Pieluchy tetrowe i wielorazowe - czym są, jak zakładać i prać

Czas czytania: 7 minut

Pieluchy tetrowe i wielorazowe - czym są, jak zakładać i prać

Każdy rodzic doskonale wie, jak często trzeba przewijać malucha oraz ile generuje to zużytych pieluch, a w konsekwencji – śmieci i wydanych pieniędzy. Przez wiele lat nawet nikt się nie zastanawiał nad alternatywą dla pieluszek jednorazowych, które – wydawało się – na dobre zastąpiły pieluchy tetrowe. Dziś mamy do czynienia z wielkim powrotem pieluszek materiałowych, wielorazowych. To rozwiązanie tańsze, ekologiczne i naturalne. I wcale nie tak wymagające, jak mogłoby się wydawać.

Pieluszka tetrowa, czyli co?

Przed epoką łatwego dostępu do pieluszek jednorazowych do przewijania dzieci wykorzystywano pieluszki tetrowe. To nie znaczy, że tetra całkowicie wyszła z użycia. Wciąż jest uważana za niezbędny element wyprawki dla dziecka. Zmieniła się tylko jej funkcja. Dziś przede wszystkim świetnie sprawdza się jako poręczna ściereczka, śliniaczek czy podkład pod delikatne ciałko niemowlaka.

Pieluszki z tetry to nic innego jak miękkie i chłonne płachty stuprocentowej bawełny dobrej jakości. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są naprawdę tanie. Nie bez znaczenia dla wielu będzie pewnie również to, że na rynku znajdziecie pieluszki w masę fajnych wzorów i w wielu kolorach.

Czym jest pielucha materiałowa (wielorazowa)?

Przewijanie dziecka generuje ogromne ilości pieluch – jeśli korzystacie z jednorazowych, czyli popularnych „pampersów”. Ale istnieje alternatywa – bardziej przyjazna dla natury i Waszego portfela. Dziś coraz chętniej wraca się do pieluch wielorazowych – choć niekoniecznie do tetry, której używały nasze matki i babki. Takie pieluszki kupujemy raz – wraz z zestawem wkładów – i mamy na cały okres pieluchowania malucha.

Na pierwszy rzut oka pod kątem budowy nie różnią się one niczym od pieluch jednorazowych. Również mają wygodne zapięcia na napy lub rzepy, a pupę dziecka otula trwały i skutecznie zatrzymujący wilgoć materiał. Różnica tkwi w tym, że wkładu takiej wielorazowej, materiałowej pieluchy nie wyrzucamy, lecz po użyciu oczyszczamy go i pierzemy. Są one przygotowane na wielokrotne pranie – nawet do ponad tysiąca razy.

Pieluchy wielorazowe składają się z dwóch części – warstwy chłonącej (wewnętrznej) i izolującej (zewnętrznej). Materiałem izolującym może być PUL, czyli laminowane poliuretanem poliester albo wełna.

Maluszek leży w wózku

Rodzaje pieluszek materiałowych. Czym się różnią tetrowe, flanelowe i bambusowe pieluszki?

Generalnie pieluszki wielorazowe dzieli się na trzy rodzaje: kieszonki, snap in one i all in one.

  • Kieszonki składają się z dwóch części – wodoodpornej, nieprzemakalnej warstwy wierzchniej i materiałowego, delikatnego wkładu chłonącego. Część zewnętrzna przypomina majtki, mające w środku specjalną kieszonkę, do której wkłada się chłonny materiał.
  • Snap in one składa się z części otulającej i wkładu, które łączy się specjalnymi napami. Jej zaletą jest to, że nie wymaga jednoczesnej wymiany części otulającej wraz z wkładem. Jeśli pieluszka nie przeciekła, możemy wierzch zostawić i zmienić tylko element chłonny.
  • Pieluszki all in one to natomiast tak zwane pieluszki hybrydowe. Pozwalają włożyć dowolny wkład chłonny. Możemy nimi nawet dodatkowo uszczelniać inne pieluszki. Jako część chłonną wykorzystuje się różne materiały. Najbardziej tradycyjne, ale dziś najrzadziej wybierane są wkłady tetrowe. Oprócz niego znajdziemy flanelowe, bambusowe, muślinowe czy z mikrofibry.

Pieluszki z mikrofibry

Pieluszki z mikrofibry uznawane są za najchłonniejsze ze wszystkich, a dodatkowo dają największą pewność, że wkład nie przecieknie. Ten materiał najlepiej sprawdza się w pieluszkach kieszonkach, a także jako grubsze wkłady nocne.

Pieluszki bambusowe

Wkłady bambusowe są co prawda nieco mniej chłonne niż te z mikrofibry, ale za to znacznie delikatniejsze – nie wywołują żadnych podrażnień, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Równie delikatne dla skóry dziecka są tradycyjne pieluszki tetrowe, jednak ich chłonność jest uzależniona przede wszystkim od gramatury tkaniny.

Pieluszki muślinowe

Muślin to nie rodzaj włókna, lecz sposobu tkania. Ten materiał można wytworzyć z zarówno z bambusa, jak i na przykład z bawełny. Dzięki odpowiedniej technice produkcji jest lekki, miękki i niezwykle delikatny. Dzięki temu bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Inne właściwości pieluszek muślinowych są uzależnione od włókna, z jakiego powstały. Muślin bawełniany jest znacznie miększy niż tetra, natomiast muślin bambusowy jest jeszcze delikatniejszy niż inne bambusowe materiały.

Pielucha materiałowa i tetrowa. Którą wybrać?

Tradycyjna tetra, na wiele lat odstawiona na boczny tor, powraca w chwale! Wielu rodziców ponownie po nią sięga, wcale nie z sentymentu, lecz doceniając jej walory. Czym przekonuje do siebie? Nie bez znaczenia z pewnością jest cena. Pielucha tetrowa to najbardziej ekonomiczna opcja wśród pieluch wielorazowych. Ale to nie jest jej jedyna zaleta. Tetra ma bardzo dobre właściwości chłonne i szybko schnie. To znaczy, że jest bardzo małe ryzyko przecieknięcia pieluchy, a przeprany materiał suszy się błyskawicznie. Do tego stopnia, że jedna noc wystarczy, by był całkowicie suchy.

Dlaczego więc przepłacać i wybierać droższe materiały? Choćby z tego względu, że tetrowa pieluszka wymaga odpowiedniego założenia, a raczej zawiązania na maleństwie. Natomiast materiałowe wkłady wygodnie umieszcza się w otulaczu. A przy tym wkłady bambusowe czy z mikrofibry zachowują wszystkie inne zalety tetry. Niektóre materiały mają nawet dodatkową przewagę: bambus jest antybakteryjny, a mikrofibra – wyjątkowo chłonna.

Jak założyć pieluchę tetrową i materiałową?

Sposób zakładania pieluchy tetrowej i materiałowej jest tym, co je różni w sposób zasadniczy. Decydując się na pieluchę tetrową, musimy liczyć się z koniecznością nauczenia się niełatwej sztuki wiązania – co ani nie jest proste, ani niezawodne. Trzeba naprawdę dobrze założyć ją dziecku, by mieć pewność, że nie przecieknie. Pieluchę materiałową natomiast zakłada się niemal tak samo jak jednorazową – istnieją zarówno zapinane na napy, jak i na rzepy. Wybór między nimi jest kwestią preferencji.

Wiążąc pieluchę tetrową, można poczuć się, jakby się cofnęło w czasie. Zgodnie z tradycyjną metodą do zapieluszkowania niemowlaka potrzebne są dwa kawałki tetry. Pierwszy składa się w trójkąt z wierzchołkiem skierowanym w dół. A na jego środku kładzie się drugą pieluszkę, złożoną w prostokąt. Dopiero na takiej konstrukcji kładzie się dziecko. Prostokąt wraz z dolnym rogiem przekłada się między nogami malucha, a bocznymi rogami owija się brzuszek. Brzegi należy zawiązać – i gotowe!

Jeśli zależy Wam na efektywności, to pieluchę tetrową również można włożyć w funkcjonalny otulacz, taki sam jak do innych wkładów materiałowych. Otulacze przypominają pieluszki jednorazowe i przytrzymują wkład rzepami lub zatrzaskami.

Zalety pieluch tetrowych i materiałowych

Tetra to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne i hipoalergiczne – nic więc dziwnego, że wróciła dziś do łask, a na dodatek jest w modzie. Dziecko na dobę potrafi zużyć nawet 20 pieluszek! Jeśli korzystamy z pieluszek jednorazowych, to jest to spore obciążenie dla domowego budżetu. Natomiast tetra jest tania i używa się jej wielokrotnie.

Każda pieluszka jednorazowa to nowy odpad i kolejna cegiełka dołożona do sterty piętrzących się na wysypiskach wolno rozkładających się substancji, a te biodegradowalne to wyższy wydatek. Tetra natomiast jest w pełni naturalna – bo to stuprocentowa bawełna. Niektórzy rodzice decydują się na nią, bo nie mają innego wyjścia ze względu na alergię maluszka. Część dzieci nie toleruje bowiem jednorazówek i reaguje na nie wysypką – czy to z powodu wykorzystanego w produkcji materiału, czy wilgoci i braku powietrza.

