Karuzela do łóżeczka dziecięcego - rodzaje i od kiedy zamontować

Czas czytania: 5 minut

Karuzela do łóżeczka dziecięcego - rodzaje i od kiedy zamontować

Pierwszą zabawką niemowlaka jest twarz mamy i taty. Drugą natomiast może być już zestaw zabawek unoszących się nad jego głową. Różnym kształtom i formom zazwyczaj dodatkowo towarzyszy światło i dźwięk. Karuzela nie tylko wypełnia dziecku czas spędzany w łóżeczku, ale jest także ważnym stymulatorem rozwoju dziecka: ruchowego, wzrokowego i słuchowego.

Karuzela do łóżeczka – co to jest i jaką pełni rolę

Karuzela do łóżeczka dla dziecka to rodzaj zabawki, która znakomicie nadaje się dla niemowląt. Działa na dziecko uspokajająco i stymuluje rozwój percepcji zarówno wzrokowej, jak i słuchowej. Karuzela znajduje się zwykle 20-30 cm nad główką leżącego malca, w najlepszym miejscu do jej obserwowania, dzięki czemu zainteresuje każdego niemowlaka.

Składa się z kolorowych, nierzadko świecących i grających zabawek, które przyciągają wzrok niemowlaka i pobudzają go do działania. Maluszki próbują dosięgnąć zwisającej zabawki, dzięki czemu ćwiczą swoją sprawność ruchową. Natomiast muzyka grana przez zabawkę zarówno rozwija jego percepcję słuchową, jak i wpływa uspokajająco i może towarzyszyć przy zasypianiu. Nie zapominajmy, że karuzela do łóżeczka dla dziecka może być również traktowana jako bardzo ciekawa dekoracja pokoju dziecka.

Kiedy zamontować karuzelę do łóżeczka?

Noworodek rodzi się z bardzo słabym wzrokiem. Dlatego maluszek w pierwszych dniach, a nawet tygodniach zwyczajnie nie widzi zbyt ostro przymocowanej do łóżeczka karuzeli. Dopiero około 3-4 tygodnia będzie miało sens zamontowanie karuzeli do łóżeczka – najlepiej w kontrastowych kolorach czarno-białych, które najłatwiej wyłapuje maluszek o wciąż słabo rozwiniętym wzroku. Dodatkowym atutem będzie, jeśli karuzela ma pozytywkę ze spokojną melodią.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można zamontować karuzeli do łóżeczka zaraz po narodzinach dziecka – niektórzy tak robią dla samych melodii. Ale dobrze wiedzieć, że jej walory wizualne będą póki co cieszyć bardziej rodziców niż malucha. Na dodatek może się okazać, że ledwo dostrzegalna zabawka zamiast uspokajać, będzie rozpraszać dziecko, przeszkadzając w zasypianiu.

Karuzela do łóżeczka Kinderkraft

Rodzaje karuzeli do łóżeczka

W sklepach znajdziecie ogromną liczbę bardzo różnych karuzeli dla dziecka. Jedne będą plastikowe, inne drewniane, kolorowe, czarno-białe, z samochodzikami, serduszkami, projektorami, melodyjkami itd. Wariantów karuzeli do łóżeczka może być więc niemal nieskończona liczba. Zasadniczo jednak karuzele dzieli się na trzy grupy pod względem:

  • miejsca zawieszenia,
  • materiału, z jakiego są wykonane,
  • sposobu mocowania.

Oprócz najpopularniejszych karuzeli do łóżeczka dla dziecka na rynku znajdują się jeszcze karuzele do montowania na wózku, karuzele turystyczne, czyli przeznaczone do montowania na łóżeczkach turystycznych, zintegrowane z bujakami – jak w naszym bujaczku NOLA – oraz karuzele do kąpieli.

Generalnie karuzele do łóżeczek wykonuje się z dwóch rodzajów materiałów: z plastiku i z drewna.

Plastikowe mogą być wyposażone w zabawki tworzone z innych materiałów, na przykład szmaciane. To właśnie karuzele zrobione z plastiku najczęściej mają dodatkowe funkcje, jak pozytywka czy projektor wyświetlający na przykład gwiazdki.

Karuzele drewniane zazwyczaj są wyposażone w zabawki tylko i wyłącznie materiałowe – bez możliwości wzbogacenia zabawki o inne funkcje.

Mocowanie karuzeli do łóżeczka

Sposoby mocowania uzależnione są przede wszystkim od miejsca, gdzie zamierzamy karuzelę przytwierdzić. Karuzele do łóżeczka dla dziecka montowane są zazwyczaj na stałe, poprzez przytwierdzenie do szczebelków lub ramy. W przypadku łóżeczek turystycznych karuzele montuje się do ramy, natomiast karuzele do wózków przytwierdza się do daszku. Karuzele do kąpieli natomiast posiadają przyssawkę, dzięki której zamontuje się je łatwo i wygodnie na każdej ścianie pokrytej kafelkami.

Bez względu na sposób montażu i rodzaj karuzeli najważniejsze jest, by była ona przytwierdzona solidnie – tak, by nie narazić dziecka na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Zaskoczeniem może być fakt, że nie wszystkie karuzele do łóżeczek dla dziecka muszą mieć w zestawie uchwyt do montażu. Uchwyt stanowi zazwyczaj standard wyposażenia karuzel plastikowych. Natomiast gdy zamierzamy kupić od małego producenta drewnianą karuzelę tworzoną ręcznie, to możliwe, że niezbędne będzie dokupienie odpowiedniego uchwytu.

Karuzela z dźwiękiem czy bez?

