Wózek spacerowy dla dziecka typu parasolka - jaki wybrać?

Czas czytania: 7 minut

Wózek spacerowy dla dziecka typu parasolka - jaki wybrać?

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak długo korzysta się z wózka spacerowego. Niektóre dzieci jeżdżą w nim nawet do 5 roku życia. Warto zadbać, by sprzęt był odpowiedniej jakości i by sprostał oczekiwaniom. Na co powinniście zwrócić uwagę, wybierając spacerówkę dopasowaną do Waszych potrzeb? Podpowiadamy!

Wózek spacerowy typu parasolka, czyli jaki?

Spacerówki są stworzone dla dzieci, które już wyrosły z gondoli, czyli zaczynają siadać, co zazwyczaj dzieje się koło 6 miesiąca życia. Wtedy maluch traktuje spacery głównie jako świetną okazję do oglądania świata – umożliwcie mu to i wybierzcie spacerówkę! Spacerówka to nic innego jak rodzaj wózka, w którym dziecko siedzi, a nie leży jak w gondoli.

Standardowo wyróżnia się dwa najbardziej podstawowe modele spacerówek – klasyczne i tak zwane parasolki. Te pierwsze są co prawda cięższe, ale bardziej funkcjonalne i lepiej amortyzowane. Parasolki natomiast są lżejsze, poręczniejsze i mniejsze.

Wózek spacerowy dla dziecka – jaki model wybrać?

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest spacerówka. To właśnie w tym wózku, a nie w gondoli, dziecko przebywa najdłużej, nawet przez kilka lat. Musi się sprawdzić w różnych warunkach – w mieście, w lesie, podczas krótkich wypadów za miasto i samolotowych wakacji. Musi być wygodny, poręczny, a także wytrzymały. Przede wszystkim jednak – dostosowany do Waszych potrzeb i Waszego stylu życia. Zastanawiacie się, jak wybrać dobry wózek spacerowy? Oto kilka wskazówek!

Najbardziej popularne są klasyczne spacerówki, składane na pół. Są duże, wygodne, sztywne i z kółkami odpowiedniej wielkości. Mają solidne zapięcia dla malucha, pasy, barierkę zabezpieczającą i zazwyczaj poręczny kosz na zakupy. Ich wadą jest ciężar i mniej praktyczny sposób składania niektórych modeli.

Pod tym względem znacznie lepiej wypada spacerówka typu parasolka. Parasolki ceni się przede wszystkim za ich lekkość i poręczność. Łatwo się składają, mają zwrotne koła z pianki nieprzebijalnej. To sprawia, że ich waga jest niższa niż klasycznych spacerówek. Świetnie się sprawdzają podczas wyjazdów, są bowiem najczęściej kompaktowych wymiarów. Są wybierane również przez tych, którzy potrzebują czegoś dla 2-3-letnich dzieci, którym zdarza się ponarzekać na zbyt długi spacer.

Nasza spacerówka typu parasolka – SIESTA – ma dużą przewagę nad innymi wózkami tego typu, bo spełnia normę, dzięki której można przewozić w niej dzieci do 22 kg, czyli nawet pięciolatki! To prawdziwe wybawienie w sytuacji, gdy 18-20-kilogramowe dziecko prosi nas, by wziąć je na rączki. Podczas przejażdżki malec może się nawet zdrzemnąć, bo niektóre modele dysponują rozkładanym oparciem. No i z pewnością nie bez znaczenia jest również fakt, że tego typu wózki są po prostu tanie.

Na rynku znajdują się również wózki terenowe, trójkołowe i bliźniacze. Te pierwsze są optymalne dla rodziców, którzy spędzają wolny czas aktywnie i poza miastem. Są przystosowane do nierównego terenu dzięki większym, pompowanym kołom, lepszej amortyzacji i mocniejszemu stelażowi. Mają zazwyczaj głębsze budki na wypadek deszczu i mocnego słońca. Przykładem takiej terenówki jest choćby nasz ALL ROAD.

