Szum suszarki – biały szum, który uspokaja i usypia dzieci

Szum suszarki – biały szum, który uspokaja i usypia dzieci

Niektórych dziwi, inni nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez niego. Szum suszarki. Nie wiecie, jakie jest jego zastosowanie? To albo jesteście mistrzami usypiania dzieci, albo jeszcze nie poznaliście siły tak zwanego białego szumu. Dlaczego szumienie dzieciom jest tak popularne? Odpowiadamy!

Dźwięk suszarki – charakterystyka

Dźwięk suszarki to tak zwany biały szum. Jest miarowy, spokojny, jednostajny. Właśnie dlatego ma właściwości uspokajające i wyciszające. Podobne zastosowanie mają inne szumy: płynącej wody, jadącego auta, drobnego deszczu – zastanówcie się sami, czy przy takich dźwiękach nie zasypia się znakomicie? Nie ma się więc co dziwić, że dziecko również tak na nie reaguje. Ale to niejedyny powód, dla którego szum suszarki tak dobrze działa na maluchy. Dźwięk przypomina im bowiem to, co słyszały przez 5 miesięcy w brzuchu mamy. Już od około 4. miesiąca życia płodowego dziecko słyszy wszystkie dźwięki – również te spoza brzucha. Dlatego warto do malców mówić czy puszczać im muzykę. Ale tym, co słyszą przez cały czas, jest szum przepływającej krwi pępowinowej, który przypomina właśnie odgłos włączonej suszarki. Wspomnienie tego dźwięku wywołuje u malucha poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Mama stoi w kuchni obok łóżeczka dostawnego NESTEUP, w którym leży niemowlę.

Dźwięk suszarki – badania

Ci, którzy nie dowierzają, niech szybko zaczną wierzyć, bo teza o błogosławionym wpływie dźwięków suszarki na dzieci ma mocne podstawy naukowe. Badania rozpoczęto już w połowie XX wieku. Testowano dwie grupy dzieci – te, które zasypiały w absolutnej ciszy, i te, którym towarzyszył biały szum. Bardzo szybko naukowcy doszli do wniosków, że noworodki z drugiej grupy zasypiały szybciej. Co więcej, stwierdzono u nich obniżenie tętna ze , co prowadziło do wyciszenia i spokojniejszego snu. To potwierdziło tezę, że dzieci po urodzeniu muszą przyzwyczaić się do… ciszy, która wcale nie jest dla nich stanem naturalnym, bo w okresie prenatalnym nigdy jej nie doświadczyły.

Dźwięki suszarki – inne zastosowania

Jeżeli biały szum ma tak zbawienny wpływ na noworodki, to może równie dobrze będzie wpływał na starsze dzieci i dorosłych? Coś w tym jest. Dźwięki suszarki i inne podobne mają również inne zastosowania. Okazuje się bowiem, że biały szum jest często polecany przez lekarzy pracujących z dziećmi z ADHD, które mają duże problemy z koncentracją. Okazuje się bowiem, że szum tłumi hałas i pozwala lepiej skupić się na zadaniach.

Rodzice leżą w łóżku, obok łóżeczko dostawne  SIDE2BED z bobasem w środku.

Dźwięk suszarki – zasady korzystania

Dźwięki suszarki są więc skuteczne, na co mamy mocne dowody naukowe, ale pamiętaj, że korzystając z nich, należy trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim – sięgaj po to rozwiązanie w ostateczności: gdy kołysanie, śpiewanie i lulanie przestały działać, a Ty jesteś wykończony. Jeśli będziesz korzystać z białego szumu za każdym razem, to dziecko może się do niego przyzwyczaić, a wtedy już nie będzie chciało bez niego zasypiać. Poza tym dźwięk nie może być za głośny – może wynosić maksymalnie 50 dB. Pamiętaj, że dźwięki słyszane przez malucha w okresie prenatalnym były mocno przytłumione, więc właśnie takich oczekuje szkrab przy zasypianiu. Pilnujcie również, by źródło dźwięku – komórka czy szumiąca zabawka – nigdy nie znajdowały się w łóżeczku dziecka. Dlatego w takiej sytuacji dobrze sprawdzą się dostawki (zerknijcie na nasze UNO UP, NESTE UP lub SIDE2BED) – maluch będzie spał obok Ciebie, w swoim łóżku, a Ty z popularnym szumisiem. I na koniec – z białego szumu korzystajcie tylko, gdy maluch kładzie się spać, nigdy, gdy jest aktywny.

[1] J.A.D. Spencer, D.J. Moran, A. Lee, D. Talbert, White Noise and Sleep Induction, “Chronic intussusception”, 1990, https://adc.bmj.com/content/archdischild/65/1/135.full.pdf.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.