Rowerek dla dziecka – jak i jaki rozmiar wybrać

Czas czytania: 6 minut

Rowerek dla dziecka – jak i jaki rozmiar wybrać

Jazda na rowerze to dla dziecka świetna zabawa, ale również zachęta do aktywnego spędzania czasu na dworze. Każdemu rodzicowi zależy, by jego maluch świetnie sobie radził na dwóch kółkach. Tymczasem nauka jazdy na rowerze to proces złożony i niełatwy. Warto rozpocząć go od jeździków i biegówek, dzięki czemu dziecku znacznie łatwiej będzie przesiąść się na rower z pedałami. Jak jednak dobrać rower do wieku i umiejętności dziecka? Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić idealny model? Podpowiadamy!

Od kiedy dziecko powinno mieć rower?

Każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie. Jedno zacznie chodzić w dniu pierwszych urodzin, a drugie nawet rok później. Z tego względu trudno podać jeden, uniwersalny wiek, kiedy dziecko powinno zacząć swoją przygodę z rowerkiem. Niektórzy producenci rekomendują rozpoczęcie jazdy na rowerze biegowym od 18 miesiąca życia malucha. Nie kierujcie się tym wskazaniem, a jedynie możliwościami Waszego dziecka i stopniem jego rozwoju. Maluch musi już umieć pewnie chodzić i zachowywać równowagę.

Jaki rower kupić?

Wszystko zależy od oczekiwań – zarówno rodziców, jak i maluchów. Wśród rowerków dla najmłodszych dzieci wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje:

  • jeździki,
  • rowery trójkołowe,
  • rowerki biegowe.

Jeździki mają szerokie siedzisko, zgrabny uchwyt i dzieci jeżdżą na nich, odpychając się nogami. Rowery trójkołowe to z kolei dobry wybór na samym początku przygody dziecka z rowerami, niektóre z nich są przystosowane do korzystania nawet przez 9-miesięczne maluchy – taki jest na przykład nasz EASYTWIST z funkcją ustawiania pozycji tyłem do kierunku jazdy. Maluchy czują się w nich bezpiecznie i stabilnie, jednocześnie powoli przystosowują się do sposobu funkcjonowania tego typu urządzeń. Trójkołówki znajdziecie zarówno w formie biegówki, jak i z pedałami. Pamiętajcie jednak, że niekiedy naciskanie pedałów może być dla dziecka zbyt trudne i może to doprowadzić do zrażenia się dziecka do rowerka. Rowerki biegowe natomiast rozwijają zmysł równowagi – są idealne dla dzieci, które nie tylko chodzą, ale już biegają. Jazda nim sprawi, że znacznie łatwiej będzie dzieciom przesiąść się na większy model z pedałami i doczepianymi kółkami.

W ofercie marki Kinderkraft znajdziecie zarówno małe, trójkołowe rowerki, które sprawdzą się jako pierwsze rowery maluchów – taki jest na przykład CUTIE – jak i biegówki – o różnych rozmiarach, kolorach i z różnych materiałów. Mamy również specjalny rowerek – 4TRIKE – który rośnie razem z dzieckiem, bo jest trójkołowym łazikiem, ale potrafi zamieniać się w dwukołową biegówkę, a nawet w rower z pedałami.

Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu dziecka?

Wybierając rower dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, przede wszystkim wzrost, choć nie należy zapominać także o jego indywidualnych możliwościach fizycznych. Producenci lubią łączyć wiek i wzrost dziecka z odpowiednim rozmiarem kół i ramy – to właśnie one wpływają na wielkość roweru. Tabelki, z których wynika, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla dziecka, są orientacyjne i zawsze najlepiej rower przymierzyć. Zasada jest taka, że dziecko powinno dość swobodnie stawiać stopę na ziemi, siedząc na siodełku. Chyba że kupujecie rower z doczepianymi kołami, wtedy wystarczy, że maluch jest w stanie oprzeć o podłoże palce u nóg.

Niezwykle istotny, a czasem pomijany wymiar, to tak zwany przekrok, czyli po prostu wysokość kroku dziecka – ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku rowerków biegowych. Jak go zmierzyć? Najłatwiej ustawić dziecko w skarpetkach na płaskim podłożu przy ścianie. Następnie umieścić między nogami małą książkę możliwie jak najwyżej. Górna krawędź książki wyznaczy wysokość przekroku. Dzięki tej informacji będziecie wiedzieli, czy dziecko będzie w stanie wsiąść na rowerek i zsiąść z niego.

