Wózki dziecięce – jak wybrać idealnie dopasowany do Waszych potrzeb?

Wózki dziecięce – jak wybrać idealnie dopasowany do Waszych potrzeb?

Gondola, spacerówka, parasolka, wózki wielofunkcyjne, bliźniacze, joggery, z kołami pompowanymi, piankowymi, stalowe i aluminiowe – przeglądając oferty wózków dziecięcych, można odnieść wrażenie, że rodzajów, modeli i wariantów jest nieskończona liczba. Dla wszystkich, którzy chcieliby się szybko zapoznać się z tym tematem, przygotowaliśmy ten poradnik. Przejrzyj możliwości i wybierz wózek idealnie dopasowany do Waszych potrzeb!

Gondola – wózek głęboki

Gondola, czyli wózek głęboki, jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Korzysta się z niej od momentu narodzin do mniej więcej 6. miesiąca życia, a konkretnie do chwili, gdy niemowlak zaczyna się obracać i wstawać z czworaków. Najważniejszymi parametrami takiego wózka są głębokość i szerokość. Dobrze, by maluszek miał w gondoli odpowiednio dużo miejsca. To ważne, aby nic nie krępowało jego ruchów. Głębokość jest natomiast istotna ze względu na bezpieczeństwo. Wózki z niższym dnem nie stwarzają ryzyka wypadnięcia w momencie, gdy dziecko zaczyna się podnosić – właśnie takie duże gondole oferują nasze modele: EVERYDAY i B-TOUR. Ważnym akcesorium w gondolach jest rozkładana budka. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy zbyt mocne słońce. Najlepiej, jeśli budka ma szeroki zakres regulacji i rozkłada się cicho – dzięki temu podczas jej ustawiania nie zbudzimy śpiącego maluszka.

Wózek spacerowy – spacerówka

Popularna spacerówka to wózek dla dzieci, które już siedzą. Z niektórych modeli, takich z płasko rozkładanym oparciem, jak nasze VESTO, mogą korzystać już 6–miesięczne dzieci. Młodsze trzeba natomiast bezwarunkowo przewozić w gondolach. Wiemy, że czasem brakuje miejsca w domu na przechowywanie osobnej gondoli, dlatego praktycznym rozwiązaniem jest siedzisko, które zmienia się z gondoli w spacerówkę. Takie rozwiązanie znajdziecie w naszych XMOOV czy MOOV. Najważniejszą cechą każdego wózka spacerowego jest możliwość regulacji. Dobry wózek powinien mieć szeroki zakres regulacji oparcia, zagłówka, podnóżka, pasów. Dzięki temu dostosujesz go do potrzeb swoich i swojego dziecka. Pamiętaj, że maluszki w tym okresie rosną bardzo szybko, natomiast spacerówka może Wam służyć nawet kilka lat. Właśnie takimi modelami, które posłużą Wam przez lata i mają szereg udogodnień, są nasze CRUISER LX czy ALL ROAD. Dobrze również, by można było zmieniać ustawienie siedziska względem kierunku jazdy. To ważne, bo młodsze dzieci potrzebują stałego kontaktu wzrokowego z rodzicem, natomiast nieco starsze bardziej interesuje świat dookoła nich.

Wózek spacerowy typu parasolka

Wśród wózków spacerowych znajdziecie kilka typów. Jednym z nich jest tak zwana parasolka, będąca idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którym szczególnie zależy na mobilności. Spacerówki, zwłaszcza te wygodniejsze, szersze i z większym zakresem regulacji, niekoniecznie muszą być poręczne – zdarza się, że są dość ciężkie i spore nawet po złożeniu. Rozwiązaniem jest sięgnięcie właśnie po parasolkę, która odznacza się mniejszą wagą w stosunku do tradycyjnych wózków spacerowych, łatwo się składa, a do tego zabiera niewiele miejsca. Wszystko jednak ma swoją cenę. W tym wypadku są nią stabilność i wygoda dziecka. Dlatego z wózków parasolek korzysta się zazwyczaj w czasie dobrej pogody (słabiej chronią przed złymi warunkami atmosferycznymi) lub w trakcie niedługich wyjazdów wakacyjnych. Warto dodać, że tego typu wózki często nie mają dodatkowych akcesoriów.

