Łóżeczko dostawne dla niemowlaka – jak i jakie wybrać?

Czas czytania: 6 minut

Łóżeczko dostawne dla niemowlaka – jak i jakie wybrać?

Niebawem powitacie na świecie nowego członka rodziny. Kompletujecie wyprawkę, urządzacie pokoik malucha, kupujecie niezbędne akcesoria. Zastanawiacie się nad wyborem łóżeczka? Myślicie o dostawnym? Pomożemy Wam w wyborze! Z poniższego artykułu dowiecie się wszystkiego o łóżeczkach dostawnych.

Łóżeczko dostawne, czyli jakie?

Co to właściwie jest łóżeczko dostawne? Jak sama nazwa wskazuje – można je dostawić do łóżka rodzica. Jest mniejsze od klasycznego łóżeczka, lżejsze i łatwiej je przemieścić. To opcja dla niemowląt, które wymagają ciągłej bliskości rodzica, regularnego karmienia, w dzień i w nocy.

Łóżeczka dostawne – zalety

Najważniejszą zaletą takiego łóżeczka jest to, że dziecko przebywa obok Ciebie. Dzięki temu nie musisz wstawać z łóżka za każdym razem, gdy chcesz nakarmić lub uspokoić malucha. Możliwość opuszczania jednego boku w łóżeczkach dostawnych to wielkie udogodnienie dla rodzica. Dzięki temu dziecko będzie blisko Ciebie – na wyciągnięcie ręki.

Dostawkę można przymocować do różnych typów łóżek za pomocą długich pasów, a także wyregulować jej wysokość. Na przykład NESTE AIR ma aż 5 stopni regulacji – dzięki temu idealnie dopasujesz łóżeczko do wysokości swojego łóżka. W tej dostawce regulować można również wysokość nóżek tak, by łóżeczko idealnie przylegało do łóżka rodzica.

Kolejną zaletą jest na pewno mobilność łóżeczek – bardzo łatwo można je przesuwać i przenosić. Większość łóżeczek ma kółeczka. W kilka chwil przesuniecie je np. z sypialni do salonu czy kuchni i mały szkrab będzie zawsze na oku. Dzięki swej mobilności dostawki Kinderkraft sprawdzają się także jako samodzielne łóżeczka dla niemowląt. Nadają się idealnie do drzemki w ciągu dnia pod okiem rodzica.

Nowoczesne łóżeczka mają także możliwość regulacji kąta nachylenia (jak w przypadku NESTE AIR, NESTE UP, NESTE GROW). Jest to duże udogodnienie dla dziecka, kiedy ma katar (ułatwi oddychanie w nocy) lub problem z częstym ulewaniem się pokarmu.

Łóżeczka dostawne są również łatwe do utrzymania w czystości. Większość pokrowców można łatwo ściągnąć i prać w pralce.

Łóżeczka dostawne – wady

Czy są w ogóle jakieś wady łóżeczek dostawnych? Można tu jedynie wspomnieć o niewielkich rozmiarach dostawek. Choć w głównej mierze cecha ta postrzegana jest jako zaleta – jest to idealne rozwiązanie w małych pomieszczeniach (standardowe łóżeczka zajmują znacznie więcej miejsca).

Niewielkie łóżeczko trzeba będzie wymienić na nowe przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Łóżeczka dostawne przeznaczone są dla dzieci do 9 kg lub do momentu, w którym dziecko zacznie się samodzielnie przekręcać. Choć pojawiają się na rynku także takie łóżeczka, które można przekształcić z niewielkiej dostawki w łóżeczko dla starszego dziecka (może z niego korzystać nawet do około roku!).

Warto wspomnieć także o wyjątkowym łóżeczku KOYA 4 w 1. Wygląda jak klasyczny, drewniany mebelek, a pełni funkcję:

  • dostawki,
  • łóżeczka niemowlęcego (90 x 60 cm),
  • łóżeczka dziecięcego (120 x 60 cm),
  • kojca.

KOYA rośnie razem z dzieckiem! Dzięki łatwej zmianie funkcji łóżeczko posłuży Twojemu maluchowi od narodzin do ok. 2 roku życia.

Wybór łóżeczka to indywidualna sprawa rodziców. Są tacy, którym zależy na tym, by inwestować w jeden mebelek, który wystarczy dziecku na dłużej. Inni wolą zmieniać łóżeczka w miarę potrzeb. W ofercie marki Kinderkraft znajdziesz produkty, które zadowolą każdego rodzica i malucha. Nocne pobudki mogą być znacznie przyjemniejsze – bez konieczności wstawania do dziecka i wyciągania go z łóżka. A niemowlę będzie dużo spokojniejsze, gdy będzie czuć obok kojącą bliskość rodzica.

Dostawne czy turystyczne?

Lubisz podróżować? Jeśli chcesz zabierać ze sobą malucha, musisz zapewnić mu komfortowe miejsce do snu i odpoczynku. Jeśli posiadasz już klasyczne łóżeczko niemowlęce, a zależy Ci na wspólnych podróżach z maluchem – oprócz niego zaopatrz się w łóżeczko turystyczne.

Dostępnych jest wiele łóżeczek turystycznych z atrakcyjnym wyposażeniem (przewijakiem, półeczkami, karuzelą z zabawkami, moskitierą), jak np. JOY. Łatwo i szybko złożysz je, zapakujesz w torbę i przetransportujesz. Są też łóżeczka turystyczne, które pełnią funkcję samodzielnego łóżeczka dla malucha w domu, jak np. SOFI PLUS (również kojca i kołyski).

Czy warto zainwestować w łóżeczko dostawne?

To kwestia indywidualna, zależy od wielu czynników. Na pewno będzie to świetny wybór dla rodzin posiadających mieszkanie o mniejszym metrażu. Ale oczywiście to nie przestrzeń jest tu kluczową przesłanką do zakupu…

Obecnie większą uwagę przykłada się do poczucia bliskości i więzi między matką i dzieckiem. Coraz więcej mówi się o tym, jak bardzo ta bliskość warunkuje późniejszy rozwój dziecka. Dla rodziców są to sprawy dużo ważniejsze niż wymiary czy mobilność. Łóżeczko dostawne gwarantuje bliskość, a jednocześnie zapewnia Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i ochronę (w przeciwieństwie do spania z maluszkiem w jednym łóżku).

Drugim argumentem przemawiającym za kupnem łóżeczka jest niewątpliwie komfort rodzica. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielkim wysiłkiem dla młodej mamy są codziennie nieprzespane noce. Na początku dziecko domaga się karmienia co 3-4 godziny, ale są też dzieci, które budzą się jeszcze częściej. Co robi wtedy mama? Wybudza się ze snu, wstaje, wyjmuje niemowlę, karmi (jeśli mlekiem modyfikowanym, to dochodzi cały proces przygotowania mieszanki), usypia malucha, odkłada do łóżeczka, wraca spać. A jest to i tak bardzo okrojona wersja wydarzeń. Niemowlaki bywają niespokojne, gdy nie czują obok rodzica, często płaczą. Dopiero uczą się świata i rozkładu dnia dorosłych. Nie wspominając o kolkach, gorączkach, katarze...

Dla większości mam ważne jest to, by ograniczyć niepotrzebny wysiłek w nocy do minimum i móc odzyskać siły. Dla kobiet, które niedawno urodziły, bardzo ważne jest stworzenie komfortowych warunków do funkcjonowania z maluchem. Największa regeneracja organizmu odbywa się podczas snu, dlatego mama powinna spać tyle, ile się tylko da. Przecież kolejny dzień niesie ze sobą tyle wyzwań i emocji! Łóżeczko dostawne w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie młodym rodzicom. Wygoda mamy i dziecka nie ma ceny.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem łóżeczka dostawnego?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wymiary łóżeczka oraz na informację producenta o maksymalnej wadze niemowlęcia, które może w nim spać. Pamiętajmy, by sprawdzić, z jakiego materiału wykonano łóżeczko i czy jest to surowiec bezpieczny dla dziecka. Ważny jest też stabilny stelaż – może być stalowy lub lżejszy, aluminiowy.

Kolejna rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę, to materac. Warto dowiedzieć się, czy jest odpowiednio twardy (jak zalecają fizjoterapeuci), czy jest elementem wyposażenia łóżeczka czy trzeba go dokupić osobno. Twardy materac w zestawie, dodatkowo z pasującym prześcieradłem, to zaleta m.in. łóżeczka NESTE UP.

Nie zapomnijmy też o ściankach dostawki. Powinny mieć siateczkę, która zapewni swobodny dopływ powietrza. Na rynku wyróżnia się pod tym względem nasze łóżeczko NESTE AIR, którego wszystkie ścianki wykonane są z siateczki. Doskonale sprawdzi się podczas upałów i w ciepłym klimacie. Zapewni to maluchowi świetną cyrkulację powietrza, a rodzicom – dobry widok na dziecko.

Gdy podejmujemy decyzję o kupnie łóżeczka dostawnego, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem naszego maluszka (produkt musi posiadać niezbędne atesty oraz zawierać informacje, z jakich materiałów jest wykonany). Następnie zobaczmy, czy łóżeczko można łatwo dopasować do łóżka (duży zakres regulacji wysokości materaca oraz nóżek) oraz czy ma dobrej jakości materac. Jeśli dostawka ma funkcję łóżeczka samodzielnego – istotne będą też kółeczka (bardzo ułatwią przemieszczanie do innych pomieszczeń).

Na koniec zastanówmy się, czy dopasuje się ono do naszego stylu życia. Jeśli chcemy być mobilni i podróżować razem z maluchem – wybierzmy produkt lekki, który łatwo się składa i który ma torbę do transportu.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.