Kitchen helper – kuchenny pomocnik dla dziecka i rodziców

Kitchen helper – kuchenny pomocnik dla dziecka i rodziców

Opieka nad dzieckiem i wykonywanie obowiązków domowych to nie lada wyzwanie. Każdy rodzic wie, jak ciężko znaleźć chwilę, by ugotować obiad, kiedy maluch domaga się jego uwagi. Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji? Owszem – kitchen helper! Zapraszamy do lektury!

Co to jest kitchen helper i do czego służy?

Wciąż niewiele osób wie, czym jest kitchen helper. Jest jeszcze mało znany w naszym kraju. Dlatego pragniemy zapoznać Was z tym pomocnym mebelkiem!

Pomocnik kuchenny to nic innego jak rodzaj podestu, za pomocą którego dziecko dosięga do blatu w kuchni – może obserwować czynności rodziców, a tym samym uczyć się od nich. Kiedy maluch podrośnie, będzie mógł również aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków.

Czy kitchen helper jest potrzebny?

Spytacie – czy taki podest jest mi w ogóle potrzebny? Czy mogę się bez niego obejść? Otóż nie jest to niezbędny mebel w Twoim domu, jak np. łóżeczko dla dziecka. Możesz funkcjonować bez niego.

Jednak jeśli użyjesz go choć raz – zrozumiesz, dlaczego wiele rodzin na całym świecie nie wyobraża sobie już dnia bez tego pomocnika!

Pomyśl – będziesz mógł w spokoju przygotować posiłek, a dziecko będzie mieć z tego powodu wielką frajdę! Kitchen helper to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Maluch, stojąc na podeście, jest bezpieczny, a blat kuchenny jest w zasięgu jego oczu i rączek.

Ile razy słyszeliście, jak dziecko domaga się Waszej uwagi i żąda, byście bawili się z nim właśnie podczas wykonywania domowych obowiązków? Za każdym razem? Dzieci reagują w ten sposób, kiedy widzą, że uwaga rodzica nie jest na nich skupiona. Dlatego często ugotowanie obiadu graniczy z cudem.

Dzięki pomocnikowi kuchennemu Twoje dziecko będzie uczestniczyć w całym procesie – nie będzie mieć wrażenia, że jest poza nim, a rodzice nie mają dla niego czasu. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom, a dzięki temu mebelkowi mają taką możliwość. Wspólne przygotowywanie posiłków sprzyja budowaniu więzi, jest także świetną zabawą!

Wpływ kitchen helpera na rozwój dziecka

Poprzez obserwację zachowania rodziców dzieci uczą się różnych czynności. Potem, w miarę rozwoju umiejętności, same mogą uczestniczyć w tych działaniach. Bez wątpienia wspólne przygotowywanie posiłków uczy samodzielności. Dziecko może pomagać na wiele sposobów – może podawać składniki, mieszać je, porządkować rzeczy na blacie, lepić z ciasta. Takie pomaganie rozwija zdolności manualne, zręczność i zaradność. Uczy także, że „posiłki nie biorą się z lodówki”, ale trzeba je własnoręcznie przygotować – maluch zdobywa niezbędną wiedzę o życiu. Może również próbować nowych smaków, poznawać różne produkty spożywcze. Dzięki temu wiele dzieci chętniej je – smakują im dania, które „same” przygotowały.

Takie aktywne uczestniczenie w obowiązkach domowych powoduje, że dzieci rozwijają poczucie własnej wartości. Uczestniczą bowiem w czymś ważnym, mają poczucie własnej skuteczności, widzą swoje małe sukcesy. Wszak zrobienie czegoś tak jak mama i tata to dopiero powód do dumy!

Rodzice powinni stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których dziecko może uczestniczyć i dzięki którym maluch będzie widział efekty swojej pracy. Dawanie dzieciom wyzwań na miarę ich możliwości to najlepszy sposób na budowanie w nich poczucia sprawczości, dobrej samooceny i wiary we własne siły.

Kinderkraft

Od kiedy można zacząć używać kitchen helpera?

Producenci zalecają, by korzystały z niego dzieci powyżej 3. roku życia. Dla mniejszych dzieci, które jeszcze nie potrafią stać, zaleca się używanie krzesełek do karmienia. Umieszczając dziecko w takim krzesełku, będziesz mieć pewność, że jest bezpieczne (mają pasy). Twój maluch zawsze będzie mógł obserwować, co robisz, a Ty będziesz mieć go na oku!

Krzesełko LASTREE ma dodatkową funkcję leżaczka, dlatego maluch może korzystać z niego od momentu narodzin. Jest to wysoki mebelek, malec wszystko lepiej widzi niż w klasycznym, niskim leżaczku – może patrzeć na to, co robią rodzice. Oparcie i podnóżek są regulowane, a możliwość regulacji wysokości siedziska sprawia, że LASTREE dopasuje się do każdego stołu czy blatu. Podobnie jak krzesełko ENOCK, z tą różnicą, że z ENOCKA mogą korzystać jedynie dzieci, które już siedzą – nadaje się nawet dla kilkulatka do 35 kg! ENOCK może pełnić podobne funkcje do kitchen helpera, z tym że dziecko będzie w pozycji siedzącej, a nie stojącej.

