Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie – jakie wybrać i czy jest potrzebne?

Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie – jakie wybrać i czy jest potrzebne?

Jeśli jeździcie z dzieckiem samochodem, to z pewnością wielokrotnie się zastanawialiście, jak utrzymać z maluchem kontakt bez odrywania wzroku od drogi przed sobą. Jest na to sposób. Właśnie do tego celu stworzono lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie. Sprawdzi się ono nawet w przypadku dzieci przewożonych w fotelikach RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy. Jak to możliwe? Przeczytajcie nasz poradnik.

Mama siedzi obok dziecka w samochodzie i uśmiecha się do niego. Dziecko siedzi w foteliku VADO.

Zalety lusterka do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterka do obserwacji dziecka w samochodzie przydadzą się każdemu zmotoryzowanemu rodzicowi. Szczególnie gdy zdarza Ci się jeździć z dzieckiem samemu. Dzięki takiemu lusterku nie będziesz musiał odwracać głowy od drogi, gdy usłyszysz nagły płacz dziecka czy – przeciwnie – zrobi się na tylnym fotelu zbyt cicho. Lusterko więc zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy, ale również komfort sprawowania opieki nad maluchem.

Być może nie każdy wie, że z lusterka może korzystać nie tylko rodzic, ale również dziecko. Dla malucha może się ono stać atrakcyjną zabawką, ale także pozwala na swobodną obserwację zarówno rodzica, jak i otoczenia. Bezdyskusyjną zaletą lusterek do obserwacji dziecka w samochodzie jest również ich prostota – łatwo się je obsługuje i bezproblemowo montuje. Do tego na rynku znajdziecie wiele ich rodzajów, wykorzystujących wiele rozwiązań.

Chłopiec bawi się zabawką w foteliku samochodowym MY WAY, a tata siedzi za kierownicą, obracając się do niego.

Komu przyda się lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć w jeden sposób: każdemu rodzicowi, który jeździ samochodem z maluchem. Kiedy jedziesz samochodem sam z dzieckiem, a maluch nagle zapłacze, to dzięki lusterku łatwo skontrolujesz, co się stało. Jednocześnie nie będziesz musiał odrywać wzroku od przedniej szyby samochodu, bo lusterko masz przed sobą. Lusterka najbardziej docenią jednak ci rodzice, których dzieci są przewożone tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie uniemożliwia obserwowanie dziecka nawet w sytuacji, gdy kierowca odwróci głowę. By można było spojrzeć na twarz dziecka, potrzebny jest system lusterek – jedno montuje się na zagłówku, przed dzieckiem, a drugie to lusterko wsteczne – dzięki temu maluch cały czas jest na widoku.

Wymiary lusterka do obserwacji dziecka

Na rynku znajdziecie wiele ofert lusterek różniących się między sobą również rozmiarem. Dostępne są na przykład lusterka o wymiarach 12 x 8 cm, 29 x 19 cm czy 21 x 19 cm. Czym się kierować, dokonując wyboru wielkości lusterka? Własną wygodą, ale również funkcją lusterka i bezpieczeństwem. Lusterko montowane na zagłówku powinno być nieco większe, by było dobrze widać malucha. Ale już lusterko wsteczne, montowane na szybie, przede wszystkim nie powinno zajmować za wiele miejsca, by nie zasłaniać widoku.

Mama zapina śpiące dziecko pasami w foteliku MY WAY.

Rodzaje lusterek samochodowych dla dzieci

Lusterka do obserwowania dziecka w samochodzie różnią się między sobą nie tylko rozmiarem. Wyróżniamy aż trzy rodzaje lusterek: dodatkowe lusterko wsteczne, lusterko montowane na zagłówku oraz lusterka z rozbudowaną funkcjonalnością – interaktywne.

Dodatkowe lusterko wsteczne

Dodatkowe lusterko wsteczne to podstawowe lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie. Montuje się je, jak nazwa wskazuje, w pobliżu lusterka wstecznego, na przedniej szybie samochodu. Ustawia się je tak, by było w nim widać malucha. Należy jednak pamiętać, że lusterko to sprawdzi się tylko przy dzieciach, które jeżdżą w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy.

Tata zapina starsze dziecko w foteliku, które patrzy na niemowlę w foteliku XPEDITION obok.

Montowane na zagłówku

Lusterko do obserwowania dziecka w samochodzie, które montuje się na zagłówku, sprawdzi się wtedy, gdy przewozisz malca w foteliku RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy. Dzięki kombinacji tych dwóch luster – tego na zagłówku i wstecznego – jesteś w stanie kontrolować malucha nawet, gdy znajduje się w takiej pozycji. Przypominamy, że w fotelikach z kategorii 0-13 kg obowiązkowe jest przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki znajdziecie w naszej ofercie: MINK, VADO, MYWAY, XPEDITION.

Interaktywne lusterka

Lusterko może być nie tylko przydatne dla rodzica, ale również atrakcyjne dla dziecka. Temu służą interaktywne lusterka, których zadaniem – w dużej mierze, choć nie tylko – jest zabawianie malucha. Lusterka takie wyposażone są w różne funkcje: melodyjki, odgłosy, efekty świetlne i inne akcesoria, jak tasiemki czy plastikowe kształty. Wszystko po to, by zabawiać dziecko w czasie, gdy rodzic musi skoncentrować się na jeździe. Lusterka te często są wyposażone w pilota, dzięki któremu rodzic może w bardzo prosty sposób regulować ich funkcje. Pożytecznym dla rodzica rozwiązaniem jest funkcja nocnej lampki, dzięki której można skontrolować malucha nawet, gdy w samochodzie panuje ciemność.

Mama uśmiecha się do noworodka siedzącego w foteliku XPEDITION.

Jakie lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie wybrać?

Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie należy wybrać, kierując się własnymi preferencjami i potrzebami. Na rynku znajdziecie wiele różnych wielkości, kształtów, funkcji. Jeśli często jeździcie sami z małym dzieckiem, które nie najlepiej znosi jazdę, rozważcie lusterko interaktywne, które zajmie jego uwagę. Jeśli lusterko ma służyć rodzicom starszego dziecka, prawdopodobnie wystarczy klasyczne, bez finezyjnych kształtów czy dodatkowych funkcji. Zwróćcie też uwagę na sposób montażu – w przypadku niektórych lusterek jest łatwiejszy, w przypadku innych – bardziej skomplikowany. Niektóre modele mają specjalną nakładkę antypoślizgową, która z pewnością sprawdzi się w każdym samochodzie.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.