Kinderkraft i UNICEF Polska: Walka o Edukację w Cieniu Katastrof Klimatycznych w Mozambiku

Czas czytania: 2 minuty

Kinderkraft i UNICEF Polska: Walka o Edukację w Cieniu Katastrof Klimatycznych w Mozambiku

Kataklizmy klimatyczne często pozostawiają po sobie zniszczenie i chaos. W Mozambiku, kraju szczególnie narażonym na ekstremalne wydarzenia klimatyczne takie jak cyklony, dzieci stają się bezbronnymi ofiarami tych klęsk. Cyklony Idai i Kenneth, które uderzyły w 2019 roku, spowodowały ogromne straty, w tym zniszczenia lub uszkodzenia 1 260 sal lekcyjnych, pozbawiając 377 tys. uczniów miejsc do nauki.

 

Robotnicy przy pracy nad budynkiem nowej szkoły w Mozambiku

 

Kryzys na wielu poziomach

 

Kryzys klimatyczny i kryzys edukacyjny często idą ze sobą w parze. W Mozambiku coraz częściej występujące cyklony na północy i susze na południu stanowią poważne zagrożenie dla dzieci. Oprócz bycia bezpośrednim zagrożeniem dla życia, cyklony tropikalne poważnie zagrażają dostępności opieki zdrowotnej, czystej wody i infrastruktury sanitarnej.

Mozambik to kraj szczególnie narażony na klęski żywiołowe i zmiany klimatu. Konflikty zbrojne w prowincji Cabo Delgado także przyczyniły się do licznych przesiedleń wewnętrznych, co wpłynęło na sytuację edukacyjną. W tej sytuacji szkoły często stają się schronieniem dla uchodźców, a edukacja schodzi na dalszy plan w obliczu walki o życie.

W 2021 roku na świecie 244 miliony dzieci, w tym 67 milionów w wieku 6-11 lat, nie miało dostępu do edukacji. To liczby świadczące o globalnym kryzysie edukacyjnym. W tym kontekście współpraca z partnerami biznesowymi, takimi jak Kinderkraft, jest kluczowa do zmiany tej sytuacji.

 

Budowniczy w kasku stojący na tle gołych ściany szkieletu nowego budynku szkoły w Mozambiku

 

Współpraca 4Kraft i UNICEF Polska

 

Dzięki współpracy Kinderkraft i UNICEF Polska udało się odbudować i ulepszyć dwie szkoły w Mozambiku. Choć edukacja to kluczowy element rozwoju dzieci i szansa na ich lepszą przyszłość, to szkoły te pełnią także rolę bezpiecznego miejsca w których dzieci mogą otrzymać posiłek i opiekę medyczną.

Znając skomplikowaną sytuację w Mozambiku, Kinderkraft i UNICEF postanowili również wesprzeć budowę trzech pomp wodnych, co pomaga dostarczyć czystą wodę pitną zarówno dzieciom, jak i lokalnym społecznościom.

 

Widok na krajobraz robót budowlanych od strony dziecińca nowej szkoły w Mozambiku

 

Finalnie, w marcu 2023 roku, odbudowane i ulepszone szkoły zostały przekazane pod nadzór regionalnego dyrektora ds. edukacji. Prace remontowe i ulepszenia zapewniły bezpieczniejsze warunki nauki i przyczyniły się do wzrostu liczby uczniów w tych placówkach.

 

Nauczycielka pisząca kredą na nowej tablicy w odbudowanej szkole w Mozambiku

 

Współpraca między UNICEF Polska a sektorem prywatnym, to wyjątkowa okazja do realnej zmiany w życiu najmłodszych mieszkańców Mozambiku i nie tylko. Edukacja to kluczowa inwestycja w przyszłość, a wspólna praca ma ogromny wpływ na życie tych dzieci.

Podsumowując, inicjatywa Kinderkraft i UNICEF Polska to doskonały przykład tego jak biznes i organizacje pomocowe mogą razem działać na rzecz pozytywnych zmian na świecie.

 

Prace wykończeniowe nad elewacją odbudowanej szkoły w Mozambiku

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.