10 inspirujących pomysłów na zabawy w domu dla dzieci do lat 3

Czas czytania: 8 minut

10 inspirujących pomysłów na zabawy w domu dla dzieci do lat 3

Brakuje Ci pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem? A może Twój maluch wciąż chce się bawić w coś nowego i pomimo tego, że jesteś bardzo pomysłowy, powoli wyczerpujesz swoje pokłady kreatywności na wymyślanie ciekawych aktywności? Znamy to doskonale. Ale uwierz nam, to żaden problem! Wiemy, jak bardzo wymagające potrafią być dzieci, oraz że zabawy potrafią znudzić się im w ciągu kilkunastu minut. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę 10 inspirujących pomysłów na aktywności, które możecie wspólnie wykonywać w domu – świetnie sprawdzą się nie tylko podczas okresu jesienno-zimowego, ale również wiosną i latem, gdy pogoda nie dopisze. Poznaj nasze propozycje zabaw idealnych dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia.

W co bawić się w domu z najmłodszymi?

Poniżej znajdziesz niezawodne sposoby na zapewnienie rozrywki starszemu i młodszemu dziecku bez wychodzenia z domu.

1. Tor przeszkód

Angażującą dla dziecka zabawką może stać się rowerek biegowy. Nie musisz martwić się o podłogi, jeśli wybierzesz model z piankowymi kołami, jak na przykład MINIBI! Jeśli masz w domu dość przestrzeni, zorganizuj wyścigi lub slalom. Świetną zabawą może być także nauka zatrzymywania się w wyznaczonym miejscu lub robienie ósemek wokół mebli – ogranicza Was tylko przestrzeń i własna wyobraźnia! Podczas jazdy na rowerku biegowym maluch nie tylko świetnie się bawi, ale także rozwija zmysł równowagi, koordynację wzrokowo-ruchową, uczy się planowania czy tego, że jego akcje mają konsekwencje. Jazda rowerkiem przez domowy tor przeszkód może być prawdziwym wyzwaniem i okazją do świetnej zabawy dla najmłodszych. Przygotowanie miejsca wyścigu nie wymaga wiele zachodu – wystarczy ustawić kilka krzeseł, kartonów, większych pluszaków, albo innych rzeczy, które masz pod ręką w domu. Zadaniem dziecka będzie omijanie przeszkód. Inną wariacją tego ćwiczenia, jeśli akurat nie masz pod ręką żadnych przeszkód, może być wyklejenie papierową taśmą szlaku na podłodze, po którym dziecko będzie musiało podążać. To świetna zabawa dla starszych i młodszych!

Młody chłopiec siedzi w kuchni na jeździku MINIBI od Kinderkraft, przygotowany do zabawy na przygodowym torze przeszkód.

2. Przygody na trójkołowcu

Pozostając w klimacie rowerkowym – mamy też propozycje dla nieco młodszych dzieci, czyli rowerki trójkołowe. Przykładowo z modelu 4TRIKE mogą korzystać dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Oprócz klasycznych zabaw, takich jak wyścigi, możesz spróbować użyć odrobiny wyobraźni. Zaproponuj Twojemu dziecku wcielenie się w rolę dzielnego odkrywcy, który na swoim pojeździe przemierza tajemniczą dżunglę (poduszki mogą udawać krzaki, rozłożony koc płynącą leniwie rzekę, a pluszaki będą zwierzakami, na które natknie się mały odkrywca podczas swojej podróży); albo w poszukiwacza przygód, który odnajduje poukrywane w domowych zakamarkach skarby (ulubione zabawki, naklejki itp.). Podczas takich aktywności dziecko nie tylko ćwiczy balans, ale także rozwija swoją wyobraźnię.

