Łóżeczko dla dziecka i niemowlaka – rodzaje łóżeczek i jakie wybrać

Łóżeczko dla dziecka i niemowlaka – rodzaje łóżeczek i jakie wybrać

Zdrowy sen jest dla niemowlaków niezwykle ważny. Trzeba zadbać, by miały do niego odpowiednie warunki. Nie osiągnie się tego bez dobrego łóżeczka dziecięcego. Ale wybierając najwłaściwszy model, rodzic powinien kierować się wieloma kwestiami – rozmiarem, funkcjonalnością, osobistymi preferencjami. Sprawdźcie, jakie modele łóżeczek znajdziecie na rynku i czy w ogóle łóżeczko dla niemowlaka jest niezbędne.

Czy łóżeczko dla niemowlaka jest w ogóle potrzebne?

Pytanie zawarte w tytule tego punktu może niektórym wydawać się co najmniej dziwne. Gdzie ma bowiem spać dziecko, jak nie w łóżeczku? Wydawać by się mogło, że łóżeczko dla niemowlaka to absolutny must have każdej wyprawki malucha. Ale czy jest tak rzeczywiście? Są różne teorie. Nie brakuje głosów twierdzących, że dzieci z powodzeniem mogą spać w łóżku razem z rodzicami, co zapewnia maluchom bliskość, a rodzicom wygodę – na przykład mama nie musi wstawać w nocy, by nakarmić niemowlę.

Istnieją również alternatywne formy łóżeczka dziecięcego, jak na przykład kosze Mojżesza. Są to niewielkie kosze z wikliny, liści palmy, filcu lub plastiku, które przypominają nieco gondolę wózka. Ich zaletą jest mobilność. Mają specjalne uszy – jak prawdziwy kosz – dzięki którym można je przenosić tam, gdzie tylko chcemy. Ale w zestawach sprzedawane są zazwyczaj specjalne stojaki, czasem nawet wyposażone w płozy do bujania. Gdy postawimy kosz na stojak, to przypomina małe klasyczne łóżeczko. Z kosza Mojżesza dziecko może korzystać zazwyczaj do około 3-4. miesiąca życia. Po tym okresie po prostu z niego wyrośnie.

Jeszcze inną formą jest baby box, inspirowany kulturą fińską. W tym kraju każdy obywatel dostaje po porodzie wyprawkę, w skład której wchodzi pudełko z kartonu z materacykiem, które służy dziecku jako łóżeczko aż do uzyskania masy 9 kg lub długości ciała 70 cm.

Ale nie oszukujmy się – ani kosz Mojżesza, ani baby box, ani tym bardziej spanie z rodzicem nie zastąpią na dłuższą metę łóżeczka – choćby ze względu na to, że maluchy drzemią przecież w ciągu dnia, a pozostawienie ich w łóżeczku zabezpieczonym odpowiednimi szczebelkami jest po prostu najpewniejszą opcją. Niektórzy uważają również, że spanie w łóżeczku jest znacznie bezpieczniejsze dla dziecka niż spanie z rodzicem. To może być także niewygodne, bo maluchy mają tendencje do wiercenia się.

Mama odkłada malucha do łóżeczka dla dziecka koya w pokoju dziecięcym.

Rodzaje łóżeczek dla dzieci i niemowlaków

Przeglądając oferty łóżeczek dziecięcych, możemy dojść do wniosku, że każdy producent stara się zaoferować coś, czego nie ma nikt inny na rynku. Wariantów jest wobec tego bardzo wiele. Ale jest kilka rodzajów łóżeczek, które powtarzają się najczęściej. Warto je znać, by dobrać najodpowiedniejsze do swoich potrzeb.

Łóżeczka dostawne

Łóżeczka dostawne powstały z troski o dostarczenie najmłodszym odpowiedniej bliskości, ale również o wygodę rodzica, który ma w nocy malucha na wyciągnięcie ręki. Niektóre modele w dzień mogą funkcjonować jako łóżeczka tradycyjne, a zamieniają się w dostawkę po opuszczeniu jednej ścianki. Dzięki temu, gdy przysunie się je na wygodnych kółkach do łóżka rodziców i przypnie pasami zabezpieczającymi, maluch może spać zaraz obok rodziców, nie rezygnując z zalet drzemania na oddzielnym posłaniu. To bardzo wygodna opcja, bo karmiąca w nocy mama nie musi wstawać do malucha, a jednocześnie i rodzice, i dziecko wysypiają się, nie zabierając sobie wzajemnie miejsca. W naszej ofercie znajdziecie wiele łóżeczek z funkcją dostawki, wśród których znajdziecie najodpowiedniejsze dla siebie. Możecie wybierać spośród łóżeczek: NESTE AIR, UNO UP, KOYA i NESTE UP. 

Łóżeczka tradycyjne

Łóżeczka dziecięce tradycyjne to najpopularniejsze meble dla niemowlaków. Są najczęściej wykonywane z drewna, choć niekiedy możecie znaleźć łóżeczka metalowe. Zazwyczaj nie mają kółek, ale znajdą się i takie wersje. Różnią się zasadniczo rodzajem drewna, z jakiego są wykonane, kolorem, zdobieniami i małymi detalami. Przykładem takiego tradycyjnego łóżeczka dziecięcego – wykonanego z drewna, o wyjątkowym designie – jest nasze STELLO. Niektóre modele oferują wyjmowane szczebelki, dzięki którym, gdy maluch podrośnie, będzie mógł wygodnie sam wchodzić do łóżeczka i wychodzić z niego. nasze MIA i NICO funkcjonują na nieco innej zasadzie. Pozwalają na demontaż całego boku i zmianę łóżeczka niemowlęcego w tapczanik z małą barierką dla większych dzieci.

Łóżeczka 3 w 1 - wielofunkcyjne

Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać łóżeczko dostawne, tradycyjne, z funkcją kojca, a może połączone z przewijakiem czy komodą, to wcale nie musicie wybierać – możesz postawić na łóżeczko wielofunkcyjne. Na rynku znajdziecie wiele wariantów: 2 w 1, 3 w 1, 4 w 1, a nawet oferujące jeszcze większą liczbę funkcji. Wszystko zależy od kreatywności producenta. W naszej ofercie jest na przykład KOYA, która jest łóżeczkiem dziecięcym 4 w 1, bo oferuje funkcję samodzielnego łóżeczka niemowlęcego, dostawki, łóżeczka dziecięcego oraz kojca.

Łóżeczka turystyczne dla dzieci i niemowlaków

Łóżeczka turystyczne dla dzieci to niezwykle przydatne meble, doceniane szczególnie przez tych rodziców, którym nieobce jest podróżowanie z maluchami. Są składane, lekkie i niewielkich rozmiarów – wszystko po to, by łatwo dało się je transportować i przechowywać. Niekiedy używa się łóżeczek turystycznych na co dzień. W takich przypadkach należy zadbać o odpowiedniej jakości materac, bo te dołączane do zestawu nie zawsze są odpowiednie, i o regulację poziomu dna łóżeczka.

W domu mama siedzi w fotelu obok łóżeczka dla dzieci stello i przytula malucha.

Łóżeczka dopasowane do wieku

Wybierając łóżeczko dla dziecka, powinniśmy być o krok przed nim. To bardzo ważne, bo nieodpowiednie dobranie wyposażenia pokoju do wieku malucha może stanowić zagrożenie. Szczególnie ważne, by dostosowywać wysokość materaca do umiejętności ruchowych szkraba. Na najwyższym poziomie wysokości materacyk powinien pozostać maksymalnie do momentu, w którym maluch zaczyna się obracać, bo od tej chwili do wstania na kolana może minąć bardzo krótki czas. Na najniższy poziom należy opuścić materacyk, gdy dziecko umie już samodzielnie stać. Wszystko po to, by nie mogło samo wyjść z łóżeczka.

Wybierając łóżeczko, koniecznie zwróćcie również uwagę na jego rozmiar. Na rynku znajdziecie bowiem zarówno łóżeczka niemowlęce, jak i dziecięce. Te pierwsze zazwyczaj mają wymiary 90 x 60 cm, a drugie – 120 x 60 cm. Jeśli nie chcecie kupować dwóch łóżeczek, lepiej od razu postawić na większe.

Istnieją również łóżeczka dziecięce – jak nasze NICO i MIA – które łatwo można zmienić w tapczaniki dla starszych dzieci. Wyciąga się wtedy szczebelki, zakłada niższe zabezpieczenie i zostawia otwarte wejście. To opcja na długie lata, a więc – praktyczna i ekonomiczna.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.