Zabawki dla dziewczynek - jak i jakie wybrać dla 1, 2, 3 latki

Zabawki dla dziewczynek - jak i jakie wybrać dla 1, 2, 3 latki

Do niedawna dziewczynki niemal na całym świecie dostawały do zabawy głównie lalki, maskotki, zestawy do gotowania na niby itp. Nie było w tym oczywiście nic złego. Jednak obecnie panuje większa świadomość tego, że od najmłodszych lat powinno się kształtować w dziewczynkach nie tylko tzw. umiejętności miękkie, ale także zdolności techniczne oraz chęć rozwoju i pogłębiania wiedzy.

Zabawki dla dziewczynek, czyli jakie?

Podkreślmy wyraźnie – zabawki są dla każdego, płeć dziecka nie ma tu znaczenia. Nie ma nic dziwnego w tym, że dziewczynka odnajduje wielką przyjemność w zabawie samochodzikami, a chłopiec uwielbia gotować wymyślone potrawy. To w pełni naturalne zachowania i nie powinno się narzucać dzieciom określonych zabaw i zabawek.

Topshot dwa maluchy leżą na macie edukacyjnej MATTY.

Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?

Dla maluszków wybierajmy zabawki uniwersalne – niech będą jak najprostsze. Najlepsze będą takie o prostych kształtach i gładkich powierzchniach, w kontrastujących kolorach, np. w czerni i bieli. Noworodki mają jeszcze słabą ostrość widzenia i zauważają jedynie wyraźne zestawienia kolorystyczne.

Pamiętajmy, że dzieci do 3. miesiąca życia nie potrafią jeszcze łapać przedmiotów ani się nimi bawić. W tym wieku nie podsuwajmy maluszkom zabawek, które działają na wiele zmysłów. Nie należy stymulować kilku zmysłów naraz, by nie obciążać małego organizmu zbyt dużą ilością bodźców. Na początek wybierzmy zabawki, które działają na wzrok malucha. Nie kupujmy kolorowych, grających, głośnych zabawek.

Dla niemowlęcia wybieraj rzeczy, które będą aktywizować je do ruchu, np. unoszenia głowy, wyciągania rączek, przyciągania nóżek do głowy. To dla małego człowieka bardzo ważne ćwiczenia. Tutaj z pomocą przyjdą różne maty, np. piankowe, jak LUNO i MATTY, edukacyjne – SMARTPLAY, TIPPY i SEALAND – oraz sensoryczne – 4SMART. O matach szerzej napiszemy w dalszej części artykułu.

Również bujaczkoleżaczki, takie jak LUMI i LULI, zachęcą maluszka do wyciągania rączek i do skupiania wzroku – mają regulowane pałąki z zabawkami. Sprawią dziecku dużo frajdy. Jednocześnie niemowlę poczuje się spokojne i bezpiecznie dzięki opcji bujania na boki (czyli tak, jak bujają rodzice). Dodatkowo LUMI może odtwarzać 12 delikatnych i miłych melodii lub ulubioną piosenkę maluszka (z telefonu rodzica, za pomocą USB lub Bluetooth).

Zwróć także uwagę na kolory. Nie zasypuj dziewczynki zabawkami i akcesoriami jedynie w kolorze różowym. Podział na ubranka i zabawki w kolorze niebieskim dla chłopców i różowym dla dziewczynek jest sztuczny – wykreowany został dopiero w latach 40. ubiegłego wieku przez projektantów mody. Wcześniej ubierano dzieci zazwyczaj w neutralne kolory, najczęściej na biało.

Dzisiaj wybór jest ogromny, możesz kupować ubranka i zabawki w kolorach, jakie tylko chcesz i jakie podobają się Twojemu dziecku. Bardzo często powielane przez rodziców stereotypy nie odzwierciedlają dziecięcych upodobań. To reklamy i wybory dorosłych narzucają dzieciom określone kolory, zabawki, dodatki, akcesoria. Gdy dziecko jest malutkie, kupujmy zabawki w kolorach uniwersalnych, gdy podrośnie – pozwólmy mu wybierać samodzielnie.

W domu mama z dwojgiem dzieci bawi się w TIPPY.

Zabawki edukacyjne i interaktywne dla dziewczynek

Świetną propozycją dla dziewczynki są dobrze zaprojektowane zabawki edukacyjne. Będą pomagać dziecku w rozwijaniu nowych umiejętności i zachęcać je do odkrywania świata.

Niemowlęta będą zainteresowane prostymi zabawkami w kontrastowych kolorach, kartami lub książeczkami z czarno-białymi grafikami, grzechotkami. Jednym z ciekawszych pomysłów jest mata edukacyjna. Nie tylko wspiera rozwój dziecka na wielu polach, daje mu też dużo frajdy.

Maty takie zachęcają dziecko do ruchu, co jest niezmiernie istotne na tym etapie rozwoju. Gwarancją dobrego rozwoju malucha jest jak najczęstsze układanie go na płaskich powierzchniach. Tylko wtedy w naturalny sposób zacznie ćwiczyć określone partie ciała. Najlepsze będą tu specjalne maty edukacyjne, takie jak SMARTPLAY, TIPPY i SEALAND lub sensoryczne, np. 4SMART.

