Gondola i spacerówka - kiedy należy zmienić wózek dla dziecka?

Gondola i spacerówka - kiedy należy zmienić wózek dla dziecka?

Stało się - udało Wam się wybrać ten idealny wózek dla maluszka. Jednak po kilku miesiącach każdy rodzic zaczyna się zastanawiać: kiedy należy zmienić wózek na spacerówkę? Czy mojemu dziecku wciąż jest wygodnie w gondoli? A co, jeżeli wyrośnie z wózka głębokiego, ale wciąż nie będzie samodzielnie siadać? Nie martwcie się - wyjaśnimy Wam czym się kierować podczas zmiany gondoli na spacerówkę, a także od kiedy można zabierać dziecko na przejażdżki w wózku spacerowym!

Do kiedy wozić dziecko w gondoli?

Producenci często piszą, żeby przewozić dziecko w gondoli do “około 6 miesiąca życia lub momentu, w którym dziecko zacznie się obracać i wstawać na czworaki”. Pięknie napisane, co to jednak w praktyce oznacza dla rodzica?

Bezwzględnie dziecko należy przewozić w gondoli od urodzenia do 3 miesiąca życia. Tak jest dla dziecka po prostu najbezpieczniej - gondola, inaczej wózek głęboki, ma wysokie ścianki boczne, które chronią malucha przed wiatrem i deszczem, a także słońcem.

Uśmiechnięta kobieta blondynka nachyla się nad wózkiem z gondolą

Mimo to nie jest zalecane, żeby korzystać z takich wózków dla noworodków, chyba że mają specjalne osłony boczne (jak np. wózek EVERYDAY) lub są to wózki z siedziskiem typu 2 w 1.

Na rynku spotkacie wiele wózków spacerowych z możliwością rozłożenia oparcia do pozycji leżącej. Mimo to nie jest zalecane, żeby korzystać z takich wózków dla noworodków, chyba że mają specjalne osłony boczne lub są to wózki z siedziskiem typu 2 w 1. Przykładem będzie wózek XMOOV czy VEO. Nie zmienia to jednak faktu, że z siedziska spacerowego tworzy się gondolę z usztywnianym dnem, co jest dla noworodka zwyczajnie najbezpieczniejszą opcją.

Przyjmuje się więc, że dziecko w gondoli przewozi się do 4-6 miesiąca życia, dopóki maluch nie przekroczy zalecanej przez producenta wagi lub dopóki nie zacznie siadać.

Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?

Gondola “do około 6 miesiąca życia”

Przyjmuje się, że dzieci zaczynają siadać właśnie około 6 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że to wiek umowny - niektóre maluchy siadają lub podejmują próby siadania dużo wcześniej.

Może się okazać, że będziecie korzystać z gondoli do pół roku, ponieważ Wasze dziecko nie będzie się jeszcze obracać i będzie wyjątkowo drobne. Może jednak tak wyjść, że Wasz maluch już około 4 miesiąca życia będzie obracał się z pleców na brzuch. W takim wypadku niezwłocznie musicie zmienić wózek.

Wynika to z niezwykłej ruchliwości malucha, gdy w końcu nauczy się obracać na brzuch. W ciągu kilku dni może z brzucha wstać na kolanka, a potem podciągnąć się i wypaść z gondoli! 

Gondola do 9 kg

Zwykle gondole są przeznaczone dla maluchów, które nie przekroczyły 9 kg masy ciała. Zwykle tyle osiągają właśnie w 5-6 miesiącu życia. Po przekroczeniu 9 kg należy zmienić wózek na spacerówkę.

UWAGA! Niektóre wózki mają tak zwane gondole XL - są one dużo większe, niż klasyczne wózki głębokie. Oprócz tego, jak np. w B-TOUR, można w nich przewozić dzieci aż do 15 kilogramów! 

Oprócz tego Twoje dziecko może być zwyczajnie za długie na gondolę. Zdarza się, że niektóre dzieci rosną dużo szybciej, niż inne, w związku z czym już około 4 miesiąca życia przestają mieścić się w gondoli. I właśnie wtedy na ratunek przychodzą spacerówki z oparciem rozkładanym na płasko. Taka spacerówka nie tylko zapewni maluszkowi odpowiednio płaską powierzchnię do leżenia, ale także umożliwi przypięcie go 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Na to zwróć uwagę:

  • czy dziecko nie przekroczyło dopuszczalnej przez producenta wagi,
  • czy maluch może swobodnie wyprostować rączki i nóżki,
  • czy dziecko nie obraca się i/lub nie podejmuje prób wstawania na kolanka.

Zmiana wózka - zwróć uwagę na dziecko!

Często zdarza się, że maluszki w gondoli nagle zaczynają płakać. Rodzice zastanawiają się, co się dzieje - odrzucają wózek, są głodne, a może przestały lubić spacery?

Nic bardziej mylnego - jeżeli niemowlę płacze w gondoli to zwykle wiąże się to z tym, że malec albo potrafi już siedzieć/podciągać się lub po prostu denerwuje się, bo nie może obserwować otoczenia oraz rodzica. Dzieci dość szybko zaczynają się rozglądać, nie lubią także zbyt wcześnie tracić rodziców z oczu. Spróbujcie zamienić gondolę na spacerówkę (jeżeli dziecko ma więcej niż 4-5 miesięcy) i obserwujcie dziecko.

Mała dziewczynka siedzi zapięta pasami w spacerówce, chwyta za daszek i się uśmiecha

Dlaczego zmiana gondoli na spacerówkę jest tak ważna?

  • Bezpieczeństwo: podciągające się lub siedzące już dziecko może wypaść z gondoli. Spacerówki wyposażone są także w pasy, które utrzymają ruchliwego malca w ryzach.
  • Wygoda: zbyt mała gondola może powodować dyskomfort podczas spacerów, a w efekcie - rozdrażnienie i płacz dziecka.
  • Ciekawość świata: maluch będzie miał rodzica na oku, a oprócz tego będzie obserwował otoczenie podczas spacerów. To dla niego niezwykle rozwijające zajęcie.

Jaką spacerówkę dla półroczniaka wybrać?

Już na etapie kupowania wózka głębokiego zastanów się, czy nie lepiej będzie kupić wózek 2 w 1 lub 3 w 1. Decydując się na takie rozwiązanie oszczędzasz czas i pieniądze. Zwróć jednak uwagę na to, by:

  • oparcie było rozkładane na płasko lub do pozycji leżącej,
  • spacerówka miała regulowany podnóżek oraz pasy z ochraniaczami,
  • wyposażona była w dużą, rozkładaną budkę z możliwością przedłużenia,
  • miała akcesoria, takie jak osłona na nóżki czy folia przeciwdeszczowa.

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.