Niania elektroniczna dla dziecka - jakie są rodzaje i funkcje

Czas czytania: 7 minut

Niania elektroniczna dla dziecka - jakie są rodzaje i funkcje

Zastanawiasz się, jak wygospodarować dla siebie chwilę wieczorem? Miałbyś ochotę skorzystać z balkonu lub ogrodu, ale boisz się, że nie usłyszysz płaczu dziecka? A może zwyczajnie chcesz obejrzeć film lub zaprosić znajomych i nie wiesz, jak pogodzić to z czuwaniem nad maluchem? Może Ci w tym pomóc niania elektroniczna, która da Ci znać, że maluszek się obudził, ale również pozwoli do niego zajrzeć, skontrolować temperaturę jego pokoju, a nawet zaśpiewać mu jego ulubioną kołysankę – wszystko na odległość.

Niania elektroniczna – co to jest?

Niania elektroniczna to bardzo użyteczne urządzenie dla wszystkich opiekuńczych rodziców, dzięki któremu zawsze będą wiedzieli – bez względu na to, gdzie się znajdują – co dzieje się u ich pociechy. Niania elektroniczna składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. A całość działa jak monitoring czy walkie-talkie.

Nadajnik zostawiacie w pokoju dziecka – ma za zadanie rejestrować dźwięk i niekiedy obraz Waszego maluszka. Odbiornik macie natomiast przy sobie – dzięki niemu słyszycie i widzicie, co dzieje się w pokoju dziecka.

Rodzaje niań elektronicznych – podział ze względu na typy sygnału

Wszystkie nianie elektroniczne mają to samo podstawowe zadanie: transmitować dźwięk, a niekiedy też obraz, z pokoju dziecka do urządzenia, które rodzic ma przy sobie. Dzieje się to, rzecz jasna, bezprzewodowo. Na rynku istnieją nianie korzystające z dwóch różnych sygnałów nadawania.

  • Starsze modele wykorzystują technologię analogową – radiową. Działają na tej samej zasadzie co walkie-talkie czy CB radio. Ich zaletą jest dobry zasięg, ale wadą może być zakłócanie przez innych analogowych nadawców, na przykład korzystających z CB radio. Nowsze modele korzystają jednak z innych częstotliwości, dzięki czemu ten problem raczej już nie występuje.
  • Drugi rodzaj niań elektronicznych wykorzystuje sygnał cyfrowy, dzięki czemu wiadomo, że nic nie zakłóci sygnału, a dźwięk będzie znacznie czystszy. Wadą tych modeli jest jednak mniejszy zasięg. Należy również przygotować się na nieco wyższą cenę tego typu niań. Dają one jednak znacznie więcej możliwości. Szczególnie, gdy funkcjonują dzięki wi-fi. Odbiornikiem w takiej sytuacji może być dowolny komputer, tablet czy smartfon. Dzięki aplikacji będzie można nie tylko słuchać i oglądać, co dzieje się z Waszym dzieckiem, ale również kontrolować temperaturę pokoju, ruszać kamerą, a nawet mówić do maluszka.

Zasięg niani elektronicznej

Zasięg niani elektronicznej to jeden z najważniejszych parametrów tego urządzenia. Będziesz mógł się oddalić od dziecka na taką odległość, w jakiej może się znajdować odbiornik od nadajnika. Wybierając model, zastanów się, z jakim przeznaczeniem go kupujesz. Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu i będziesz siedzieć w pokoju obok dziecka, to nie potrzebujesz wielkiego zasięgu. Natomiast jeśli chciałbyś wyjść na przykład na balkon albo do ogrodu – wtedy dobry zasięg będzie kluczowy.

Zasadniczo przyjęło się, że nianie analogowe mają lepszy zasięg niż cyfrowe. To prawda, ale na rynku znajdziecie również takie nianie cyfrowe, które wykorzystują wi-fi. Takie modele będą działać wszędzie tam, gdzie będziesz mieć dostęp do Internetu – choćby w pracy czy w podróży. Wszystko dzięki specjalnej aplikacji, która połączy komputer czy smartfon z nadajnikiem w pokoju maluszka. Byście mieli pewność, że nikt niepożądany nie będzie obserwował dziecka, połączenie jest szyfrowane.

Siłę zasięgu producent zazwyczaj podaje na opakowaniu. Specjaliści twierdzą jednak, że należy deklarowane wartości podzielić przez 5. Dlaczego? Bo informacja od producenta jest wartością, która ma zastosowanie na otwartej przestrzeni. Z niani jednak w takich warunkach raczej nie korzystamy. Każda ściana natomiast radykalnie zmniejsza zasięg, więc w warunkach domowych jest on znacznie poniżej deklarowanego.