Wózki trójkołowe to opcja dla aktywnych rodziców, którzy cenią kompaktowość wózków, a także ich lekkość i zwrotność. Idealnie nadają się do joggingu i szybszych spacerów. Charakteryzują się opływowym kształtem, zwiększoną amortyzacją, ręcznym hamulcem i całkiem dużymi kołami. Dzięki temu znacznie łatwiej się nimi manewruje.

Wózki bliźniacze, jak można się domyślić, to rozwiązanie dla rodziców obdarzonych podwójnym szczęściem. Ale mogą się również sprawdzić w sytuacji, gdy macie dwójkę dzieci, które jednocześnie korzystają ze spacerówek. Istnieją dwie wersje tego typu wózków – dwa siedziska ułożone są obok siebie lub jedno za drugim. Ta druga opcja jest wygodniejsza, bo pozwala łatwiej manewrować wózkiem i daje szansę, że zmieścicie się w supermarketowej alejce.

Uśmiechnięci rodzice z dzieckie w spacerówce

Wózki spacerówki dla 2-, 3- czy 5-latka?

Z wózków spacerowych korzysta się mniej więcej od 5 miesiąca życia dziecka niekiedy aż do 5 lat. Na rynku znajdziecie różne modele, dostosowane do wagi – na przykład 20 kg czy 22 kg, jak nasz PRIME 2, XMOOV, a także parasolka SIESTA. Niektórzy oferują spacerówki, które starczą na cały okres użytkowania.

Jeśli jednak wolicie dobrać coś bardziej dopasowanego, to dla mniejszych dzieci lepsze będą modele stabilniejsze i z dobrymi zabezpieczeniami. W przypadku starszych dzieci bardziej sprawdzą się spacerówki parasolki, bo są lżejsze i łatwiej się składają – jeśli dziecko postanowi wyskoczyć z niego na nogi, łatwo je złożycie i poniesiecie. Świetnie się z nimi również podróżuje. Nasze NUBI 2 zabierzecie na przykład do samolotu, gdzie zmieścicie je w schowku nad głowami.

Ile powinna ważyć dobra spacerówka parasolka?

Jedną z najważniejszych cech spacerówek parasolek jest ich waga. To właśnie lekkość sprawia, że wiele osób się na nie decyduje. Ile ważą spacerówki? Najlżejsze modele mogą mieć nawet 3 kg, niektóre, nieco cięższe, około 8 kg. Należy jednak pamiętać, że lekkość bierze się z rezygnacji z niektórych funkcji, bo są pomyślane z myślą o podróżowaniu. Ich piankowe koła niekoniecznie sprawdzą się w każdym terenie, budki z reguły nie są wodoodporne i nie mają UPF50+. Poza tym nie są tak obszerne jak w klasycznych spacerówkach. Niejednokrotnie brakuje również w zestawie dodatkowych akcesoriów.

Pomyśl, jak długo chcesz korzystać ze spacerówki

Wybierając spacerówkę dla dziecka, zastanów się przede wszystkim, jak długo chcesz z niej korzystać. Choć odpowiedź niekoniecznie będzie należała do Ciebie – bo Twoje dziecko może wcześniej z niej zrezygnować albo domagać się jej znacznie dłużej, niż założyłeś – to wstępna deklaracja pomoże Ci dobrać odpowiedni model.

Na rynku znajdziesz różne rozmiary – im większe siedzisko i oparcie ma wózek, tym dłuższy okres jego użytkowania. Koniecznie zwróćcie uwagę na maksymalne obciążenie ramy. Warto także wziąć pod uwagę jakość – materiał, z jakiego zrobione jest siedzisko, grubość rurek w stelażu, hamulec, koła (to może być kluczowy parametr wpływający na to, gdzie z wózkiem będziecie mogli się wybrać) i materiał, z jakiego stelaż jest wykonany – te aluminiowe są zazwyczaj lżejsze.

Jeśli planujecie dłuższą przygodę z tego typu wózkiem, to koniecznie zainwestujcie w lepszy sprzęt, natomiast, gdy zależy Wam na doraźnym, krótkim czasie użytkowania, to raczej postawcie na tańszy model, ale nigdy nie kosztem bezpieczeństwa i wygody podczas podróży.

Najważniejsze cechy wózka spacerowego

Na jakie elementy wózka spacerowego dla dziecka zwrócić szczególną uwagę? Jest cała lista takich elementów: waga, sposób składania wózka, łatwość prowadzenia i podbijania, pasy, materiał, pojemność kosza, pokrowiec na nogi, kółka, funkcja rozkładania oparcia na płasko, szerokość budki i możliwość regulacji podnóżka. O wszystkich piszemy poniżej.

Waga

Im lżejszy wózek, tym lepiej? Niekoniecznie, choć oczywiście zależy to od indywidualnych potrzeb. Waga uzależniona jest od funkcjonalności. Im lżejszy wózek, tym mniej w nim dodatkowych mechanizmów. Ale niższa waga może się również brać z innych powodów – np. zależy od rodzaju materiału, z którego wykonano stelaż (stal będzie cięższa od aluminium) czy koła (gumowe są cięższe niż piankowe). Ale jeśli czeka Was codzienne wnoszenie wózka na wyższe piętro, to warto postawić na jak najlżejszy model, nawet kosztem funkcjonalności.

Składane wózki

Wybierając wózek, zwróćcie uwagę na jego rozmiary przed złożeniem i po złożeniu. Czy zmieści się do samochodu lub do luku bagażowego w samolocie? Czy nie zajmie za dużo miejsca w mieszkaniu, a po złożeniu da się schować do szafy? To niezwykle ważne pytania, na które odpowiedzi pozwolą Wam wybrać odpowiedni model. Spacerówki parasolki są znacznie bardziej ergonomiczne, ale nawet wózki składane na pół znajdziecie w wariancie kompaktowym. Wszystko jest uzależnione od Waszych indywidualnych preferencji. Ważny jest również sposób składania. Są różne metody: mechanizm może znajdować się w rączce (np. CLICK & FOLD, jak w naszych wózkach, np. w VESTO), ale niekiedy trzeba podnieść siedzisko, by nacisnąć właściwy guzik czy pociągnąć za dźwignię.

Łatwość prowadzenia

Przed zakupem warto sprawdzić, jak można prowadzić wózek. Czy niezbędne są do tego dwie ręce czy wystarczy jedna? Jeśli wózek ma dwie rączki po bokach, to nie uda Wam się go prowadzić jedną ręką, co może być niejednokrotnie kłopotliwe, gdy podczas spaceru dziecko postanowi wyjść i będziecie chcieli iść z nim za rączkę. Natomiast jeśli wózek jest zaopatrzony w jedną, poziomą rączkę dla rodzica, to znaczy, że jest przystosowany do prowadzenia dwoma lub jedną ręką. Zwróćcie również uwagę, czy przednie koła są obrotowe, co zwiększa komfort prowadzenia. Dobrze również, by miały blokadę, dzięki której łatwiej będzie jechać na wprost po gładkiej nawierzchni.

Łatwość podbijania

Podbijanie to nic innego jak podnoszenie przedniej części wózka w celu wjechania na przykład na wyższy krawężnik. Nie wszystkie chodniki są dostosowane do jazdy wózkiem, więc to niezwykle ważny parametr – również dla tych, którzy będą często jeździć pojazdami komunikacji miejskiej. Lepsze podbijanie mają te wózki, które są lekko przechylone do tyłu i mają lepszą amortyzację w kołach i na ramie. Warto przed kupieniem wózka sprawdzić, czy musicie włożyć dużo siły w podbicie. Im łatwiej Wam to przychodzi, tym będzie większy komfort użytkowania.

