Meble dla dziewczynki do pokoju dziecięcego

Czas czytania: 5 minut

Meble dla dziewczynki do pokoju dziecięcego

Czy urządzając pokoik dla przybywającej na świat córeczki, jesteśmy skazani na wszechobecny róż, kwiatki i serduszka? Nie! Aktualne trendy wręcz nie uwzględniają podziału na meble dziewczęce i chłopięce. Różnica w aranżacji tkwi w szczegółach – zasłonach, tapetach, poduszkach, kolorach ścian. To dodatki nadają odpowiedni charakter pokoikowi niemowlaka.

Jakie meble są niezbędne w pokoju dziewczynki niemowlaka?

Zanim zajmiemy się dodatkami, porozmawiajmy o kwestiach zasadniczych: jakie meble są niezbędne dla niemowlaka? Zacznijmy od łóżeczka. Niemowlak większość doby śpi, więc jego posłanie musi być wygodne i przestronne. Maluszek musi być często przewijany, a więc i na to powinniśmy być przygotowani. Tym razem chodzi przede wszystkim o komfort rodzica, który będzie zapewniony dzięki przewijakowi. O wygodę opiekuna, głównie mamy, zadba również fotel, na którym wygodnie nasz maluszek będzie mógł oddać się jedzeniu. Sterty ubranek też trzeba gdzieś zmieścić – więc bez komody czy szafy się nie obejdzie.

Jakie meble do pokoju dla starszej dziewczynki?

Projektując pokój dla niemowlaka, pomyślmy od razu o starszaku, którym Wasz maluszek stanie się szybciej, niż Wam się wydaje. Warto od razu znaleźć miejsce na regał z niskimi, łatwo dostępnymi półkami i na skrzynię na niezliczone zabawki – jak choćby te z kolekcji RACOON, z przyjaznym szopem, który przypadnie do gustu zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Zanim się obejrzycie, Wasz maluch będzie rysował i malował, a do tego niezbędny jest mały stolik i krzesełko – o nich również pomyślmy na starcie.

Zasada trzech stref

Rozmieszczając dziecięce mebelki, powinniśmy kierować się zasadą trzech stref: snu, zabawy i nauki. Narysujmy sobie niewidzialne linie, które oddzielą te przestrzenie, tak by dziecko czuło, że przebywając w strefie snu, powinno spać, a będąc przy stoliku, rysować i malować. Odpowiednie rozmieszczenie mebelków porządkuje mały świat dziecka i kształtuje dobre nawyki, wpływające na zdolność skupienia także w przyszłości, na przykład w szkole. Dzięki temu od najmłodszych lat dziecko wie, jak traktować łóżko, a jak korzystać z biurka.

Meble niemowlęce – na co zwrócić uwagę?

Jak już wiemy, czego szukać, to czas odpowiedzieć na pytanie: czym kierować się przy wyborze łóżeczek, przewijaków czy komód? Czy są jakieś specjalne reguły, których dobrze przestrzegać, by stworzyć przyjazną przestrzeń dla maluszka?

Zasadniczo należy zwrócić uwagę na trzy główne aspekty:

  • w pierwszej kolejności – na bezpieczeństwo,
  • w drugiej – na funkcjonalność,
  • a w trzeciej – na estetykę (nie zapomnijmy o tym).

Czy różnią się one w zależności od płci? Nie – cały proces wyboru mebli dla dziewczynek i chłopców wygląda tak samo.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to podstawa. W przypadku mebli łatwo o nie zadbać. Należy postawić na solidne i mocne konstrukcje, czyli takie, które nie będą się chwiały przy byle szturchnięciu, ale również przy próbie wspinaczki wysokogórskiej, na którą Wasz maluszek może się zdecydować. Koniecznością jest również solidne przytwierdzenie do ściany wyższych mebli.

Ale bezpieczne meble to również takie, które są wykonane z odpowiednich materiałów. Preferowane są konstrukcje drewniane, pomalowane przetestowanymi farbami lub nietoksycznymi farbami wodnymi. Przyglądając się mebelkom, sprawdźmy, czy nie mają drzazg i szklanych elementów. Optymalnie, gdy są zakończone zaokrąglonymi krawędziami – docenicie to, gdy Wasz maluch zacznie nabierać prędkości. 

Funkcjonalność

Meble funkcjonalne to takie, które spełniają swoją rolę, dają poczucie komfortu i nie trzeba ich zbyt szybko wymieniać. Ważna jest zarówno konstrukcja mebli – ich wielkość, przestronność, solidność i praktyczność, ale również warunki Waszego domu. Piękna, przestronna szafa z wieloma szufladami i półkami może okazać się całkowicie niefunkcjonalna, jeśli zabierze połowę pokoju dziecięcego.

Kupujcie meble zawsze z myślą o przyszłości. Wybierając mebelki w momencie, gdy Wasz maluszek głównie leży w łóżeczku, trudno myśleć o wysokości półek, wielkości krzesełek czy obszerności stolika. Uwierzcie jednak – warto uruchomić wyobraźnię, by kupione meble rosły razem z dzieckiem i spełniały swoją rolę nie tylko teraz, ale również za rok, dwa czy trzy lata. To się po prostu opłaca.

Estetyka

Estetyka to oczywiście rzecz gustu, ale warto zadbać, by pokoik wspierał dobre samopoczucie malucha. Wśród dostępnych na rynku mebli można wybrać zarówno takie w wyrazistych kolorach, jak i stonowane, uniwersalne, które sprawdzą się w pokoju maluszka, przedszkolaka, a potem nawet ucznia. Przemiana takiego pokoju noworodka w królestwo nieco większego dziecka może dokonać się za sprawą wymiany kilku detali, takich jak zasłony, poduszki czy obrazki na ścianach. Wielką różnicę wprowadza również wymiana zabawek, a meble często można odświeżyć niewielkim nakładem pieniędzy i pracy, na przykład wymieniając gałki czy naklejając specjalne naklejki.

Mebelki niemowlęce do przewijania

Odpowiednie meble do przewijania niemowlaka wciąż nie są standardem wyposażenia pokoiku dziecięcego. To poważny błąd. Przewijaki to większy komfort dla rodziców i bezpieczeństwo dla dziecka. Na rynku możemy znaleźć kilka wariantów przewijaków niemowlęcych – wolno stojące stoły, nakładki na komody lub łóżka oraz półko-przewijaki.

Wolno stojący przewijak ma nad resztą przewijaków tę przewagę, że zawiera szafki i półki na przybory, które musicie mieć pod ręką, gdy przewijacie swojego bobaska. Dzięki temu nie odstępujecie go ani na krok, bo pieluszki, kremy, chusteczki i inne niezbędne przedmioty macie po prostu na wyciągnięcie ręki. Jeszcze bardziej praktyczne są nakładki, bo pozwalają zaoszczędzić bardzo wiele miejsca. Nakłada się je na meble, a gdy przestaną być potrzebne, łatwo je zdjąć. Równie dobrym rozwiązaniem są komody z wmontowanym przewijakiem, które mają tę przewagę, że wszystkie przybory chowa się w ich szufladach, dzięki czemu łatwiej zachować porządek.

Pokój dla niemowlaka - Kinderkraft

Meble do pokoju niemowlaka w zestawie czy osobno?

Na rynku znajdziecie zarówno całe zestawy mebli, dzięki którym pokój Waszej pociechy zachowa estetyczną spójność, jak i pojedyncze mebelki, które można dowolnie ze sobą zestawiać. Czy któraś opcja jest lepsza? Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Funkcjonalną i wygodną opcją są meble modułowe, które można dowolnie rozbudowywać zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. To tanie, uniwersalne i szybkie w montażu rozwiązanie, które daje pewność, że wszystko będzie do siebie pasować i estetycznie ze sobą komponować.

Ale przecież bywa i tak, że łóżeczko dostaniemy po synku przyjaciółki, a nam się uda upolować na przecenie piękną komódkę. Wtedy lepiej dobrać resztę mebli samemu, tak by wszystko się odpowiednio komponowało estetycznie i spełniało najważniejsze funkcje. Ta opcja daje większą swobodę – możemy znaleźć szafę vintage za grosze, którą sami odrestaurujemy, albo postawić na idealną skrzynię na zabawki, która nie występuje w żadnym zestawie. Ograniczeniem jest wtedy tylko wielkość pokoju, zasobność portfela, nasze poczucie estetyki i – koniec końców – wyobraźnia.

Wybór mebli dla noworodka to ważny moment. Szafy, komódki, przewijaki wybrane przy narodzinach malca zostaną w pokoiku znacznie dłużej, niż Wam się wydaje. Dlatego dobrze jest myśleć przyszłościowo i zdecydować się na meble, które usatysfakcjonują Was zarówno w momencie ich wyboru, jak i sprawdzą się, gdy Wasz mały skarb podrośnie.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.