Termometr bezdotykowy dla dziecka i niemowlaka - gdzie i jak mierzyć temperaturę

Termometr bezdotykowy dla dziecka i niemowlaka - gdzie i jak mierzyć temperaturę

Podczas choroby należy zapewnić maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Co można zrobić, gdy dziecko gorączkuje? Przede wszystkim trzeba monitorować temperaturę, żeby wiedzieć, jakie działania podjąć.

Wielu rodziców pamięta dobrze dawne termometry. Poza tym, że należało je długo trzymać pod pachą, żeby dokonać pomiaru, to jeszcze trzeba było się z nimi bardzo delikatnie obchodzić. W wyniku stłuczenia stwarzały duże zagrożenie – zawierały toksyczną rtęć.

Obecnie, w czasach nowych technologii, nie musimy się martwić takimi rzeczami. Mamy do wyboru wiele rodzajów termometrów, w tym najwygodniejsze – bezdotykowe. Czy są to produkty idealne? Sprawdzimy w tym artykule.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy dokonuje pomiaru podczerwieni. Co to oznacza? Ciało emituje promieniowanie podczerwone. Im wyższa jest temperatura ciała – tym wyższe promieniowanie. Dzięki tej technologii możliwy jest bardzo szybki odczyt wyniku, bez konieczności dotykania ciała dziecka.

Czy termometr bezdotykowy jest dokładny?

Każda technologia ma swoją specyfikę. Termometr bezdotykowy nie będzie dawał tak precyzyjnych pomiarów jak klasyczny termometr rtęciowy czy elektroniczny piórkowy (pod pachę). Działa on na innej zasadzie – chodzi o pomiar przebiegu temperatury, tzn. tego, czy gorączka spada, rośnie, utrzymuje się. Poza tym na pomiar temperatury takim termometrem ma wpływ wiele różnych czynników. Trzeba trzymać się kilku istotnych zasad, by pomiar był adekwatny.

Co zrobić, żeby prawidłowo mierzyć temperaturę bezdotykowo?

  • Temperatura termometru musi być stabilna – musi poleżeć jakiś czas w pomieszczeniu, w którym będzie robiony pomiar.
  • Temperatura otoczenia musi być stała – nie rób pomiaru w miejscu, gdzie jest przeciąg lub występują nagłe skoki temperatury.
  • Stosuj się do instrukcji – z reguły termometr jest dostosowany do jednego typu pomiaru, np. należy mierzyć temperaturę na czole (nie skroni, szyi etc.) oraz zachować wskazaną odległość, np. 2 cm.
  • Sprawdź stan baterii – słaba bateria wpłynie na pomiar.
  • Zwróć uwagę na skórę – nie może być spocona, tłusta etc.
  • Zwróć uwagę na końcówkę termometru – musi być czysta!

Czy termometr bezdotykowy nadaje się do pomiaru temperatury u noworodka i niemowlaka?

Tak, termometr bezdotykowy to idealne rozwiązanie w przypadku pomiaru temperatury u noworodków i niemowląt. Wie to każdy rodzic, który nieraz próbował zmierzyć gorączkę klasycznym termometrem wiercącemu się maluchowi… Często graniczy to z cudem! A pomiar zazwyczaj wychodzi niedokładny. Malutkie dzieci nie rozumieją jeszcze, że nie powinny poruszać się w trakcie mierzenia temperatury. Termometr bezdotykowy jest najczęściej jedynym rozwiązaniem.

Termometr bezdotykowy – jakie ma zalety?

Główną i najbardziej oczywistą zaletą jest możliwość wykonania pomiaru bez dotykania ciała. Żaden inny termometr nie zmierzy dokładnie temperatury, gdy dziecko się rusza. Utrzymanie malucha w tej samej pozycji jest praktycznie niewykonalne, a tym bardziej z termometrem (w ustach, pod pachą, w odbycie).

