Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Szykujecie się do tego wielkiego dnia i już się zastanawiacie, co zapakować do torby do szpitala? To dobrze, bo warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem – poród może przecież przyjść wcześniej, niż się spodziewacie. Dobrze jest przygotować niezbędne rzeczy osobiście, by wiedzieć, co gdzie się znajduje, aby w razie potrzeby nie trzeba było rozkopywać całej wyprawki. A co w niej powinno się znaleźć (a także czego nie musi tam być)? Podpowiadamy!

Dokumenty i badania to podstawa

W torbie do szpitala specjalne miejsce powinna zająć teczka, w której skompletujesz szereg dokumentów. Miej je na wierzchu i pod ręką, bo będą od Ciebie wymagane już na wstępie. By zarejestrować się w szpitalu, na pewno będziesz musiała pokazać dowód osobisty. Możliwe, że wymagany będzie również NIP Twojego pracodawcy, albo Twój – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.

A jakich badań może od Ciebie oczekiwać personel szpitala? To dość długa lista, ale każdy z tych wyników jest niezbędny, by przyjęto Cię na oddział – dają one pewność, że dziecko będzie bezpieczne w momencie kontaktu z Tobą i Twoją krwią. Podstawa to karta przebiegu ciąży, a także komplet wyników badań USG wykonanych w czasie ciąży – zaleca się przeprowadzenie co najmniej cztery takich badań w przeciągu 9 miesięcy. Należy również wykonać badania na antygen HBs (wirusowe zapalenie wątroby typu B), WR (VDRL w kierunku kiły), HIV i GBS (wymaz z pochwy na obecność paciorkowca). W niektórych przypadkach zalecane będzie przeprowadzenie badań przeciwciał anty-Rh (konflikt serologiczny). Przyda się również informacja o Twojej grupie krwi. Jeśli jesteś pod specjalistyczną opieką lekarza, to przygotuj również wyniki badań od niego. Natomiast jeśli istnieje wskazanie do porodu przez cesarskie cięcie, to powinnaś wykonać dodatkowe badania: na poziom sodu i potasu oraz koagulogram, a także mieć przy sobie skierowanie na poród przez cesarskie cięcie. Nie zapomnij przygotować również planu porodu, w którym opiszesz swoje oczekiwania względem tego, co będzie się z Tobą działo w czasie tej wyjątkowej chwili. Przekażesz go potem położnej.

Czego potrzebuje mama? Rzeczy pierwszej potrzeby dla matki

Listę rzeczy, które przydadzą Ci się w szpitalu, można podzielić na dwie części – ekwipunek, który powinnaś zabrać od razu ze sobą na porodówkę, bo przyda się w czasie akcji porodowej, oraz wyprawkę, z której skorzystasz zaraz po urodzeniu. Zacznijmy od tego, co przyda się na początku.

Najwygodniejszym strojem podczas porodu będzie koszula nocna – zabierz ich kilka i pamiętaj, że bardzo prawdopodobne, iż nie wrócą w stanie idealnym. Dobrze, by od razu były przystosowane do karmienia, czyli były albo luźne, albo rozpinane z przodu. Na pewno przyda się również szlafrok, by móc swobodnie poruszać się po szpitalu. Z pewnością docenisz także wygodne kapcie i ciepłe skarpety. Miej pod ręką butelkę z wodą, najlepiej z wygodnym dzióbkiem. Do tego chusteczki nawilżane i higieniczne, niewielki ręczniczek bądź chustkę, z których będziesz mogła zrobić okład. Podczas intensywnego oddychania mogą Ci wyschnąć usta, więc pomocny może być balsam. Istnieją specyfiki, jak kosmetyki 2 w 1 z lanoliną, których użyjesz zarówno na usta, jak i na sutki, które mogą z początku boleć przy karmieniu.

Równie długa, jeśli nie dłuższa, jest lista rzeczy, które przydadzą się matce po porodzie. Ponownie – koszule, ale niekoniecznie te, w których będziesz rodzić, lecz świeże, rozpinane z przodu, wygodne do karmienia. Niezbędne będą również bielizna poporodowa i artykuły higieniczne: specjalne majtki poporodowe, grube podkłady bądź specjalne pieluchy. Zadbaj również o specjalny, wygodny i miękki biustonosz, a także o wkładki laktacyjne. Nie zapomnij o środkach higieny osobistej: żelu pod prysznic, szamponie, żelu do higieny intymnej, antyperspirancie, szczoteczce i paście. Zabierz również ręczniki – mniejszy i większy. Ze względów higienicznych rozważ nakładki na toaletę. Co jeszcze? Klapki pod prysznic, szczotka, grzebień. Warto także mieć wygodne ubranie na wyjście ze szpitala. Dobrze mieć również własny octenisept, bo z tymi szpitalnymi różnie bywa.

