane wzory, a kończąc na tapetach. Kolorowe szaleństwo może być jeszcze większe – każda ściana może być pomalowana inną farbą, do tego mogą dojść wzorzyste zasłony i najróżniejsze dodatki – a to wszystko w stylu roślinnym, kwiatowym, geometrycznym lub na przykład bajkowym.

Pokój dziecięcy z Kinderkraft

Kolorowe meble do pokoju?

Gdy stawiamy na neutralną biel ścian, to możemy nieco poeksperymentować z kolorami mebli albo dodatkami – narzutami na łóżko, poduszkami czy dywanami – by dziecięcy świat nabrał odrobiny barw! Przeglądając oferty na rynku, można dojść do wniosku, że przy poszukiwaniu wyrazistych barw jest się skazanym na wybór między niebieskim a różowym. Nie bójcie się łamać stereotypów i nie zamykajcie na tylko te dwie opcje! Uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, są meble w odcieniach szarości, z którymi można w różny sposób eksperymentować, na przykład przełamując kolor dodatkami w szerszej gamie kolorystycznej. Rodzicie nie będą mieli trudności ze znalezieniem ich na przykład w kolorach pastelowych.

Aranżacja z wykorzystaniem tapet

Tapety mogą sprawdzić się zarówno w pokoju urządzonym w stylu skandynawskim, jak i w każdym innym – na rynku znajdziemy bowiem bardzo szeroki ich wybór. Wszystko zależy od Waszych upodobań: możecie postawić na wzorzyste, kolorowe czy bajkowe albo wręcz przeciwnie – monochromatyczne, stonowane, pastelowe, w delikatny deseń. Decydując się na wykorzystanie tapety, nie musicie od razu wyklejać nią całego pokoju.

Gdy boicie się zabrudzeń na ścianach, funkcjonalnym rozwiązaniem jest wytapetowanie ich do wybranej wysokości – nie musimy od razu przesłaniać ściany aż pod sufit. Na rynku znajdziecie tapety, które nadają się do łatwego zmywania. Coraz popularniejsze jest również wyklejanie tapetami jedynie fragmentów pokoju pionowymi paskami – takie rozwiązanie doda charakteru każdemu wnętrzu, szczególnie, gdy panuje w nim minimalizm.

A na koniec – odrobina magii

Z pomocą szczypty pomysłowości do pokoiku malucha można wprowadzić prawdziwą magię! Miejscem codziennych lektur może być na przykład kolorowe indiańskie tipi, zwykłemu krzesełku mogą wyrosnąć uszy, a wieszakiem może być róg jednorożca. O ile chętniej dziecko będzie wrzucało klocki do pudełka, gdy będzie nim najprawdziwszy kufer ze skarbami! Nawet prozaiczna lampka może wprowadzać w świat baśni, stając się unoszącą nad pokojem chmurką, latawcem lub balonikiem.

Gdy nasz maluch uwielbia place zabaw, to dlaczego by nie zafundować mu takiego w jego własnym pokoju. Istnieją domowe huśtawki, drabinki, a nawet małe zjeżdżalnie! Nie zapomnijcie wtedy o grubej, wygodnej macie, która będzie amortyzowała wszelkie upadki.

Starsze dziecko śmiało możecie zaprosić do współtworzenia aranżacji pokoju. Kierujcie się jego preferencjami kolorystycznymi albo ukochanymi motywami z bajek. Na rynku nie brakuje licencjonowanych mebli i licznych dodatków, które pomogą zaprojektować cały pokój w stylu ulubionej kreskówki czy z motywem popularnej postaci z książek.

Jak widać, możliwości aranżacyjnych jest bez liku. I co najważniejsze – każda z nich jest dobra, jeśli tylko spełnia swoje zadanie, czyli jest bezpieczna, funkcjonalna i zwyczajnie się Wam podoba. Dlatego urządzając pokój dziecka, dajcie sobie chwilę na rozplanowanie ustawienia mebli, wybór kolorystyki i skomponowanie dodatków. Zainwestowany czas zwróci Wam się w poczuciu zadowolenia, komfortu i pewności.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.