Nosidełko ergonomiczne dla dziecka i niemowlaka

Czas czytania: 5 minut

Nosidełko ergonomiczne dla dziecka i niemowlaka

Od zarania dziejów noszenie potomstwa blisko ciała było najbardziej naturalną formą przemieszczania się z maluchami i kontaktu rodzica z dzieckiem. Wózek spacerowy został wynaleziony stosunkowo niedawno – pierwszą produkcję wózków uruchomiono w 1850 r. w Anglii. Obecnie noszenie dzieci wraca do łask, a wraz z nim rośnie popularność różnego rodzaju nosidełek i chust. O to, co każdy rodzic o nich powinien wiedzieć.

Czym jest nosidełko?

Nosidełko to produkt, który umożliwia transportowanie i przenoszenie dziecka. Dzięki niemu rodzic ma wolne ręce. Przydaje się podczas spacerów, a nawet dłuższych wędrówek. Sprawdzi się także w domu podczas codziennych obowiązków, gdy maluch nie chce tylko leżeć i patrzeć – chce być noszony na rękach.

Co warto wiedzieć o nosidełkach na początku? Dlaczego warto ich używać?

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy produkt, który chcemy zakupić, posiada atesty, jest bezpieczny i ergonomiczny. Ta druga cecha jest szczególnie istotna dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć. Wybierz produkt odpowiedni dla swojego dziecka – dostosuj do wieku (niemowlak czy starsze dziecko) oraz do wagi dziecka.

Nic tak dobrze nie wpływa na rozwój dziecka jak bliskość rodzica. Dzięki bliskiemu kontaktowi z matką mały człowiek zachowuje równowagę termiczną, oddechową, emocjonalną, gdyż sam nie posiada jeszcze systemu samoregulacji. Odruch Moro (zaciskanie piąstek, przykurcz rączek i nóżek – pozwala mocniej trzymać się matki w momencie zagrożenia) to pozostałość po dalekich przodkach. Człowiek prowadził koczowniczy tryb życia, często musiał zmieniać miejsca pobytu i przemieszczać się razem z dziećmi. Dlatego noszenie dzieci na swym ciele to najbardziej naturalny sposób wspólnego funkcjonowania. Nosząc dziecko, dodatkowo je kołyszemy. Ten ruch jest wręcz zbawienny dla niemowląt, to przedłużenie stymulacji sensorycznej z okresu ciąży. Bliski kontakt z rodzicem i bujanie mają ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny malucha.

Od kiedy można używać nosidełka?

Naszych ergonomicznych nosidełek można używać już od 3. miesiąca życia dziecka. Lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci rodzicom mniejszych niemowląt polecają przede wszystkim chusty.

Rodzaje nosidełek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nosidełek, można je podzielić ze względu na rodzaj panelu, który przytrzymuje dziecko. Może być sztywny lub miękki, wąski lub szeroki. Dla najmłodszych wybierajmy tylko te ergonomiczne! To bardzo ważne – tylko one będą bezpieczne dla Twojego dziecka.

Wyróżniamy także nosidełka hybrydowe typu mei tai. Mocujemy je za pomocą wiązanych pasów, które nieco łatwiej zawiązać niż chustę. Do tej kategorii zalicza się np. nasze nosidełko ADOREE. Łączy ono w sobie zalety chusty i nosidełka, idealnie nadaje się dla mniejszych dzieci – pozwala przyjąć im pozycję żabki. Łatwo się zapina i wiąże (można je zawiązać na 3 sposoby), posiada długie pasy naramienne. W ADOREE możesz nosić dziecko na brzuchu i na plecach.

Osobną kategorią są nosidełka turystyczne. To specjalne produkty nadające się do górskich wędrówek. Posiadają stelaż, który zapewnia dziecku utrzymanie odpowiedniej pozycji i równomiernie rozkłada jego ciężar.

Czy nosidełka są zdrowe dla dzieci?

W przypadku małych dzieci odrzućmy na starcie nosidełka ze sztywnym i zbyt wąskim panelem. Taki produkt może przyczynić się do powstania dysplazji oraz zwichnięć stawu biodrowego! Niedopuszczalne jest, by nóżki dziecka bezwładnie zwisały, a cały ciężar ciała wywierał nacisk na krocze i stawy biodrowe. Dla maluszków jedynym wyborem są nosidełka ergonomiczne!

W bezpiecznym nosidełku dziecko powinno przyjąć naturalną pozycję: nóżki ułożone w pozycji żabki, a plecki przybierają kształt literki C. Panel musi być miękki i powinien sięgać od granicy jednego dołu podkolanowego do drugiego, uda malucha muszą być podparte na całej długości. Dziecko powinno swobodnie zginać nóżki.

