Jaki wózek zabrać w podróż i jak przewozić go w samolocie

Jaki wózek zabrać w podróż i jak przewozić go w samolocie

Jeśli jesteś aktywnym rodzicem, który nie rezygnuje z podróżowania po przyjściu na świat dziecka, to w końcu będziesz musiał zadać sobie pytanie: jaki wózek wybrać, by wygodnie latać samolotem? Taki wózek musi mieć kilka ważnych cech. Ale to nie wszystko – przed rozpoczęciem podróży trzeba zorientować się w przepisach linii lotniczych, wymiarach luków bagażowy i sposobach zabezpieczania wózka, by podróż nie skończyła się niemiłą niespodzianką.

Jaki wózek do samolotu jest najlepszy?

Zdarza Wam się latać samolotem z maluchem i chcielibyście kupić model wózka, który nadaje się do tego najlepiej? Oto kilka porad, które Wam w tym pomogą. Nie będzie wielką niespodzianką, że najlepiej w tym celu sprawdzą się modele składane, szczególnie takie, które składają się w prosty sposób i do małych gabarytów. Szczególnie istotna jest ta druga cecha wózków: jeśli wózek po złożeniu ma wymiary bagażu podręcznego, to zdarza się, że można go zabrać ze sobą do kabiny pasażerskiej.

W ofercie Kinderkraft znajdziecie wiele wózków stworzonych właśnie z myślą o podróżowaniu – również tym podniebnym. Nasze spacerówki odznaczają się lekkością (niektóre ważą zaledwie 5-6 kg) i prostym sposobem składania do niewielkich gabarytów – zerknijcie choćby na modele NUBI, PILOT czy LITE UP. Niektóre wózki – jak NUBI – dodatkowo zostały wyposażone w wygodny pas do przenoszenia. Model ten wyróżnia się na tle innych wózków i został pomyślany jako idealny do podróżowania. Jego przewaga to niska waga i kompaktowe wymiary, które idą w parze z solidnością. To zalety nieodzowne dla wózka, który ma z nami latać. Jego rozmiary po złożeniu pozwalają przewozić go w standardowych lukach bagażowych wszystkich najpopularniejszych linii lotniczych, a aluminiowa, solidna konstrukcja sprawia, że wózek nie ucierpi podczas transportu.

Wózki przeważnie można przewozić za darmo, ale nie jest to regułą. Niektóre linie kierują się w tym względzie wielkością i wagą wózka, więc zasada jest taka, że im lżejszy i mniejszy wózek, tym większa szansa, że nie przysporzy Wam dodatkowych kosztów przy przelocie samolotem. Najlepiej sprawdzą się również takie wózki, które oferują kilka funkcji w jednym. Fotelik samochodowy, wózek i nosidełko możecie mieć w jednym sprzęcie, co sprawi, że nie będziecie musieli zabierać każdego z nich osobno, a tym samym – narażać się na dodatkowe koszty.

Złożony wózek NUBI stoi obok walizki, o którą oparty jest parasol. Przez rączkę przewieszona jest poduszka podróżna.

Jak przewieźć wózek samolotem?

Latanie samolotem z wózkiem jest łatwe i bezproblemowe – dba o to obsługa linii lotniczych. Wystarczy zgłosić fakt przewożenia wózka obsłudze podczas odprawy. W tym momencie zostanie on odpowiednio oznaczony – ale nie zabrany, jak reszta bagażu. Będziesz mógł z niego korzystać aż do pojawienia się na płycie lotniska. Przed samym wejściem na pokład obsługa zabierze od Ciebie wózek i umieści go w luku bagażowym. Po wylądowaniu wózek będzie na Ciebie czekał przed wejściem do samolotu, byś mógł od razu po opuszczeniu pokładu wsadzić do niego dziecko. Niektóre linie uniemożliwiają jednak korzystanie z wózków aż do wejścia na pokład i nakazują pozostawienie ich przy odprawie wraz z resztą bagażu. Nie zawsze to złe rozwiązanie, gdyż niektóre lotniska dysponują spacerówkami, z których można skorzystać po odprawie.