Jaki rodzaj ramy wybrać?

Rodzaj ramy powinno się dobrać do wzrostu dziecka – należy również wziąć pod uwagę wysokość kroku, by dziecko mogło swobodnie wejść na rower. Lepiej wybrać rower z nieco niższą ramą, bo to znacznie ułatwi dziecku wsiadanie i zsiadanie. Nie ma to znaczenia tylko w przypadku rowerków z bocznymi kółkami. Takie rowerki dla dzieci są stabilne, nie przewrócą się, więc dziecko może swobodnie się na nie wdrapywać. Rozmiary ram podaje się zazwyczaj od 11 cali. Mniejsze rowerki nie mają podanego tego wymiaru – są one przystosowane do dzieci do 5. roku życia lub do wysokości w kroku wynoszącej 53 cm.

Jaki rozmiar kół wybrać?

Rozmiary kół rozpoczynają się od 12 cali – takie koła są przewidziane dla dzieci, które mają około 1 metra wzrostu. Im większe dziecko, tym większy powinien być rozmiar kół. Pamiętajcie jednak, że obok wzrostu należy wziąć pod uwagę również wysokość kroku dziecka. Kolejne rozmiary kół są większe o 2 cale – 14, 16, 18, 20, 22, 24. Z tym, że 14 i 18 zdarzają się rzadko. Największe rowerki dla dzieci – z kołami 24-calowymi – są przeznaczone dla dzieci mierzących od 130 do 145 cm.

Rower z bocznymi kółkami?

Rower dla dzieci z bocznymi kółkami to dla maluchów, które do tej pory jeździły tylko na biegówkach, nowe wyzwanie. Jest to bowiem „prawdziwy” rower – bo z pedałami, łańcuchem, hamulcami itd. Przejście na taki rower to spora zmiana, nie każde dziecko musi być na nią gotowe, więc nie zmuszajcie dziecka do zbyt szybkiej przesiadki. Ale też nie każde dziecko potrzebuje fazy pośredniej w procesie przechodzenia z roweru biegowego na dwukołowy.

Kiedy zaproponować rower z bocznymi kółkami? Na przykład wtedy, gdy samo o to poprosi. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli samo nie domaga się wskoczenia na bardziej „dorosły” model, to wcale nie ucieszy go ta zmiana zainspirowana przez rodzica. Pamiętajcie, że dla maluchów rower biegowy jest czystą frajdą, a rower dziecięcy z pedałami może być ciężką harówką – szczególnie na początku, gdy naciskanie pedałów wiąże się ze sporym wysiłkiem.

Nie zawsze jest też sens montowania bocznych kółek. Dzieci, które świetnie sobie radzą na biegówkach, prawdopodobnie mają na tyle dobrze wykształcony zmysł równowagi, że bez większego problemu wskoczą na dwukołowy rower z pedałami. Dla Waszego spokoju możecie zamontować specjalny drążek do nauki jazdy, aby dziecko asekurować.

Akcesoria do roweru – co warto kupić?

Jeśli kupiony przez Was model roweru nie ma takich elementów jak błotniki czy dzwonek, to zdecydowanie w nie zainwestujcie. Błotniki ochronią dziecko i jego ubrania przed błotem i kałużami, a dzwonek stanie się ważnym elementem ostrzegania innych użytkowników ruchu drogowego. A jednocześnie może być atrakcyjnym gadżetem.

Dziś oferta akcesoriów do rowerów dla dzieci jest niezwykle szeroka. Dziecko może za pomocą różnych gadżetów dowolnie personalizować rower. Mogą pomóc mu w tym koraliki na szprychy, tarcze na koła, nalepki, maskotki i wiele, wiele innych. Niektóre z akcesoriów mają jednak uzasadnioną funkcję praktyczną, którą powinno się poważnie rozważyć.

Gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z rowerem z pedałami, warto zadbać o jego poczucie stabilności, a także własny komfort poczucia bezpieczeństwa dziecka. W tym celu świetnie sprawdzą się kółka boczne i specjalne rączki, dzięki którym rodzic może asekurować malucha.

