Biustonosz do karmienia dziecka - rodzaje, jak i jaki wybrać

Czas czytania: 7 minut

Biustonosz do karmienia dziecka - rodzaje, jak i jaki wybrać

Gdy jesteś młodą mamą, każda pomoc jest niezwykle ważna, a wszelkie udogodnienia cenisz podwójnie. Właśnie dlatego koniecznie przeczytaj, dlaczego biustonosz do karmienia dziecka to opcja, którą poważnie powinnaś rozważyć. Dzięki specjalnemu stanikowi w okresie laktacji będziesz mogła skoncentrować się tylko na pogłębianiu wyjątkowej relacji ze swoim dzieckiem.

Po co nam stanik do karmienia?

Nie każda mama decyduje się na zakup specjalnego stanika do karmienia dziecka. Niektóre uważają, że nie są im potrzebne – przecież zawsze można wyciągnąć pierś z elastycznego biustonosza. Oczywiście, można. Pytanie tylko, dlaczego nie postawić na wygodę i funkcjonalność? Z biustonoszem do karmienia macierzyństwo jest po prostu bardziej easy!

Stanik do karmienia służy przede wszystkim do wygodnego i szybkiego karmienia maluszka. Wszystko za sprawą specjalnych zapięć na ramiączkach, dzięki którym łatwo i niemal natychmiast można odpiąć miseczki. W ten sposób szybko odsłonisz pierś i przystawisz dziecko. Jednocześnie ramiączka w tych stanikach są przymocowane do podstawy miseczki. To sprawia, że odpięte ramiączko nie ucieka i bezproblemowo można ponownie zapiąć biustonosz.

Nie oszukujmy się, pierwsze miesiące życia dziecka to nie jest czas, gdy mama chodzi wyspana. Spokojnie, to minie, ale póki co warto zadbać choć o odrobinę komfortu na przykład w postaci drzemki. A jak drzemać, to najlepiej wtedy, gdy to samo robi Wasz maluszek – najlepiej obok Was, bez odkładania do łóżeczka, na dostawce UNO UP lub NESTE GROW. A gdy malec przebudzi się głodny, to stanik do karmienia okaże się niezwykle pomocny. Nakarmisz malca i oboje wrócicie do drzemki.

Co więcej, tak funkcjonujący stanik ma nad zwykłym biustonoszem taką choćby przewagę, że nie odkształca się. Gdy przez dłuższy czas odginasz stanik, ten się zwyczajnie deformuje. W konsekwencji po miesiącu czy dwóch nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Specjalny stanik do karmienia malucha to nie tylko komfort łatwiejszego karmienia, ale również ochrona piersi kobiety. Idealnie przylegający biustonosz pomaga w zapobieganiu rozciąganiu skóry dekoltu, dodatkowo obciążonej cięższymi niż zwykle piersiami. Dobre podtrzymywanie sprawia również, że piersi się nie kołyszą, co bywa bolesne w czasie laktacji. Odciąża również kręgosłup i barki – szczególnie, gdy kobieta ma duże piersi. Niebagatelną zaletą jest również fakt, że staniki do karmienia umożliwiają noszenie wkładek laktacyjnych, a zatem pozwalają zachować higienę i czystość ubrań i pościeli.

Będąc mamą, nie zapominajcie o sobie i wygodzie. Staniki do karmienia mogą Wam w tym pomóc, bo są lepiej dostosowane do piersi matek karmiących i dopasowane do kształtu ich ciał. Na rynku jest wiele różnych fasonów, krojów i kolorów – z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Zanim zaczniemy karmić – jakie staniki nosić w czasie ciąży?

Zasady dobierania staników w ciąży nie różnią się diametralnie od tego, w jaki sposób kupujesz je normalnie. Z tą różnicą, że powinnaś baczniej niż zwykle obserwować piersi i reagować na zmiany. Podczas ciąży powiększają się komórki gruczołowe, wytwarzające w czasie laktacji pokarm, a także przybywa tkanki tłuszczowej. Zwiększa się również obwód pod piersiami, bo większej objętości nabiera cała klatka piersiowa. Z tego względu prawdopodobnie co jakiś czas będziesz musiała zmieniać stanik na większy. Piszemy „prawdopodobnie”, bo nie ma w tym względzie reguły. Jedne kobiety są zmuszone zmieniać biustonosze co 4-8 tygodni, a inne komfortowo przejdą całą ciążę w tym samym rozmiarze.

Zasada jest taka – jeśli czujesz, że w Twoim staniku zaczyna robić się niewygodnie, to znaczy, że czas na większy rozmiar. Nie należy natomiast kupować staników na zapas. Każdy powinien być odpowiednio dopasowany – ani za luźny, ani za ciasny. Za mały stanik może doprowadzić do powstania zgrubień i otarć. Może także wpłynąć na zmniejszoną laktację po porodzie, bo można w ten sposób zatkać kanaliki mleczne. Zbyt luźny natomiast może nie udźwignąć ciężaru ciążowego biustu. Natomiast, gdy masz problem tylko ze zbyt małym obwodem pod biustem, możesz kupić tak zwaną przedłużkę – dopinany pasek z haftkami.