Jak zapakować wózek do samolotu i go zabezpieczyć?

Warto wiedzieć, że przed oddaniem wózka do luku bagażowego nie musisz go w żaden szczególny sposób pakować czy zabezpieczać. Oczywiście dobrze go złożyć, by pomóc w tym obsłudze, która nie musi mieć w tym wprawy. Jeśli jednak boisz się o ewentualne uszkodzenia, zadrapania czy obtłuczenia lub gdy wózek ma delikatne, wystające elementy. to możesz przygotować go w odpowiedni sposób. Jest kilka możliwości. Po pierwsze – możesz owinąć złożony wózek szczelnie folią lub skleić taśmą. Rekomenduje się to rozwiązanie w momencie, gdy oddajesz wózek razem z bagażem i nie będziesz z niego korzystać do odlotu. Po drugie – zamiast zwykłej folii możesz użyć folii pęcherzykowej, zwaną popularnie bąbelkową, i obwiązać folią strecz. To rozwiązanie również sprawdzi się w momencie, gdy oddajesz wózek razem z bagażem przy odprawie. Po trzecie – gdy planujesz korzystać z wózka do samego wejścia na pokład samolotu, najlepiej sprawdzi się specjalna torba do transportu wózka dziecięcego. Można do niej szybko i bezproblemowo włożyć złożony wózek w dowolnej chwili, nawet przed samym odlotem.

Rodzina spaceruje po mieście. Mama obejmuje chłopca prowadzącego hulajnogę. Tata prowadzi wózek PILOT z dzieckiem.

Zasady przewożenia wózka w popularnych liniach lotniczych

Każda linia lotnicza ma własne zasady przewożenia wózków, więc koniecznie sprawdźcie je przed wyruszeniem w podróż. Co nie znaczy, że zasady te radykalnie się od siebie różnią. Zebraliśmy dla Was zasady przewożenia wózków obowiązujące w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Wizz Air – ta linia lotnicza umożliwia bezpłatne przewożenie wózków dziecięcych. Ma jednak dwa warunki: wózki muszą być nadawane przy odprawie razem z pozostałymi bagażami – nie będziecie więc mogli korzystać z wózka po odprawie – oraz użytkownik wózka, czyli dziecko, musi lecieć tym samym lotem. Jeśli zamierzacie przewieźć wózek, ale nie zabieracie ze sobą dziecka w podróż, musicie liczyć się z dodatkową opłatą.

Ryanair – ta linia lotnicza jest bardziej elastyczna w kwestii przewożenia wózków. Ich przewożenie jest bezpłatne (możecie zabrać ze sobą dwa akcesoria dziecięce takie jak wózek, fotelik, siedzisko podwyższające czy łóżeczko turystyczne) i macie dwie możliwości ich nadania: albo razem z bagażem przy odprawie, albo dopiero przed wejściem na pokład. W drugim wypadku musicie zadbać, by wózek w specjalny sposób oznakować w punkcie odprawy bagażowej lub przy bramce do wejścia na pokład.

LOT – ta linia lotnicza umożliwia darmowe przewożenie wózka, który można nadać przy odprawie lub oddać dopiero przed wejściem na pokład. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli dziecko do 2. roku życia podróżuje na kolanach opiekuna – nie ma wykupionego miejsca – to możesz przewieźć albo wózek, albo fotelik samochodowy. Natomiast gdy dziecko jest starsze (2-12 lat) lub nie skończyło 2 lat i ma wykupione miejsce, możesz zabrać za darmo i wózek, i fotelik. Wózek zostawiasz w luku bagażowym, a fotelik zabierasz na pokład, bo dziecko musi w nim siedzieć podczas lotu.

Komentarze(0)

Twój komentarz: