Krzesełko do karmienia dla dziecka - czym jest, rodzaje i od kiedy można używać

Krzesełko do karmienia dla dziecka - czym jest, rodzaje i od kiedy można używać

Krzesełko do karmienia to mebelek, który bardzo ułatwia karmienie niemowląt i małych dzieci. Rodzic nie musi trzymać malucha na kolanach, podczas karmienia może siedzieć lub stać. Dodatkowo krzesełka wyposażone są w tackę, na której można położyć jedzenie do karmienia łyżeczką lub do samodzielnego spożycia przez dziecko. Jeśli myślicie, że takie krzesełka to współczesny wynalazek dla „wygodnych”, jesteście w błędzie – mebelki te uwieczniono na obrazach z XVI wieku!

Rodzaje krzesełek do karmienia

Obecnie można wybierać spośród wielu modeli krzesełek. Można znaleźć produkt najbardziej odpowiedni do aktualnych potrzeb lub wybrać wielofunkcyjny, który posłuży dłużej.

Tradycyjne krzesełka do karmienia

Krzesełka tradycyjne to mebelki wolnostojące i stabilne. Nie można ich składać, dlatego zajmują więcej miejsca. Najlepiej wybrać model o regulowanym siedzisku i z wyciąganą tacką – posłuży dziecku dłużej jako krzesło do rysowania lub do zabawy przy stole.

ENOCK jest ponadczasowym, solidnym krzesełkiem, które posłuży nie tylko do karmienia maluszka od 6. miesiąca życia, ale też starsze dzieci będą go używać jako krzesła do siedzenia przy biurku (aż do 10 lat!). To mebel na lata, wykonany z drewna bukowego. Idealnie dopasujesz go do wieku i wzrostu dziecka, ponieważ siedzisko można ustawić na różnych wysokościach. Tak samo jak podnóżek – krzesełko dla młodszych dzieci ma 3 poziomy regulacji, natomiast wersja dla starszaków umożliwia regulację na 4 poziomach lub całkowity demontaż podnóżka. Tacka jest odpinana, łatwo ją wyjąć i wyczyścić. Trzypunktowe pasy zapewnią dziecku bezpieczeństwo, a jak maluch podrośnie – łatwo je zdemontujesz. ENOCK ma solidną konstrukcję, ale waży tylko 6 kg, łatwo przeniesiesz je z jednego pomieszczenia do drugiego.

Klasycznymi krzesełkami do karmienia są też SIENNA i TIXI. Nóżki tych mebelków wykonane są z drewna, natomiast siedzisko z solidnego plastiku odpornego na zarysowania. Wkładka krzesełka SIENNA wyściełana jest pianką PU, odporną na ścieranie i łatwą do czyszczenia. W przypadku TIXI jest to wodoodporny materiał, wkładkę można wyjąć i wyprać ręcznie. Mebelki mają pięciopunktowe pasy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo i stabilną pozycję. Są to krzesełka 2 w 1 – zarówno do karmienia maluszków, jak i do zabawy lub do rysowania dla starszych dzieci. SIENNA ma antypoślizgowe końcówki na nóżkach – nie przesunie się na kafelkach czy panelach – oraz uchwyt, który umożliwia łatwe przenoszenie. Ma także odczepianą tackę, którą można łatwo wyczyścić po posiłku.

Natomiast TIXI ma podwójną tackę – w jednej są przegródki na jedzenie, w drugiej miejsce na kubek lub butelkę. Dodatkowo odległość tacki od dziecka można regulować i dopasować ją tym samym do rosnącego malucha. Atutem tego modelu jest także szeroki podnóżek, który zapewni podparcie dla nóżek, a także blokada między nogami maluszka, która chroni go przed wysunięciem się z krzesełka.

W domu podczas urodzin grupa dzieci siedzi na krzesełkach ENOCK przy stole.

Składane krzesełka do karmienia

Jak nazwa wskazuje, krzesełka te można złożyć po zakończonym posiłku. Można je wygodnie przechowywać i transportować, bo zajmują mało miejsca. Zazwyczaj są też lekkie, co pozwala łatwo je przenosić.

Do tej kategorii zaliczamy krzesełka YUMMY, TASTEE i LASTREE. Z pierwszych dwóch mogą korzystać maluszki, które nauczyły się już samodzielnie siedzieć. Natomiast LASTREE pełni także funkcję wysokiego leżaczka – mogą korzystać z niego dzieci od urodzenia.

YUMMY i TASTEE są w całości regulowane. Dzięki 7 poziomom wysokości można dopasować te modele do każdego stołu. Oparcie można ustawić w 3 pozycjach (również w półleżącej), tak samo tackę – dzięki temu można wygodnie posadzić malucha na krzesełku. Zmiana pozycji podnóżka zapewni podparcie dla nóżek. Mebelki te pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które w razie potrzeby można wyjąć do prania. Krzesełka można łatwo przechowywać – składają się do pozycji stojącej, a po złożeniu można przypiąć tackę do tylnych nóg. TASTEE dodatkowo ma pojemny koszyk na drobiazgi.

LASTREE to produkt wyjątkowy, ponieważ może pełnić zarówno funkcję wysokiego leżaczka dla maluchów od pierwszych dni życia, jak i krzesełka do karmienia dla siedzących dzieci (od ok. 6 miesiąca życia). Dzięki szerokim zakresom regulacji model ten będzie towarzyszył dziecku aż do 3. roku życia (lub do osiągnięcia wagi 15 kg). Wysokość siedziska można ustawić na 5 poziomach – bez problemu dopasuje się do każdego stołu, jak również do Ciebie, np. gdy zechcesz karmić malucha, siedząc w wygodnym fotelu. 3 pozycje regulacji oparcia i podnóżka sprawią, że LASTREE w mig dostosuje się do Twojego dziecka. Możesz rozłożyć siedzisko aż do pozycji leżącej, dzięki czemu smyk będzie mógł w nim chwilę odpocząć. Dodatkowy podnóżek dla najmłodszych zapewni mu dodatkowy komfort. Podwójną tackę możesz wyregulować w 3 odległościach od siedziska, a także całkowicie zdemontować w celu wyczyszczenia.

LASTREE ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które są regulowane, wytrzymałe i przepinane na dwie wysokości. Praktyczne rozwiązania, takie jak kieszonka z tyłu oparcia i pojemny kosz pod siedziskiem, sprawią, że będziesz mieć pod ręką wszystko, co potrzebne. Pokrowiec łatwo utrzymać w czystości, a dzięki dwustronnej wkładce szybko odmienisz wygląd krzesełka. LASTREE ma też 4 miękkie i ciche kółka ułatwiające transport mebelka do innego pokoju. Tak jak poprzednie modele możesz je łatwo złożyć i zmniejszyć jego wymiary poprzez przypięcie tacki do tylnych nóg.

Tata siedzi przy stole z dwójką dzieci, maluch siedzi w krzesełku SIENNA.

Nadstawka do krzesła

Nadstawka to siedzisko, które montuje się na zwykłym krześle. Dziecko siedzi wtedy przy stole razem z rodziną, może uczestniczyć w codziennych posiłkach i obserwować wszystko, co się dzieje wokół. Model ten ma niewielkie rozmiary, łatwo zmieścisz go w szafie lub zabierzesz w podróż.

Krzesełko mocowane do blatu

Są też krzesełka mocowane do blatu stołu za pomocą antypoślizgowych zaczepów. Mają niewielkie rozmiary, bez problemu mieszczą się w schowkach i bagażnikach. Jednak należy mieć na uwadze, że nadają się one wyłącznie do ciężkich stołów. Nie montuj nigdy takiego krzesełka do stolików, których stabilności nie jesteś pewien.