Mama i tata spacerują po plaży z dzieckiem leżącym w wózku spacerowym w kolorze czarnym z beżową budką

Wózek wielofunkcyjny 2 w 1 – gondola i spacerówka

Bardzo popularną kategorią są wózki wielofunkcyjne, łączące kilka możliwości. Takie wózki starczają na dłużej i pozwalają zaoszczędzić i pieniądze, i miejsce. Mają bowiem jeden wspólny stelaż, na który nakłada się, jak w przypadku wózków 2 w 1, albo gondolę, albo siedzisko wózka spacerowego. Przykładami takich wózków wielofunkcyjnych są nasze EVERYDAY 2 w 1 i PRIME 2020 2 w 1. Istnieją również takie systemy, jak w naszym XMOOV, w którym można zmienić jedno siedzisko z gondoli w spacerówkę. Nie bez znaczenia jest także to, że do naszych modeli 2 w 1 bardzo często dołączamy adaptery, dzięki którym powstaje TRAVEL SYSTEM.

Wózek wielofunkcyjny 3 w 1 – gondola, spacerówka i fotelik

Równie popularną opcją co wózki 2 w 1 są wózki 3 w 1. One także oferują gondolę, siedzisko spacerówki, a do tego dodatkowo są wyposażone w foteliki samochodowe z grupy 0+, czyli dla najmłodszych dzieci, do 13 kg, zaopatrzone w specjalne adaptery, dzięki którym wepniecie je w stelaż wózka. Taki zestaw zawiera wszystkie elementy niezbędne do przemieszczania się z dzieckiem od narodzin do 3-4. roku życia (część naszych wózków, na przykład PRIME, jest przeznaczona dla dzieci do uzyskania wagi 22 kg, czyli mniej więcej do 4. roku życia). Jest to znakomita opcja szczególnie dla osób ceniących mobilność. Małe dziecko, po wyjęciu z samochodu, można wpiąć wraz z fotelikiem w stelaż wózka – bez konieczności przenoszenia malucha z fotelika do gondoli. Dzięki temu szybciej się zorganizujecie po wyjściu z auta, a przy tym nie zbudzicie śpiącej w foteliku pociechy. Jeśli chcielibyście lepiej się przyjrzeć tego typu wózkowi, spójrzcie na nasz PRIME 2020 3 w 1.

Wózek wielofunkcyjny 4 w 1 – gondola, spacerówka, fotelik i baza fotelika

Na rynku znajdziecie rozbudowane wózki wielofunkcyjne, które oprócz gondoli, siedziska do spacerówki i fotelika samochodowego oferują jeszcze bazę fotelika, dzięki której jeszcze szybciej i wygodniej go zdemontujecie. Dodatkowo baza zwiększa stabilność zamontowanego w samochodzie fotelika.

Wózek biegowy – jogger

Jeśli po narodzinach dziecka nie macie zamiaru rezygnować ze swojego aktywnego trybu życia, to rozważcie zakup wózka, z którym będziecie mogli nadal trenować biegi. Popularne joggery to wózki zaprojektowane specjalnie z myślą o biegających rodzicach. Mają trzy duże koła (jedno przednie i dwa tylne), opływowy kształt, dobrze amortyzowane zawieszenie i ręczny hamulec. Ten ostatni jest niezbędny, by mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z wózkiem podczas Waszego szybkiego przemieszczania się. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa joggery są wyposażone w smycze asekuracyjne nakładane na nadgarstek rodzica. To daje pewność, że wózek Wam nie odjedzie. Wózki do biegania zaprojektowane są tak, by łatwo się nimi manewrowało. Są lekkie, opływowe, a do tego łatwo się je składa i nie zajmują wiele miejsca. Zapewniają również bezpieczeństwo dziecku. Siedzisko przypomina hamak, w którym maluch się zapada, dzięki czemu nie może się z wózka wychylać. Pamiętajcie jednak, że wózki biegowe przeznaczone są dla dzieci, które stabilnie siedzą i sztywno trzymają głowę.