Czy zdecydować się na karuzelę do łóżeczka dla dziecka wyposażoną w pozytywkę? To z pewnością opcja godna rozważenia. Dźwięk będzie dla maluszka dodatkowym bodźcem, który pozytywnie stymuluje zmysł słuchu, uwrażliwiając na wrażenia dźwiękowe. Delikatna, spokojna melodia może również pomagać dziecku w zasypianiu.

Decydując się na karuzelę z pozytywką, możecie wybierać spośród dwóch opcji: karuzel nakręcanych ręcznie i grających dzięki bateriom. Zauważcie, że niektóre oferują tylko jedną melodię, która szybko może się znudzić nawet maluszkowi, nie mówiąc o rodzicach. Inne natomiast mają w swojej pamięci zapisaną znacznie szerszą gamę nagrań: zarówno popularnych melodii, z kołysankami na czele, ale również odgłosów, na przykład natury. Istnieją na rynku nawet takie karuzele do łóżeczek, do których samemu można wgrać swoje ulubione melodie. Opcję wgrywania własnych kompozycji można znaleźć również w innych produktach dla dzieci, jak na przykład w leżaczku-bujaczku LUMI marki Kinderkraft. Robi się to łatwo i intuicyjnie przez port USB lub jeszcze wygodniej – przez bluetooth.

Karuzela do łóżeczka z projektorem?

Kolejną ciekawą funkcją, jaką mają niektóre elektryczne karuzele do łóżeczek dla dziecka, jest projektor. To bardzo efektowna opcja, która dodatkowo stymuluje wciąż nie w pełni rozwinięty zmysł wzroku dziecka. Dzięki obserwacji maluch ćwiczy również koncentrację i umiejętność skupiania uwagi. Projektor może się też sprawdzić jako mała lampka, która być może nie zastąpi lampki nocnej, ale pozwoli oswoić się dziecku z ciemnością, a rodzicowi lepiej zorientować się w spowitym mrokiem pokoju. Na rynku istnieje bardzo wiele motywów świetlnych, spośród których najpopularniejszy jest motyw gwiazd.

Karuzela do łóżeczka Kinderkraft

Zabawki w karuzeli

Rodzajów zabawek w karuzelach jest bardzo wiele. To ich jakość ostatecznie decyduje o atrakcyjności karuzeli. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować faktu, co zwisa z karuzeli – z jakiego materiału zabawka jest wykonana, jaki ma kształt, kolor i w jaki sposób się porusza. Wyróżnia się zabawki plastikowe, metalowe, drewniane, papierowe i materiałowe (pluszowe, filcowe). Pamiętajmy, że malutkie dzieci, również ze względu na słabo wykształcony wzrok, preferują mocne bodźce wizualne. Dlatego na pewno lepiej sprawdzą się żywe, kontrastujące ze sobą kolory zabawek. W zainteresowaniu zabawkami pomoże z pewnością także ich ruch. Te, które bardziej się ruszają, silniej oddziałują na malucha.

Funkcje dodatkowe karuzeli do łóżeczka

Oprócz pozytywki i projektora karuzele do łóżeczek mają szereg bardzo różnych, niekiedy wyjątkowo przydatnych funkcji, które usprawnią opiekę nad każdym dzieckiem. Taką funkcją jest z pewnością mała lampka wbudowana w karuzelę, która pozwoli delikatnym światłem oświetlić przestrzeń wokół łóżeczka – właśnie taką lampkę ma karuzela będąca elementem zestawu, w skład którego wchodzi łóżeczko turystyczne JOY.

Równie funkcjonalnym dodatkiem jest pilot, dzięki któremu zdalnie i sprawnie można regulować ruch karuzeli, muzykę z pozytywki czy jej głośność. Ale to nadal nie wszystko, bo niektóre modele karuzeli do łóżeczka dla maluszka mają nawet czujnik płaczu, dzięki któremu karuzela włącza się automatycznie, gdy tylko dziecko zakwili.

Kiedy zamontować i zdemontować zabawkę?

Karuzelę do łóżeczka dla dziecka najlepiej zamontować dopiero wtedy, gdy zacznie spełniać swoją funkcję, czyli gdy dziecko rozwinęło zmysł wzroku na tyle, by móc zabawkę zobaczyć – czyli około 3 lub 4 tygodnia życia. Nie ma natomiast jednoznacznych wskazań w przypadku demontażu karuzeli. Najlepszym wyznacznikiem jest brak zainteresowania dziecka – oznacza to, że dziecko zwyczajnie wyrosło z tej formy zabawy. W niektórych przypadkach można korzystać z karuzeli nawet do 18 miesiąca życia dziecka – a w przypadku zabawki z projektorem jeszcze dłużej, nawet 3-4-latkowie uwielbiają świecące, kolorowe gwiazdy.

Dobrą wskazówką jest także moment, kiedy maluszek nauczy się siadać i zacznie dosięgać do zabawki – wtedy lepiej usunąć sprzęt, by przypadkiem dziecko nie urwało wiszących elementów bądź nie przewróciło na siebie całej konstrukcji.

Karuzela nad łóżko – czy jest potrzebna?

Karuzela nad łóżko to jedna z tych zabawek, które nie tylko bawią, ale także stymulują rozwój. Dzięki atrakcyjnym, kolorowym, kręcącym się zabawkom maluch ćwiczy wyciąganie rączki i zaciskanie jej na wiszących przedmiotach. Dźwięki pozytywki wprowadzają w świat muzyki, uspokajając i pomagając malcowi zasnąć. Elementy świecące rozpraszają mrok i dostarczają wrażeń wzrokowych.

Karuzele do łóżeczka przede wszystkim są zabawkami wielofunkcyjnymi, które z pewnością szybko nie znudzą się Twojemu dziecku. Czy są więc potrzebne – odpowiedź wydaje się jasna!

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.