Jak długo można go używać?

Kitchen helper to mebelek, który rośnie razem z dzieckiem. Posłuży Wam co najmniej kilka lat. A na pewno do momentu, w którym dziecko urośnie na tyle, by samodzielnie i swobodnie dosięgnąć blatu. Można regulować wysokość siedziska kuchennego pomocnika, jak również położenie barierek zabezpieczających dziecko.

Budowa kitchen helpera

Pomocnik kuchenny w podstawowej wersji składa się z dwóch boków, podestu, stopnia i blokady zabezpieczającej przed upadkiem. Podest ma postać półki o regulowanej wysokości.

Poza standardowymi mebelkami producenci oferują także modele o bokach w różnych kształtach. Wzory geometryczne czy kształty zwierząt – jest w czym wybierać.

Pomocnik wykonany jest zazwyczaj z drewna, z płyty MDF lub ze sklejki. Spotykane są także plastikowe konstrukcje.

Rodzaje kitchen helperów

Klasyczne, podstawowe modele to podesty do asystowania rodzicom przy kuchennym blacie, stole. Mogą być także wykorzystywane przy umywalce lub wszędzie tam, gdzie dziecko nie może samodzielnie dosięgnąć.

Można spotkać także zestawy – pomocnik 2 w 1, a nawet 3 w 1. W zestawie, oprócz pomocnika, znajduje się np. zjeżdżalnia lub drabinka. Czy jest to konieczne? Z pewnością nie, utrudni tylko przenoszenie masywnej konstrukcji. Podest powinien pełnić swą podstawową funkcję i nie rozpraszać dziecka.

Kinderkraft

Drewniany, plastikowy, a może DIY?

Zastanawiasz się, który pomocnik kuchenny wybrać? Mebelek, przede wszystkim, musi mieć solidną konstrukcję, która wytrzyma codzienne, wielokrotne wchodzenie i schodzenie. Takie są podesty wykonane z drewna. Ich minusem jest jednak ciężar. Jeśli jednak chcesz, by mebel służył maluchowi przez wiele lat, zdecyduj się na mebel drewniany lub ze sklejki (lżejszy). Plastikowy będzie miał ograniczony udźwig – sprawdzi się w przypadku mniejszych dzieci.

Można też samemu zrobić taki mebel w duchu „do it yourself”. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż kupienie gotowego podestu. W Internecie istnieje wiele poradników, jak zrobić to samemu od podstaw lub z wykorzystaniem gotowych stołków dostępnych w sklepach meblowych. Samo wykonanie, z przyciętej wcześniej deski lub sklejki, powinno zająć parę godzin. Najważniejsze będzie tu wykończenie – krawędzie muszą być idealnie gładkie.

Jeśli jednak wybitnie nie masz smykałki do majsterkowania, kup solidny, gotowy podest, bo bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomocnik kuchenny musi być bezpieczny. Dziecko będzie wielokrotnie na niego wchodzić, stać w nim i ruszać się na pewnej wysokości. Dlatego najważniejszą cechą, na którą powinno się zwrócić uwagę przed zakupem, jest stabilność. Należy sprawdzić grubość nóg mebla oraz to, czy nogi mają po bokach zabezpieczenia (chronią przed przechyleniem się podestu).

Ważne jest odpowiednie wyregulowanie kitchen helpera, tak by sięgał zawsze do pasa dziecka. Podest powinien się kończyć na wysokości blatu kuchennego lub być minimalnie wyższy. Maluch nie przechyli się wtedy przez barierkę boczną.

Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest wykorzystanie bezpiecznych materiałów. Sprawdź, czy producent posiada atesty i certyfikaty (wymagania normy EN 13986 E1 lub atest CARB ULEF o niskiej zawartości formaldehydu). Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji, nie będziesz mieć pewności, czy mebel nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji. Równie ważne są farby, którymi podest został pokryty. Powinny posiadać atest higieniczny, nie mogą alergizować.

Sprawdź również, czy wszystkie krawędzie są gładkie i zaokrąglone. Pomocnik kuchenny musi być delikatny dla skóry dziecka, a jednocześnie stabilny i odporny na skutki codziennego używania.

Szybko przekonasz się, że kitchen helper znacznie ułatwi Ci funkcjonowanie z maluchem w domu. Dla dużo młodszych dzieci idealne będą leżaczki-krzesełka, takie jak np. LASTREE. To nie tylko mebelki, dzięki nim umożliwisz dziecku uczestniczenie w wielu pracach domowych, a to pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Dziecko nauczy się wielu cennych umiejętności. Zbudujecie także więź – bo nic tak nie zbliża, jak przebywanie razem i wspólne przygotowywanie posiłków.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.