Mama i tata w kawiarni na dworze bawią się z chodzącym dzieckiem i z dzieckiem leżącym w głębokim wózku w kolorze szarym

Wózek bliźniaczy

Jak sama nazwa wskazuje, wózek bliźniaczy przeznaczony jest dla bliźniąt. To nic innego jak wózek składający się z dwóch takich samych elementów – gondol albo siedzisk spacerówki. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu wózków: tandemowe, w których dzieci siedzą jedno za drugim, i takie, w których maluchy siedzą obok siebie. Tandemowe mają tę przewagę, że łatwiej się nimi manewruje, szczególnie w ciasnych uliczkach i w wąskich przejściach – na przykład w sklepie. Odmianą wózka bliźniaczego są tak zwane wózki rok po roku, przeznaczone dla rodzeństwa. Różnią się od bliźniaczych tym, że łączą wózki głębokie ze spacerówkami.

Stelaż i rama wózka – rodzaje

Niezwykle ważnymi cechami każdego wózka są jego waga i wytrzymałość. W dużej mierze odpowiedzialność za te kwestie ponoszą stelaż wózka. Jakie ich rodzaje znajdziesz na rynku? Wyróżnia się przede wszystkim dwa typy stelaży – stalowe i aluminiowe. Te pierwsze odznaczają się wysoką wytrzymałością, ale ich wadą zdecydowanie jest waga i nieporęczność. Dla osób, które będą musiały często wnosić wózek po schodach, stelaż stalowy nie będzie optymalną opcją. Co innego aluminium. Takie wózki są równie wytrzymałe co stalowe, a przy tym znacznie lżejsze. Na ten materiał powinni zdecydować się wszyscy, którzy cenią mobilność wózka. Ważnym parametrem ramy jest także jej maksymalny udźwig. Im wyższa jest ta wartość, tym dłużej wózek Wam posłuży – po prostu tym większe dziecko będzie mogło w nim jeździć. Bardzo duży udźwig, aż 22-kilogramowy, oferują nasze wózki XMOOV i EVERYDAY, które starczą dzieciom do 4. roku życia.

Rodzaje kół

Kiedy planujecie zakup wózka, nie zapomnijcie zwrócić uwagi na koła. To ważny element, który może zadecydować o tym, czy będziecie zadowoleni z zakupu. Od kół bowiem zależy, czy wózek będzie mógł jeździć po nieutwardzonych drogach czy będziecie musieli trzymać się tylko asfaltowych alejek. Rodzaj zastosowanych kół wpływa również na wygodę i płynność jazdy. Koniecznie więc przeczytajcie, z jakich opcji możecie wybierać.

Kółka skrętne

Ważną cechą kół wózków jest ich skrętność. Duży zakres skrętu zwiększa wygodę manewrowania, bo pozwala na obracanie wózka w miejscu, co jest przydatne na wąskich uliczkach. Docenią to ci, którzy poznają nasze spacerówki – znaczna większość z nich ma właśnie taki rodzaj kół, a ponadto blokadę do jazdy wprost. Kółka skrętne znajdują się z przodu wózka. Ponadto przednie koła powinny być mniejsze od tylnych, co zapewnia precyzyjniejsze manewrowanie i wygodę użytkowania.

