Jak bezpiecznie przewozić noworodka w foteliku?

 Jak bezpiecznie przewozić noworodka w foteliku?

Pierwsza podróż z dzieckiem, tuż po wyjściu ze szpitala, to często stresujący moment dla świeżo upieczonych rodziców. Małe ciałko noworodka jest bardzo delikatne, nic więc dziwnego, że pojawia się strach przed pierwszą podróżą samochodem. W odcinku 5 serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie dowiesz się, jak poprawnie włożyć noworodka do fotelika samochodowego, jak prawidłowo przewozić dziecko i - co najważniejsze - zobaczysz na własne oczy, jak należy zapinać malucha pasami. Z tego artykułu z kolei dowiesz się dodatkowych rzeczy, które pozwolą Ci opanować obawę przed wspólną jazdą autem z noworodkiem.

Ojciec przypina dziecko pasami

Wyjście ze szpitala - jak zapiąć dziecko w foteliku?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego jak włożyć noworodka do fotelika. Noworodki nie mają wykształconych mięśni szyi, przez co nie potrafią podnosić ani utrzymywać głowy w pozycji pionowej. Oprócz tego noworodki mają odsłonięte ciemiączko, przez co ich główka jest szczególnie narażona na urazy.

Właśnie dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na głowę i kark dziecka podczas umieszczania go w foteliku samochodowym. Dokładną instrukcję w formie przystępnego video zobaczysz w 5 odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie. To, o czym musisz pamiętać to takie trzymanie dziecka, żeby maksymalnie usztywnić jego kręgosłup i głowę.

Dziecko w foteliku samochodowym rwf - mocowanym tyłem

O czym musisz pamiętać?

Musisz pamiętać o tym, żeby wszystkie ruchy wykonywać powoli, by dziecko się czuło bezpiecznie. Zawsze przed zapięciem pasów w literę Y dopasuj je tak, aby ściśle przylegały do ciała dziecka, ale jednocześnie żeby nie wbijały się w delikatne ciało malucha. Zdejmij kurtkę dziecka przed zapięciem go pasami - w innym przypadku dziecko może się wyślizgnąć z pasów w razie kolizji! Nigdy nie przewoź dziecka w foteliku w zapiętej kurtce lub bluzie ze śliskiego materiału! Dotyczy to dzieci w każdym wieku.

Oprócz tego nie zapominaj - noworodki bezwzględnie wozi się tyłem do kierunku jazdy. I właśnie taki fotelik musisz kupić: RWF, czyli montowany tyłem. Fotelik może być obrotowy lub z innego przedziału wagowego (np. nie 0-13 kg, tylko 0-36 kg), jednak zawsze musi być ustawiony w odpowiedniej pozycji oraz skierowany tyłem do kierunku jazdy. Noworodki zapinamy wyłącznie wewnętrznymi pasami fotelika, nigdy pasem samochodowym!

Czas przebywania tak małego dziecka w foteliku nie powinien przekraczać godziny lub maksymalnie dwóch. W ten czas wlicza się nie tylko jazda samochodem, ale także noszenie dziecka w foteliku oraz przewożenie go w foteliku, zamontowanym na ramie wózka przy pomocy adapterów!

Ojciec podnosi dziecko - fotelik-nosidełko samochodowe Mink

Co robić, gdy noworodek płacze w foteliku?

No dobrze, dziecko już jest w foteliku, ruszacie w drogę do domu, a maluch… Zaczyna płakać. To normalne - pamiętaj, że Twoje dziecko właśnie przyszło na świat. Opuściło ciemny i ciepły brzuch mamy. To normalne, że się boi, a strach komunikuje płaczem.

Dlatego najlepiej jechać ze szpitala do domu w dwie osoby - jedna prowadzi, druga siedzi z tyłu, obok dziecka w foteliku. Gdy maluch zacznie płakać, nigdy nie wyjmuj go z fotelika podczas jazdy. Postaraj się do niego mówić uspokajająco, głaskać go czy dać mu smoczek. Żeby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dziecka, możesz otulić malca kocem lub specjalnym śpiworkiem z otworami na pasy.

Jak ułatwić podróże autem z noworodkiem?

Jednorazowa podróż z nowo narodzonym dzieckiem to jedno - inną kwestią są za to regularne podróże z noworodkiem. Gdy jedziecie w dwie osoby, jest łatwiej, ponieważ pasażer (najczęściej mama, która wciąż nie doszła do siebie po porodzie i musi odpoczywać) może uspokajać dziecko.

A co w sytuacji, gdy mama musi prowadzić samochód, a nie ma kogo ze sobą zabrać jako pasażera?

  1. Nigdy nie odwracaj fotelika z noworodkiem przodem do kierunku jazdy!
  2. Żeby widzieć dziecko, kup specjalne lusterka do samochodu.
  3. Mów do malucha możliwie jak najczęściej, jeżeli tylko się obudzi.
  4. Nie panikuj - w razie potrzeby zjedź na pobocze, żeby upewnić się, czy z dzieckiem wszystko w porządku.

Nigdy nie odwracaj się w trakcie jazdy, żeby zobaczyć dziecko - możesz spowodować wypadek! Właśnie dlatego polecamy zakup specjalnych lusterek, które pozwolą Ci mieć malucha na oku bez konieczności odrywania wzroku od jezdni.

Nigdy nie dawaj dziecku, które już samodzielnie trzyma butelkę, nic do picia/jedzenia, gdy prowadzisz. Może się zakrztusić, a Ty nie będziesz miał jak zareagować!

Gdy musisz przewieźć dziecko na przednim fotelu pasażera, bezwzględnie wyłącz poduszkę powietrzną! Fotelik również zamocuj tyłem do kierunku jazdy. Zalecamy jednak zakup lusterka i przewożenie fotelika z dzieckiem na tylnej kanapie auta.

Oglądaj serię edukacyjną Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie - https://kinderkraft.pl/serial i poznaj więcej wskazówek i porad od specjalistów, które pomogą Ci się przygotować na przyjście maluszka na świat.

Serial dla rodziców z celebrytami - Niebłache rozmowy o rodzicielstwie

Komentarze(0)

Twój komentarz: