Karmienie noworodka w nocy - co ile i jak karmić? Jak sobie ułatwić

Karmienie noworodka w nocy - co ile i jak karmić? Jak sobie ułatwić

Karmienie dziecka wciąż wzbudza kontrowersje. Oczywiste jest, że mleko matki zawiera wiele cennych składników, które mają pozytywny wpływ na rozwój maluszka, wzmacniając jego odporność, aczkolwiek nowoczesne mleka modyfikowane są wciąż ulepszane i stanowią alternatywę dla mleka matki w przypadkach, gdy mama nie może z powodów medycznych lub po prostu nie chce karmić piersią. Niezależnie od tego jaką decyzję podejmiesz, nocne karmienie dosłownie spędza rodzicom sen z powiek. Jeżeli zastanawiasz się, jak ułatwić karmienie dziecka w nocy, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Podpowiemy Ci jak ułatwić i przetrwać ten okres w życiu noworodka i rodziców.

Potrzeba bliskiego kontaktu

W pierwszych miesiącach życia karmienie dziecka jest bardzo intensywne. To jedyny pokarm, jaki przyjmuje maluszek. Trzeba to robić regularnie, według potrzeb dziecka: i w dzień i w nocy. Potrzeba bliskiego kontaktu dziecka z matką niekoniecznie jednak musi oznaczać, że jest ono głodne, choć obie potrzeby dziecko sygnalizuje płaczem. To jedyny sposób komunikacji małego dziecka z otoczeniem. Trzeba więc bacznie obserwować dziecko, by nie doprowadzić do zbyt szybkiego przyrostu wagi maluszka. Najlepiej jest być w stały kontakcie z położną i wyjaśniać z nią wszystkie wątpliwości.

Od kilku lat coraz więcej pediatrów i położnych mówi, żeby karmić dziecko „na żądanie”, czyli wtedy, gdy jest głodne. Zwykle głód u malca pojawia się co 3-4 godziny, jednak pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Oprócz tego niektóre maluchy mogą mieć problem ze ssaniem, przez co mogą domagać się częstszego przystawiania. Nie ma w tym nic złego – to, że przystawisz dziecko do piersi nie oznacza, że będzie ono „jadło do oporu”. Pamiętaj, że zarówno odruch ssania, jak i ciepło matki oraz bicie jej serca uspokaja malca i jest mu po prostu potrzebne do funkcjonowania.

Istnieje pogląd na to, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym szybciej zaczynają przesypiać całe noce. Nie jest to jednak potwierdzone – wszystko zależy od dziecka, dlatego nawet jeżeli karmisz butelką to może się okazać, że malec budzi się w nocy i domaga się jedzenia. Jak ułatwić sobie ten trudny czas, gdy dziecko domaga się jedzenia co 2-3 godziny, nie zwracając uwagi na porę dnia?

Karmienie dziecka w nocy

Noworodki nie znają jeszcze rytmu dnia dorosłych. One dopiero się go uczą – nie wiedzą czym jest noc, a czym jest dzień. Dlatego też pierwsze miesiące życia dziecka mogą frustrować, a mama może chodzić ciągle niewyspana przez nieustanne pobudki. Bez względu na to, czy mama karmi piersią czy przygotowuje mieszankę z mleka modyfikowanego, wstawanie do dziecka, wyjmowanie z łóżeczka, karmienie, usypianie i odkładanie są dla młodej mamy trudne i często męczące.

Coraz więcej młodych matek, chcąc ułatwić sobie nocne karmienie, decyduje się na współspanie z dzieckiem. Taki wybór sprawia, że mama nie musi wstawać w nocy, aby nakarmić noworodka. Niektórzy jednak obawiają się spania z noworodkiem, ponieważ dzieci są bardzo delikatne. Niektórzy rodzice chcą mieć także swoją przestrzeń w łóżku. Oprócz tego, w późniejszych miesiącach życia, malec zaczyna się wiercić i kopać rodziców, przerywając im sen i powodując frustrację.

łóżeczko dostawne Kinderkraft

W takiej sytuacji przydatne okazują się łóżeczka dostawne. To specjalne łóżeczka, które przystawia się do łóżka rodzica. Zwykle są mocowane na długie pasy, jak łóżeczko dostawne NESTE UP, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dostawka w nocy odsunie się od łóżka dorosłego. Dostawki są także uniwersalne – mają kilka poziomów regulacji wysokości materaca, dzięki czemu łatwiej jest je dopasować do łóżka rodzica. Przykładem takiego łóżeczka jest m.in. dostawka UNO UP.

Dostawka do dobre rozwiązanie dla każdej mamy, która karmi butelką lub piersią. Dzięki temu maluch zyska swoją przestrzeń, a podczas nocnego karmienia mama nie musi wstawać. To rozwiązanie uważane jest przez wielu młodych rodziców za duże ułatwienie nocy, gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny.

Nie tylko karmienie

Spanie blisko mamy nie tylko ułatwia karmienie, jest też bardzo ważne dla maluszka – buduje bliskość, a także zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że rytm snu dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, znacznie różni się od snu osób dorosłych. Dzieci łatwiej się wybudzają, co ma związek z tym, że znaczną część snu (specjaliści zajmujący się badaniem snu twierdzą, że to nawet 80%) przypada na fazę snu aktywnego, nazywaną fazą REM. W tym czasie mózg dziecka jest bardzo aktywny i w związku z tym zdecydowanie mocniej reaguje na bodźce, które docierają z zewnątrz. Zauważa się również, że poczucie bliskości z rodzicami pozwala na prawidłową pracę neuroprzekaźników, a więc współspanie pozwala na właściwy rozwój układu nerwowego. Dzięki bliskości utrzymuje się prawidłowy poziom serotoniny (odpowiedzialnej za nastrój), dopaminy (odpowiedzialnej za sprawność ruchową i odczuwanie radości), noradrenaliny (odpowiedzialnej za energię) oraz acetylocholiny (odpowiedzialnej za pamięć).

Dostawka do łóżka – jakie ma zalety?

Dostawka do łóżka ma wiele zalet. Przede wszystkim łóżeczka dostawne są regulowane, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do łóżka rodzica. Oprócz tego część z nich jest wielofunkcyjna – mogą pełnić rolę samodzielnego łóżeczka niemowlęcego lub w razie potrzeby można je zabrać ze sobą w podróż. Opuszczana ścianka jest często zabezpieczana dodatkowym materiałem, a w niektórych modelach, jak np. NESTE AIR, wszystkie boki są zrobione z siateczki – takie łóżeczka są idealne na upały i dobrze sprawdzają się w cieplejszym klimacie. Część z nich ma także regulowany kąt nachylenia materaca – jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy malec ma katar i ciężej mu oddychać w nocy. Przypominamy, że dla noworodków nie są zalecane poduszki – regulacja materaca pozwoli jednak odrobinę unieść całe ciało maluszka tak, by dziecko nie leżało na płasko i łatwiej było mu oddychać przez sen podczas choroby.

Nowością są także automatycznie dopasowujące się nóżki do ramy łóżka rodzica – dzięki temu taką dostawkę jeszcze prościej dopasować do różnych łóżek. Ale przede wszystkim ich największą zaletą jest fakt, że do maluszka nie trzeba wstawać w nocy na karmienie. Gdy noworodek potrzebuje bliskości rodzica i zakwili w nocy, mama lub tata mogą po prostu dziecko przytulić, zamiast wstawać i iść na drugi koniec pokoju.

Łóżeczko dostawne – czy warto?

Zdecydowanie tak. Jeżeli szykujesz się na narodziny maleństwa lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem i chcesz zadbać zarówno o swoją jakość snu, jak i o zapewnienie dziecku bliskości, to zdecydowanie warto rozważyć zakup dostawki. W Kinderkaft dostosowujemy nasze produkty do potrzeb rodziców i ich maluszków, dzięki naszym dostawką Wasze nocne karmienie będzie zawsze „easy”.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.