Kolejną zaletą jest możliwość wykonania pomiaru, gdy dziecko śpi. Na pewno każdy rodzic doceni to udogodnienie! W trakcie choroby bardzo ważne jest systematyczne monitorowanie przebiegu gorączki. Termometrem bezdotykowym można zmierzyć ją w nocy bez wybudzania malucha. To bardzo ważne – nie trzeba powtórnie usypiać dziecka, wszystko odbywa się bezstresowo. A jak wiadomo, sen to najlepszy lek na wszelkie choroby – nie należy go zatem przerywać, tylko pozwolić dziecku przebywać pod jego kojącym wpływem.

Niewątpliwym atutem takich termometrów jest ich bezpieczeństwo. Po pierwsze, w przeciwieństwie do termometrów zawierających toksyczną rtęć, są zupełnie nieszkodliwe. Po drugie – nie mają kontaktu z ciałem, więc nie mogą przenieść żadnych wirusów czy bakterii. Jest to możliwe w przypadku mierzenia temperatury klasycznym urządzeniem u kilku członków rodziny. Termometry bezdotykowe są jedynymi używanymi w szpitalach i przychodniach, a to najlepiej świadczy o ich bezpieczeństwie.

Nowoczesne termometry mają też dodatkowe udogodnienia, np. możliwość autokalibracji. Dzięki niej urządzenie dopasuje się do temperatury otoczenia (jest to ważny czynnik wpływający na pomiar). Często produkty te mają też opcję wyłączenia dźwięku i podświetlenia ekranu (świetne rozwiązanie, gdy dziecko śpi, a Ty nie chcesz go budzić). Niektóre mogą też mierzyć temperaturę otoczenia i np. wody do kąpieli czy mleka.

Rodzaje termometrów bezdotykowych

Termometry bezdotykowe dokonują pomiaru natężenia promieniowania cieplnego, które wysyła ciało. Wyróżniamy parę rodzajów tych urządzeń:

  • Termometry radiacyjne – monitorują całkowite promieniowanie cieplne ciała.
  • Termometry pasmowe – monitorują niektóre pasma promieniowania cieplnego.
  • Termometry barwowe – monitorują określoną długość fal promieniowania.

Czym jest trend temperatury?

Pisaliśmy wcześniej o tym, że termometr bezdotykowy nie będzie dawał bardzo precyzyjnych wyników (w porównaniu z klasycznym termometrem cieczowym). Będzie za to monitorował tzw. trend temperatury. Co to jest? To zmiany postępujące w przebiegu gorączki. Właśnie dlatego mierzysz temperaturę, prawda? Chcesz wiedzieć, czy już jest na tyle wysoka, by podać dziecku lek, albo czy podany lek zadziałał i gorączka spada?

Dlatego nie przykładaj aż tak dużej wagi do pojedynczego pomiaru, tylko odnieś go do następnych – porównaj i kontroluj przebieg gorączki w czasie.

W wyjątkowych przypadkach – jeśli termometr wskaże bardzo wysoką temperaturę – możesz ją dodatkowo zweryfikować, robiąc pomiar termometrem piórkowym, np. w odbycie dziecka.

Ręczna kalibracja termometru

Czym jest kalibracja termometru? Jest to czas, którego urządzenie potrzebuje na przystosowanie się do temperatury otoczenia. Przykładowo, trzymasz termometr w szafce w kuchni i jest tam gorąco. Chcesz zmierzyć temperaturę dziecku, które leży w łóżeczku w swoim pokoiku. Nie będziesz mógł zrobić tego od razu. Termometr potrzebuje pewnego czasu, by się skalibrować. W przeciwnym razie pomiar będzie błędny.