W nocy rodzice leżą w łóżku a obok nich maluch w swoim łóżeczku BAE.

Artykuły higieniczne dla dziecka do szpitala

Jeśli chodzi o środki higieniczne dla dziecka, to najważniejsze są dwie rzeczy: pieluszki i pieluszki. Pieluchy tetrowe są niezwykle przydatne i uniwersalne. Otulisz nimi dziecko w razie potrzeby, położysz je, ale przede wszystkim wytrzesz nimi ulewającego malca. W szpitalu zazwyczaj nie brakuje jednorazowych pieluszek do przewinięcia noworodka, ale trzeba mieć swoje własne opakowanie, by mieć je zawsze przy sobie. I to w zasadzie wszystko, co najważniejsze. Na pewno przydać się mogą podkłady do przewijania, kilka paczek mokrych chusteczek, octenisept czy maść do pupy maluszka. Pamiętajcie jednak, że idziecie do szpitala i wiele niezbędnych środków pielęgnacyjnych tam znajdziecie.

Ubranka dla noworodka do szpitala

Przed trafieniem do szpitala sprawdźcie, czy na porodówce nie ma zakazu przynoszenia własnych ubranek. Niektóre placówki podchodzą do tego dość rygorystycznie i dysponują wszystkimi potrzebnymi ubrankami dla maluchów. Ale jeśli u Was jest inaczej, to do szpitalnej torby musicie wziąć przynajmniej kilka sztuk małych ubranek. Czego nie zapomnieć? Na pewno przydadzą się kaftaniki lub body (z długim rękawem, trzy sztuki) rozpinane z przodu, do tego trzy pary luźnych spodenek. Bezwzględnie zabierz dwa rodzaje czapek – cieńszą do przebywania w pomieszczeniach i grubszą, szczególnie, gdy rodzisz zimą. Do tego jeszcze skarpetki. Oczywiście takich zestawów musicie mieć co najmniej trzy.

Kompletując ubranka, musicie pamiętać, że maluchy zupełnie inaczej odczuwają temperaturę niż my. Nawet, gdy nam jest gorąco, one mogą zmarznąć. Więc noworodkom wkłada się długie rękawy, czapeczkę, skarpetki i jeszcze opatula je otulaczami lub kocykami. Zimą natomiast dochodzi do tego jeszcze kombinezon.

Kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka to nie jest wcale najważniejsza część wyprawki, bo maluch za wiele takich specyfików nie potrzebuje. Na pewno poręczne okażą się chusteczki nawilżane, które docenicie, gdy dziecko uleje i gdy załatwi się w pieluchę. Wybierając takie chusteczki, koniecznie zwróćcie uwagę na skład, by nie było w nich żadnych drażniących substancji. Możecie również zaopatrzyć się w środek zapobiegający odparzeniom. A jeśli już do odparzenia dojdzie, co jest niestety częste, to możecie je załagodzić odpowiednimi kremami. Pamiętajcie również, by zaopatrzyć się na taki wypadek w pieluchy wysokiej jakości. Także do pupy noworodka przyda się jakiś łagodny krem.

Rożki, otulacze i kocyki

Wspominaliśmy, że noworodek potrzebuje szczególnej ochrony cieplnej. W utrzymaniu wysokiej temperatury pomogą rożki, otulacze i kocyki, które powinny być ważną częścią szpitalnej wyprawki. Dwa-trzy tego typu akcesoria powinny wystarczyć na czas spędzony w szpitalu. Wszystkie one pomagają również w trzymaniu malucha na rękach podczas karmienia.

Otulacze mają jeszcze jedną ważną zaletę: przylegają ciasno do malucha, dzięki czemu noworodek czuje się bezpieczny. Dopiero co wyszedł przecież z ciasnego brzucha mamy, więc ciasnotę kojarzy właśnie z komfortem i bliskością, które zna z życia prenatalnego. Właśnie dlatego maluch tak otulony łatwiej zasypia i nie ma problemów z kolkami.

Rożek ma podobne zastosowanie i zbliżone działanie. Jest jednak grubszy, a dzięki temu cieplejszy. Znajdziecie rożki w dwóch wariantach – miększym i twardszym. Ten drugi lepiej stabilizuje pozycję dziecka i ułatwia pewne chwycenie go.

Kocyki natomiast chwali się za uniwersalność. Mogą bowiem spełniać tę samą rolę co otulacze i rożki, a jednocześnie zawsze można nimi przykryć malucha.

