Jakie są najlepsze dźwięki usypiające dziecko? Dźwięki ASMR - co to?

Czas czytania: 4 minuty

Jakie są najlepsze dźwięki usypiające dziecko? Dźwięki ASMR - co to?

Czym jest ASMR? To odpowiedź naszego organizmu na różne bodźce zewnętrzne takie jak dźwięki, obraz, dotyk czy zapach. Wyzwalacze ASMR zdobywają coraz większość popularność, ponieważ pozwalają nie tylko na wyciszenie się i uspokojenie, ale także na walkę z bezsennością i relaks. ASMR już od lat jest popularne wśród dorosłych, jednakże często, nawet intuicyjnie, jest wykorzystywane w celu uspokojenia dzieci. W tym artykule przybliżymy Wam temat ASMR przy współpracy z Klaudią Leclercq, znaną twórczynią działającą na Youtube i Tiktoku, z którą stworzyliśmy serię nagrań wideo z dźwiękami dla dzieci oraz rodziców.

 

Kobieta stojąca na planie zdjęciowym wśród produktów z kolekcji Nature Vibes

 

Co to jest ASMR?

 

ASMR – Autonomous Sensory Meridian Response (ang). To przyjemne uczucie mrowienia, pojawiające się w okolicach górnej części ciała oraz w okolicach kręgosłupa. Mrowienie jest wyzwalane przez konkretny bodziec, najczęściej dźwięk lub dotyk, ale także wyzwalacz zapachowy, wizualny, a nawet smakowy.

 

Niektórzy twierdzą, że mrowienie, wyzwalane w ciele, pozwala odciąć się od obszarów w mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie stresu, co pozwala w skutecznym relaksowaniu się.

 

 1)	ASMR stało się tak popularne ponieważ ma właściwości prozdrowotne. W skuteczny sposób reguluje tętno, poprawia ogólną kondycję. Badania udowodniły, że osoby często korzystające z ASMR są bardziej wyciszone oraz spokojniejsze z niższym poziomem stresu i smutku.

 

ASMR dla dzieci i rodziców

 

Dźwięki ASMR przynoszą wiele korzyści zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Relaksują, uspokajają i pomagają zasypiać. Obecnie zarówno dzieci jak i rodzice potrafią być przebodźcowani otaczającą nas rzeczywistością. Coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na znalezienie spokoju i wtedy właśnie najcześciej trafiają na filmy poświęcone ASMR.

 

Co ciekawe - wiele filmów ASMR jest kierowanych do osób, zmagających się z bezsennością, zbyt długim zasypianiem lub nadmiernym stresem.  

 

2)	Większość rodziców w naturalny sposób uspokaja niemowlęta za pomocą m.in. szeptów, delikatnych dźwięków, głaskania— wszystko to nazywamy dziś „wyzwalaczami ASMR”.

 

Najlepsze dźwięki do usypiania dziecka

 

Głos i dźwięki - to wyzwalacze, które polegają np. na szeptaniu, ale także na powtarzaniu konkretnych słów, które działają uspokajająco. Szeptanie czy czytanie bajek spokojnym głosem rodzice bardzo często robią intuicyjnie, nie zdając sobie nawet sprawy, że te dźwięki są też związane z ASMR.

Popularnym dźwiękiem pomagającym zasnąć w przypadku dzieci jest biały szum, który ma przypominać dziecku szum wód płodowych w brzuchu. Ten dźwięk emitują np. szumisie, suszarka lub odkurzacz. Należy jednak pamiętać o tym, że warto jest przetestować różne dźwięki i sprawdzić, które z nich uspokajają nasze dziecko. Trzeba mieć na uwadze, że  pojawiają się doniesienia ekspertów o tym, że długotrwałe emitowanie jedynie białego szumu może być szkodliwe dla małego dziecka. Maluchy do prawidłowego rozwoju potrzebują różnorodności słuchowej.

 

Innymi popularnymi, relaksującymi dźwiękami są dźwięk silnika samochodowego, gdy maluch znajduje się w środku oraz odgłosy natury takie jak szum morza czy padający deszcz, które działają także relaksująco na dorosłych.

 

 3)	Czytając dziecku do snu warto robić to ściszonym głosem, powoli przewracać strony, aby zaakcentować dźwięk i pokazywać palcami ilustracje aby wzmocnić  tzw. osobistą uwagę.

 

ASMR relaksujące dorosłych

 

W przypadku dorosłych wyzwalaczy jest więcej, więc warto jest znaleźć swoje ulubione. Poza wyżej wymienionymi szeptami czy odgłosami natury (które mogą być również wydobywane przy pomocy przedmiotów) popularne są także dźwięki czesania, głaskania, drapania, stukania przedmiotami, paznokciami czy też odgłosy jedzenia. Popularne wśród twórców ASMR są filmy z odgrywaniem ról, gdy wcielają się oni np. w kosmetyczkę czy fryzjera.

 

Poza samymi dźwiękami ASMR mogą być konkretne zapachy, jak np. zapach skoszonej trawy, mokrego betonu czy zapach ulubionego w dzieciństwie kosmetyku. Oprócz tego istnieją także wyzwalacze wizualne (sielskie krajobrazy, kolory). Nie zapominajmy także o dotyku, czyli np. o głaskaniu.

 

4)	Zalecamy samodzielne wypróbowanie co najlepiej wywoła ASMR. Pamiętajmy jednak, że największą skuteczność osiągniemy gdy postaramy się o m.in. prywatność, ciszę, intymność i oczywiście słuchawki.

 

ASMR - jak uspokoić dziecko?

 

Wszystko zależy od tego, jakie wyzwalacze skutecznie mogą oddziaływać na Twoje dziecko. Sami musicie odkryć, co będzie dla niego najlepsze. Jeśli chcecie je po prostu wyciszyć, polecamy dźwięki natury - szum fal, świergot ptaków, odgłos deszczu czy szelest liści, które znajdziecie m.in. w poniższym wideo:

 

 

 

W nawiązaniu do natury stworzyliśmy kolekcję Nature Vibes - materiały oraz kolory produktów, są stonowane i głębokie, dzięki czemu działają kojąco na malucha oraz rodzica, w przeciwieństwie do mocnych, jaskrawych kolorów.

 

Inspiracją do stworzenia kolekcji Nature Vibes była otaczająca nas natura. Żyjąc w dynamicznym środowisku, bardzo często zapominamy o poświęceniu czasu na relaks oraz wyciszenie. Otaczająca nas technologia sprzyja przebodźcowaniu, dlatego chcemy zachęcić rodziców do powrotu do natury - spędzania jak najwięcej czasu na zewnątrz oraz znalezienia chwili na oddech i odstresowanie przy ASMR. Dlatego podjęliśmy współpracę z Klaudią Leclercq jedną z czołowych twórczyń ASMR w Polsce przygotowując specjalne dźwięki uspokajające dla rodziców i ich dzieci.

 

Kobieta trzymająca torebkę TREASUREBAG z kolekcji Nature Vibes

 

Nie musisz się obawiać - ASMR nie ma negatywnego wpływu na malucha pod warunkiem zachowania różnorodności odgłosów, dlatego możesz śmiało próbować różnych metod. Pamiętaj jednak, aby starać się nie zasnąć, gdy celem jest sen maluszka. :)

Mimo iż nie istnieją badania, które potwierdzałyby ze stuprocentową pewnością skuteczność ASMR i jego pochodzenie, to jednak podejmowane są próby zbadania tego zjawiska, ponieważ jego skuteczność jest namacalna.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.