Krzesełko do karmienia ze stolikiem

Na rynku są także dostępne krzesełka, które mają wbudowany stolik. Można łatwo rozłożyć konstrukcję na dwa oddzielne mebelki – fotelik dla starszego dziecka i praktyczny stolik. Dziecko może na nim rysować, lepić z plasteliny, układać klocki etc. Mogą być to jego pierwsze własne mebelki do pokoiku.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zestaw taki jest cięższy od klasycznych krzesełek, mniej mobilny i raczej nie ma możliwości schowania go, gdy nie jest używany.

W domu starsze dziecko stoi przy krzesełku SIENNA, w którym siedzi maluch.

Zabezpieczenie dziecka w foteliku

Krzesełko do karmienia musi mieć pasy bezpieczeństwa. Za każdym razem, gdy wkładasz do niego dziecko, upewnij się, że maluch ma zapięte pasy. Samo przypięcie tacki nie jest wystarczające, by zabezpieczyć je przed upadkiem!

Krzesełko, które ma kółka, należy zablokować przed umieszczeniem w nim malucha. Mebelek ustawiaj zawsze w bezpiecznej odległości od sprzętów czy elementów wyposażenia, które mogą stanowić zagrożenie, np. kuchenki, zasłon, okien, kominków, schodów etc.

Pamiętaj – nigdy nie zostawiaj dziecka w krzesełku samego w pokoju.

Od kiedy dziecko może korzystać z krzesełka do karmienia?

Z krzesełek do karmienia powinny korzystać dzieci, które potrafią już samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą. Chyba że jest to krzesełko i leżaczek w jednym – wówczas z funkcji leżaczka mogą korzystać maluszki już od urodzenia, jak w przypadku LASTREE.

Zawsze sprawdzaj normy wiekowe i wagowe, które podaje producent na opakowaniu.

Krzesełko drewniane czy plastikowe?

Krzesełka drewniane są wytrzymałe, solidne i estetyczne. Przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Gdy maluch podrośnie, można je przerobić na niski stoliczek z krzesełkiem lub większe krzesło do biurka. W większości modeli nie ma możliwości regulacji pozycji oparcia, dlatego nadają się one dla maluchów, które siedzą już samodzielnie. Zazwyczaj nie mają też miękkiej wyściółki. Krzesełko ENOCK jest wyjątkiem – można dokupić do niego poduszki i przymocować je do siedziska i oparcia. Drewnianych mebelków najczęściej nie można złożyć do niewielkich rozmiarów, nadają się zatem dla rodzin dysponujących większą powierzchnią.

Krzesełka plastikowe są najczęściej spotykane na rynku. Mają wiele zalet: możliwość regulacji oparcia, wysokości siedziska, ustawienia podnóżka. Dlatego niektóre modele nadają się także dla mniejszych dzieci jako leżaczki. Siedziska najczęściej są wyłożone miękkim materiałem odpornym na zabrudzenia. Niewątpliwymi atutami takich krzesełek są lekkość i łatwe składanie, co znacznie ułatwia ich przechowywanie. Złożony mebelek można łatwo przenieść, schować do szafy lub zabrać w podróż.

Jaki rodzaj tapicerki wybrać?

Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest pokrowiec krzesełka. Może być to pianka PU lub ekoskóra – wówczas łatwo utrzymamy je w czystości. Wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną szmatką. Wyjmowana wkładka najczęściej jest zrobiona z materiału, który można wyprać w pralce.

Krzesełko z kółkami czy bez?

Kółka ułatwiają transport mebelka do innego pomieszczenia lub po prostu przysunięcie go do stołu. Zwróć uwagę na to, czy można je zablokować. koniecznie zablokuj kółka przed posadzeniem maluszka na krzesełku!

W domu tata siedzi przy stole z dzieckiem siedzącym w krzesełku LASTREE.

Jakie cechy powinno mieć dobre krzesełko do karmienia?

Krzesełko do karmienia powinno być przede wszystkim bezpieczne, to znaczy, że powinno zapewniać dziecku utrzymanie prawidłowej pozycji. Przypomnijmy – do klasycznych krzesełek (bez funkcji leżaczków) wkładamy jedynie dzieci, które są w stanie samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą.

Jakie są cechy dobrego krzesełka?