Wady pieluch tetrowych

Zastanawiacie się więc, czemu pojawienie się pieluszek jednorazowych okrzyknięto tak wielką rewolucją i całe pokolenie odeszło od tak wspaniałego rozwiązania, jakim jest tetra? Otóż ma ona też swoje dość oczywiste wady.

  • Po pierwsze – zakładanie i wiązanie takich pieluch jest czasochłonne i trudne. Łatwo można je źle założyć, co doprowadzi do ubrudzenia ubrania. Poza tym materiał ma tendencję do przesuwania się, więc o zmoczenie ubranek lub podłoża naprawdę nie jest trudno.
  • Po drugie – tetry nie wystarczy przeprać, trzeba ją wyparzyć, wysuszyć i wyprasować – a to oczywiście oznacza kolejne godziny spędzone na tych czynnościach.
  • Po trzecie – niektórzy uważają, że zaletą tetry jest fakt, że dziecko szybciej przesiada się na nocnik. To prawda, ale jakim kosztem. Maluch czuje, że pielucha jest mokra, a przez to doświadcza dyskomfortu – materiał przykleja się do pupy, odparza ją i sprawia, że dziecku jest zimno.

Zalety pieluch wielorazowych

Tych wad pozbawione są pieluszki wielorazowe materiałowe – głównie dzięki otulaczowi. On sprawia, że nie trzeba wiązać materiału, a pieluchę wkłada się jak majtki lub jednorazówkę. Dodatkowo otulacz daje pewność właściwego założenia i gwarantuje, że nic nie wycieknie. Ponadto takie pieluszki rosną wraz z dziećmi, bo mają uniwersalne rozmiary, dostosowujące się do wielkości maluchów.

Poza tym pieluszki materiałowe mają te same zalety co tetra – są znacznie tańsze w użytkowaniu niż jednorazowe, są ekologiczne, naturalne i nie uczulają. Dodatkowo gwarantują przewiewność, nie przegrzewają jąderek u chłopców i skóra nie ma w nich kontaktu z tworzywami sztucznymi. Warto pewnie wspomnieć również o ich przewadze estetycznej. Na rynku znajdziecie otulacze w dowolne wzory i w najróżniejszych kolorach. W końcu pieluchy wielorazowe to ostatni krzyk mody!

Rodzina z dzieckiem na plaży

Inne zastosowania pieluch tetrowych i materiałowych

Pieluchy tetrowe i materiałowe sprawdzą się również u tych rodziców, którzy stawiają na pieluszki jednorazowe. Mają bowiem szereg całkiem innych, a niezwykle użytecznych, zastosowań. Świetnie sprawdzają się podczas karmienia – zarówno jako okrycie, gdy mama karmi poza domem, jak i jako podkład na ramię, gdy układa się maluszka do odbicia – ale również jako uniwersalna ściereczka do wytarcia buzi dziecka, gdy na przykład ząbkuje i nadmiernie się ślini. Podobną funkcję mają na przykład praktyczne osłonki na pasy w nosidełku HUGGY naszej marki.

Pieluszki stosuje się również podczas kąpieli. Można wyłożyć nimi wanienkę, by dziecku było wygodniej, ale również zwyczajnie skorzystać z nich jak z małego ręczniczka do wytarcia buzi.

Świetnie sprawdzą się również jako podkład do przewijaka lub jako uniwersalna osłonka, gdy musicie przewinąć dziecko poza domem. Nie zapominajcie również o tym, że takie pieluszki chronią przed promieniami UV i mają właściwości termoregulacyjne. Oczywiste więc, że powinny się znaleźć w torbie każdej mamy, bez względu na to, czy korzysta z pieluszek wielo-, czy jednorazowych. By nie mieć problemu ze zmieszczeniem ich, warto postawić na odpowiednią torbę – trwałą i z dobrze zorganizowaną przestrzenią. W Kinderkraft mamy choćby takie torby jak MOMMY BAG i MOLLY.

Certyfikat bezpieczeństwa

Pieluszki tetrowe i materiałowe, jak wszystkie inne produkty dla dzieci, są testowane pod kątem bezpieczeństwa. Wiele firm dysponuje pokaźnym zestawem certyfikatów dowodzących jakości ich produktów. Podstawą jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, którą mogą uzyskać wszystkie produkty przeznaczone dla maluchów i ich mam. Niektórzy producenci starają się o certyfikat Oeko-Tex, poświadczający jakość produktów tekstylnych pod kątem wykluczenia obecności 100 najbardziej niebezpiecznych dla konsumentów substancji. Można spotkać się również z certyfikatami z grupy SGS, które potwierdzają zgodność produktów z krajowymi i międzynarodowymi normami.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.