3. Magiczne maty

Zabawy z matami to idealna propozycja zarówno dla maluchów, jak i starszaków. W pierwszych miesiącach życia doskonałym wyborem będzie mata edukacyjna np. SMARTPLAY SEA, z czterema strefami sensorycznymi, zachęcającymi do eksploracji. Na początku z pomocą rodzica, a z biegiem czasu coraz bardziej samodzielnie. Możesz na niej prowadzić wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe – podawać dziecku zabawki do rączek, zachęcać go do obracania się w Twoją stronę, ćwiczyć ruchy naprzemienne itp. Dobrym pomysłem będą też ćwiczenia dla oczu – przesuwaj przed twarzą dziecka kontrastową zabawkę lub karty dołączone do maty i pozwól mu śledzić je wzrokiem. Dla nieco starszych dzieci polecamy wyjątkową matę LITTLE GARDENER, która pomoże rozwijać wyobraźnię i będzie wsparciem w nauce angielskich słówek. Tu możliwości jest jeszcze więcej – od zabaw ruchowych i tanecznych, poprzez rozwijanie wyobraźni podczas zabawy w tipi, aż po wspólną naukę kontynentów czy nazw zwierząt w języku angielskim. LITTLE GARDENER stanie się świetną bazą wielu zabaw, może także stać się przytulną kryjówką z kącikiem czytelniczym. Wystarczy ułożyć w niej koce i poduchy, nastrojowe lampeczki i zachęcić malucha do oglądania lub czytania książeczek. Wspólnie możecie uczyć się literek, poszukiwać zwierzątek, które pojawiają się na macie i w książeczce itd.

Niemowlę bawi się leżąc na brzuchu na maty edukacyjnej od Kinderkraft.

4. Chodź, pomaluj mój świat

Pomóż swojemu dziecku odkryć w sobie artystę. Kto wie, może pod Twoim dachem mieszka kolejny Pablo Picasso albo Frida Kahlo? Maluchy w wieku roku lub półtora mogą z powodzeniem tworzyć swoje pierwsze dzieła – pamiętaj jednak o tym, aby kupić odpowiednie dla nich, nietoksyczne farby lub zrobić je samemu (np. z mąki kukurydzianej, wody i barwników spożywczych) – wiele przepisów na bezpieczne farbki znajdziesz w sieci. Skorzystajcie z pędzli albo nieco zaszalejcie i malujcie palcami – to świetna zabawa sensoryczna. Tworzyć możecie albo na podłodze – wtedy przyda się mata, która zabezpieczy dziecko przed chłodem, a panele lub płytki przed zabrudzeniem; albo przy stole. W drugim wypadku niezastąpionym towarzyszem, który będzie wspierał pasje Twojego dziecka, będzie krzesełko LIVY. To świetny partner nie tylko podczas codziennych posiłków, ale także różnego rodzaju aktywności – od malowania, przez układanie puzzli, aż po pierwsze zadania domowe. To krzesełko, które rośnie razem z dzieckiem, a dzięki udźwigowi do 110 kilogramów, może z niego korzystać cała rodzina. Po zakończeniu malowania pobawcie się w galerię sztuki, prezentując prace malucha reszcie domowników.

Dwuletni chłopiec bawi się kreatywnie ze swoim młodszym bratem, oboje z radością malują palcami pędzlami. Młodszy brat, niemowlę, wygodnie siedzi w leżaczku dla niemowląt LIVY i CALMEE od Kinderkraft.

5. Na rowerku w rytm muzyki

A co, gdyby rowerek biegowy potraktować w nieco mniej konwencjonalny sposób? Wystarczy tylko dobra muzyka (i może kolorowe światełka jak na choinkę, jeśli masz je pod ręką), aby zmienić pokój w wystrzałową, rowerową dyskotekę. To świetna zabawa nawet dla najmłodszych! Lekki rowerek-pchacz MINIBI będzie świetnym partnerem do tańca. Podczas tej zabawy maluch może uczyć się poruszania w rytm muzyki i reagowania na jej tempo. Podczas szybszych kawałków będzie wykonywał bardziej energiczne ruchy, a podczas tych wolniejszych on także będzie zwalniał. Możecie także zagrać w grę, w której jazda na rowerze będzie dozwolona tylko, gdy słychać muzykę, natomiast gdy ona milknie, dziecko musi się zatrzymać. To świetna nauka balansu oraz zabawa, która angażuje nie tylko ciało, ale także i zmysły.