Koła pompowane

Koła pompowane cechują się znacznie lepszą amortyzacją niż koła piankowe. Dlatego jeśli macie zamiar korzystać z wózka na polnych drogach lub w lesie, a dodatkowo mieszkacie poza miastem, to koła pompowane będą zdecydowanie najlepszą opcją. Odznaczają się dużą elastycznością, więc dobrze dopasowują się do podłoża, a ponadto dzięki amortyzacji zapewniają większy komfort dziecku. Koła te mają jednak swoje wady. Przede wszystkim – trzeba je co jakiś czas dopompowywać, dbając równocześnie, by ich nie przepompować. Narażone są również na usterki – mogą się przebić lub przetrzeć.

Koła piankowe

Jeśli chcecie uniknąć mechanicznego uszkodzenia, a dodatkowo interesuje Was opcja lżejsza i mniej problematyczna, to rozważcie koła piankowe. Nie musicie się martwić, że koła takie się przebiją czy przetrą. Dzięki temu są znacznie bardziej wytrzymałe. Na dodatek są lżejsze i chętnie stosowane w modelach wózków przeznaczonych dla rodziców ceniących mobilność – często wnoszących wózki po schodach i przewożących je w samochodach z niewielkim bagażnikiem. Koła piankowe najlepiej sprawdzają się na gładkich, asfaltowych drogach, znacznie gorzej radzą sobie jednak na mniej równych podłożach.

Koła łożyskowane

Koła na łożyskach są cenione przede wszystkim za płynność jazdy. Dzięki ich zastosowaniu można używać mniejszej siły, prowadząc wózek, co jest niezwykle ważne szczególnie przy cięższych modelach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koła łożyskowane łatwo w razie potrzeby naprawić, bo składają się z wymienialnych części. Najczęściej w wózkach stosuje się koła z łożyskami kulkowymi.

Mama spaceruje po mieście z głębokim wózkiem w kolorze szarym i z dzieckiem na dwukołowej hulajnodze w kolorze turkusowym

3 czy 4 kółka?

Gdy spróbujesz sobie wyobrazić wózek dziecięcy, przed oczami stanie Ci raczej wózek na czterech kołach. Nic dziwnego, to zdecydowanie najpopularniejszy typ wózków. Ale warto rozważyć również model z trzema kołami. Dlaczego? Takie wózki są przeznaczone szczególnie dla tych rodziców, którzy stawiają na aktywny styl życia. Trójkołówki znajdziemy wśród wózków biegowych, łatwiej się nimi manewruje dzięki przedniemu kołu, które jest skrętne. Żadna polna ścieżka ani wyboista leśna droga nie zatrzyma takiego wózka.

Jednak nie bez powodu znacznie popularniejsze są wózki czterokołowe. Ceni się je za stabilność, która nie jest zagrożona tak, jak w trójkołówkach, krytykowanych za wywrotność. Wózki czterokołowe to bezproblemowa jazda po każdej nawierzchni – szczególnie przy kołach pompowanych – i uniwersalność. Ale pamiętajcie, że rodzaj wózka najlepiej dopasować do własnego stylu życia. Jeśli zależy Wam na zwrotności, lekkości i szybkości – to znacznie lepiej sprawdzi się model trójkołowy, a jeśli cenicie stabilność, wygodę i komfort jazdy po każdej nawierzchni, to zdecydowanie sięgnijcie po klasyczne cztery kółka.

Akcesoria do wózka – które są niezbędne?

Przeglądając oferty producentów wózków, możecie się przekonać, że prześcigają się oni w proponowaniu coraz większej liczby akcesoriów. Czy wszystkie są niezbędne? Trudno się w tym zorientować, szczególnie gdy nie macie jeszcze doświadczenia w użytkowaniu wózka. Na pewno nie każdy gadżet jest konieczny, ale wiele akcesoriów bardzo Wam pomoże. Nie do każdego modelu są one dołączane, więc przed dokonaniem zakupu koniecznie sprawdźcie, czy przypadkiem nie będziecie musieli poczynić dodatkowego wydatku na potrzebne akcesoria.

Niezwykle użytecznym dodatkiem jest folia przeciwdeszczowa, którą docenicie podczas najmniejszej nawet mżawki – budki nie zawsze chronią bowiem dostatecznie przed deszczem. Jeśli zamierzacie dokupić folię innego producenta, to koniecznie sprawdźcie, czy pasuje rozmiarem do Waszego wózka. Na chłodniejsze dni przyda się również ciepły śpiworek. Na rynku znajdują się też modele przeznaczone na cieplejsze, wiosenno-letnie dni, które charakteryzują się tym, że są cieńsze. To właśnie one najczęściej występują w zestawie z wózkami.

Na sezon letni dobrze mieć w pogotowiu siatkę na owady, czyli moskitierę. W wyjątkowo słoneczne dni docenicie parasolkę, która uchroni malucha przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Zadbajcie, by mocno trzymała się ramy wózka i łatwo dawała się regulować – tak by idealnie przysłaniała słońce dokładnie tam, gdzie chcecie.

Każde wyjście z domu z maluszkiem to nie lada wyprawa, na którą musicie zabrać niemały ekwipunek: butelki, pieluszki, ubranka, jedzenie. Dobrze mieć miejsce, w którym wszystko się zmieści i z którego w nagłym wypadku łatwo każdą rzecz wyjąć. Dlatego niezbędnym akcesorium każdego rodzica jest torba, zawieszana zazwyczaj na rączce wózka. Świetną opcją, jeśli w zestawie z wózkiem brakuje takiej torby, są specjalne plecaki i torby, które można zarówno nosić tradycyjnie, jak i zawiesić na ramie wózka. Właśnie takie funkcje mają nasze plecaki MOLLY i MOONPACK oraz torba MOMMY BAG.

Wózkiem bogato wyposażonym w niezwykle przydatne akcesoria jest nasz EVOLUTION COCOON 2 w 1, przy którym znajdziecie folię przeciwdeszczową, moskitierę, a nawet śpiworek – a dodatkowo kilka innych dodatków, jak choćby poręczny uchwyt na kubek.

Wózek amortyzowany

Wózek amortyzowany to wózek dający dziecku komfort jazdy, a rodzicowi stabilność prowadzenia. To zdecydowanie jedna z najważniejszych przy wyborze wózka kwestii, decydująca o tym, czy będziecie mogli jeździć po każdej nawierzchni. Wyróżnia się kilka rodzajów amortyzacji.

Amortyzatory skórzane (paskowe)

Amortyzacja przy pomocy skórzanych pasków polega na tym, że za pomocą tego materiału łączy się dolną z górną częścią stelaża wózka. To rodzaj miękkiego zawieszenia, dzięki czemu dobrze amortyzuje wózek na różnych nawierzchniach. Wadą tego rozwiązania jest to, że paski z czasem mogą się rozciągać, co jakiś czas trzeba je więc napinać lub po prostu wymieniać.

Amortyzatory wahaczowe

Amortyzacja na wahaczach nie daje odpowiedniego komfortu podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Sprawdza się natomiast na gładkich, równych ulicach. Zaczepy na wahaczach umiejscowione są na stelażu wózka, przy kołach lub – w niektórych modelach – w ramie. Podczas jazdy mechanizm odchyla się od pionu i w ten sposób amortyzuje wstrząsy.

Amortyzatory sprężynowe

Zaczepy sprężynowe skutecznie amortyzują wszelkie wstrząsy, choć są zalecane głównie na proste drogi. Niektóre wózki mają jednak regulację twardości zawieszenia, dzięki czemu dostosujecie amortyzację do każdej nawierzchni. Sprężyny wmontowuje się w ramy wózka i w większości modeli są ukryte w stelażu. Jeśli zależy Wam na szczególnie dobrej amortyzacji, która nie zawiedzie Was na żadnym podłożu, to zwróćcie uwagę na nasz wózek ALL ROAD, który nie bez powodu tak się nazywa!