Do bezpieczeństwa dziecka przyczynia się również specjalna flaga rowerowa, dzięki której maluch jest dodatkowo widoczny na drodze rowerowej. Flagi w szczególności sprawdzają się w momencie, gdy dziecko zaczyna samo wychodzić na rower bądź planujecie nieco dłuższą wyprawę z całą rodziną.

Niebezzasadne jest rozważenie zakupu koszyków, bagażników czy specjalnych sakw rowerowych – nawet dla maluchów. Mimo że zapewne nie macie w planach obciążać rowerku malucha wielkimi pakunkami, miejsce do przechowywania przedmiotów może uatrakcyjnić rower w oczach dziecka. Po pierwsze, dzięki temu może być bardziej podobny do roweru rodzica, a po drugie, maluch chętnie włoży w nie jakieś własne drobne przedmioty – choćby zabawki czy bidon.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując rowerek?

Przede wszystkim – bezpieczeństwo! Kupując rower dla dziecka, koniecznie musicie przyjrzeć się mu właśnie pod tym kątem. Liczy się materiał, z jakiego rowerek jest wykonany, a także stabilność i trwałość konstrukcji. Rzuć również okiem, czy rower nie ma żadnych wystających, niebezpiecznych elementów, czy łożyska są dobrej jakości, a rama nie jest uszkodzona.

Jak bezpieczeństwo, to w pierwszej kolejności kask! Bez niego każda jazda to spore zagrożenie. Kask przede wszystkim chroni głowę przed obrażeniami spowodowanymi upadkami i uderzeniami, a także przed takimi zagrożeniami jak słońce, owady czy gałęzie – szczególnie gdy maluch rozwija nieco większą prędkość.

Niektóre rowery dla dzieci oferują zestaw różnych rozwiązań dodatkowo wspierających bezpieczeństwo maluchów. Przydatne mogą być małe rękawiczki rowerowe zwiększające przyczepność rąk do kierownicy. Na kierownicy mogą być zamontowane antypoślizgowe rączki. Niektóre modele mają nawet ograniczniki skrętu, dzięki którym dziecko ma szansę w większym stopniu kontrolować tor jazdy. To szczególnie ważne w przypadku rowerków biegowych, dzięki czemu znacznie ograniczone jest ryzyko gwałtownych skrętów, a tym samym upadków.

Nauka jazdy na rowerze. O czym warto pamiętać?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Kask – to podstawa, o czym pisaliśmy wyżej. Ale ważne jest również miejsce, gdzie będziecie ćwiczyć. Najlepiej, jeśli możecie jeździć po własnym podwórku, a jeśli nie, to wybierzcie miejsce, które dziecko dobrze zna. Najlepiej drogę o gładkim podłożu, choć niekoniecznie równą. Świetnie sprawdzi się droga odrobinę pochyła, dzięki czemu rowerek łatwiej pojedzie w dół, a dziecko nie będzie musiało mocno pedałować.

Gdy zmieniacie dziecku rowerek biegowy na rower z pedałami, upewnijcie się, że Wasze dziecko na pewno tego chce. Namawianie dziecka może przynieść tylko odwrotny efekt od oczekiwanego – malec się zmęczy i zniechęci, przez dłuższy czas nie będzie chciał nawet słyszeć o prawdziwym rowerze. Jeśli maluch pragnie przesiąść się na bardziej dorosły model, zadbajcie o jego komfort i bezpieczeństwo. Rowerek musi być odpowiedniej wielkości, może mieć dodatkowe boczne koła i może być wyposażony w drążek do trzymania przez rodzica.

Pamiętajcie również o własnym pozytywnym nastawieniu i ogromnych zapasach cierpliwości. Nauka jazdy na rowerze to trudny proces, wymagający od dziecka przełamania wielu zahamowań i lęków. Trudno maluchom koordynować jednoczesne utrzymywanie równowagi i pedałowanie, dzieci instynktownie, zamiast przed siebie, patrzą pod nogi. Kluczowe w takiej sytuacji jest, by rodzic zachował zimną krew i nie irytował się – inaczej dodatkowo stresuje dziecko. Ty jesteś tam po to, by wesprzeć malucha, dodać mu otuchy i sprawić, by czuł się bezpiecznie. Zadbaj więc o spore rezerwy wyrozumiałości i cierpliwości.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.