6. Roztańczone ciała

Taniec jest jedną z najbardziej popularnych form ruchu. Zarówno dzieci, jak i dorośli lubią pokiwać się lub chociaż potupać nóżką do ulubionego kawałka. Wykorzystaj to, aby zaangażować malucha w zabawę. Rozłóżcie na podłodze matę piankową, która uchroni przed poślizgnięciem się, stwórzcie wspólnie playlistę, do której będzie Wam się dobrze tańczyć i zacznijcie zabawę. Możecie wspólnie stworzyć jakiś układ taneczny, odtworzyć ten znany z ulubionej bajki lub dziecięcej piosenki, poćwiczyć kroki tańców klasycznych, imitować wykonywanie prac domowych w trakcie tańca (odkurzanie podłóg, prasowanie, ładowanie pralki itp.), albo po prostu wprawić swoje ciała w ruch i dobrze się bawić, bez względu na to, ile macie lat.

Półtoraroczna dziewczynka bawi się w swoim pokoju dziecięcym na maty z pianki od Kinderkraft, układając puzzle.

7. Gimnastyka

Innym rodzajem aktywności ruchowej, jaką można uprawiać w domu, jest gimnastyka. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch! Aby zacząć, potrzebujecie tylko wygodnych ubrań, ale przyda się Wam także piankowa mata LUNO, umożliwiająca bezpieczną gimnastykę, bez ryzyka poślizgnięcia się. Proste ćwiczenia takie jak rozciąganie, wykonywanie krążeń rękoma, chodzenie na czworakach, skłony, podskoki itp. pomogą lepiej poznać swoje ciało i rozładować energię, a jednocześnie wspomogą pracę nad balansem, koordynacją ruchową i wzmocnią mięśnie. Jeśli nie masz pomysłów na to, co ćwiczyć, wiele inspiracji na zabawy ruchowe dla najmłodszych znajdziesz w internecie.

Jednoroczna dziewczynka bawi się z mamą na macie z pianki od Kinderkraft w salonie. Budują razem pociąg z klocków drewnianych.

8. Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne pozwalają dziecku poznać różne kształty, kolory i faktury, a także rozwijają zdolności motoryczne oraz ułatwiają wyciszenie się. To świetny pomysł na spędzenie deszczowego popołudnia, tym bardziej że opcji takich zabaw jest naprawdę wiele. W kilka chwil, ze składników, które masz w domu, możesz zrobić intrygujące zabawki, które zaangażują dziecko na wiele godzin. Piasek kinetyczny będzie idealny do ugniatania, przesypywania, formowania czy tworzenia budowli. Makaron w różnych kształtach i kolorach będzie idealny do segregowania przez malucha. Różnokolorowe pompony zamknięte w woreczku strunowym z wodą lub oliwką także świetnie nadają się do segregowania, układania ich w określone kształty lub przesuwania w wyznaczone miejsce, oznaczone na woreczku. Ciecz nienewtonowska ze skrobi i wody zapewni godziny zabawy, zmieniając swój stan skupienia w zależności od tego, czy dziecko na nią oddziałuje, czy nie.

9. Wspólne dekorowanie ciastek

W przypadku małych dzieci bardzo kreatywną i rozbudzającą wyobraźnię propozycją będzie dekorowanie ciastek. Niezależnie od tego, czy będą to świąteczne pierniczki, czy zwykłe kruche ciasteczka, dobra zabawa murowana! Przygotuj czekoladę (którą zetrzesz na wiórki, a także przygotujesz z niej domową polewę), ulubione orzechy, suszone owoce lub kwiaty, ekspandowane zboża i inne dodatki, które Wam smakują, oraz oczywiście ciastka. Usiądźcie wygodnie przy stole i dajcie się ponieść fantazji. Dziecko będzie miało okazję poznać różne faktury dodatków cukierniczych, a przy okazji rozwinie swoją kreatywność i koordynację oko-ręka.

Mała dziewczynka siedzi w wielofunkcyjnym krześle Kinderkraft z stołem, dekorując ciasteczka.