Mama siedzi w kawiarni na mieście z dzieckiem leżącym w wózku spacerowym w kolorze szarym

Waga i wymiary wózków – dobierz wózek do swoich potrzeb

Decydując się na wózek, przede wszystkim musicie zastanowić się nad swoimi potrzebami. Powinniście już w tym momencie wiedzieć, gdzie będziecie trzymać wózek. Czy będziecie go codziennie wnosić na trzecie piętro? A może macie mało miejsca, by go przechowywać? Albo zależy Wam na łatwości składania i kompaktowości? Odpowiedzi na te jakże ważne pytania pomogą Wam wybrać wózek idealnie dopasowany do Waszych potrzeb.

Waga to kluczowy parametr, jeśli będziecie musieli codziennie wnosić wózek na wysokie piętro i go z niego znosić. Przeciętna waga wózków waha się między 10 a 20 kg, więc rozstrzał jest bardzo duży. Na rynku znajdziecie również ultralekkie modele – 7-kilogramowe, jak nasze wyjątkowe NUBI, a wśród spacerówek typu parasolka nawet 5-kilogramowe. Na wagę wózka wpływa głównie materiał, z jakiego wykonany jest stelaż. Stalowe są cięższe, a aluminiowe lżejsze. Ale zwróćcie uwagę także na koła, one też wpływają na masę. Pompowane są z reguły cięższe od piankowych.

Wielkość – jeśli mieszkacie w niewielkim mieszkaniu, nie możecie nie zwrócić uwagi na tę cechę wózka. Kompaktowe modele docenią również ci, których klatki schodowe są wąskie i którzy często korzystają z komunikacji miejskiej. Nie bez znaczenia jest też wielkość wózka po złożeniu. Na to powinni zwrócić uwagę wszyscy, którzy mają zamiar przewozić go w bagażniku samochodu. Przed zakupem upewnijcie się, czy upatrzony model mieści się w bagażniku Waszego auta. Jeśli tego nie zrobicie, może czekać Was niemiłe rozczarowanie.

Pasy dla dziecka – bezpieczeństwo i wygoda

Pasy dla dziecka mają przede wszystkim zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Dzięki nim mamy pewność, że pociecha nie wypadnie z wózka ani nie będzie się z niego niebezpiecznie wychylać. Ale niezwykle ważne jest również to, by pasy w wózku były po prostu wygodne. Dlatego zwróćcie uwagę, czy są to wygodne pasy 5-punktowe czy raczej 3-punktowe, które mogą uwierać dziecko. Dobrze, by były wyposażone w miękkie poduszeczki na ramiona i były odpowiednio szerokie – by nie ocierały malucha podczas jazdy.

Atesty bezpieczeństwa

Tego, czy wózek jest bezpieczny dla Waszego dziecka, dowiecie się, przyglądając się atestom bezpieczeństwa. Sprzedawane w Polsce wózki muszą spełnić wymogi wynikające zarówno z prawa krajowego, jak i unijnego. Nie mogą zawierać żadnych szkodliwych dla dziecka substancji, ocenia się również zapięcie pasów bezpieczeństwa, jakość wykończenia, trwałość materiałów, ochronę główki dziecka, obecność elementów odblaskowych, jakość hamulca i stelaża.  Na temat każdego z tych elementów producent powinien udzielić szczegółowych informacji. Podobnie jak o uzyskanych certyfikatach. Te, które zostały wystawione w Polsce, są oznaczone literką B wpisaną w trójkąt. Ważną wskazówką jest informacja o pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka, która potwierdza, że wózek został wyprodukowany z bezpiecznych materiałów. Niektóre wózki są również testowane przez prestiżową fundację Stiftung Warentest, przyznającą własne certyfikaty. Takim może się pochwalić nasz MOOV.                                      

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.