Z kamerą czy bez - jaką nianię elektroniczną wybrać?

Na rynku znajdziecie dwa rodzaje niań elektronicznych – z kamerą lub bez niej. Który z nich jest lepszy? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Wam tylko na usłyszeniu, gdy Wasze dziecko zapłacze, bo śpicie na drugim końcu mieszkania, to być może nie będzie sensu inwestować w dużo droższy sprzęt z kamerą. Natomiast, jeśli wolicie mieć dziecko na oku, to zdecydowanie powinniście wybrać sprzęt z kamerą – najlepiej taką, która faktycznie daje Wam podgląd sytuacji w pokoju dziecka.

Na rynku znajdziecie niestety nianie z symbolicznie potraktowaną funkcją obrazu, których ekran ma zaledwie 2 cale – to tak, jakbyście starali się dostrzec szczegóły na małym znaczku pocztowym. Koniecznie więc zwróćcie uwagę na ten parametr, decydując się na model z obrazem.

Niania elektroniczna i telefon pokazujący dziecko

Jak uzyskać dobrą jakość obrazu i dźwięku również w nocy?

Niezwykle użyteczną funkcją jest możliwość podglądania dziecka również po zmierzchu. Kamera, która nie jest dostosowana do pracy w ciemności, może być całkowicie niefunkcjonalna w momencie, gdy nastawiacie się na obserwację malucha podczas snu nocnego. Pamiętajcie, że tylko niektóre modele dysponują podczerwienią, dzięki której obraz z ciemnego pokoju będzie czytelny, a dziecko widoczne. Niektóre nianie mają opcję automatycznego włączania podczerwieni wraz z zapadnięciem zmierzchu.

Istotną kwestią może być również jakość dźwięku. A szczególnie opcja jego regulacji. Niektóre sprzęty są tak czułe, że reagują na najmniejszy szelest, niepotrzebnie wzmagając czujność rodziców. Dobrze więc w taki sposób wyregulować czułość rejestracji dźwięku, by nadajnik wyłapywał tylko te istotne odgłosy.

Czy urządzenie pozwala na dwustronną komunikację?

Podstawowe modele niań elektronicznych nastawione są na jednokierunkową transmisję: nadajnik znajduje się przy dziecku, a rodzic ma odbiornik. Na rynku znajdziecie jednak i takie urządzenia, które pozwalają na komunikację w obie strony. Wyobraź sobie, że dziecko zaczyna płakać, a Ty masz do pokonania całe piętro. By przez tę chwilę, którą zajmie Ci dojście, nieco uspokoić maluszka, możesz dzięki tej funkcji do niego mówić albo śpiewać. Jest szansa, że to sprawi, iż nawet nie będziesz musiał wchodzić do jego pokoiku. Dziecko bowiem dostanie znak, że jesteś blisko, i ponownie zaśnie.

Czym zasilane jest urządzenie?

Nanie elektroniczne można zasilać na kilka sposobów – w zależności od modelu. Na rynku znajdziecie nianie zasilane bateriami, z sieci elektrycznej, akumulatorowo, ale również takie, które łączą kilka różnych sposobów zasilania. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej funkcjonalną opcją. Pozwalają bowiem na korzystanie z urządzenia zarówno w miejscu bez dostępu do prądu, jak i bez martwienia się o wymianę baterii. To szczególnie ważne, gdy zamierzasz korzystać z niani podczas wypadów na łono natury albo chociaż w przydomowym ogrodzie, gdzie nie masz dostępu do gniazdka.

Niania elektroniczna z monitorem oddechu?

Niektóre modele niań elektronicznych dysponują dodatkową funkcją monitora oddechu dziecka. Pozwala on kontrolować, czy maluch prawidłowo oddycha, a także informuje o wszelkich nieprawidłowościach. Monitor oddechu działa za sprawą wkładanych pod materac dziecka bardzo czułych dysków sensorycznych. Wyczuwają one falowanie materacyka wywołane oddechem. Sygnał przekazywany jest do niani, która o wszystkim informuje rodziców.

Czy to użyteczna funkcja? Z pewnością – szczególnie wtedy, gdy macie podstawy do zaniepokojenia prawidłowością oddechu Waszego dziecka. Na przykład, gdy maluch cierpi na chorobę układu oddechowego lub urodził się jako wcześniak. Takie dzieci są znacznie bardziej narażone na tak zwaną nagłą śmierć łóżeczkową nawet w przeciągu pierwszego roku życia.