10. Poławianie skarbów

Zaproponuj dziecku zabawę w wyławianie skarbów, która jednoczesnie będzie swietnym ćwiczeniem koordynacji oko-ręka. Przyda Ci się mata SMARTPLAY SEA, która zmienia się w suchy basenik, w którym to można pochować różne skarby – figurki zwierzątek, małe autka lub pluszaki, sztuczne rybki, zabawki sensoryczne lub inne ulubione zabawki malucha. Zasyp je dołączonymi do maty piłeczkami, spośród których dziecko będzie musiało wyłowić skarby za pomocą łyżek, chochli do zupy, szczypcy lub innych kuchennych akcesoriów. Inną alternatywą tej zabawy może być wyławianie piłeczek o określonym kolorze i przekładanie ich np. do ustawionej obok miski.

Niemowlę leży na plecach na macie do zabawy od Kinderkraft w salonie. Obok siedzi matka, uśmiechając się do dziecka.

Jak dobrać produkty do wieku dziecka?

Wśród naszych inspiracji na zabawy w domu przewinęło się sporo produktów Kinderkraft. Pamiętaj, aby robiąc zakupy zawsze wybierać model dopasowany do wieku i potrzeb Twojego dziecka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zabawa będzie czystą przyjemnością. Poznaj nasze tipy dotyczące doboru produktów. Nie wszystkie są aż tak uniwersalne, jak nasze krzesełko LIVY, które posłuży całej rodzinie – nadaje się zarówno dla 7-miesięcznych dzieci (w wersji z bujaczkiem już od pierwszych dni życia!), jak i dla dorosłych o wadze do 110 kg.

Rowerki biegowe

Dla trzylatków świetnie sprawdzą się stylowe, metalowe rowerki biegowe, takie jak RAPID albo GOSWIFT. Są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu świetnie sprawdzą się zarówno podczas zabaw na zewnątrz, jak i w domu. Będą niezastąpionym kompanem slalomów, a nawet rowerowej dyskoteki.

Lekki rowerek TOVE stanie się najlepszym przyjacielem młodszego, około półtorarocznego dziecka. Pomoże mu uczyć się balansu oraz rozwinie jego umiejętności motoryczne. Rodzice zaś z pewnością docenią jego lekkość oraz praktyczny uchwyt do przenoszenia.

Dwuletni chłopiec bawi się rowerkiem biegowym w salonie, w towarzystwie matki, która jest w pobliżu.

Trójkołowce

U młodszych dzieci świetnie sprawdzą się trójkołowiec MINIBI lub CUTIE albo hulajnoga-rowerek biegowy HALLEY. Są one odpowiednie dla maluchów, które ukończyły pierwszy rok życia. Będą doskonałymi towarzyszami wielu zabaw, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W tej kategorii polecamy także 4TRIKEdla dziecka rocznego posłuży jako trójkołowiec, a po ukończeniu przez malucha drugiego roku życia łatwo przekształcisz go w klasyczny rowerek biegowy lub w rowerek z pedałami.

Maty

W naszym asortymencie mamy maty idealne zarówno dla noworodków, jak i dla starszych dzieci. Kontrastowe maty edukacyjne zapewnią godziny zabawy najmłodszym, a modele z innowacyjnym tipi pokochają zarówno maluchy, jak i przedszkolaki oraz uczniowie podstawówek. Nie możemy nie wspomnieć także o praktycznych matach piankowych, które znajdą wiele zastosowań – posłużą jako izolacja od podłogi i bezpieczne miejsce do zabawy, a w przypadku tych z puzzlami, pobudzą kreatywność dziecka podczas tworzenia jedynych w swoim rodzaju budowli.

Pamiętaj, że czas spędzany wspólnie jest najbardziej wartościowy

Mamy nadzieję, że zainspirujesz się naszymi pomysłami na ciekawe spędzanie czasu z dzieckiem w domu. Bez względu na to, ile lat ma Twoja pociecha, to wspólne chwile będą dla Was obojga cennym doświadczeniem oraz wspomnieniem. Z naszymi produktami pomożesz swojemu dziecku się rozwijać, a wspólne zabawy na pewno pozytywnie wpłyną na jego przyszłość.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.