Wsparcie pleców na wysokości łopatek

Oparcie powinno wspierać plecki malucha w odpowiednim miejscu, czyli na wysokości łopatek. Zapobiegnie to zaokrąglaniu plecków, pozwoli dziecku utrzymać prawidłową, wyprostowaną pozycję. Maluch powinien trzymać barki opuszczone, nie powinien wysuwać ich do przodu.

Zapewnianie swobodnych ruchów górnej części ciała

Tułów malucha musi być aktywny i prosty. Dziecko nie może opadać ani wyginać się w żadną stronę.

Podpieranie miednicy i dolnego odcinka kręgosłupa

Krzesełko powinno być dopasowane, nie może być zbyt obszerne ani mieć śliskiej powierzchni. Dziecko nie może się w nim przesuwać. Maluch powinien siedzieć na guzach kulszowych, równomiernie je obciążając. Miednica nie może wychylać się do tyłu ani do przodu.

Wybieraj modele, które mają specjalne wkładki. Dzięki nim łatwiej dopasujesz mebelek do malucha, a kiedy ten podrośnie, po prostu wyjmiesz wkładkę.

Regulowana wysokość i głębokość siedziska

Idealny model krzesełka powinien mieć regulowaną głębokość siedziska oraz odległość tacki. Dzieci szybko rosną, więc taki mebelek posłuży im długo. Przydatną funkcją jest także regulacja wysokości – pozwoli dopasować krzesełko do każdego stołu lub do pozycji, w której chcesz karmić malucha.

Podparcie dla stóp

Zwróć uwagę, czy krzesełko ma dodatkowy podnóżek dla najmłodszych. To ważny element, który zapewni maluchowi stabilizację. Niektóre modele mają także regulowany podnóżek, który bez problemu dopasujesz do wzrostu dziecka.

Stabilność

Mebelek powinien mieć stabilną konstrukcję. To gwarancja, że dziecko nie będzie się przechylać. Nóżki powinni być solidne, szeroko rozstawione i antypoślizgowe. Jeśli mają kółeczka, muszą mieć też ich blokadę, by dziecko nie odepchnęło się od stołu.

Łatwe czyszczenie

Wbrew pozorom jest to dość istotna cecha. Jeśli chcesz wybrać krzesełko drewniane, zwróć uwagę czy drewno jest odpowiednio lakierowane lub malowane – zapobiegnie to wsiąkaniu plam po soczkach, kaszkach i zupkach. Jeśli decydujesz się na mebelek z tworzywa, czyszczenie będzie bardzo łatwe. Pokrowce wykonane z ekoskóry lub pianki PU wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a potem wytrzeć na sucho. Niektóre wkładki można także prać w pralce. Odczepiane tacki równie łatwo umyjesz pod bieżącą wodą.

Wielofunkcyjne krzesełka do karmienia 2 w 1 i 3 w 1

Wybór krzesełek na rynku jest przeogromny. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu dodatkowych funkcji. Mebelki te przestają być już tylko krzesełkami do karmienia. Mogą także pełnić funkcję leżaczków dla najmłodszych (rozkładają się do pozycji leżącej), jak np. LASTREE, lub można je zmienić w krzesełko dla starszego dziecka (do zabawy i rysowania przy stoliku), jak np. ENOCK, SIENNA czy TIXI. Istnieją także mebelki 3 w 1, z wbudowanym dodatkowym stolikiem. Gdy dziecko podrośnie, zestaw można rozmontować, tworząc osobne krzesło i mały stolik do zabawy.

Wybierając w sklepie krzesełko do karmienia, sprawdź najpierw, czy ma ono atesty bezpieczeństwa oraz z jakich materiałów zostało wykonane. Bardzo ważne są także normy wiekowe i wagowe dla danego modelu – producent musi umieścić je na opakowaniu. Mebelek powinien mieć regulowane pasy bezpieczeństwa i zapewniać dziecku utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Jeśli chcesz, by posłużył Wam latami – wybierz krzesełko z regulacją podnóżka, siedziska, tacki oraz wysokości.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.