TIPPY jest wyjątkowym produktem, bo może towarzyszyć dziecku przez lata, a także sprawić, by starsze i młodsze rodzeństwo mogło bawić się razem. TIPPY łączy w sobie trzy funkcje: samodzielnej maty (można ją zwinąć i zabrać ze sobą, np. na spacer), maty dla maluszków z zabawkami na pałąkach (maskotki o ciekawych fakturach, z szeleszczącymi elementami, tasiemkami, lusterkiem) oraz maty z namiotem tipi (starszym dzieciom może służyć do zabawy w chowanego lub jako sekretna baza). Dodatkowo materiał maty ma oryginalny nadruk – przedstawia kontynenty i zamieszkujące je zwierzęta. Zwierzątka podpisane są w języku angielskim, co stanowić będzie świetną pomoc w wesołej nauce słówek. Mata dla malucha będzie zachęcać go do podnoszenia główki, wyciągania rączek, podciągania nóżek, przemieszczania się.

Zabawki dla dziewczynek – 1. rok życia

W tym wieku dziecko w szybkim tempie zdobywa umiejętności motoryczne. Nim się obejrzysz, zacznie się podciągać, wspinać, przyjmować pozycję stojącą, aż w końcu zacznie chodzić. Od 1. roku życia może rozwijać motorykę dużą, korzystając z pchaczy lub jeździków. CUTIE idealnie nadaje się na pierwszy minirowerek dla Twojego dziecka. Ma 3 duże kółka, regulowane siodełko, lekką konstrukcję, antypoślizgowe uchwyty na kierownicy i blokadę skrętu. Uroczy design z motywem kotka zachwyci każdą dziewczynkę!

Jeśli chodzi o motorykę małą (odnosi się do sprawności rąk i palców), do jej rozwoju w tym wieku najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju klocki i sortery do nich. To uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania. Budowanie z klocków uczy logicznego i przestrzennego myślenia, koordynacji rąk i oczu, koncentracji, rozróżniania kształtów i kolorów. Podobną funkcję pełnić będą układanki. Z wiekiem można wprowadzać zestawy klocków o wyższym stopniu zaawansowania.

Dobrym pomysłem są też książeczki, które będą stanowić wsparcie rozwoju mowy.

Zabawki dla dziewczynek – 2 lata

W wieku dwóch lat dziecko potrafi chodzić, biegać i skakać. To czas dynamicznego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Dziewczynka w tym czasie będzie też doskonalić zręczność i zdolności manualne. Dlatego świetną zabawą dla dwulatki będzie rysowanie i malowanie oraz wszystkie czynności, które pomagają ćwiczyć małe rączki. Doskonałe będą także wszelkie puzzle, układanki, klocki czy zestawy kreatywne.

Zabawki dla dziewczynek – 3 lata

W tym wieku dzieci mogą już bawić się bardziej zaawansowanymi zabawkami np.. klockami, układankami, autkami czy kolejkami. Sprawdzą się także zabawkowe warsztaty, zestawy lekarskie czy konstrukcyjne, z których dziecko może złożyć wszystko to, co sobie wymarzy. Świetnie rozwijają kreatywność i doskonalą motorykę małą. Dziewczynce warto kupić wycinanki, kolorowanki lub ciastolinę, która daje nieskończone możliwości zabawy.

Nie zapomnij, że trzyletnie dziecko ma ogromną potrzebę ruchu. Zapewniaj mu odpowiednią ilość aktywności na świeżym powietrzu. Jedną z nich może być jazda na rowerze biegowym, takim jak 2WAYNEXT, SPACE, RAPID, RUNNER, GOSWIFT czy UNIQ. Dzięki niemu przedszkolak nauczy się utrzymywania równowagi i koordynacji ruchowej. Ominie Cię także żmudne uczenie dziecka jazdy na klasycznym rowerze. Przesiadka na rower z pedałami pójdzie jak z płatka!

W domu mama z maluchem bawi się na macie edukacyjnej SEALAND.

Co kupić na prezent dla dziewczynki?

Jeśli chcesz coś kupić w prezencie dla dziewczynki z rodziny lub dla córki przyjaciół, dostosuj wybór do wieku dziecka. Nie dawaj maluszkom zabawek zbyt skomplikowanych, będą się tylko złościć i frustrować, że nie potrafią jeszcze wykonać danej czynności. Z kolei zabawki zbyt proste szybko znudzą się starszakom. Zwróć uwagę na kategorie wiekowe umieszczone przez producentów na opakowaniach.

Wybieraj zabawki uniwersalne, np. klocki, układanki, artykuły papiernicze. Świetnym pomysłem są zestawy kreatywne, które pobudzą wyobraźnię i pomysłowość dziecka. Jest w czym wybierać. Jeśli chcesz sprezentować lalkę – wybierz taką, która przypomina dziecko lub kobietę o naturalnej budowie ciała (a nie przypomina postaci o nienaturalnych kształtach).

Jeśli szukasz prezentu na specjalną okazję, wspaniałym wyborem dla malucha będzie mata edukacyjna, a dla przedszkolaka – rowerek biegowy.

W przypadku maluszków staraj się nie kupować grających i głośnych zabawek, nie posłużą dobrze ani dziecku, ani rodzicom, którzy będą musieli potem wysłuchiwać jazgotliwych dźwięków.

Staraj się wybierać zabawki dobrej jakości, od zaufanych producentów. Zwracaj uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa danej firmy. Będziesz mieć pewność, że prezent będzie bezpieczny i trwały.

Na koniec warto podkreślić, że żadna zabawka, nawet ta najfajniejsza, nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicami. Razem z mamą lub tatą można bawić się obojętnie czym – ważne, żeby spędzać czas razem i budować więź.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.