Pasy

Pasy przede wszystkim powinny być bezpieczne, a bezpieczne pasy to takie, które będą trudne do odpięcia przez dziecko – nawet dwu- czy trzyletnie. Jednocześnie jednak zapięcie powinno być łatwe dla rodzica. Wykorzystane w wózku pasy powinny być pięciopunktowe. Pamiętajcie, że pasów nie zastąpi nawet najmocniejsza barierka!

Materiał

Materiał, z którego wykonano tapicerkę, to może być kluczowy punkt wózka. Ważne, by był wytrzymały i odporny na przecieranie. To właśnie na nim będzie się wierciło Wasze dziecko, ważne więc, by wytrzymał jak najdłużej. Jednocześnie zwróćcie uwagę na łatwość czyszczenia. Czy tapicerkę da się ściągnąć i w prosty sposób wyczyścić. Dziecko bowiem w wózku je, pije, depcze butami, a wokół nie brakuje kałuż i błota.

Wielkość kosza

Spacerówka powinna być wygodna nie tylko dla dziecka, ale również dla Was. A jeśli macie w zwyczaju jeździć z nim na zakupy czy zabierać dużo akcesoriów dziecięcych, koniecznie zwróćcie uwagę na wielkość kosza pod siedziskiem. Spacerówki typu parasolki mają to do siebie, że zazwyczaj dysponują dość małymi koszami, ale na rynku znajdziecie również modele dla rodziców, którym na tym elemencie wyposażenia spacerówki zależy w sposób szczególny.

Pokrowiec na nogi

Niektóre modele spacerówek mają specjalne kołnierze na nogi. Ich zadaniem jest grzanie i chronienie przed wiatrem stópek malucha szczególnie w chłodne i wietrzne dni. To opcja warta rozważenia szczególnie przez rodziców, którym żadna pogoda nie jest straszna i decydują się na spacery w każdych okolicznościach.

Koła

Wybór kół uzależniony jest od sposobu, w jaki będziesz wykorzystywać spacerówkę. Dlatego zastanówcie się, czy będziecie głównie korzystać z niej na nierównej nawierzchni, na przykład na nieutwardzonej leśnej drodze – wtedy postawcie na koła pompowane, które są przy tym najbardziej uniwersalne. Piankowe natomiast mają nieco mniejszą amortyzację, więc słabiej sprawdzą się w terenie. Przewagą tych kółek jest to, że się nie przebiją i nie trzeba ich dopompowywać, poza tym są lżejsze.

Innym elementem różnicującym koła są łożyska. Nie wszystkie koła je mają – znajdziemy je raczej w droższych modelach. Pozostałe są montowane bezpośrednio na elementach stelaży. Koła z łożyskami są bardziej odporne na uszkodzenia i zużycie, szczególnie gdy mamy w planach użytkować wózek dłużej.

Oparcie rozkładane do pozycji leżącej

To niezwykle ważna funkcja wózka spacerowego. Dzieci często zasypiają podczas spacerów. By zapewnić im większy komfort snu, a także by ten sen wydłużyć, warto wybrać wózek z tą funkcją. Dzięki temu bardzo łatwo zamienimy fotel w miejsce do drzemki.

Szeroka budka

Podczas spacerów mogą zaskoczyć Was różne warunki atmosferyczne. Czasem silne słońce, a niekiedy deszcz. Warto być przygotowanym na każdy scenariusz. Dobrym schronieniem dla dziecka jest odpowiednio szeroka budka, która ustrzeże zarówno przed deszczem i wiatrem, jak i przed silnym słońcem. Niektóre budki są zrobione z wodoodpornych materiałów i mają filtr UPF50+.

Podnóżek z możliwością regulacji

Jeśli planujesz zakup wózka, który ma posłużyć dłużej, to zwróć uwagę, czy ma on opcję regulowanego podnóżka. Brak regulacji to mniejszy komfort dla dziecka. To ważne, by dziecko miało na czym trzymać nóżki. Komfort i doskonałe dopasowanie zapewni właśnie podnóżek z możliwością regulacji.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.