Ponieważ dbamy o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych najmłodszych użytkowników, wszystkie nosidełka marki Kinderkraft są ergonomiczne i posiadają certyfikat IHDI (International Hip Dysplasia Institute). Dodatkowo nosidełko MILO otrzymało wyróżnienie za wyniki w testach niezależnego niemieckiego magazynu „Alles Beste”.

Ojciec stoi na peronie z dzieckiem w ergonomicznym nosidełku

Jak używać nosidełka?

Nie zapominajmy o rodzicu, jego komfort jest również istotny. To plecy mamy lub taty odczują dyskomfort, gdy nieodpowiednio zostanie dobrane bądź wyregulowane nosidełko.

Nosidełko przyczepiamy do ciała rodzica pasami, tak by równomiernie rozłożyć ciężar dziecka. Małego pasażera umieszczamy w nosidełku przodem do rodzica – zawsze „chest to chest”. W przypadku starszych dzieci możemy je nosić na plecach, również zawsze przodem do rodzica.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak pisaliśmy, ułożenie nóżek w naturalnej pozycji jest niezwykle ważne. Dlatego wybierając nosidełko na dłuższy czas, czyli takie, które ma „rosnąć” razem z dzieckiem, pamiętajmy o regulacji wcięcia na nóżki. Nosidełko powinno mieć opcję dostosowania szerokości otworów do wieku dziecka.

Ważne, by nosidełko miało zarówno regulowany pas biodrowy, jak i regulowane szelki. Wówczas będzie je można łatwo dopasować do osób o różnych sylwetkach. Odpowiednia szerokość i miękkość pasa biodrowego oraz szelek wpłyną również znacząco na komfort rodziców.

Zwróćmy uwagę na informacje producenta dotyczące wagi dziecka. Z produktów Kinderkraft mogą korzystać dzieci nawet do 20 kg! Z takim produktem wszystkie dłuższe spacery zawsze będą miłe – gdy dziecko się zmęczy i będzie chciało iść na ręce.

Inne, dodatkowe udogodnienia oferowane przez producentów to m.in. kapturek dla dziecka, siateczka, która zapewni odpowiednią wentylację, praktyczne kieszonki. Wszystko to zawiera HUGGY – niezawodne nosidełko ergonomiczne na każdą pogodę.

Na końcu warto też wspomnieć o łatwości składania i niewielkich rozmiarach po złożeniu. Nosidełka MILO, NINO i HUGGY z łatwością zmieszczą się w torebce czy plecaku.

Nosidełko dla niemowlaka a karmienie piersią

Czy karmienie dziecka piersią w nosidełku jest możliwe? Oczywiście (o ile nie ma przeciwwskazań producenta). Choć wymaga to pewnej wprawy. Mamy muszą także pamiętać o paru istotnych kwestiach.

Główka dziecka musi znajdować się na odpowiedniej wysokości. Należy tak poluzować uprząż, by usta malucha znajdowały się na wysokości sutka. Mama może rozluźnić także pas biodrowy, by przenieść niżej środek ciężkości.

Ważne! Mama powinna stać lub siedzieć stabilnie podczas karmienia, aby zminimalizować ryzyko potknięcia, a dziecko powinno mieć zapewniony swobodny dopływ powietrza. Główka dziecka nie może być dociskana do klatki piersiowej, a twarz musi być stale widoczna. Najlepiej, gdy mama przytrzymuje jedną ręką głowę i szyję dziecka, a drugą podaje mu pierś.

Czy wiesz, że…

Utrzymywanie dziecka w bezpośrednim, bliskim kontakcie z matką wpływa na podniesienie poziomu prolaktyny – stymuluje laktację! Mamy, noście i tulcie swoje pociechy!

Jak ubrać dziecko do nosidełka?

Ubierajmy dzieci stosownie do pogody, ale pamiętajmy o tym, że nosidełko jest niczym jedna warstwa odzieży. W lecie chroń delikatne ciało dziecka przed przegrzaniem. Ważne jest, by ubranie było luźne, nieuciskające. Należy zwrócić uwagę, czy maluch ma zapewnioną ochronę główki przed ostrym słońcem. W chłodnych porach roku ubierajmy malucha warstwowo. Ubranie dziecka w grubą kurtkę lub wielki kombinezon mija się z celem – odpowiednie umieszczenie w nosidełku będzie niemożliwe. Uwaga! Chrońmy nóżki i głowę malca przed zimnem.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.