Jak spędzić spokojne święta z dzieckiem?

Jak spędzić spokojne święta z dzieckiem?

Obawiasz się nadchodzących świąt? Paraliżuje Cię myśl o ilości rzeczy do zrobienia, pierogów do ulepienia, ciast do upieczenia? Nie wspominając przecież o sprzątaniu, dekorowaniu domu… Znamy to - presja na idealne święta jest ogromna i… Zupełnie niepotrzebna! Pamiętaj - karmimy się pięknymi, sielankowymi obrazkami z social mediów, przez co presja rośnie. A razem z nią rośnie nasza frustracja. Na szczęście wiemy, jak temu zaradzić. Poniżej znajdziesz garść porad, które być może pomogą Ci skupić się na rodzinnej, ciepłej atmosferze - bez krzyków, poganiania i stresu.

Święta z dzieckiem - w czym tkwi magia?

Zapoznawanie dzieci z tradycją jest bardzo ważne - nie tylko wpływa na ich postrzeganie świata, ale także uczy szacunku do innych kultur i tradycji. Grudniowe święta inaczej wyglądają w każdym domu i inaczej są świętowane przez różne kultury i religie. Ten czas to idealny moment na przedstawienie maluszkowi własnych tradycji nie zapominając również o innych, niekoniecznie kultywowanych w domu. Dzięki temu maluch będzie od najmłodszych lat chłonął wiedzę i poznawał inne kultury.

Dla dzieci najważniejszy jest nie czysty dom, nie idealnie wycięte pierniczki, ale przepyszne jedzenie, wspólnie spędzony czas oraz - oczywiście - prezenty. Pamiętaj jednak, by przyłożyć większą wagę do pierwszych dwóch punktów, a prezenty zostawić “na deser”, jako dodatek.

Wspólne gotowanie, kolędowanie i przystrajanie choinki kojarzy się wszystkim z ciepłem domowego ogniska. Przy czym tylko my, dorośli, widzimy oczyma wyobraźni idealnie wysprzątane domy, ogień w kominku i złotą zastawę na idealnie udekorowanym stole. To, co widzą dzieci, to zabawa i miłość, a z tym wiąże się jedno - bałagan ;)

Wesoła dziewczynka w czerwonej sukience wygląda zza choinki, śmieje się, jest szczęśliwa

Odpuść - tak po prostu

Zmiana nastawienia jest konieczna - inaczej wciąż będziesz się stresować i próbować przygotować dom na idealne święta. Idealne święta z dzieckiem wyglądają zupełnie inaczej, niż na reklamach ;)

Już na samym początku nie próbuj wysprzątać domu na błysk. Przy małych dzieciach niemożliwe jest utrzymanie idealnego porządku. Owszem, wysprzątaj mieszkanie, ale postaraj się nie zwracać uwagi na okruszki ciastek na podłodze czy zabawki na kanapie - to rodzicielska codzienność, nie walcz z nią. Jeśli ważny jest dla Ciebie porządek, to zetrzyj kurze, odkurz podłogę, umyj kuchnię i zrób pozostałe rutynowe przy sprzątaniu czynności. Ale pamiętaj - jeśli miałabyś to robić wyłącznie z tego względu, że “wypada” lub masz dużo innych spraw na głowie, to odpuść. Postaraj się zrobić tak, by święta był przede wszystkim wspólnie spędzonym czasem

Angażuj dzieci

Kolejnym krokiem jest angażowanie dzieci w czynności, które mogą wykonać. Nie chodzi tylko o sprzątanie, ale o układanie naczyń na stole czy pomoc w gotowaniu. Czy będzie bałagan? Tak. Czy wykrawanie ciasteczek będzie trwało dłużej? Owszem. Ale zobaczysz - zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, będziecie o wiele szczęśliwsi. A oprócz tego będziesz uczyć szkraba niezwykle ważnych umiejętności, jak gotowanie i pieczenie. Na dodatek będziecie wspólnie budować więź, no i najważniejsze - będziecie wspólnie spędzać czas :) A o to przecież w Święta chodzi.

Dzieci najlepiej jest angażować od małego. Jest to możliwe dzięki różnym udogodnieniom, które oferują producenci akcesoriów dziecięcych - jak na przykład krzesełko-leżaczek LASTREE. Dzięki niemu nawet noworodki mogą uczestniczyć w świątecznych przygotowaniach. Jest to możliwe dzięki funkcji wysokiego leżaczka: dziecko będzie miało Cię na oku, w przeciwieństwie do klasycznych bujaczków, które są nisko przy ziemi. A Ty nie będziesz musiał co chwilę się odrywać od przygotowań, ponieważ maluch traci Cię z oczu.

W przypadku starszych dzieci może przydać Ci się (nie tylko na Święta!) kitchen helper lub po prostu wysokie krzesełko do karmienia ENOCK. Dzięki nim malec będzie w stanie dosięgnąć do blatu i Ci pomóc - będąc przy okazji w bezpiecznym miejscu, bez ryzyka upadku.

Mama i trójka dzieci siedzą przy jednym stole, mama pije kawę, dzieci są szczęśliwe. Krzesełko ENOCK jest w 3 konfiguracjach - od krzesła do karmienia po krzesło dla starszego dziecka.

Jak odpuszczać?

Tego niestety trzeba się nauczyć metodą prób i błędów. Dobrym pomysłem będzie na pewno nieobserwowanie w social mediach kont, które wzbudzają w nas poczucie winy. Owszem, piękne kadry świątecznych domów wyglądają świetnie, ale pamiętaj, że w rzeczywistości nigdy to tak nie wygląda. Postaraj się skupiać na wspólnym budowaniu relacji z dzieckiem i rodziną, na edukacji, wspólnym śpiewaniu, graniu i spacerowaniu, zamiast na przygotowywaniu góry jedzenia, którą będziecie dojadać przez najbliższy tydzień. Skromne, ale spokojne Święta sprawią, że każdy z Was odpocznie - a odpoczynek jest kluczowy dla zdrowej, rodzinnej relacji :) 

Komentarze(0)

Twój komentarz: