Wizyty w ciąży - USG połówkowe. Chłopiec czy dziewczynka?

Wizyty w ciąży - USG połówkowe. Chłopiec czy dziewczynka?

Stało się - drugi trymestr tuż-tuż, najgorsze samopoczucie za Tobą! A przed Tobą… poznanie płci dziecka. To właśnie w około 20 tygodniu ciąży dowiesz się, czy nosisz pod sercem chłopca, czy dziewczynkę. Jak wygląda przebieg wizyt w późniejszym etapie ciąży?

Chłopiec czy dziewczynka? Kiedy poznaje się płeć dziecka?

Płeć dziecka poznaje się na wizycie ginekologicznej, podczas kontrolnego badania USG. U żeńskiego płodu już w 9. tygodniu ciąży wykształcają się jajniki, z kolei u męskiego - w 10. tygodniu jądra. Mimo to nie jest możliwe na tym etapie rozpoznanie płci, ponieważ dopiero od 16 tygodnia ciąży zaczynają wykształcać się zewnętrzne narządy płciowe.

Określenie płci dziecka wymaga doświadczenia lekarza ginekologa oraz jak najdokładniejszego sprzętu. Zdarzają się jednak pomyłki czy opóźnienia w rozpoznaniu płci - głównie ze względu na złe ułożenie płodu czy niedokładny, stary sprzęt. Mimo wszystko zawsze przed porodem dowiesz się, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę - chyba że chcecie poprosić lekarza o dyskrecję, żeby mieć niespodziankę po narodzinach.

Lekarz w kitlu wykonuje badanie USG kobiecie ciężarnej. Pokazuje jej dziecko na monitorze, oboje są szczęśliwi.

Harmonogram wizyt w ciąży

  • Do 30 tygodnia ciąży z lekarzem widuje się co około 4 tygodnie (jedna wizyta w miesiącu)
  • Od 30 do 36 tygodnia ciąży wizyty odbywają się co około 2 tygodnie (dwa razy w miesiącu)
  • Od 36 do 40 tygodnia ciąży - co tydzień

Oczywiście tak to wygląda w przypadku ciąży, która rozwija się prawidłowo. W przypadku zagrożenia ciąży czy ewentualnie nieścisłości lekarz ginekolog indywidualnie będzie określał terminy wizyt.

Wizyty i badania po 24 tygodniu ciąży

Niezależnie od tygodnia ciąży, każdorazowo na wizycie lekarz pyta pacjentkę o samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Podczas wizyty lekarz będzie zadawał Ci wiele pytań - np. o niepokojące objawy, plamienia, krwawienia czy bolesne skurcze.

Uwaga! Po 20 tygodniu ciąży pojawią się u Ciebie skurcze Braxtona-Hicksa! Nie musisz się więc obawiać, że coś jest nie tak, chyba że skurcze są wyjątkowo silne i Cię to niepokoi - w takiej sytuacji udaj się do lekarza prowadzącego ciążę lub do szpitala.

Należy wykonać: grupę krwi, morfologię, przeciwciała, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-HIV, antygen HBs, toksoplazmoza, badanie w kierunku kiły oraz cytologię - mówi Dr. n. med. Rafał Iciek, ginekolog.

Lekarz ginekolog wypisuje skierowanie na badania w ciąży, w tle widać brzuszek ciążowy kobiety i wydruk z USG

Przygotuj się także na regularne badania krwi oraz moczu - w zależności od konkretnej ciąży, mogą to być badania co dwa tygodnie, cztery bądź rzadziej.

Na każdej wizycie będziesz też miała USG oraz badanie szyjki macicy (czy się nie skraca za szybko) - lekarz będzie Cię informował o ruchach płodu oraz o prawidłowości przebiegu ciąży.

Za prawidłowe uznaje się:

  • nasilanie ruchów płodu po posiłkach, w czasie odpoczynku oraz późnym wieczorem;
  • minimum 6 ruchów w czasie godzinnej obserwacji po spożyciu posiłku;

W 24-28 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie na wykrywanie cukrzycy ciążowej. Wykonuje się test obciążenia glukozą. Oprócz tego dostaniesz skierowanie na zakażenie toksoplazmozą (przeciwciała IgG oraz IgM) oraz posiew z kanału szyjki macicy (28-30 tydzień) oraz w najpóźniej 37 tygodniu w kierunku wykrycia  paciorkowca B-hemolizującego.

Mamy nadzieję, że ten post rozjaśnil przyszłym rodzicom zawiłości, związane z badaniami w ciąży i poznaniem płci dziecka. Radość, która temu towarzyszy, jest nie do opisania - planowanie, wybór mebelków, ubranek i wózka… Temu wszystkiemu towarzyszą emocje, których nie da się przelać na papier. Dlatego też zachęcamy wszystkich do kontynuowania tej pięknej przygody wraz z bohaterami naszego serialu, i przeżywania ich razem!

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.