Jak wyprać wózek dziecięcy?

Jak wyprać wózek dziecięcy?

Dzieci są mistrzami w brudzeniu - ulewają, wchodzą z zabłoconymi bucikami do spacerówki, rozgniatają jedzenie w wózkach… Wydawać by się mogło, że gdy pojawi się poważniejsza plama, której nie sposób zetrzeć wilgotną gąbeczką, to już po wózku. Na szczęście nic bardziej mylnego - wózki dziecięce można prać. W Kinderkraft zadbaliśmy o to, żeby pokrowce gondoli i spacerówki można było łatwo zdjąć do czyszczenia.

Jak czyścić wózek dla dziecka?

Większość wózków zrobiona jest z łatwych w czyszczeniu tkanin - dominuje tutaj ekoskóra (rączki do prowadzenia oraz barierki zabezpieczające), poliester oraz bawełna (pokrowce materacyków). Świeże plamy wystarczy od razu przetrzeć wilgotną gąbeczką lub nawet mokrą chusteczką, którą zawsze rodzice mają przy sobie.

Problemy pojawiają się, gdy na wózku są plamy, które ciężko sprać: z czekolady, błota czy mleka. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym praniu tkanin, które bezpośrednio dotykają skóry maluszka - upały sprzyjają poceniu się, a co za tym idzie: brudzeniu pokrowca. O czym musisz pamiętać przed wypraniem wózka?

Roześmiany tata pokazuje córce kosz z praniem, razem doskonale się bawią przy pralce

1. Najpierw odkurz wózek

Pył, smog, piasek i kurz osiadają na wózku z każdej strony. Dlatego przed zdjęciem poszycia najpierw dokładnie odkurz wózek - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jeżeli chcesz wyprać gondolę, to wyjmij materacyk i wytrzep go na dworze, a dopiero potem odkurz. Zwróć szczególną uwagę na zagięcia w wózku, o których z reguły zapominamy - tam zbiera się najwięcej brudu.

2. Zdejmij pokrowiec

Zalecamy znaleźć instrukcję do konkretnego modelu wózka, który masz w domu. W zależności od rodzaju pojazdu, ściąganie pokrowca może się różnić. Niektóre wózki mają proste zapięcia na napy, a niektóre - na suwaki. Sprawdź jak najprościej ściągnąć pokrowiec do prania i przeczytaj metkę, która jest nadrukowana na materiale. Możliwe, że Twój model może być prany w pralce.

Jeżeli pierzesz pokrowiec ręcznie, to najpierw dokładnie namocz materiał, a potem go wypłucz. Następnie dodaj proszek do prania lub płatki mydlane, i dokładnie umyj pokrowiec. Płucz go tak długo, aż woda będzie całkowicie czysta.

3. Uwaga na detergenty

Do prania wózków używaj jak najłagodniejszych środków - najlepiej takich, o których wiesz, że nie uczulają dziecka. Pamiętaj, że pokrowce dotykają skóry malucha, dlatego lepiej użyć sprawdzonych detergentów. Nie korzystaj także z kulek zapachowych czy płynów do płukania - one rozciągają tkaninę i mogą sprawić, że pokrowiec zostanie uszkodzony lub straci swój kształt!

4. Czas na suszenie

Podobnie jak w przypadku wełnianych swetrów, sposób powieszenia pokrowca od wózka ma znaczenie. Żeby materiał się nie zaginał i łatwo było go potem założyć, rozłóż wyprany pokrowiec na płasko na suszarce. Nigdy nie susz pokrowców w suszarce bębnowej!

Dobrze by było, żeby materiał był napięty - dzięki temu pokrowiec nie straci swojego kształtu, a Tobie będzie łatwiej go założyć z powrotem na stelaż. Pamiętaj: materiał musi być kompletnie suchy, żeby można go było założyć na stelaż.

Mama uśmiecha się do dziecka, które siedzi w wózku z tacką. Jest południe, ciepło, wszyscy są szczęśliwi.

Co ile prać wózek dziecięcy?

Wózki powinno się prać według potrzeb, a minimum raz na kilka miesięcy. W upalne lato konieczne będzie pranie nawet co miesiąc - z kolei zimą możesz spokojnie prać wózek co 3-4 miesiące. Dużo także zależy od stopnia zabrudzeń, przechowywania wózka oraz częstotliwości jego użytkowania. Im częściej wychodzicie na długie spacery, tym częściej wózek powinien być prany. Nie bez powodu na stan wózka ma także otoczenie, w jakim spacerujecie. Błotniste lub zapiaszczone ścieżki sprawią, że wózek będzie trzeba prać częściej.

Pamiętaj, że niektórych zabrudzeń nie widać gołym okiem - nie zobaczysz kurzu, roztoczy czy osadzających się spalin (jeżeli mieszkasz w mieście). To dlatego tak ważne jest, by wózek prać regularnie, nawet jeżeli nie widzisz, by był brudny.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.