Na rynku dostępne są produkty posiadające dwa rodzaje kalibracji: ręczną i automatyczną. Ta druga jest wygodna pod tym względem, że nie musisz nic sam ustawiać. Ale taki termometr potrzebuje dużo więcej czasu na przystosowanie się do temperatury otoczenia. Najczęściej trwa to ok. 30 min. A i tak należałoby jeszcze sprawdzić, czy rzeczywiście urządzenie jest już skalibrowane, tzn. zrobić pomiar temperatury otoczenia i porównać z termometrem domowym (jeśli takowy mamy).

Ręczna kalibracja jest o wiele szybsza – po skalibrowaniu termometru manualnie wystarczy kilka sekund i będzie on gotowy do użycia.

Czujnik odległości termometru od powierzchni pomiaru

W instrukcjach często widnieją informacje, by termometr trzymać od ciała w odległości 2, 3 lub 5 cm. Nie jest to łatwe do wykonania na oko. Niedokładne dokonanie pomiaru zaowocuje błędnym wynikiem. Dlatego najlepiej wybierać termometry bezdotykowe z czujnikiem odległości. Najczęściej jest to projektor, który poinformuje o tym, czy dana odległość jest prawidłowa. Czasami są to też wskaźniki dźwiękowe.

Jeśli zależy Ci na dokładnych wynikach, przeczytaj instrukcję i przestrzegaj zasad prawidłowego pomiaru. Wybierając termometr, sprawdź, gdzie jest produkowany, czy ma gwarancję i udogodnienia, które ułatwią pomiar. Na rynku jest dużo tanich urządzeń o wątpliwej jakości, wybieraj więc starannie.

Jak dbać o dziecko w czasie choroby?

Wiemy już, jak monitorować przebieg temperatury. Jak możemy zadbać o malucha w czasie choroby, by zapewnić mu komfort? Przede wszystkim bezwzględnie stosujmy się do zaleceń lekarza.

Jeśli dziecko gorączkuje, możemy podawać mu leki zbijające gorączkę zawierające ibuprofen lub paracetamol. Skuteczne jest też przykładanie chłodnych okładów. Ulgę dla oczu przyniesie zmniejszenie natężenia oświetlenia.

Ból gardła można łagodzić, podając specjalne syropy, napary do płukania, pastylki, spraye etc. Dla niemowląt przeznaczone są specjalne syropki, pediatra na pewno poleci Ci kilka, dopasowanych do objawów malucha.

Bardzo ważne jest też oczyszczanie nosa. Starsze dzieci zazwyczaj nie mają problemu z wydmuchiwaniem nosa. Małe nie potrafią tego robić, więc trzeba im pomóc w usuwaniu wydzieliny. Służą do tego specjalne aspiratory do nosa. Bardzo ważne jest ułatwienie maluszkowi oddychania w nocy. Niektóre łóżeczka, np. UNO UP i NESTE UP, mają funkcję regulacji kąta nachylenia materaca. Głowa dziecka znajduje się wyżej, przez co łatwiej jest mu oddychać. Łóżeczko dostawne to idealne rozwiązanie podczas choroby malucha – rodzic jest zawsze blisko. Dziecko ma komfort psychiczny, że pomoc mamy lub taty jest na wyciągnięcie ręki.

Gdy dziecko gorączkuje, najczęściej intensywnie się poci. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości płynów. W przeciwnym razie maluchowi może grozić odwodnienie. Należy też pamiętać o odpowiedniej diecie. Powinna być zbilansowana i lekkostrawna, by organizm miał siły do walki z infekcją.

Choroba dziecka jest stresującym doświadczeniem także dla rodzica. Jednak warto pamiętać, że nastrój opiekuna przekłada się na samopoczucie dziecka. Dlatego warto starać się zachować spokój ducha. Na pewno rodzic i dziecko będą spokojniejsi, gdy będą blisko siebie. W przypadku niemowląt łóżeczko dostawne jest idealnym rozwiązaniem. Rodzice powinni też zaopatrzyć się w dobrej jakości termometr bezdotykowy, by kontrolować temperaturę malucha, nie zakłócając jego spokoju – bez wybudzania ze snu.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.