Wszystko, co musisz wiedzieć o leżeniu dziecka na brzuszku

Wszystko, co musisz wiedzieć o leżeniu dziecka na brzuszku

Czym są ćwiczenia na brzuszku?

Czas spędzony leżąc na brzuszku jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka. W związku z pojawieniem się nowych zaleceń dotyczących leżenia na plecach i akcesoriów, w których dzieci utrzymują tę pozycję, ważne jest, aby nasze maluchy miały możliwości ćwiczenia innych ustawień ciała, takich jak leżenie na boku lub na brzuchu. Korzyści obejmują między innymi zwiększanie zakresu ruchu, rozwijanie motoryki oraz zapobieganie zespołowi „spłaszczonej główki”. Pozycję brzuszną i boczną można wprowadzić już w szpitalu, gdy dziecko nie śpi.

Dziecko leży na brzuszku - masaż

Jakie są zalety ćwiczeń na brzuszku?

Ćwiczenia na brzuszku należy wykonywać tylko wtedy, gdy dziecko nie śpi.

Pozwalają nie tylko rozwijać motorykę oraz wzmacniać mięśnie szyi, górnej części pleców i pośladków, a ponieważ ta pozycja nie wymaga podparcia tylnej części czaszki, lecz wymusza ruchy mięśni potylicznych, zapobiega również zespołowi spłaszczonej główki.

Na początku dziecko zacznie wodzić wzrokiem w poziomie. Stopniowo będzie mogło używać różnych części ciała do podtrzymywania swojego ciężaru. To doskonałe ćwiczenie na symetryczne ruchy obrotowe głowy i kończyn górnych.

Ale to nie wszystko – ćwiczenia na brzuszku dostarczą nowych bodźców sensorycznych i pomogą Twojemu szkrabowi poznać ograniczenia swojego ciała. Dzięki nim maluszek nauczy się odpychać od podłogi i otwierać zaciśnięte piąstki.

Jak długo należy wykonywać ćwiczenia brzuszku?

Nie istnieje określony dzienny limitu czasu.

Twoje dziecko rodzi się z obniżonym napięciem mięśniowym pleców (hipotonia) i  wzmożonym napięciem mięśniowym kończyn (hipertonia). W związku z tym im mniejsze dziecko, tym krócej wytrzyma na brzuszku. Początkowo zdoła być w tej pozycji przez kilka sekund, ale czas ten stopniowo będzie się wydłużał do kilku minut.

Zwracaj uwagę, na ile dziecko toleruje tę nową pozycję. Jeżeli maluch wykazuje oznaki zmęczenia lub irytacji, możesz położyć go na bok. Dzięki temu będzie mógł zwinąć się, obrócić i dotknąć podłogi lub innych przedmiotów. Tył głowy (potylica) nie będzie podparty, co zapobiegnie deformacji główki (plagiocefalia/brachycefalia).

Dziecko leży na brzuszku koło mamy

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Moje dziecko nie lubi leżeć na brzuszku.

NIEPRAWDA: Wszystkie maluchy akceptują pozycję na brzuszku, chociaż kojące dźwięki i delikatne głaskanie dziecka może ułatwić mu oswoić się z tą pozycją, szczególnie podczas pierwszych kilku prób.

Z drugiej strony, jak wspomniano wcześniej, każde dziecko ma różną wytrzymałość i tolerancję. Pamiętaj, że ćwiczenia to nie trening sportowy, więc jeżeli Twój maluszek się denerwuje lub płacze, połóż go na boku, bo może jest po prostu zmęczony.

Zachowaj jednak ostrożność, niektóre dzieci mają problemy trawienne (kolka, choroba refluksowa przełyku, regurgitacja) – w takim przypadku możesz położyć dziecko na brzuchu na poduszce pielęgnacyjnej, zwiniętym ręczniku itp. Nachylenie ograniczy te niedogodności. Z biegiem czasu będziesz w stanie zmniejszyć nachylenie i położyć dziecko na płasko.

Moje dziecko nie lubi, kiedy odwracam jego głowę na bok.

Może ma jedną ulubioną stronę? A może cierpi na kręcz szyi? Porozmawiaj ze swoim lekarzem/pediatrą i/albo skonsultuj się z fizjoterapeutą lub terapeutą manualnym.

Dziecko leży na brzuszku mama całuje je w głowę

Przewodnik po ćwiczeniach na brzuszku

Przewodnik po ćwiczeniach na brzuszku

E-book z ćwiczeniami na brzuszku

Tekst został przygotowany przez Solène, fizjoterapeutkę specjalizującą się w opiece okołoporodowej.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.