Urządzenie to ma jednak też swoje wady, a raczej niedoskonałości. Może w rodzicach zupełnie niepotrzebnie wzbudzać niepokój i przesadną czujność. Dyski sensoryczne niekiedy mają tendencję do złego odczytu oddechu – bo bywają zbyt czułe i niełatwo się je układa – a przez to niania może niepotrzebnie wszczynać alarm. Jednak gdy będziesz się czuć z takim urządzeniem bezpieczniej, to warto rozważyć jego zakup. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup osobnego, dokładniejszego i certyfikowanego monitora oddechu, który daje 100% pewności właściwego odczytu.

Kiedy warto kupić nianię elektroniczną?

Czy niania elektroniczna to niezbędny gadżet? Na pewno nie – można sobie bez niej bez problemu poradzić. Ale wielu rodziców ceni sobie to urządzenie – daje im ono poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. A w niektórych przypadkach sprawdzi się lepiej niż w innych.

Trudno obyć się bez niani na przykład wtedy, gdy Twoje dziecko wymaga nieustannej opieki, a przynajmniej obserwacji – gdy cierpi na niektóre schorzenia (na przykład układu oddechowego – wtedy przyda się model z monitorem oddechu) lub jest wcześniakiem albo ma tendencje do kwilenia przez sen. Wtedy niania, szczególnie ta z obrazem, pozwoli Ci choć na chwilę opuścić pokój dziecka bez poczucia, że nie masz kontroli na tym, co się w nim dzieje.

Nianię docenią z pewnością osoby, które mieszkają w większych domach. Może się tak zdarzyć, że sypialnie rodziców i dziecka znajdują się na innych piętrach, a głos płaczącego dziecka jest niesłyszalny. Wtedy trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez takiego sprzętu. Podobnie, jeśli macie zamiar zaprosić gości i boicie się, że w gwarze rozmów nie usłyszycie kwilącego malca.

Niania elektroniczna

Istotne cechy, na które warto zwrócić uwagę, kupując nianię

Na rynku znajdziecie bardzo wiele modeli niań elektronicznych, które będą się od siebie różnić w sposób zasadniczy. Producenci prześcigają się w nowych funkcjach i udogodnieniach. Ale czy wszystkie faktycznie są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej niani elektronicznej?

Zasilanie

Na co Ci się zda niania nawet najwyższej klasy, jeśli nie będziesz miał jej gdzie podłączyć lub jeśli nagle się wyłączy? Warto zainwestować w nianię o mieszanym zasilaniu, które umożliwi i pobieranie prądu z sieci, i korzystanie z akumulatora lub baterii. Da Ci to większy wachlarz zastosowań. Bardzo istotną funkcją jest wskaźnik stanu baterii, dzięki któremu będziesz wiedzieć, że baterie czy akumulator są na wyczerpaniu.

Zasięg

Niektóre urządzenia potrafią być pod tym względem rozczarowujące, więc upewnijcie się przed zakupem, czy rozważany model na pewno spełni Wasze oczekiwania. Pożyteczną opcją jest również wskaźnik utraty zasięgu, informujący o tym, że wkrótce stracicie łączność z nadajnikiem.

Jakość obrazu i wielkość monitora

Jeśli decydujesz się na nianię z podglądem, to koniecznie zwróć uwagę na jakość obrazu i wielkość monitora. Niestety niektóre modele zapewniają bardzo słaby obraz, który na małym monitorze jest niemal nieczytelny. Przy zakupie wariantu z obrazem wybierz model z podczerwienią, dzięki czemu będziesz mógł doglądać dziecka także w nocy. Pożyteczną funkcją jest również możliwość zdalnego poruszania kamerą – sprawdzi się ona przede wszystkim wtedy, gdy będziesz korzystać z niani nie tylko, kiedy dziecko śpi.

Liczba kanałów i częstotliwości

Decydując się na nianię analogową, wybierz taką, która dysponuje wieloma kanałami i częstotliwościami nadawania. Dzięki temu będziesz mógł wybrać takie fale, które dadzą najczystszy dźwięk. Umożliwi to również wybranie kanału, na który nie będzie nachodził sygnał niani sąsiada.

Sposób rejestracji dźwięku

Niektóre modele pozwalają na regulację czułości reakcji na dźwięk, dzięki czemu niania nie będzie alarmować o każdym, nawet najmniejszym szmerze, a poinformuje Cię tylko wtedy, gdy dziecko się obudzi lub zapłacze. Jak jesteśmy przy dźwięku, to warto rozważyć również opcję dwukierunkowego nadawania, dzięki której nie tylko będziesz mógł słuchać, co dzieje się w pokoju dziecka, ale również do maluszka mówić.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.