Czy warto decydować się na specjalny biustonosz ciążowy? Niekoniecznie. Producenci kuszą obietnicą, że taki stanik wystarczy Ci na całą ciążę. To może być prawda, ale na pewno nie jest regułą. Może się bowiem okazać, że nawet taki elastyczny, rozciągliwy biustonosz nie wystarczy Ci na całe dziewięć miesięcy. Poza tym – to żadna magia. Staniki ciążowe się rozciągają. Z tego względu znacznie gorzej podtrzymują biust.

W którym momencie kupować biustonosz do karmienia?

Proces zakupu biustonosza do karmienia dziecka można podzielić na dwa etapy. Pierwszy zaczyna się jeszcze przed porodem, ale dopiero pod koniec ciąży, około 35-36 tygodnia – na pewno nie wcześniej, bo piersi wciąż mogą się powiększać. Wtedy powinnaś kupić biustonosz bez fiszbin. Dlaczego? Z dwóch powodów.

  • Po pierwsze – w pierwszych tygodniach po porodzie piersi bardzo szybko się zmieniają i trudno przewidzieć ich rozmiar. Natomiast biustonosz z fiszbinami musi być bardzo dobrze dopasowany.
  • Po drugie – chodzi o Twój komfort. Piersi w pierwszym okresie karmienia są narażane na ból i dolegliwości. Mogą być spuchnięte, nabrzmiałe, podgryzane przez maluszka. Z tego względu biust potrzebuje nieustannej ochrony i wygody, by nigdzie się nie ocierał ani nie przygniatał.

Drugi etap doboru stanika do karmienia dziecka powinien nastąpić w okolicach 4-6 tygodnia po porodzie. Wtedy powinna nastąpić stabilizacja jego rozmiaru z powodu uregulowania laktacji. Biust nie jest już spuchnięty i u niektórych kobiet staje się przewidywalny, zmienia się według stałego rytmu: pełny-pusty. Dopiero wtedy jesteś w stanie oszacować wahania rozmiaru i dopasować odpowiednią wielkość i krój miseczki.

Jak obliczyć rozmiar biustonosza do karmienia?

Pamiętaj, że pierwszy biustonosz do karmienia dziecka powinnaś kupić, jeszcze będąc w ciąży, najlepiej nie wcześniej niż na miesiąc przed porodem. Obliczenie rozmiaru zacznij od zmierzenia miarką obwodu pod biustem. Od wyniku odejmij 10 cm – Twój biust po porodzie zmniejszy się właśnie mniej więcej o tyle. Ale jeśli wiesz, że Twój obwód w czasie ciąży nie zwiększył się radykalnie w stosunku do stanu sprzed dziewięciu miesięcy, to wystarczy, jak odejmiesz 5 cm. Natomiast jeśli masz wrażenie, że zmiana jest naprawdę spora, wtedy możesz odjąć nawet 15 cm.

Drugi krok to wybór rozmiaru miseczki. Ponownie sięgnij po miarkę i tym razem zmierz się w biuście, na wysokości brodawek. Kup biustonosz z miseczką o rozmiar większą w porównaniu ze stanikami, które nosiłaś do tej pory. Piersi po porodzie zwiększają się właśnie o jeden rozmiar. Jeśli masz jakikolwiek problem z odpowiednim zmierzeniem czy oszacowaniem rozmiaru, zawsze dobrym wyjściem jest konsultacja z profesjonalną brafitterką, która pozwoli przymierzyć Ci kilka modeli, a następnie pomoże dobrać idealny stanik.

Jak dopasować stanik do karmienia?

Tajemnicą dobrze dobranego biustonosza do karmienia dziecka jest materiał, z jakiego jest wykonany. Powinien być zrobiony z dzianiny, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do ciała w sytuacji, gdy piersi w okresie karmienia się zmieniają. Na początku laktacji są duże i ciężkie, a potem się zmniejszają. Dzięki elastyczności stanik zawsze prawidłowo trzyma piersi – bez względu na to, czy właśnie nakarmiliśmy malucha, czy malec jeszcze nie jadł.

Ale to nie wszystko. Dopasowując stanik do karmienia dziecka, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. W pierwszej kolejności – czy złączenie miseczek dobrze przylega do mostka, góra miseczki nie wbija się w pierś, a na dodatek nie wylewa się ona z miseczek. Pamiętajcie, jeśli wybierzecie stanik z fiszbinami, to nie mogą one w żadnym wypadku wbijać się w biust – ani z boku, ani z przodu. To może prowadzić do zatorów, a w konsekwencji nawet problemów z laktacją. Zwróćcie również uwagę na ramiączka – muszą leżeć idealnie – ani się nie wrzynać, ani nie spadać z ramion. Obwód stanika powinien natomiast dobrze przylegać do pleców – w taki sposób, by biustonosz nie przesuwał się do góry.