Powrót noworodka ze szpitala do domu

W końcu przyjdzie ten moment, kiedy opuścicie szpital. O tej chwili też musicie pomyśleć, ale niekoniecznie przed porodem. Macie na to czas, a przed pójściem do szpitala inne rzeczy będą zaprzątać Wam głowę. Zlećcie przygotowanie wyprawki na wyjście komuś bliskiemu, kto skompletuje potrzebne ubranka i akcesoria, bez których nie wyjdziecie ze szpitala z maluszkiem. Na liście niezbędnych rzeczy znajdują się odpowiednie ubranka i fotelik samochodowy. Być może dla niektórych będzie niemałym zaskoczeniem, że noworodek nie może opuścić szpitala na Waszych rękach – nawet jeśli wracacie do domu na piechotę, bo mieszkacie obok. Każde dziecko musi być umieszczone w foteliku samochodowym o funkcji nosidła. Ale to nie wszystko. Zadbajcie o komfort cieplny maluszka. Długie rękawy, skarpetki, czapeczka – to podstawa, by wyjść z nim pierwszy raz na dwór. Do tego jeszcze kocyk (o grubości dostosowanej do pory roku). Jeśli rodzicie zimą, to pamiętajcie, że noworodka nie możecie włożyć do fotelika w kurtce – podobnie zresztą maluch nie może w kurtce jechać w samochodzie. Na ten czas funkcję wierzchniego okrycia spełni gruby kocyk, którym otulicie malca przed wyjściem ze szpitala.

W domu rodzice siedzą z maluchem przy łóżeczku KOYA napis KOYA 4IN1.

Lista rzeczy do zabrania do szpitala – wyprawka dla mamy i dziecka (infografika)

Dla mamy:

Dokumenty i badania:

 • dowód osobisty
 • NIP (własny bądź pracodawcy)
 • karta (książeczka) przebiegu ciąży
 • morfologia krwi i wyniki badania moczu
 • USG z przebiegu ciąży
 • antygen HBs
 • wyniki badań w kierunku WR i HIV
 • w niektórych przypadkach – wynik badania anty-Rh
 • grupa krwi matki
 • posiew z pochwy w kierunku paciorkowców (GBS)
 • w przypadku bycia pod opieką specjalisty – wyniki badań od lekarza
 • przy planowanej cesarce – poziom potasu i sodu, koagulogram i skierowanie na porób przez cesarskie cięcie
 • plan porodu

Na czas porodu:

 • 3-4 koszule nocne
 • ciepłe skarpety
 • szlafrok
 • mały ręczniczek lub chustka
 • paczka chusteczek higienicznych
 • 3-4 paczki chusteczek nawilżanych
 • balsam do ust lub lanolina
 • specjalne podkłady poporodowe
 • woda mineralna w butelce z dzióbkiem
 • telefon z ładowarką

Po porodzie:

 • 1-2 świeże koszule nocne do karmienia
 • czysty szlafrok
 • kapcie, klapki pod prysznic
 • 4-5 par majtek poporodowych
 • podpaski poporodowe
 • specjalny biustonosz do karmienia oraz wkładki laktacyjne
 • środki higieny osobistej: żel pod prysznic, szampon, żel do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów, antyperspirant, grzebień, szczotka
 • dwa ręczniki
 • nakładki na toaletę
 • leki przepisane przez lekarzy – szpital ich nie zapewnia

Dla noworodka:

 • 3-4 sztuki body, 1-2 pary śpioszków
 • cienka czapeczka bezszwowa
 • rożek, otulacz lub kocyk (lub wszystko naraz)
 • 5-6 pieluch tetrowych 
 • mała paczka pieluszek dla noworodka
 • kosmetyki: 2-3 paczki chusteczek nawilżanych, krem do pupy, środek na odparzenia
 • ubranka na wyjście ze szpitala 
 • fotelik 0-13 kg z funkcją nosidła

Mama w mieście schodzi po schodach a w ręce ma nosidełko EVERYDAY.

Rzeczy, których nie trzeba zabierać do szpitala

Nie mniej ważne od tego, co należy zabrać ze sobą do szpitala, jest to czego nie warto brać. Pamiętajcie, że w wyprawce powinno znaleźć się tylko minimum najbardziej potrzebnych rzeczy – inne są zwyczajnie zbędne. Niech wszelkie zabawki, miśki, grzechotki i gryzaki czekają na malca w jego pokoiku – szpital to nie miejsce do zabawy. Mama także nie potrzebuje akcesoriów do makijażu – i tak prawdopodobnie nie miałybyście ani czasu, ani sił na takie rzeczy. Perfumy natomiast mogą okazać się drażniące dla noworodka. Poduszki do karmienia też się nie sprawdzą. Butelki, nożyczki do obcinania paznokci – to także akcesoria, których w szpitalu nie używamy.

Komentarze(0)

Twój komentarz: