Wózek spacerowy – jak i jaki wybrać, od kiedy używać

Wózek spacerowy –  jak i jaki wybrać, od kiedy używać

Twój maluszek zaczyna już samodzielnie opierać się na kolanach do raczkowania? A może zaczyna już siadać? Czas wymienić gondolę na spacerówkę! Teraz smyk będzie mógł podziwiać świat w pełnej krasie, a Ty docenisz lekkość nowego wózka i łatwość przemieszczania się.

Czym jest wózek spacerowy?

Typowe spacerówki to wózki przeznaczone dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Dzieje się to zazwyczaj około 6. miesiąca życia. Jednak nowoczesne wózki spacerowe mają wiele funkcji, m.in. można ustawić ich siedziska w pozycji leżącej. Daje to możliwość przewożenia maluszków nawet od pierwszych dni życia lub od chwili, gdy malec po prostu wyrośnie z gondoli.

Spacerówki mają bardziej kompaktowe wymiary, co rodzice docenią podczas korzystania z komunikacji miejskiej, wind, schodów etc. Są też łatwiejsze do złożenia, a dzięki temu dają wiele możliwości transportu. Małe wymiary po złożeniu znacznie ułatwiają także przechowywanie wózka w domu.

Mama z tatą i małą dziewczynką w szarym wózku spacerowym trig, są na spacerze w mieście.

Rodzaje spacerówek

Na rynku istnieje wiele wózków odpowiednich do różnych potrzeb. Przyjrzymy się im bliżej, aby ułatwić Wam wybór.

Wózek spacerowy od urodzenia

Wózkiem przeznaczonym dla maluchów od pierwszych dni życia jest wielofunkcyjny EVOLUTION COCOON. Można wpiąć do niego miękką gondolę (kokon) oraz rozłożyć siedzisko i podnóżek na płasko. Będzie wtedy w sam raz do przewożenia najmniejszych dzieci. Starsze będą mogły siedzieć w tej spacerówce przodem lub tyłem do kierunku jazdy w różnych pozycjach (3 pozycje regulacji oparcia i 4 pozycje regulacji podnóżka). Ten wózek ma wszystko, co potrzebne: amortyzowane, skrętne koła z nieprzebijalnej pianki, regulowaną rączkę, bardzo pojemny kosz na zakupy (do 4 kg), barierkę zabezpieczającą z możliwością wypięcia, hamulec STOP & RIDE. W zestawie są również praktyczne akcesoria: osłonka na nóżki, folia przeciwdeszczowa, moskitiera i uchwyt na kubek. Budka wózka jest wodoodporna i przeciwsłoneczna (filtr UPF 50+). Ma panel wentylacyjny, który gwarantuje swobodny przepływ powietrza, więc sprawdzi się podczas upałów. Lekka, aluminiowa rama jest bardzo łatwa do przenoszenia.

Niektóre gondole dostępne na rynku są małe i dzieci szybko z nich wyrastają. W takim przypadku przyda się spacerówka z możliwością rozłożenia siedziska na płasko – do wożenia niemowląt, a także dla starszych dzieci, gdy zechcą się zdrzemnąć na spacerze.

Do tej kategorii zaliczamy wózek spacerowy TRIG, przeznaczony dla dzieci o wadze do 15 kg. To niezwykle komfortowa miejska spacerówka, idealna dla aktywnych rodziców. TRIG ma wyjątkowo szerokie, głębokie i miękkie siedzisko. Można je płynnie (i cicho) regulować, tak samo jak podnóżek. Razem tworzą bardzo wygodną przestrzeń do spania i odpoczynku. Dzięki temu w tej spacerówce mogą być swobodnie wożone dzieci, które szybko wyrosły z gondoli.

TRIG ma wytrzymałe, amortyzowane koła z odpornej na przebicie pianki (nie wymagają pompowania), dzięki którym dziecko nie odczuje nierówności terenu. Dodatkowo przednie koła skręcają się o 360 stopni – wózek łatwo wyminie każdą przeszkodę. Można je też zablokować do jazdy na wprost – dzięki temu przejadą po każdej nierównej nawierzchni.

Niezwykle cenną funkcją jest mechanizm CLICK & FOLD, czyli składanie wózka jedną ręką. Doceni go każda mama, która musi wykonać wiele zadań naraz i której zawsze brakuje wolnej ręki. Co jeszcze? Warto wymienić 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, dużą budkę z okienkiem, hamulec STOP & RIDE, barierkę wypinaną z obu stron, wygodną rączkę, pojemny kosz i uchwyt na kubek. TRIG daje spektrum możliwości!

INDY to lekka spacerówka z płynną regulacją oparcia – można zmienić jego położenie jednym ruchem i maluch może wygodnie leżeć lub spać. Wózek ma wszystkie elementy typowych spacerówek (5-punktowe pasy, hamulec, barierkę wypinaną z dwóch stron, zwrotne koła z pianki, okienko w budce) oraz parę ciekawych smaczków. Podwójny system zabezpieczeń i automatyczna blokada uchronią wózek przed niekontrolowanym złożeniem i rozłożeniem. INDY ma też praktyczny zagłówek, który zabezpiecza główkę dziecka przed przemieszczaniem się. To spacerówka na każdą pogodę – budka jest wodoodporna, a do zestawu dołączone są folia przeciwdeszczowa oraz osłonka na nóżki.

Spacerówka typu parasolka

Wózek typu parasolka to superlekka spacerówka. Można ją bez problemu przenosić, a wnoszenie jej po schodach będzie bułką z masłem! Parasolka, jak sama nazwa wskazuje, niezwykle łatwo się składa. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, zmieści się wszędzie – w małym samochodzie i w małym mieszkaniu. Większość tego typu wózków to produkty przeznaczone nie na co dzień, lecz typowo na wyjazdy.

Lekka spacerówka do samolotu

Są też spacerówki do zadań specjalnych! Lekki, kompaktowy wózek NUBI to idealny wybór dla aktywnych rodziców często podróżujących samolotem. Niewielkie wymiary po złożeniu sprawiają, że mieści się w standardowych lukach bagażowych popularnych linii lotniczych. Blokada AUTOLOCK zapobiegnie rozłożeniu się wózka podczas transportu, a mechanizm CLICK & FOLD umożliwi złożenie go jedną ręką – to wspaniałe udogodnienie, gdy nie mamy zbyt wiele czasu w podróży. NUBI waży zaledwie 7 kg! Jest łatwy do przenoszenia, więc znakomicie nadaje się na wakacje. Ma także barierkę w kształcie litery „T”, która ułatwia wsadzanie i wyjmowanie dziecka oraz stanowi dla niego atrakcję (przypomina kierownicę). Ponadto wózek ten ma wszystkie inne zalety spacerówek.

Wózek terenowy

Jazda w trudnym terenie? Dla wózka ALL ROAD to pestka! Stabilna, mocna konstrukcja wytrzyma każdą, nawet żywiołową jazdę. Nieprzebijalne koła z pianki pokryte gumą o podwyższonej odporności na ścieranie to gwarancja niezawodności na każdej nawierzchni. Spacer nawet po najbardziej wyboistej drodze będzie dla dziecka komfortowy – wszystkie 4 koła są amortyzowane, a przednie dodatkowo wyjątkowo zwrotne, obracają się o 360 stopni. Można je też zablokować do jazdy na wprost po wyboistym, nierównym podłożu.

ALL ROAD pozwala nie tylko na jazdę w każdym terenie, ale także w każdą pogodę. Budkę wózka można powiększyć, doskonale chroni przed wiatrem, słońcem (filtr UPF 50+) i deszczem (wodoodporny materiał). Na większy deszcz też jest rozwiązanie – do zestawu dodano folię przeciwdeszczową. By osłonić malucha przed wiatrem, możemy przypiąć do wózka osłonkę na nóżki.

Wózki dziecięce 2 w 1 i 3 w 1

Dla rodziców, którzy nie chcą kupować dwóch wózków i osobnego fotelika do samochodu, producenci mają wygodne rozwiązanie. Opracowali różne warianty wózków 2 w 1 i 3 w 1. To innowacyjne propozycje dla osób, które cenią mobilność, wielofunkcyjność i oszczędność miejsca.

Wózki takie, jak: PRIME 2020, P-LITE i VEO, mają wszystko, czego potrzeba rodzicom i dziecku do przemieszczania się – od urodzenia do momentu, w którym maluch będzie w stanie samodzielnie chodzić i pokonywać dłuższe dystanse. Warianty 2 w 1 mają funkcję gondoli, spacerówki i w zestawie zawierają adaptery do fotelików samochodowych (to opcja dla rodziców mających już fotelik). Natomiast 3 w 1 – mają dodatkowo fotelik samochodowy.

Zmiana gondoli na spacerówkę jest bardzo łatwa. Samo składanie wózków jest proste, można to zrobić dosłownie w paru ruchach i nie wymaga to siły. Siedzisko spacerówki można wpiąć w dwóch kierunkach jazdy. Te spacerówki cechuje duży zakres regulacji podnóżka, siedziska oraz rączki rodzica.

Budki wózków są głębokie, mają dodatkowy daszek przeciwsłoneczny, a także panel wentylacyjny, który można otworzyć w upalne dni.

P-LITE ma amortyzację wszystkich 4 kół, PRIME 2020 dodatkową amortyzację boczną w ramie, a VEO dwustopniowy system amortyzacji przy tylnych kołach – wszystkie poradzą sobie bez problemu zarówno w terenie, jak i w mieście. Pogoda nie zaskoczy nas podczas spaceru, bo w zestawach znajdziemy folie przeciwdeszczowe i osłonki na nóżki. Dodatkowo P-LITE i PRIME mają moskitiery. Podróże będą przyjemne i proste dzięki fotelikowi samochodowemu w wariantach 3 w 1.

Chcielibyśmy zaprezentować jeszcze osobną kategorię wózków 3 w 1, do której należą: MOOV, XMOOV, JULI oraz B-TOUR. Ich kluczową cechą jest możliwość zmiany gondoli w spacerówkę. Za pomocą sprytnych rozwiązań można łatwo przekształcić gondolę dla maluszka w spacerówkę dla siedzącego dziecka. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca w domu, np. nie trzeba przechowywać gondoli, kiedy dziecko używa już spacerówki. To wielofunkcyjne wózki na lata.

Mama z tatą i małą dziewczynką w szarym wózku spacerowym trig, są na spacerze w mieście.

Czym kierować się przy wyborze wózka spacerowego?

Wskażemy Wam kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim pomyślcie o swoich potrzebach i dopasujcie do nich wózek.

Waga

Mieszkacie w domu czy w mieszkaniu na trzecim piętrze bloku bez windy? Wózek powinien być na tyle lekki, by mama mogła go sama wnieść po schodach. Musi być też zwrotny, by można było prowadzić go jedną ręką – dobrze wiemy, jak wiele spraw mamy muszą załatwiać naraz.

Koła

Muszą być zwrotne, to znacznie ułatwi omijanie przeszkód. Większość wózków Kinderkraft ma odporne na przebicie koła z pianki, które nie wymagają pompowania i są wygodne na miejskiej nawierzchni. Te z pompowanymi kołami sprawdzą się lepiej w trudnym terenie. Ważną funkcją jest blokada przednich kół do jazdy na wprost – dzięki temu wózek poradzi sobie na nierównym podłożu, łatwo sforsuje żwir, piach czy miejski bruk. Zwróćcie uwagę również na amortyzację kół – to ważne, by maluch nie odczuwał wstrząsów.

Łatwość składania i przewożenia

Istotną kwestią jest też łatwy sposób składania spacerówki. To udogodnienie przyda się codziennie, np. gdy musicie schować wózek do bagażnika lub złożyć, by łatwiej go przenieść.

Najlepiej, gdyby składanie odbywało się za pomocą jednej ręki. Wiele spacerówek Kinderkraft wyposażono w mechanizm CLICK & FOLD. Wystarczy nacisnąć guzik i wózek złoży się praktycznie sam. Dobra spacerówka powinna składać się w mig!

Rozmiar po złożeniu

Gdy dysponujecie niewielką przestrzenią w mieszkaniu, ważne jest, by wózek składał się do niewielkich rozmiarów. Wówczas z łatwością zmieści się w szafie czy pod łóżkiem.

Gdy dużo podróżujecie i chcecie aktywnie spędzać czas z dzieckiem, także wybierajcie najbardziej kompaktowe spacerówki. Takie, które bez problemu zmieszczą się w bagażniku, na półce w pociągu, w luku bagażowym, jak np. NUBI czy PILOT.

Mama z tatą idą brzegiem morza razem z dzieckiem, leżącym w spacerowym wózku freedom allroad.

Głębokość i wysokość siedziska

Warto zwracać uwagę też na odpowiednio głębokie i wysokie siedzisko. Dzieci szybko rosną i może się zdarzyć, że zwykła spacerówka może okazać się za mała dla Waszej pociechy.

Warto, by pomyśleli o tym rodzice, którzy planują korzystać ze spacerówki w okresie jesienno-zimowym. Dziecko ubrane w grubą kurtkę i spodnie lub zimowy kombinezon w małym wózku nie będzie mieć swobody ruchu.

Większe spacerówki z dużym siedziskiem (jak np. GRANDE LX, ALL ROAD) mają także inną, cenną zaletę – można ustawić ich siedzisko i podnóżek w zupełnie poziomej pozycji. Czasami mniejsze i lżejsze modele nie rozkładają się do takiego położenia (choć mają kilka poziomów regulacji siedziska i podnóżka).

 

Wózki spacerowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy lekkiego, kompaktowego wózka, który zmieści się wszędzie, czy większego o wygodnym siedzisku, który poradzi sobie w każdym terenie? A może zależy nam na funkcjonalnych rozwiązaniach 2 w 1 lub 3 w 1?

Bez względu na to, który model wybierzemy, wózek powinien być bezpieczny. Musi mieć regulowane 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i barierkę zabezpieczającą. Wybieraj zaufanych producentów i sprawdzaj, z jakich materiałów wykonano wózek.

 

 

 

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.