Zadbaj również o odpowiedni rozmiar miseczki, który powinien zapewniać, że zasłonisz całą brodawkę i stanik równo będzie przylegać do biustu. Jeśli zostawisz luz w miseczce, podczas chodzenia pierś będzie podskakiwała, a tym samym traciła na jędrności i bolała.

Cechy dobrego biustonosza do karmienia

Dobry stanik do karmienia dziecka – czyli jaki? W pierwszej kolejności, oczywiście, wygodny – jeśli po założeniu czujesz, że nie chcesz go zdejmować, bo nic nie uwiera, nie uciska i nie drapie, to nie ma lepszego dowodu na to, że masz na sobie odpowiedni biustonosz. Żeby się upewnić, czy wszystko jest na pewno dobrze, możesz wykonać kilka ruchów. Jeśli podniesiesz ręce i poruszasz nimi, a mimo to biustonosz jest na swoim miejscu, to znaczy, że jest w porządku. Piersi ponadto nie mogą wylewać się z miseczek, a obwód nie może być ani za mały, ani za duży – powinnaś móc wsunąć maksymalnie dwa palce. Jeśli masz model z fiszbinami – powinny one sięgać w okolice pach. Jeśli jest inaczej, biustonosz może się zacząć przesuwać, a w konsekwencji uciskać kanaliki mleczne.

Ale to nie wszystko. Bo stanik ma być również wygodny w obsłudze, czyli podczas karmienia – odpinanie miseczki powinno być łatwe, szybkie i do zrobienia jedną ręką. Niemniej istotny jest materiał, z którego stanik jest zrobiony – powinien być wykonany z tkanin certyfikowanych, gwarantujących, że są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry. Stanik powinien być też łatwy w utrzymaniu czystości, a na dodatek antybakteryjny co zapewni higieniczna wkładka wypełniająca miseczki. Ostatecznie, dobra bielizna dla karmiących to bielizna gustowna – nie zapomnij o estetyce, bo w staniku powinnaś się czuć po prostu dobrze, a nie będzie tak, gdy biustonosz nie będzie Ci się podobał.

Biustonosz do karmienia – z fiszbinami czy bez?

Wszystko zależy od tego, kiedy masz zamiar nosić biustonosz do karmienia dziecka. Wiele kobiet na początek okresu laktacji wybiera biustonosze bez fiszbin, bo w tym okresie biust często zmienia swoją wielkość i jest bardzo wrażliwy. Fiszbiny sprawiają, że biustonosz jest sztywniejszy i mocniej dopasowany. To nie sprzyja wygodzie podczas pierwszych tygodni po porodzie.

Biustonosz z fiszbinami sprawdzi się natomiast 4-6 tygodni po porodzie, gdy rozmiar piersi się stabilizuje, a Wam będzie łatwiej dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza. Pamiętajcie, że stanik musi być tak dobrany, by nie uciskał piersi. To bowiem mogłoby doprowadzić do groźnych zatorów. Jeśli dobrze dobierzecie rozmiar, a fiszbiny będą odpowiednio przylegały do klatki piersiowej wokół piersi, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by zdecydować się właśnie na taki model. Co więcej, stanik z fiszbinami może być nawet lepszym rozwiązaniem. Dzięki fiszbinom biust jest lepiej podtrzymywany, co jest szczególnie ważne, gdy piersi są większe i cięższe.

Biustonosz do karmienia na noc

Biustonosz do karmienia dziecka w nocy nie musi być tym samym biustonoszem, którego będziesz używała w dzień. Podczas nocnych karmień znacznie lepiej sprawdzi się stanik bez fiszbin. W tym czasie wiele kobiet karmi na leżąco, bo ich dziecko leży obok nich, na przykład na dogodnym łóżku dostawnym (w naszej ofercie znajdziecie trzy modele: NESTE AIR, NESTE GROW i NESTE UP). Mama nie musi wtedy nawet brać malucha na ręce, tylko przytulić się do niego i przystawić mu pierś.

Niestety spanie i leżenie na boku nie jest komfortowe w staniku z fiszbinami, więc lepiej wybierać te bardziej miękkie modele, bez szwów i haftek. Dodatkowo nocny stanik do karmienia powinien mieć szersze ramiączka, lepiej podtrzymujące piersi, a także miękki pas pod biustem. Natomiast powinien być pozbawiony zapięcia, które mogłoby podrażniać podczas snu. Zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego taki stanik jest wykonany – dobrze, by tkanina miała dodatkowe właściwości chłonne, zapewniające komfort termiczny, oraz była naturalna i przewiewna, dzięki czemu skóra będzie mogła oddychać. Bardzo prawdopodobne, że będziesz w nocy korzystała z higienicznych wkładek laktacyjnych – w dobrym biustonoszu nocnym powinno być na nie miejsce.

Biustonosz do karmienia dziecka to wygoda, komfort i poczucie pewności. Zapewni Ci dyskrecję podczas karmienia poza domem, odpowiednio zadba o Twój biust, by nie tracił na jędrności, a dodatkowo zapewni mu ulgę oraz odpoczynek w tym niezwykle intensywnym dla Ciebie i dla niego czasie.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.